PDA

Επιστροφή στο Forum : JUWEL LIDO 120


petros
29-11-07, 13:42
Οι φωτο ειναι απο εχθες το βραδυ αμεσως μολις τελειωσε το στησιμο....
Ψαρια θα μπουν βασικα καρδιναλιοι
Ευχαριστω το GAB και το συλλογο για την βοηθεια τους και περιμενω σχολια και παρατηρησεις

spookie
29-11-07, 13:48
ωραιο set up. Πολυ ομορφο:p :p :p

jimfytakis
29-11-07, 15:46
Ομορφο!Αυτο το μαυρο πισω τι ειναι?Μοιαζει με φοντο αλλα εχει κατι σαν τετραγωνακια

giagligian
29-11-07, 16:39
Μπράβο μπράβο!! Πολύ ωραίο!;)

petros
29-11-07, 16:47
Ομορφο!Αυτο το μαυρο πισω τι ειναι?Μοιαζει με φοντο αλλα εχει κατι σαν τετραγωνακια
Eιναι μαυρη εξωτερικη αφισα , αυτα που ειναι σαν τετραγωνακια ειναι φυσαλιδες

Τσιόνογλου Σταύρος
29-11-07, 21:26
Λιτό και όμορφο ,άντε και αναμένουμε τα πιο ωραία.:p

jimfytakis
29-11-07, 21:32
Ωραια ριζα πετυχες.Θα μπορουσες επισης να δενες κανα microsorium pteropus στο "Γ" που κανει ψηλα το ξυλο.Τι φυτο ειναι αυτο πισω στο φοντο(το πιο ψηλο)?Πισω θες κανα φυτο επισης,ισως καμια ludwigia.

petros
30-11-07, 11:19
Ωραια ριζα πετυχες.Θα μπορουσες επισης να δενες κανα microsorium pteropus στο "Γ" που κανει ψηλα το ξυλο.Τι φυτο ειναι αυτο πισω στο φοντο(το πιο ψηλο)?Πισω θες κανα φυτο επισης,ισως καμια ludwigia.
Το φυτο πισω δεξια ειναι higrophila corymbosa
Θελω να δω πως θα πανε αυτα τα φυτα πριν προσθεσω και αλλα

asourtzo
30-11-07, 11:33
Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου φιλε μου σαν στησιμο:D :D :D Εκτος απο καρδιναλιους εχεις σκεφτει τι αλλο θα βαλεις?:rolleyes:

petros
30-11-07, 11:58
Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου φιλε μου σαν στησιμο:D :D :D Εκτος απο καρδιναλιους εχεις σκεφτει τι αλλο θα βαλεις?:rolleyes:
Σιγουρα δεν θα βαλω αλλο σμηνοψαρο.
Απο αλλα ψαρια δεν ξερω ποια πανε με τους καρδιναλιους.
Εχεις να μου προτεινεις κατι???
Σκεφτομαι για γαριδες amano
Ευχαριστω ΠΕΤΡΟΣ

Filotas
30-11-07, 12:30
Πολύ όμορφο φίλε Πέτρο!!!

asourtzo
30-11-07, 12:48
Κανενα ζευγαρακι νανο-κυχλιδες ισως? Το εχεις σκεφτει?Αμερικανικες?

petros
30-11-07, 12:54
Πολύ όμορφο φίλε Πέτρο!!!
Ευχαριστω:p
-------------------------
Κανενα ζευγαρακι νανο-κυχλιδες ισως? Το εχεις σκεφτει?Αμερικανικες?
π.χ Ramirezi??? ή apisto??
Μηπως εχω φασαριες με αυτα τα ψαρια(επιθετικοτητα)???
Ευχαριστω

asourtzo
30-11-07, 13:03
Στην περιοδο ζευγαρωματος θα εχεις καποια κυνηγιτα σιγουρα, απο την μια μπορει να σε νευριαζουν που δεν αφηνουν τα αλλα ψαρακια σε χλωρο κλαρι ,αλλα απο την αλλη δινουν ζωη στο ενυδρειο σου!!:p :p
(προσωπικη μου αποψη;) )κατα τα αλλα δεν πιστευω τα καρδιναλ να αντιμετωπισουν καποιο ιδιαιτερο προβλημα

petros
30-11-07, 13:06
Στην περιοδο ζευγαρωματος θα εχεις καποια κυνηγιτα σιγουρα, απο την μια μπορει να σε νευριαζουν που δεν αφηνουν τα αλλα ψαρακια σε χλωρο κλαρι ,αλλα απο την αλλη δινουν ζωη στο ενυδρειο σου!!:p :p
(προσωπικη μου αποψη;) )κατα τα αλλα δεν πιστευω τα καρδιναλ να αντιμετωπισουν καποιο ιδιαιτερο προβλημα
Αν βαλω μονο 1 αρσενικο , πειραζει????(Δεν θελω γεννες...);)
Ευχαριστω

asourtzo
30-11-07, 13:12
Εσενα και εμενα οχι. Τον αρσενικο ομως???????(πιστευω ναι)
Αμα βαλεις ζευγαρι θα παρατηρησεις συμπεριφορες που δεν θα τις δεις απο ενα ψαρακι μονο του:rolleyes:

petros
30-11-07, 13:16
Εσενα και εμενα οχι. Τον αρσενικο ομως???????(πιστευω ναι)
Αμα βαλεις ζευγαρι θα παρατηρησεις συμπεριφορες που δεν θα τις δεις απο ενα ψαρακι μονο του:rolleyes:
Σωστο
Μια τελευταια...ερωτηση ειναι πιο ευαισθητα απο τους καρδιναλιους??
Ευχαριστω

asourtzo
30-11-07, 13:22
Ας μας δωσουνε τα φωτα τους οι πιο παλιοι εδω γιατι πραγματικα θα σε γελασω:( .(Για τα απιστο δεν ξερω, αλλα για τα ραμιρεζ να σου πω την αληθεια νομιζω δεν ειναι πιο ευαισθητα:smt120 )

imichal
30-11-07, 13:39
Ευχαριστω:p
-------------------------

π.χ Ramirezi??? ή apisto??
Μηπως εχω φασαριες με αυτα τα ψαρια(επιθετικοτητα)???
Ευχαριστω
οχι .....εχω καιρο στο ενυδρειο μου Ramirezi+apisto με καρδινάλιους και δεν ειχα κανενα προβλημα..

caverman
30-11-07, 15:30
Απο αλλα ψαρια δεν ξερω ποια πανε με τους καρδιναλιους.
Εχεις να μου προτεινεις κατι???
Σκεφτομαι για γαριδες amano

Ωραίο ξεκίνημα,
θα πρότεινα:

Ένα κοπαδάκι oto που θα περιορίζουν κάποια είδη άλγης και τους αρέσει το πυκνοφυτεμένο...
ή
Ένα κοπαδάκι cory εάν το χαλίκι είναι λεπτόκοκο...

Και οι δύο προτάσεις ταιριάζουν με καρδινάλιους και θα δώσουν κίνηση στις χαμηλές περιοχές του ενυδρείου.

Caverman

petros
30-11-07, 17:23
Ωραίο ξεκίνημα,
θα πρότεινα:

Ένα κοπαδάκι oto που θα περιορίζουν κάποια είδη άλγης και τους αρέσει το πυκνοφυτεμένο...
ή
Ένα κοπαδάκι cory εάν το χαλίκι είναι λεπτόκοκο...

Και οι δύο προτάσεις ταιριάζουν με καρδινάλιους και θα δώσουν κίνηση στις χαμηλές περιοχές του ενυδρείου.

Caverman
15 cardinals 4-5 otto 4-5 amano γαριδες -τελικος αριθμος ψαριων- ,ειναι ο.κ ή μηπως ειναι πολλα???
Ευχαριστω

petros
18-04-08, 12:30
Το ενυδρειο οπως ειναι τωρα , χωρις ακομα να εχω τελειωσει με τα φυτα , εχει 15 καρδιναλιους και 5 γαριδες Amano.
Περιμενω σχολια....
Οι φωτο δεν ειναι και τοσο καλες γιατι ειναι απο το κινητο :(
Ευχαριστω ΠΕΤΡΟΣ

Τσιόνογλου Σταύρος
18-04-08, 12:38
Μου άρεσε πάρααα πολύ, όμορφο και συμμαζεμενο αν και δεν έχεις όπως λές τελειώσει με τα φυτά (και ούτε πρόκειται ποτέ γιατί αλλαγές θα κάνεις πάντα όπως συμβαίνει με όλους ) μόνο την σκάλα διάχυσης αν μπορούσες να την κρύψεις για να μη φαίνεται έτσι ξεκ΄σρφωτη εκεί στα δεξιά,καλή συνέχεια :p .

Πάνος
18-04-08, 12:43
μου αρεσει παρα πολυ....το μεγαλο ξυλο που φτανει στην επιφανεια ειναι υπεροχο...απλα εγω θα συμμαζευα λιγο την λουντβιγια...συγχαρητηρια!!!...

petros
18-04-08, 12:56
Σας ευχαριστω πολυ.:)
Σταυρο σκεφτομαι να αλλαξω την σκαλα με καποιο αλλο διαχυτηρα , τον οποιο θα κρυψω πισω απο το ξυλο
Πανο , την λουντβιγια την αφηνω να μεγαλωσει λιγο για να κοψω και να φυτεψω τα κομματια
Ευχαριστω ΠΕΤΡΟΣ

xontros
18-04-08, 13:03
Πάρα πολύ ωραίο! Το αδικείς με τις φωτογραφίες (όχι ότι εγώ το κατέχω δηλαδή το θέμα.. κάποια στιγμή πρέπει κάποιος να μας πει μερικές συμβουλές για κακούς φωτογράφους και για απλές μηχανές..), είμαι σίγουρος ότι από κοντά θα φαίνεται πολύ πιο ωραίο!

Ο μεγάλος λόγος ύψος-πλάτος του Lido μου φαινόταν πολύ δύσκολο να διακοσμηθεί ωραία, αλλά έχεις εκμεταλλευτεί/παίξει με το ύψος πολύ όμορφα, τόσο με τη ρίζα και τις δεμένες ανούμπιες, όσο και με τα ψηλά φυτά από πίσω και από το πλάι!

Το κόκκινο φυτό κάτω δεξιά πώς προχωράει? Έχεις προσθέσει extra λάμπα, ή είσαι με τις 2 Τ5 που έχει από τη μάνα του?

Επιτρέπεται να κάνω και 1-2 προτασούλες? Κατ'αρχήν, τη σκαλίτσα της Hagen, βάλ'την πίσω αριστερά (υποθέτω δεν την έχεις εκεί γιατί μπλεκόντουσαν μέσα τα φυτά, ε?) όπου θα την χτυπάει η έξοδος από το φίλτρο και θα έχεις καλύτερη διάχυση.. Επίσης, ίσως αξίζει τον κόπο να μεταφέρεις τόσο τη ρίζα όσο και το κόκκινο φυτό (alternanthea είναι?) λίγο προς τα αριστερά, ώστε να παίξεις με τους κανόνες των τρίτων, να έρθει δηλαδή ο κορμός της ρίζας στο 1/3 και το κόκκινο στα 2/3 κατά την οριζόντια έννοια..

Μπράβο και πάλι!

petros
18-04-08, 13:43
Πάρα πολύ ωραίο! Το αδικείς με τις φωτογραφίες (όχι ότι εγώ το κατέχω δηλαδή το θέμα.. κάποια στιγμή πρέπει κάποιος να μας πει μερικές συμβουλές για κακούς φωτογράφους και για απλές μηχανές..), είμαι σίγουρος ότι από κοντά θα φαίνεται πολύ πιο ωραίο!

Ο μεγάλος λόγος ύψος-πλάτος του Lido μου φαινόταν πολύ δύσκολο να διακοσμηθεί ωραία, αλλά έχεις εκμεταλλευτεί/παίξει με το ύψος πολύ όμορφα, τόσο με τη ρίζα και τις δεμένες ανούμπιες, όσο και με τα ψηλά φυτά από πίσω και από το πλάι!
Ευχαριστω
Το κόκκινο φυτό κάτω δεξιά πώς προχωράει? Έχεις προσθέσει extra λάμπα, ή είσαι με τις 2 Τ5 που έχει από τη μάνα του?
Οι λαμπες ειναι της μανας του.Το κοκκινο φυτο δεν παει πολυ καλα (δεν εχει εντονο χρωμα) , πιστευω ομως οτι οσο ψηλωνει και πηγαινει πιο κοντα στο φως θα φτιαχνει.
Επιτρέπεται να κάνω και 1-2 προτασούλες? Κατ'αρχήν, τη σκαλίτσα της Hagen, βάλ'την πίσω αριστερά (υποθέτω δεν την έχεις εκεί γιατί μπλεκόντουσαν μέσα τα φυτά, ε?) ΝΑΙ όπου θα την χτυπάει η έξοδος από το φίλτρο και θα έχεις καλύτερη διάχυση.. Επίσης, ίσως αξίζει τον κόπο να μεταφέρεις τόσο τη ρίζα ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ όσο και το κόκκινο φυτό (alternanthea είναι?) λίγο προς τα αριστερά, ώστε να παίξεις με τους κανόνες των τρίτων, να έρθει δηλαδή ο κορμός της ρίζας στο 1/3 και το κόκκινο στα 2/3 κατά την οριζόντια έννοια..

Μπράβο και πάλι!
Ευχαριστω πολυ

Παπαδόπουλος Κώστας
19-04-08, 21:16
Μπράβο, πολύ όμορφο αποτέλεσμα. Σου εύχομαι καλή συνέχεια.

petros
13-05-08, 13:52
Nεες φωτο...
Περιμενω σχολια
ΠΕΤΡΟΣ

lag
13-05-08, 14:06
απλά τέλειο!!!!!!!!!
μπράβο!!! μακάρι να γίνουν και μένα ετσι τα φυτά μου..

theofilos
13-05-08, 14:06
Μου εδωσες ιδεες :p γιατι φτιαχνω και εγω ενα αντιστοιχων διαστασεων και θα το κανω γεματο οπως εσυ.

imichal
13-05-08, 15:32
πολύ ομορφο!! Μπράβο!

delta66
13-05-08, 16:10
Κουκλα.
Οφθαλμολουτρο.
Αστο να τσουλησει ετσι τωρα και βλεπεις.
Μια χαρα ειναι το σχημα καρδιναλιοι γαριδες.
Αν δεις τιποτα με αλγες κλπ και δεν "μαζευονται" με διορθωσεις στη φωτοπεριοδο ή στα φωτα κλπ, κοιτας για οττο.
Αλλιως αν σηκωνει το ενυδρειο απο λιτρα, βαζεις μερικους ακομα καρδιναλιους και γινεται το ελα να δεις απο θεαμα και χρωμα

ΑΝΤΩΝΗΣ1980
13-05-08, 16:17
πολυ ωραιο. μπραβο.

Πάνος
13-05-08, 16:21
πολυ ομορφο...!!!

petros
14-05-08, 11:30
Σας ευχαριστω πολυ ολους για τα καλα σας λογια :)
Θα επανελθω συντομα με νεες φωτο
ΠΕΤΡΟΣ

petros
15-05-08, 13:58
Mερικες φωτο απο τους καρδιναλιους και τις κιχλιδες.

ΕΛΒΙΡΑ
15-05-08, 14:29
Πολύ-πολύ όμορφο!!!!!!! Μπράβο!!!

xontros
15-05-08, 14:48
Δεν κάνεις μια ολοκληρωμένη παρουσίαση, με συνθήκες νερού, φυτά, ψάρια, φωτισμούς, λιπάσματα, κ.τ.λ., για να μπορούν να γίνουν σχόλια επί συγκεκριμένης βάσης?
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14299

Οι φωτογραφίες είναι από το ίδιο ενυδρείο? :confused:
Γιατί καμία σχέση δεν έχουν αφρικάνες και καρδινάλιοι! :smt120
Πιθανότατα, βέβαια, να είναι σε διαφορετικά ενυδρεία, γιατί δε βλέπω πουθενά στο Lido πέτρες.. :smt120

delta66
15-05-08, 19:19
Με μπερδεψες τωρα.
Εβαλες Κιχλιδες εκει μεσα? :confused:

imichal
15-05-08, 22:44
ε?:confused: Κατσε γιατι τωρα μας τα χαλασες ....... Καρδιναλιους με αφρικανες ?:rolleyes: Καταλαβα καπου λαθος ή τωρα μολις μας.....εστειλες!!!:smt108

theodwros
15-05-08, 22:59
Πολυ ομορφο ! και η ριζα καταπληκτικη.

petros
16-05-08, 10:20
NAI ειναι απο το ιδιο ενυδρειο
Εχω μαζι καρδιναλιους και αφρικανες....Δεν ταιριαζουν???
Εχω ΡΗ το πρωι 6,7 και ΚΗ 3 για τους καρδιναλιους , και το βραδυ ΡΗ 8 και ΚΗ 6 για τις αφρικανες , οποτε ολοι ειναι ευχαριστιμενοι :D
Πλακα κανω ενταξει ;)
Φωτο και απο το ενυδρειο με τις αφρικανες

Z_X
16-05-08, 10:27
Εξυπνο το στησιμο με αυτες της πλάκες....
Βολικο...

theodwros
16-05-08, 10:37
Ε μα ηταν φανερο οτι εχεις 2 ενυδρεια :cool: ομορφο κι αυτο αλλα η ριζα στο πρωτο ειναι ολα τα λεφτα !

ΑΝΤΩΝΗΣ1980
16-05-08, 10:40
πολυ ομορφο το ενυδρειο σου.

imichal
16-05-08, 11:01
Ωραίος !