PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΛΓΗ ΚΑΙ ΑΜΜΟΣ


petros
23-11-07, 14:06
Σε ενυδρειο με κιχλιδες και πολυ ψιλη αμμο , εχει πρασινη αλγη στο τζαμι πολυ κοντα στον πυθμενα του ενυδρειου , με αποτελεσμα οταν παω να την καθαρισω (με πιστωτικη) να σηκωνεται αμμος και φοβαμαι μηπως χαραξω το τζαμι.
Υπαρχει καποιος τροπος να καθαρισω την αλγη χωρις να κανω ζημια ???
Ευχαριστω ΠΕΤΡΟΣ

PascM
23-11-07, 14:11
Εγώ στην ίδια περίπτωση χρησιμοποιώ σφουγγαράκι κουζίνας (καινούργιο του οποίου η χρήση περιορίζετε αποκλειστικά και μόνον στα ενυδρεία μου).

petros
23-11-07, 14:17
Εγώ στην ίδια περίπτωση χρησιμοποιώ σφουγγαράκι κουζίνας (καινούργιο του οποίου η χρήση περιορίζετε αποκλειστικά και μόνον στα ενυδρεία μου).
Ναι αλλα οπως θα τριβω με το σφουγγαρι δεν θα μπει αμμος αναμεσα στο τζαμι και το σφουγγαρι με αποτελεσμα να το γδαρω το τζαμι????

giagligian
23-11-07, 14:35
Ε δεν είναι και τόσο δύσκολο πιστεύω να καθαρίσεις με την πιστωτική λίγη άλγη. Με αργές και προσεκτικές κινήσεις δεν θα σηκώνεται άμμος;) Με το σφουγγάρι θα σου φανεί πιο δύσκολο γνώμη μου. Όπως βολεύει τον καθένα.

PascM
23-11-07, 14:40
Και με τους δυο τρόπους θέλει την προσοχή του!
Εγώ πάντος δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα με το σφουγγάρι!
...Μήπως οι κινήσεις σου είναι πολύ γρήγορες? Μην ξεχνάς οτι πρέπει να κάνεις απαλές κινήσεις για να μην στρεσάρεις και τους κατοίκους του ενυδρείου σου!

petros
23-11-07, 15:08
Πολυ απαλες κινησεις δεν μπορω να κανω γιατι σε εκεινο το σημειο , ισως επεδι ειναι καμποσο καιρο , ειναι σκληρη η αλγη και δεν φευγει με πολυ απαλο τριψημο

PascM
13-12-07, 21:28
Λάθος έκφραση δική μου!!
Αργές και όχι τόσο απαλές! Δηλαδή δύναμη μπορείς να βάλεις φτάνει να μην κάνεις γρήγορες κινήσεις και με το ρεύμα αναταράσεις το υπόστρωμα.

prodigy
13-12-07, 21:55
δοκιμασε μια τηλεκαρτα για τα τζαμια κανει θαυματα!!!!!!!!!!!χςρις κοπο και χωρις να εχει φοβο να γρατζουνισεις το τζαμι

khpouros
14-12-07, 15:06
τώρα δεν ξέρω αν είναι χαζό αυτό που θα πω αλλά να με συγχωρέσετε γιατί είμαι αρχάριος :D με τα γατόψαρα (γλείφτης) δεν λύνεται αυτό? η δεν κολάι σε κιχλιδεσ ενα γατόψαρο?

glazar
14-12-07, 19:50
Φιλε μου αλλο το γατοψαρο(δεν τρωει αλγη) και αλλο ο πλακοστομος και ο γλυφτης.
Τα παιδια εννοουν την αλγη που πιανει 1-2 δαχτυλα απο την επιφανεια της αμμου που δεν μπορει να την καθαρισει ο πλακοστομος.
Εγω παντως την καθαριζω με σκουπα βυθου που στην μια ακρη της ειναι επιπεδη ειδικα για τον καθαρισμο αυτης της αλγης.

lingistis
17-12-07, 09:20
δοκιμασε μια τηλεκαρτα για τα τζαμια κανει θαυματα!!!!!!!!!!!χςρις κοπο και χωρις να εχει φοβο να γρατζουνισεις το τζαμι

Συμφωνώ με την τηλεκάρτα… την χρησιμοποιώ και εγώ με πολύ καλά αποτελέσματα!!
Για τα σφουγγαράκια κουζίνας … χαμός γίνεται από μάρκες και είδη στα σούπερ…
Ποια να πάρουμε?

george
17-12-07, 13:55
http://www.malawicichlidhomepage.com/greek/articlesgreek/algae_cleaning_greek.html