PDA

Επιστροφή στο Forum : OΞΥΓΟΝΟ


petros
10-12-07, 11:59
Σε ενα φυτεμενο ενυδρειο , χωρις αναταραξη της επιφανειας του , με DIY CO2 , πως ξερουμε αν επαρκει το οξυγονο γοα τα ψαρια μας ή χρειαζομαστε π.χ χρηση αεραντλιας???
Ευχαριστω

Tkagem
10-12-07, 12:01
Η αεραντλία κάνει πολύ λίγα πράγματα,η ανατάραξη της επιφάνειας κάνει δουλειά.

petros
10-12-07, 12:06
Η αεραντλία κάνει πολύ λίγα πράγματα,η ανατάραξη της επιφάνειας κάνει δουλειά.
Το ξερω αλλα με την αναταραξη δεν χανουμε CO2???
Ευχαριστω

steady
10-12-07, 12:51
με ελαχιστη αναταραξη χανεται λιγο co2 και παραλληλα εισαι οκ με το οξυγονο...

Tkagem
10-12-07, 14:04
Ακριβώς,αν ταράζεται σε ήπιο επίπεδο η επιφάνεια δέν έχεις πρόβλημα.

panos_auk
30-01-11, 12:12
γεια χαρα σε ολους.
εχω ενα ενυδρειο 63l στο οποιο εχω φυτεψει διαφορα φυτα.
εχω βαλει CO2 τυπου DIY της Dennerle και η ερωτηση μου ειναι η εξης επειδη διαβαζω διαφορα και εχω ψιλομπερδευτει...
Η αναταραξη της επιφανειας τελικα κανει περισοτερο καλο οξυγονονοντας το ενυδρειο ή κακο απελευθερώνοντας πολυτιμο για τα φυτα CO2??
Την αναταραξη της επιφανειας πως την επιτυγχανεις?με χρηση αεραντλιας ή οπως εχω κανει εγω δηλ. γυρνωντας την εξοδο του φιλτρου προς τα πανω ετσι ωστε το νερο που κυκλοφορει μεσω της αντλιας να αναταρσει την επιφανεια?
ποτε χρειαζεται η αναταραξη??24 ωρες το 24ωρο οπως συμβαινει τωρα στο ενυδρειο μου ή μονο τη νυχτα που οπως εχω διαβασει τα φυτα δεν προσλαμβανουν CO2 και δεν παραγουν οξυγονο αλλα το καταναλωνουν? Αν ειναι ετσι τοτε να βαλω μια αεραντλια που εχω να λειτουργει ολη τη νυχτα ή εστω καποιες ωρες με χρονοδιακοπτη και να γυρισω το σωληνακι-εξοδο του φιλτρου να μην χτυπαει επιφανεια...
οποιος μπορει να βοηθησει θα του ημουν ευγνωμων...
σορυ αν δεν επρεπε να γραψω εδω μιας και ειναι παλιο το ποστ...αλλα μια και υπηρχε το θεμα ειπα να μην ανοιξω αλλο...

OlgaM
02-02-11, 00:29
Καλησπέρα! Αν μπορείς, κάνε το θέμα σου copy και άνοιξε καινούργιο thread στον "Εξοπλισμο κ.λ.π.". Με ενδιαφέρουν και εμένα οι ερωτήσεις σου και δεν βλέπω "κίνηση" εδώ... :)

vptheo
02-02-11, 00:41
και τα δυο (co2 και οξυγόνο ) είναι εξίσου σημαντικά για το ενυδρείο μας.η ανατάραξη επιφανείας τέτοιου τύπου
http://www.youtube.com/watch?v=kOW5EX4h46o
ειναι απαραιτητη όπως και το co2!
:smt020

OlgaM
02-02-11, 00:50
Άμα έχει κανείς τις φυσαλίδες "βυθού" φαντάζομαι είναι περιττό να έχει χωριστό μηχάνημα για surface agitation, έτσι δεν είναι?

vptheo
02-02-11, 01:01
χμμμ...εγω προτιμώ surface agitation...εχω και μια αεραντλια !στην αποθήκη!!!!

diaton101
02-02-11, 15:00
Πιστευω και διαβασα οτι υπαρχει πολυς μυθος γυρω απο την οξυγονωση του νερου και την αναγκη χρησης αεραντλιας. Παλιοτερα ηταν ενα must εξαρτημα. Τωρα με τη διαδοση των test μετρησεων και την κατανοηση της χημειας του ενυδρειου αρχισε να μη θεωρειται τοσο απαραιτητο. Ουσιαστικα σε φυτεμενο ενυδρειο δε θες με τιποτα αναταραξη και απωλεια CO2. Εξαλλου τα φυτα την ημερα καταναλωνουν το CO2 και παραγουν πολλαπλασιο O2 το οποιο υπερκαλυπτει τις αναγκες των φαριων. Και μενει και αρκετο O2 διαθεσιμο για τη νυχτα. Βεβαια η χορηγηση του CO2 την ημερα πρεπει να γινεται βαθμιαια ωστε να μην αυξανεται υπερβολικα και αποτομα η συγκεντρωση του CO2 στο νερο γιατι τοτε τα ψαρια δυσκολευονται να αναπνευσουν και ανεβαινουν στην επιφανεια του νερου ασφυκτιωντας. Οταν η χορηγηση CO2 ειναι σωστη αυτο δν συμβαινει ποτε. Κοντολογις θεωρω την αεραντλια μη απαραιτητη και δεν την εχω χρησιμοποιησει ουτε και στο 100λιτρο φυτεμενο μου με πολλα guppies (25 ενηλικα και 35 μικρα)

OlgaM
02-02-11, 15:20
Πάντως οι μπουρμπουλήθρες είναι άπαιχτες!! :)

diaton101
02-02-11, 16:18
Πάντως οι μπουρμπουλήθρες είναι άπαιχτες!! :)

Ολγα ναι πραγματι... ειναι ενα απο τα φετιχ του χωρου :D

/__Γιάννης__\
02-02-11, 23:55
Σε ενα φυτεμενο ενυδρειο , χωρις αναταραξη της επιφανειας του , με DIY CO2 , πως ξερουμε αν επαρκει το οξυγονο γοα τα ψαρια μας ή χρειαζομαστε π.χ χρηση αεραντλιας???
Ευχαριστω

Sera Oxygen Test
(http://www.sera.de/gr/produkte/gartenteich/teichwasseranalyse/einzelne-wassertests/sera-sauerstoff-test.html)

panos_auk
04-02-11, 11:25
ωπ συγνωμη την ειχα βαλει αλλου την ερωτηση και δεν ξαναμπηκα εδω...!
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=48801
ευχαριστω για τις απαντησεις...