PDA

Επιστροφή στο Forum : γαριδες


rockxk
15-11-07, 15:05
εχω το ριο 400 με τα παρακατω ψαρια :

6 σκαλαρια
6 μελανοταινιες
1 πλεκο
2 κις γκουραμι
2 λαμπεο

εβαλα 10 γαριδες οχι αμανο ειναι λιγο πιο μικρες και ειδα μια νεκρη
οι υπολοιπες εχουν εξαφανιστει!!! λετε να φαγωθηκαν?

αν κανουν με τα ψαρια που υπαρχουν λεω να προσθεσω ακομα 10 αμανο λογω του οτι ειναι μεγαλυτερες και θα τις βλεπω.
τι λετε?

Raven
15-11-07, 18:54
Αν εχεις πολλα φυτα και αρκετες κρυψωνες τοτε πιθανοτατα νοιωθωντας τοσους θηρευτες γυρω τους εχουν κρυφτει και θα βγαινουν το βραδυ για τροφη. Απ οτι καταλαβα πρεπει να εχεις cherry shrimps οι οποιες αναπαραγονται ευκολα.

rockxk
16-11-07, 11:51
ρε παιδια δε μου απαντησατε στο κυριο ερωτημα μου.
τα ψαρια που εχω τις βλεπουν ως φαγητο η οχι?
για να μην αγορασω 10 αμανο που θελω τσαμπα.
τι τσαμπα δηλαδη που ειναι πανακριβες = 27€ η 10...

candus
16-11-07, 11:59
Και εγώ έχω γαρίδες. Μάλιστα, έχω και αμάνο και cherry και τις έχω και στα δύο μου ενυδρεία (ένα μονομαχικό και ένα ασιατικό το οποίο έχει και νταρφ γκουραμι). Τα ψάρια τις έχουν αποδεχτεί πλήρως και δεν τις πειράζουν. Ο μονομάχος μάλιστα απλά κάπου κάπου τις πλησιάζει χωρίς επιθετικές διαθέσεις και μετά απομακρύνεται. Γενικότερα έχω ακούσει και από άλλους ότι τα περισσότερα ψάρια δεν πειράζουν τις γαρίδες.
Ωστόσο είναι παρα πολύ ευαίσθητες στις αλλαγές των συνθηκών του νερού και του περιβάλλοντος γενικά. Πιθανότατα οι δικές σου να παραμείνουν κρυμμένες μέχρι να συνηθίσουν το περιβάλλον και μετά να εμφανιστούν δειλά-δειλά.
Πάντως στην αρχή είχα χάσει κάμποσες πάνω στις αλλαγές νερού.
Μάλλον αυτή είναι η αιτία θανάτου και της δικιάς σου.

klaz
16-11-07, 12:28
οι μονοι καπως ''επικινδυνοι'' συγκατοικοι ειναι σιγουρα οι λαμπεο....οι γαριδες θα κινδυνευσουν σχεδον σιγουρα ειδικα οταν μπουνε μεσα στις οριοθετημενες περιοχες των λαμπεο......
ευτυχως που ειναι ''μανουλες'' στην καλυψη -αποκρυψη,αλλιως.....

rockxk
16-11-07, 12:34
οι λαμπεο πανε πανω κατω σε ολο το ενυδρειο
οποτε δεν εχουν οριοθετημενες περιοχες.....
τεσπα ελπιζω να υπαρχουν και να τις δω
τις εχω βαλει καμια 10αρια μερες

klaz
16-11-07, 12:56
οι λαμπεο πανε πανω κατω σε ολο το ενυδρειο
οποτε δεν εχουν οριοθετημενες περιοχες.....
νομιζεις.......:rolleyes:

yannis
16-11-07, 15:15
Αυτές οι cherry shrimps πειράζουν τα φυτά;
Άλγη τρώνε;

candus
16-11-07, 15:30
Δεν πειράζουν καθόλου τα φυτά. Το πολύ-πολύ να τις δεις πάνω σε κανένα φύλλο σε αποσύνθεση. Ναι τρώνε άλγη, όπως οι περισσότερες γαρίδες.

yannis
16-11-07, 15:55
Δεν πειράζουν καθόλου τα φυτά. Το πολύ-πολύ να τις δεις πάνω σε κανένα φύλλο σε αποσύνθεση. Ναι τρώνε άλγη, όπως οι περισσότερες γαρίδες.

Ευχαριστώ. Θα προσπαθήσω να βρω μερικές.

mikele
16-11-07, 18:52
τις γαριδες σπανια θα τις ξαναδεις ....οσες επιβιωσουν θα βγαινουν μονο βραδυ και ολη μερα κρυμενες......