PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετατροπη ενυδρειου γλυκου νερου σε θαλασσινο


pajos
28-11-07, 16:38
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ120 ΛΙΤΡΩΝ ΑΠΟ ΤΡΟΠΙΚΟ ΣΕ ΘΑΛΑΣΙΝΟ ΠΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΚΑΙ ΤΙ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ????

Tricky
28-11-07, 20:53
Φιλε καλησπερα ...

Θα σου προτεινα να ριξεις μια ματια σε παλια θεματα , οπως πχ αυτο :
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=20145 .

Γενικα , εχει συζητηθει αρκετα το θεμα που ρωτας.

Το κοστος καταρχην (αλλα και ο βαθμος δυσκολιας) καθοριζεται σε μεγαλο βαθμο απο τι θαλασσινο ενυδρειο θες να φτιαξεις : μονο με ψαρια (fish only) ή και με κοραλια (reef) ?

Επισης απαιτειται μια σχετικα καλη πειρα σε ενυδρεια γλυκου νερου , λιγο διαβασμα και υπομονη καθως και αισθημα σεβασμου προς τα αγρια ζωα που θα φιλοξενεις ;)

pajos
29-11-07, 13:41
ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ TRICKY.
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΝΟ ΜΕ ΨΑΡΙΑ (FISH ONLY) ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 120 ΛΙΤΡΩΝ ΜΕ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΒΓΕΙ?????

ΠΕΡΙΜΕΝΟ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΕΑΣ ΣΑΣ................

klaz
29-11-07, 13:53
ολα ειναι σχετικα φιλε μου.
σε 120 λιτρα περιοριζεσαι πολυ στην ποικιλια και τον αριθμο των ψαριων...
απο εκει και μετα,θα μπορουσες να προσθεσεις και καποιο σκιμερ για να βοηθησει στην καθαροτητα του νερου σου, σιγουρα ρεφρακτομετρο για την σωστη μετρηση της αλατοτητας,αλλα εγω παντως θα το ξανασκεφτομουνα,γιατι οπως σου προειπα ειναι λιγα τα λιτρα σου...
**αν μπορεις γραφε με μικρα...,ετσι ειναι σαν να φωναζεις....

accnt
29-11-07, 14:54
Θα χρειαστείς αρκετά πραγματάκια…

Ζωντανό βράχο, αραγωνίτη για υπόστρωμα, κυκλοφορητές, skimmer, άλλες λάμπες, refractometer, A/O.

Αλλά το βασικό είναι τι είδους ενυδρείου θέλεις να κάνεις ακριβώς, γιατί ανάλογα το είδος του ενυδρείου, αλλάζουν και οι απαιτήσεις.

nikman
30-11-07, 00:27
ΠΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ?

Το κόστος περίπου είναι στο χιλιάρικο. :D

Tricky
30-11-07, 11:01
Οχι χιλιαρικο ...οχι τοσα πολλα για Fish only.

Εφοσον εχεις τη γυαλα , με 400-450 ευρω γινεται δουλεια ;)

elvis572
03-12-07, 10:13
Φιλε Tricky μπορεις να γραψεις την λιστα με το τι χρειαζετε και σε ποιο καταστημα< εαν επιτρεπετε να το αναφερεις> μπορουμε να τα αγορασουμε γιατι εδω στην επαρχια ειναι λιγο δυσκολο να βρεθουν?

Απο Λαμια ευχαριστω και συγνωμη για τη παρεμβολη

Tricky
03-12-07, 11:44
Δυστηχως , δεν υπαρχει μονο ενα σετ απ που να ταιριαζει σε ολα τα ενυδρεια αυτων των λιτρων.

accnt
03-12-07, 12:05
Το να φτιάξουμε μια λίστα, με το τι θα χρειαστεί κάποιος που θέλει να ασχοληθεί με το θαλασσινό ενυδρείο, είναι σχετικά εύκολο.
Για να γίνει όμως αυτό, θα πρέπει να γνωρίζουμε τι είδους ενυδρείο θα είναι αυτό, τα λίτρα του, την προηγούμενη εμπειρία του χομπίστα….
Όλα τα παραπάνω παίζουν μεγάλο ρόλο!