PDA

Επιστροφή στο Forum : Σχετικά με τα πυράνχας.


basillis
25-11-07, 18:36
Καλησπέρα παιδιά.
Διαβάζοντας μερικά post σχετικά με τα πιράνχας μου δημιουργήθηκαν κάποιες απορίες. θα ήθελα λοιπόν να μου απαντήσετε στις εξής.
1.Σε τι σκληρότητα νερού ζουν τα ψάρια αυτά και σε ποιο PH?
2.Απ οτι κατάλαβα μπορούν να υπάρχουν φυτά στο ενυδρείο απλά αυτά είναι συγκεκριμένα 2-3 είδη?
3.Εφ όσον δεν μπορούν να συνυπάρξουν με άλλα ψάρια, ούτε με πλέκο γατόψαρα κτλ, τότε πως μπορεί να είναι ενα ενυδρείο καθαρό? (Εννοώ οτι τά τζάμια απο την μέσα πλευρά δεν θα την καθαρίζει κανείς, και την δουλειά που κάνουν τα γατόψαρα όσο αφορά τα υπολύματα τροφής, τι γίνεται? Μένουν στο ενυδρείο?)
4.Ο βυθός πρέπει να είναι με λεπτή ή χοντρή άμμο-χαλίκι?

Αυτά για αρχή και συνεχείζουμε...


Σημ. Δεν έχω τα ψάρια αυτά, αντιθέτος ολα αυτά τα χρόνια ασχολούμαι με πιο ήσυχα ψάρια. Απλά κάνω σκέψεις...που στην πορεία θα φανεί κατά πόσο μπορούν να πραγματοποιηθούν.

Giorgos
26-11-07, 00:15
Φαντάζομαι ότι λέγοντας πιράνχας εννοείς τα red belly (Pygocentrus nattereri).
Αρχίζοντας, θα πρέπε να γνωρίζεις ότι αυτά ζούνε σε ομάδες και πως χρειάζονται αρκετό χώρο (τουλάχιστον 400-500 λίτρα για μια ομάδα 5 ατόμων) για να ευημερίσουν. Οπότε το πρώτο που θα πρέπει να φροντίσεις είναι ένα κατάλληλο ενυδρείο.

1. Το νερό του περιβάλλοντός τους πρέπει να είναι μαλακό και σχετικά όξινο. Δηλαδή με γενική σκληρότητα στους 6 dGH και pH στο 6,5 θα είναι μια χαρά.
2. Όντως μπορούν να υπάρχουν φυτά στο ενυδρείο.
3. Μπορούν να συνυπάρξουν με άλλα ψάρια. Το μυστικό είναι να υπάρχουν πρώτα τα υπόλοιπα ψάρια ώστε όταν προστεθούν τα πιρανχα (σε νεαρή ηλικία) να τα βρουν ήδη στο περιβάλλον. Επίσης, ένα ενυδρείο χωρίς γατόψαρα ή/και πλεκόστομα δεν σημαίνει ότι "βρωμίζει". Απλά θα πρέπει ο ίδιος ο χομπίστας να φροντίζει να μαζεύει τα αποφάγια και να κρατάει το ενυδρείο καθαρό.
4. Λεπτό χαλαζιακό χαλίκι.

TaitO
26-11-07, 01:37
αν μου επιτρέπεις Γιώργο, δεν είμαι απόλυτα σύμφωνος με τις απαντήσεις...

Χρειάζεται 3+ naterreri (αν πάρεις αυτό το είδος) γιατί νιώθουν πιο ασφαλή (κοπαδόψαρα).
1 ψάρι / 60 λίτρα είναι το όριο ασφαλείας, γιατί μετά θα έχεις πρόβλημα κανιβαλισμού.
Η τιμή του νερο'υ που ζουν, από την εμπειρία μου εδώ και πολλά χρόνια πλέον... είναι όποια έχει το νερό σου... δεν θα έχουν πρόβλημα ΠΟΤΕ...
Φυτά βάζεις όσα θέλεις φυσικά.
Ψάρια εκτός από το κοπάδι σου ΔΕΝ μπορείς να βάλεις...
Το μόνο που ίσως να επιζήσει είναι κάποια zebra snails.
Καθάρισμα κάνεις μόνος σου με τα χεράκια σου :)
χαλίκι βάζεις κατα προτίμηση φυσικό και μπορείς και χαλίκι σαν άμμο.. είναι καθαρά θέμα design.
Να έχεις στο νου σου ότι θέλουν πολύ οξυγόνο και θερμοκρασία 25-26.

Α! και επίσης τα τρέφεις με γαριδούλα κατεψυγμένη (βλεπε LIDL) ψάρι κατεψυγμένο (κατά προτίμηση με άσπρο κρέας) και 1 φορά το μήνα ρίξε κανένα κρεατάκι από καρδιά βοδινού κατά προτίμηση.

Σου συνιστώ γαριδούλες που τους δίνει τέλειο χρώμα και δεν λερώνει το ενυδρείο καθόλου...

1 φορά την εβδομάδα μην τα ταίζεις. έχει δίαιτα ;)

Αυτά ;)
Χαίρομαι που πληθαίνουν οι πιρανχόβιοι ;)

gwgw
26-11-07, 10:23
και την δουλειά που κάνουν τα γατόψαρα όσο αφορά τα υπολύματα τροφής, τι γίνεται? Μένουν στο ενυδρείο?)



αυτο δεν παίζει...:) υπολείμματα τροφής τουλαχιστον εγω δεν έχω...
οτι και να ριξω μεσα, είτε γαριδουλα, είτε καλαμαρακι (κομματακι) καταβροχθίζετε μανιωδως.......

mille
26-11-07, 19:30
αυτο δεν παίζει...:) υπολείμματα τροφής τουλαχιστον εγω δεν έχω...
οτι και να ριξω μεσα, είτε γαριδουλα, είτε καλαμαρακι (κομματακι) καταβροχθίζετε μανιωδως.......
Στο δικο μου γιατι δεν αφηνουν κανενα φυτο ;

Giorgos
27-11-07, 01:24
αν μου επιτρέπεις Γιώργο, δεν είμαι απόλυτα σύμφωνος με τις απαντήσεις...
Τα σημεία που βλέπω να διαφωνείς είναι τα εξής:
- Πόσα ψάρια ανά λίτρο επιτρέπονται.
- Στις τιμές του νερού.
- Αν μπορούν να μπουν συγκάτοικοι μαζί με τα πιρανια.

Έχω να πω ότι και οι δυο μας έχουμε δικιο, και το εξηγώ.

- Εσύ αναφέρεις τα ελάχιστα λίτρα ανά ψάρι (1 πιρανια ανά 60 λίτρα) και το αποκαλείς (πολύ σωστά) όριο ασφαλείας. Επίσης λες (δεν το γράφεις, αλλά προκείπτει) ότι το κοπάδι μπορεί να αποτελέιται από τρία άτομα... κατ' ελάχιστο.

Στα παραπάνω συμφωνώ, αλλά αυτά είναι τα ελάχιστα όρια. Για να ζήσουν καλύτερα τα ψάρια, θα πρέπει το κοπάδι να αποτελείται από περισσότερα άτομα και περισσότερα λίτρα ανά ψάρι. Έτσι μικραίνουν οι πιθανότητες καννιβαλισμού και τραυματισμών.

- Λες ότι με απλό νερό δικτύου είναι μια χαρά.

Και πάλι δεν διαφωνώ, αλλά για να ευημερήσουν, χρειάζονται τουλάχιστον τις συνθήκες που ανέφερα.
Εκτός αυτού, πρέπει πρώτα να μαθαίνουμε τις τιμές νερού δικτύου του μέλους που ρωτάει και μετά να λέμε ότι είναι καλές οι τιμές του νερού του. Πολλές περιοχές στην Ελλάδα δίνουν σκληρό, αλκαλικό νερό το οποίο πρέπει να αποφεύγεται για τέτοια ψάρια.

- Τέλος, αναφέρεις ότι δεν μπορούν να ζήσουν τα πιρανια με άλλους συγκάτοικους.

Εδώ θα πρέπει να διαφωνήσω. Αν στο ενυδρείο που προορίζονται τα πιρανια προϋπάρχουν ομάδες ψαριών (εξαιρούνται οι κιχλίδες) για αρκετό διάστημα ώστε να έχουν εγκλιματιστεί κανονικά (τουλάχιστον λίγους μήνες), όταν τα νεαρά πιράνια εισαχθούν στο ενυδρείο οι πιθανότητες είναι να μην πειράξουν ποτέ τους τα υπάρχοντα ψάρια.
Όμως κάτι που παρέλειψα στπ προηγούμενό μου μήνυμα, και έπρεπε να το τονίσω, είναι ότι υπάρχει και η περίπτωση τα πιρανια να μην αποδεχτούν τους συγκάτοικούς τους. Αυτό μπορεί να συμβεί για διάφορους λόγους όπως, αν ταΐζουμε με ζωντανά ψάρια, αν δεν υπάρχει αρκετός χώρος στο ενυδρείο, κλπ.

Στην ουσία, δεν διαφώνησα με τις απαντήσεις σου. Με αυτό μου το μήνυμα απλά θέλω να τονίσω ότι στο φόρουμ αυτό προσπαθούμε να απαντούμε στα νέα μέλη δίνοντάς τους πληροφορίες για τις πραγματικές ανάγκες (δηλαδή να πλησιάζουν σε αυτές που έχουν και στη φύση) του κάθε είδους και όχι τις ελάχιστες απαιτήσεις του για ένα ενυδρείο.

basillis
27-11-07, 15:15
Παιδιά σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες σας.
Οι μικρές διαφωνίες σας (αν μπορούμε να τις αποκαλούμε έτσι), να στε σύγουροι ότι μόνο καλό μπορούν να προσφέρουν στον ενδιαφερόμενο. Γίνεται ενας διάλογος ακούγονται οι απόψεις, άλλες απο αυτές θεωριτικές και άλλες πρακτικές. Χρειάζονται και οι δυο! Έτσι, είμαι διπλά κερδισμένος, και πιστεύω οτι ολοι εδω μέσα πρώτα διαβάζουμε, και στην συνέχεια υλοποιούμε. Κάπως έτσι είναι και η ενασχόληση με ολα τα είδη ψαριών (π.χ. δίσκοι που τους είχα για πολλά χρόνια).
Μια και ασχολήθηκα με τους δίσκους που και αυτοί ήθελαν μαλακά νερά, στο θέμα του νερού πιστεύω πως είμαι οκ.
Στο θέμα της συγκατίκισης με άλλα ψάρια, αν πάρω εναν μεγάλο πλακόστομο και τον βάλω απο τώρα στο ενυδρείο, όταν μπούν τα red belly, απ ότι κατάλαβα υπάρχει και περίπτωση να είναι ομαλή η συμβίωση...Αρα είναι θέμα τύχης! Έτσι μου βγαίνει πάντως.
Γενικώτερα πάντως δεν βλέπω να χρειάζομαι πολλές αλλαγές στο ενυδρείο μου. Επαναλαμβάνω οτι είναι ενα πρώην δισκοενυδρείο με φυτά ξύλα φυσική λιμνήσια άμμο και ph 7.

steady
27-11-07, 23:56
μια χαρα θα εισαι τοτε!
εξαλλου και οι δισκοι και τα πιρανχα προς νοτια αμερικη μερια ζουν στα ιδια περιπου νερα!
αμα εχεις και τον καταληλο εξοπλισμο απο τους δισκους δωστους μαλακο νερακι να το ευχαριστηθουν;)

TaitO
28-11-07, 00:15
Giorgos ;)

Basillis συνέχισε με τα piranha και δεν θα χάσεις ;)
Είναι απίστευτα ψάρια, θα το καταλάβεις στην πορεία...

basillis
28-11-07, 17:43
Mε το διάβασμα προκήπτουν απορίες...
Τι διαφορές υπάρχουν στα red belly και στα naterry? και ποιά πο τα δυο είδη πρέπει να επιλέξω?
Μήπως ξέρετε που κυμαίνονται οι τιμές τους? (μιλάμε για μικρά ψάρια πάντα).
Όταν λέτε χρειάζονται πολύ οξυγόνο τι εννοείτε? Δεν επαρκεί το οξυγόνο απο την ανατάραξη της επιφάνειας απο το φίλτρο και απο τα φυτά?
Τέλος ποιά είναι τα είδη φυτών που υπάρχουν σε ενυδρείο με αυτά τα ψάρια?

ΠΕΤΡΟΣ
29-11-07, 17:06
Mε το διάβασμα προκήπτουν απορίες...
Τι διαφορές υπάρχουν στα red belly και στα naterry? και ποιά πο τα δυο είδη πρέπει να επιλέξω?
Μήπως ξέρετε που κυμαίνονται οι τιμές τους? (μιλάμε για μικρά ψάρια πάντα).
Όταν λέτε χρειάζονται πολύ οξυγόνο τι εννοείτε? Δεν επαρκεί το οξυγόνο απο την ανατάραξη της επιφάνειας απο το φίλτρο και απο τα φυτά?
Τέλος ποιά είναι τα είδη φυτών που υπάρχουν σε ενυδρείο με αυτά τα ψάρια?
Δεν υπάρχει καμμία διαφορά.Μιλάς για τα ίδια ψάρια των οποίων η επιστημονική ονομασία είναι pygocentrus naterreri και μια από της κοινές είναι red belly.

Για τις τιμές καλύτερα να ρωτήσεις στα μαγαζιά.Από όσο θυμάμαι παίζουν γύρα στα 8 ευρώ για ψάρια 3-4εκ.

Για φυτά διάλεξε κάποια είδη Echinodorus....

Moutralewn
29-11-07, 22:20
Στο θέμα της συγκατίκισης με άλλα ψάρια, αν πάρω εναν μεγάλο πλακόστομο και τον βάλω απο τώρα στο ενυδρείο, όταν μπούν τα red belly, απ ότι κατάλαβα υπάρχει και περίπτωση να είναι ομαλή η συμβίωση...Αρα είναι θέμα τύχης!

Οι πλακόστομοι όταν μεγαλώνουν συνήθως χάνουν την πολύ όρεξη για άλγη, οπότε με ένα πλακόστομο μην περιμένεις να έχεις ολοκάθαρο ενυδρείο (απο άλγες τουλάχιστον).

basillis
29-11-07, 23:41
ok παιδιά, σας ευχαριστώ.;)

basillis
06-12-07, 22:58
Λοιπόν παιδιά η απόφαση πάρθηκε και είναι θετική!!!:p
θα πάρω red belly! Είδη έκανα αναζήτηση καταστήματος που να έχει αυτά τα ψάρια και βρέθηκε.(2.90 το ενα). Το μόνο πρόβλημα είναι η απόσταση θα σταλούν απο Αθήνα σε Φλώρινα. Πως σας φένετε αυτό? θα αντέξουν? Είναι ανθεκτικά ψάρια τουλάχιστον στο θέμα αυτο? Θα είναι 3-4 εκατοστά μου απάντησαν απο το μαγαζί.
Απο τροφή, σε αυτή την ηλικία θα τρώνε κανονικά οτι θα τρώνε και μεγαλύτερα?:rolleyes:

steady
07-12-07, 14:20
η μεταφορα πως θα γινει?με κτελ?courier?

basillis
07-12-07, 14:36
η μεταφορα πως θα γινει?με κτελ?courier?d

Δεν έχω κάνει την συνενόηση μαζί τους ακόμα. Υποθέτω με κτελ γιατί το curier θα φτάσει την επωμένη.

steady
07-12-07, 15:10
μια χαρα θα ειναι τοτε πιστευω αμα συσκευαστουν καλα και τα παραλαβεις αμεσως και τους κανεις μια καλη προσαρμογη!

basillis
07-12-07, 15:41
Ωραία ,steady θα ενημερώσω σχετικά στην συνέχεια...

basillis
12-12-07, 18:01
Παιδιά καλησπέρα
Μου κόπηκαν τα φτερά σήμερα! Όπως σας εχω πει βρήκα red belly σε κάποιο κατάστημα στην Αθήνα και σήμερα που μίλησα μαζί τους μου είπαν οτι ψάρια υπάρχουν, αλλά δεν γίνεται να μου τα στήλουν επειδή το λεφορείο των ΚΤΕΛ ξεκινά στις 8.30 το πρωι. Αυτό σημαίνει οτι το κατάστημα πρέπει να ανοίξει πολύ νωρίτερα να το συσκευάσει να το στήλει κτλ κτλ και φυσικά κάτι τέτοιο ΔΕΝ γίνεται.
Κατάστημα που να έχει red belly, στην Θεσσαλονίκη, δεν έχω βρεί.
Τι γίνεται τώρα? Τζάμπα χάρηκα???

steady
12-12-07, 19:42
εχεις επικοινωνησει με αλλο καταστημα στην αθηνα?καθε τοσο εφερνε και η αβυσσος!
αλλος τροπος να στα στειλουν δεν παιζει?
κριμα φιλε μου:(

iogi
12-12-07, 22:08
Ναι, είχε η ΑΒΥΣΣΟΣ, αλλά πριν από πολύ - πολύ καιρό. Από τότε δεν έχω ξαναδεί. Τα είχαν στο μεγάλο ενυδρείο της βιτρίνας, πυκνοφυτεμένο και με συγκατοίκους. Οταν τους ρώτησα πως γίνεται αυτό μου είπαν αυτό που αναφέρθηκε πιο πάνω, ότι δηλαδή τα άλλα προϋπήρχαν κλπ.

basillis
12-12-07, 23:43
Το πρόβλημα είναι η πολύ πρωινή ωρα που ξεκινά το λεφορείο απο Αθήνα.(8.30). Απ όποιο μαγαζί και να τα πάρω το πρόβλημα θα εξακολουθεί να υπάρχει γιατί, πόσο πρωί πρέπει να πάνε στο κατάστημα να τα συσκευάσουν και να τα πάνε στο κτελ μέχρι τις 8.30?
Τα λεφορεία είναι 2 την ημέρα 8.30 το πρωί και 8.30 το βράδυ. Στην πρώτη περίπτωση είπαμε ποιό είναι το πρόβλημα. Στην δεύτερη, αν φύγουν δηλαδή απ εκει το βράδυ θα φτάσουν Φλώρινα στισ 4 τα ξημερώματα. Αρα εγω θα τα πάρω απο το κτελ κατά της 8 το πρωί. θα αντέξουν μέσα στην σακούλα απο της 8.30 το βράδυ ως το άλλο πρωί? (Θέμα οξυγόνου αλλά και θερμοκρασίας). Να το ρισκάρω λέτε? Απο το μαγαζί μου είπαν οτι το πρόβλημα της θερμοκρασίας είναι σοβαρότερο, σε σχέση με το οξυγόνο.

Tolis
13-12-07, 00:03
Οντως αυτην την εποχη.
Θα πρεπει να βρεις καποιον (μαγαζι η φιλο), να στα στειλει με το πρωινο.

basillis
13-12-07, 00:14
Οντως αυτην την εποχη.
Θα πρεπει να βρεις καποιον (μαγαζι η φιλο), να στα στειλει με το πρωινο.

Σωστά Τόλη. Ή να ψάξω κάποιο μαγαζί στην Θεσσαλονίκη. Και να κάνω ...υπομονή!!!

steady
13-12-07, 13:57
το να πας στις 4 τα ξημερωματα να τα παρεις δεν παιζει ε?κανονισε το σαββατο να πας και για κανα ποτακι και μετα πας..:D

basillis
13-12-07, 15:40
το να πας στις 4 τα ξημερωματα να τα παρεις δεν παιζει ε?κανονισε το σαββατο να πας και για κανα ποτακι και μετα πας..:D

Παίζει και αυτό!...:smt020
Αλλά μετά θα θέλω κι αυτό :smt052
Μετά αυτό:smt008
Μετά θα παω σπίτι και θα γίνει αυτό:smt084
Στην συνέχεια αυτόzw
Αυτό:smt075 :smt064
Και δεν θέλω να γίνει αυτό:smt051ξημερώματα Κυριακής!

steady
13-12-07, 18:02
τωρα καταλαβα τι τα θες τα πυρανχας:D :D :D :D

basillis
14-12-07, 16:37
τωρα καταλαβα τι τα θες τα πυρανχας:D :D :D :D

Red belly, η ήρεμη δύναμη!!!

basillis
18-12-07, 23:34
Και εκεί που βρήκα λύση πως θα αποσταλλούν τα ψάρια, παίρνω σήμερα τηλέφωνο στο μαγαζί, και μου είπαν red-belly τέλος!!!zw
Σκάς τώρα,:smt073 ή δεν σκάς???