PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεύτερο φίλτρο


vega
10-12-07, 10:38
Γεια σας
Είναι στα σκαριά ένα θαλασσινό (240 λίτρων) για ψάρια μόνο. Υπάρχει και ένα ακόμη εξωτερικό φίλτρο της SACEM model 300 των 350 L/h (που ξέμεινε από κάποιο άλλο ενυδρείο).
Μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν δεύτερο βοηθητικό φίλτρο και σαν τι? Άμμου ή κάτι άλλο?
Μια άλλη εναλλακτική λύση για δεύτερο φίλτρο (που ίσος περισσεύει και αυτό), είναι ένα της TetraTec EX-600 (600 L/h) για ενυδρεία μεγέθους έως 120 λίτρων όπως αναφέρει.
Το κυρίως φίλτρο που θα τοποθετηθεί θα είναι ΕΗΕΙΜ professional 2 ως χημικό.

klaz
10-12-07, 10:46
σαν φιλτρο αμμου ακουγεται ως καλη επιλογη.
αλλα και απο την αλλη γιαι δεν βαζεις λιγο βραχο σαν ντεκορ-βιολογια,και κανενα κανιστρο για βιολογια...???

Tricky
10-12-07, 11:16
Τι εννοεις ''σαν φιλτρο αμμου'' ?

Εννοεις το κανιστρο να τροφοδοτει ενα φιλτρο αμμου ?
Κατι δεν καταλαβα ...

vega
10-12-07, 11:23
Γενικά το σκεπτικό μου έχει ως εξής και διορθώστε αν κάνω λάθη.
Να τοποθετηθεί ζωντανή άμμος στην αναλογία που αντιστοιχεί, μικρή ποσότητα ζωντανού βράχου σε συνδυασμό με τον νεκρό που θα είναι μέσα, και από εκεί και πέρα διακοσμητικό υλικό από νεκρά αλλά φυσικά κοράλλια (ή και τεχνητά), φτέρες κλπ.
Λόγω του ότι τα βιολογικό φορτίο θα είναι έτσι κάπως φτωχό αναρωτιέμαι τι φίλτρο/φίλτρα πρέπει να χρησιμοποιηθούν… βιολογικά, χημικά…
Καλώς εχόντων των πραγμάτων και με τον καιρό, (ζωντάνεμα βράχου, βιολογίας… οικονομικών !!! και πάνω απ όλα εμπειρίας) θα το γυρίσω σιγά-σιγά σε «ελαφρύ reef», οπότε τα φίλτρα τότε θα πρέπει να αλλάξουν τον τρόπο λειτουργίας? Τι θέλω να πω μ αυτό.. αν υποθέσουμε ότι το κυρίως φίλτρο μέχρι πρότινος το είχα βιολογικό (λόγω χαμηλής βιολογίας).. μετά το ζωντάνεμα του συστήματος δεν θα πρέπει να μετατραπεί σε χημικό? Ή θα μπορούσε να είναι χημικό από την αρχή?
Όσο για τους «ενοίκους» του ενυδρείου θα είναι 4-5 ψαράκια μικρά σε μέγεθος.
Υπ όψιν ότι υπάρχουν και τρεις κυκλοφορητές και ένα skimmer 400L/h που μάλλον κρίνετε ως μικρό αν χρησιμοποιηθεί για reef.
-------------------------
Τι εννοεις ''σαν φιλτρο αμμου'' ?

Εννοεις το κανιστρο να τροφοδοτει ενα φιλτρο αμμου ?
Κατι δεν καταλαβα ...
Και εγώ δεν κατάλαβα τη εννοείς φίλε μου γιατί δεν κατανοώ τον τρόπο λειτουργίας του «το κανιστρο το να τροφοδοτει ενα φιλτρο αμμου»

klaz
10-12-07, 11:25
αυτο ακριβως προσπαθησα να πω.....
μα που ειναι ο καφες μου......???χεχε

Tricky
10-12-07, 11:45
Τα φιλτρα αμμου ειναι απλες στηλες (σαν ψηλοστενα μπουκαλια) που περιεχουν αμμο .Η αμμος αποικειται απο βακτηρια και γινεται ενα πληρες βιολογικο φιλτρο...τροφοδοτουνται με νερο ειτε απο μια αντλια ή απο το Bypass ενος κανιστρου.

Προτιμαμε να το τροφοδοτουμε με νερο απο την εξοδο του χημικομηχανικου μας κανιστρου ωστε να μην μαζευει πολυ βρωμια το φιλτρο αμμου.Το κανιστρο δηλαδη γινεται προφιλτρο για το φιλτρο αμμου.

Απο εκει και περα :

Ποσο ζωντανο βραχο σκεφτεσαι/μπορεις να βαλεις ? Τι σκιμερ εχεις ? Αυτα τα δυο θα καθορισουν τι τελικα θα κανεις με τη βιολογια σου ;)

vega
10-12-07, 12:16
Τώρα αρχίζουν να ξεκαθαρίσουν τα πράγματα..
Είχα την εντύπωση ότι ένα φίλτρο άμμου θα μπορούσε να λειτουργήσει αυτόνομο και ανεξάρτητα από το άλλο. Πολύ απλά δηλαδή να έβαζα μέσα την άμμο καθώς και κάποιο υλικό (σφουγγάρι ή υαλοβάμβακα) πάνω και κάτω τόσο για να κατακρατά τις βρωμιές, όσο και για να μην «τραβιέται» από τον μηχανισμό του φίλτρου η άμμος.
Ξέρεις για εμάς τους αρχάριους όλοι αυτοί οι όροι ακούγονται και φαντάζονται διαφορετικά στο μυαλό του καθενός, οπότε κάποιες ερωτήσεις μπορεί να φαίνονται χαζές και αστείες…
Όσο για τον ζωντανό βράχο σκέφτομαι για 5-10 κιλά το πολύ.
Το skimmer είναι εσωτερικό 400 L/h

klaz
10-12-07, 12:23
Ξέρεις για εμάς τους αρχάριους όλοι αυτοί οι όροι ακούγονται και φαντάζονται διαφορετικά στο μυαλό του καθενός, οπότε κάποιες ερωτήσεις μπορεί να φαίνονται χαζές και αστείες…
Όσο για τον ζωντανό βράχο σκέφτομαι για 5-10 κιλά το πολύ.
Το skimmer είναι εσωτερικό 400 L/hτιποτε δεν ειναι ουτε αστειο,αλλα ουτε και χαζο φιλε μου.
ολοι μας καπως ετσι μαθαινουμε...;)
η γνωμη μου ειναι τουλαχιστον να βαλεις το 2πλασιο απο τον βραχο που αναφερεις για να ξεκινησεις με σωστη ποσοτητα τη βιολογια σου.για το σκιμμερ θα σου πουνε οι φιλοι εαν κανει....

Tricky
10-12-07, 13:29
Τώρα αρχίζουν να ξεκαθαρίσουν τα πράγματα..
Είχα την εντύπωση ότι ένα φίλτρο άμμου θα μπορούσε να λειτουργήσει αυτόνομο και ανεξάρτητα από το άλλο. Πολύ απλά δηλαδή να έβαζα μέσα την άμμο καθώς και κάποιο υλικό (σφουγγάρι ή υαλοβάμβακα) πάνω και κάτω τόσο για να κατακρατά τις βρωμιές, όσο και για να μην «τραβιέται» από τον μηχανισμό του φίλτρου η άμμος.
Ξέρεις για εμάς τους αρχάριους όλοι αυτοί οι όροι ακούγονται και φαντάζονται διαφορετικά στο μυαλό του καθενός, οπότε κάποιες ερωτήσεις μπορεί να φαίνονται χαζές και αστείες…
Όσο για τον ζωντανό βράχο σκέφτομαι για 5-10 κιλά το πολύ.
Το skimmer είναι εσωτερικό 400 L/h

Δες ενα μοντελο φιλτρου αμμου για να καταλαβεις περιπου :
http://www.aquariumguys.com/fluidizedbed2.html

ΙΜΟ , σε ενα μεγαλο Fish only ενυδρειο με αρκετα και μεγαλα ψαρια ειναι μονοδρομος αφου μπορει να επωμιστει το βιολογικο φορτιο αποτελεσματικα και οικονομικα.Σε συνδιασμο με ενα σωστο σκιμερ , μπορει να διασφαλισει οτι δεν θα εχεις μετρησιμες αμμωνιες / Nitrites ...νιτρικα θα ανεβασει και αυτο (οπως τα βιολογικα κανιστρα με siporax).

Εφοσον δεν σε παιρνει για αρκετο ζωντανο βραχο , τοτε καποιας μορφης τεχνητη βιολογια πρεπει να μπει : ΙΜΟ , ή θα βαλεις 5-6 λιτρα siporax σε ενα κανιστρο 900-1000ων λιτρων/ωρα ή θα παρεις ενα φιλτρο αμμου για 700 λιτρα (οι διαφορα στις τιμες στα φιλτρα αμμου ειναι μικρες , σε καθε περιπτωση μην δωσεις πανω απο 80-90 ευρω μαζι με την αμμο).

Σκιμερ ποιο εχεις συγκεκριμμενα ?

vega
10-12-07, 14:30
Το Skimmer είναι της Aquarium Systems PS-100 εσωτερικό με 400 L/h
....IMO=?

Tricky
10-12-07, 15:27
IMO : In My Opinion

Το σκιμερ αυτο δεν λεει τιποτε ...

vega
10-12-07, 16:43
Το ότι είναι μικρό το skimmer το έχω διαπιστώσει και εγώ….
Αλλά ας επανέλθω στο post μου λίγο παραπάνω #4
Για ξεκίνημα όμως, ό τρόπος που αναφέρω θα μπορούσε να είναι πραγματοποιήσιμος?
To skimmer θα αντικατασταθεί όταν οι προϋποθέσεις το επιτρέψουν.
Δεν αντιλέγω πως ένα σωστό στήσιμο με τον βράχο και την άμμο που αναλογεί, μ ένα ισχυρό skimmer κλπ είναι η καλύτερη επιλογή, αλλά τελικά υπάρχει μόνο αυτός ο τρόπος/δρόμος? Δεν υπάρχει εναλλακτική λύση σαν αρχή?
Αυτή τη περίοδο θεωρώ υπερβολικό να διαθέσω 300+ ευρώ για 25 κιλά βράχου (τόσο μου ζήτησαν) και 250-300 για skimmer.

Tricky
10-12-07, 23:24
Ολα γινονται ...ειδικα αν κρατηθεις σε λιγα και μικρα ψαρακια.
...απλα ειναι τοσα πολλα και τοσο ομορφα που ευκολα παρασυρεσαι.;)

Για ντεκορ , βαλε μονο ψοφιο βραχο και οσο ζωντανο μπορεις απο πανω ...τα νεκρα κοραλια ,χτενια κλπ δεν ειναι του γουστου μου.

Βαλε το σκιμερακι ...κατι θα βγαλει και σιγουρα θα βαζει οξυγονο οποτε μονο καλο θα κανει.

accnt
11-12-07, 09:08
Εγώ θα σου έλεγα, εφόσον τα χρήματα δεν επαρκούν για το σωστό στήσιμο ενός fish only ενυδρείου, να κάνεις υπομονή και να το ξεκινήσεις όταν θα είσαι έτοιμος.
Πολλές φορές τα ημίμετρα οδηγούν σε αποτελέσματα που μας κουράζουν και μας απογοητεύουν. Στο τέλος αρκετοί τα παρατάνε.

Ένα σωστό για τα λίτρα σου (και παραπάνω ακόμη), skimmer είναι απαραίτητο από την αρχή της λειτουργίας του ενυδρείου σου. Η δουλειά που κάνει το skimmer είναι ότι «πετάει έξω» από το νερό οργανικά κατάλοιπα, τα οποία τελικά δεν λαμβάνουν μέρος στον κύκλο του αζώτου, δηλαδή με απλά λόγια τα οργανικά αυτά, δεν διασπώνται από την οποιαδήποτε βιολογία του ενυδρείου μας, αφού το skimmer πρώτο, τα εξουδετερώνει συλλέγοντάς τα με τη μορφή ενός πράσινου υγρού, στο δοχείο συλλογής του.

Θα σου πρότεινα επίσης να διαβάσεις και εδώ και στο internet γενικότερα, παραπάνω θέματα σχετικά με τα θαλασσινά συστήματα, έτσι ώστε να αποκτήσεις μια πιο σφαιρική και ειδικότερη άποψη.

andreas72
21-07-08, 09:46
αφού έχεις φίλτρα,μπορείς να ξεκινήσεις με νεκρό βράχο,δηλαδή η βιολογία σου να στηρίζεται στα φίλτρα και αργότερα kai στον νεκρό σου βράχο.+ τα φίλτρα,πολλές φορες υπάρχουν ευκαιρίες για μεταχιριζμενο σκίμmερ.εγώ βρήκα και πήρα skimmer με 80 euro.:D

τώρα αν σου πω, να βγάλεις καλο βράχο από την δίκια μας θάλασσα θα με μαλώσουν όλοι.εγώ ας πούμε ότι το ρισκάρω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26101 δεν στο συνιστώ (εγώ αυτό έκανα-μάλλον έχωσα ένα φίλο τον alexx για τις βουτιές):grin:

βασικά εγώ έδωσα τα ψαράκια μου neon γκάμπι k.a.l. στο μαγαζί και έβγαλα τα αλάτια ,test no3,και ζωντανό αραγωνιτη .
βγάλαμε και δικό μας βράχο αρκετά καλών, μέχρι εδώ κόστος 10 euro βενζίνη._+ 80 euro to skimmer.+ 30 euro 2 ψαρακια.που μπήκαν μετά από ένα μηνα περίπου.ούρς και ένα ανεμιστηράκι 15 euro.

οι μετρήσεις πλέον αυτή την εβδομάδα είναι παρα πολύ καλές. *έστρωσε*με λίγα λόγια θέλω να πω ότι για FO μπορεί να γίνει και πιο οικονομικά....ούτε εγώ θα το ξεκίνouσα με 400 euro βράχο και 300+ skimmer.;)

και γενικά όπως έγινε η ζωή μας.δεν νομίζω να περισσέψουν ποτε 500-600 euro.θέλω να πω ότι ο μισθός είναι σταθερός και όλα τα αλλα ανεβαίνουν προς τα πάνω πολύ γρήγορα εδώ δεν βγαίνει ο μηνας.θα περισσέψουν??

εγώ θα έβαζα το προ2 για βιολογία και το άλλο για χημικό.

έτσι λέω εγώ! βασικά να ακούσεις τι σου λένε οι MOD τα παιδιά ξέρουν πολλά περισσότερα!!!!!!!!:wink: