PDA

Επιστροφή στο Forum : μερικες και απο μενα..


inser
03-12-07, 23:31
Μερικες και απο μενα απο το ενυδρειο που φιλοξενει κιχλιδες Μαδαγασκαρης paratilapia andapa και paretroplus menarambo..

Tolis
04-12-07, 03:26
Ετσι να γινομαστε πολλοι!

PHILIPAN
04-12-07, 08:09
Είμαστε πολλοί αλλά δεν το ξέρουμε !!
Inser: απίθανα ψάρια

πλυμμήρας
04-12-07, 17:59
Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου και αν έλλειπε αυτό το αναγκαίο κακό για όλους μας και εννοώ το πράσινο σωληνάκι του φίλτρου θα ήταν ΑΑΑ...
Αλήθεια αυτά τα ψάρια θεωρούνται "εύκολα" στην φροντίδα τους ?είναι απαιτητικά ψάρια ή ότι γνωρίζουμε για τις κιχλίδες?

JONNY
04-12-07, 20:20
Αν και δεν ξέρω τίποτα για αυτά τα ψάρια είναι πανέμορφα και ο χώρος που τους έχεις φτιάξει απλά καταπληκτικός!:smt041

Andros
04-12-07, 20:36
Ομορφο ενυδρειο μπραβο!!!

inser
04-12-07, 21:26
Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου και αν έλλειπε αυτό το αναγκαίο κακό για όλους μας και εννοώ το πράσινο σωληνάκι του φίλτρου θα ήταν ΑΑΑ...
Αλήθεια αυτά τα ψάρια θεωρούνται "εύκολα" στην φροντίδα τους ?είναι απαιτητικά ψάρια ή ότι γνωρίζουμε για τις κιχλίδες?


Θα κανω 'πασα' στον Τολη να απαντησει σε αυτο το ερωτημα μιας και εχει περισσοτερη πειρα απο μενα στα menarambo.

Για τα andapa θα σου πω οτι δεν τα θεωρω καθολου ευκολα ψαρια και απο οτι ξερω το μεγαλυτερο ηλικιακα που ζει στην Ελλαδα και ισως και σε πολλες ακομη χωρες ,ειναι ενα ατομο, αρσενικου φυλου 5 ετων.Οποτε καταλαβαινεις οτι ειναι καπως περιεργα τα πραγματα.Το μονο καλο ειναι οτι ζουνε (περιπου) με νερο βρυσης.

Για το σωληνα θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου..Στο νεο τους σπιτι την suction σωληνα θα την κανω τρυπα στον πατο του ενυδρειου για να το αποφυγω αυτο..

Ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια !

Cydox
05-12-07, 21:47
Πανέμορφο το ενυδρείο σου, και οι κιχλίδες σου. Αν είχα τον κατάλληλο χώρο θα είχα ασχοληθεί σίγουρα με Μαγαδασκάρη, το 1500αρι που ονειρεύομαι σίγουρα Μαγαδασκάρη θα γίνει.. όταν γίνει :rolleyes: :D ...

mikenuke
07-12-07, 17:18
Tελειο ενυδρειο!!! Συγχαρητηρια!
Το εχεις κανει παρουσιαση να μαθουμε περισσοτερα?Αν οχι θα ηταν πολυ ενδιαφερον.

imichal
07-12-07, 17:57
πολυ ομορφο !

ChristosΒ
08-12-07, 09:41
Πολύ όμορφο, συγχαρητήρια!
Καμιά φωτογραφία και από τα Benthochromis και τα Cyathopharynx?:D

inser
16-12-07, 02:08
mikenuke μια παρουσιαση εγινε εδω (http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Parousiaseis/ParInser.htm) και ευχαριστω πολυ τον Τακη γιαυτο ..+-3

ChristosΒ εχω ηδη βαλει καποιες Photo απο τα ειδη που μου ζητησες στο forum αμα ψαξεις στο κιχλιδες αφρικης section θα βρεις.. :smt045

πλυμμήρας
16-12-07, 09:57
Τα ψάρια αυτά ζευγαρώνουν εύκολα?
Σκέφτομαι το επόμενο ενυδρείο μου να φιλοξενήσει τέτοια ψάρια.
Αλήθεια , μεγαλώνουν πολύ?Πρέπει να διατηρούνται σε κοπαδάκι?Τί ανάγκες έχουν σε χώρο(λίτρα)?

Tolis
16-12-07, 12:52
Διαβασε το περιοδικο Ενυδρείο τευχος 11 σελιδα 26 ;)

πλυμμήρας
16-12-07, 14:09
Θενξ Tolis...Λόγω του ότι είμαι στην δουλειά δεν πρόλαβα να τα διαβάσω...