PDA

Επιστροφή στο Forum : AGA aquascaping contest 2007


gaia
10-11-07, 16:14
Μόλις τώρα χάζευα τα ενυδρεία που διαγωνίζονταν

http://showcase.aquatic-gardeners.org/2007.cgi

καταπληκτικό το best of sow (πρώτο και στον διαγωνισμό της ADA), Λεωνίδα συγχαρητήρια για την συμμετοχή σου .

soza
11-11-07, 00:38
http://showcase.aquatic-gardeners.org/2007.cgi?&op=showcase&category=0&vol=3&id=74
Aυτο το ειδατε??? Πολλα λιτρα...
Ηθελα να ηξερα, πως περιποιειται τα φυτα ο μιστερ Ολιβερ?? Βαζει χερακι μεσα στο ενυδρειο???

george
11-11-07, 00:58
http://showcase.aquatic-gardeners.org/2007.cgi?&op=showcase&category=0&vol=3&id=74
Aυτο το ειδατε??? Πολλα λιτρα...
Ηθελα να ηξερα, πως περιποιειται τα φυτα ο μιστερ Ολιβερ?? Βαζει χερακι μεσα στο ενυδρειο???

200 pieces x Neritina natalensis, 100 pieces x Otocinclus affinis, 1000 pieces x Paracheirodon axelrodi, 35 pieces x Serrasalmus nattereri

:D:D:D:D:D

Cydox
11-11-07, 14:46
Όντως το παράκανε ο τύπος.. αλλά είναι πολύ εντυπωσιακό το αποτέλεσμα... φανταστείτε πόσο ταίζει..

Πάντως αυτό http://showcase.aquatic-gardeners.org/2007.cgi?&op=showcase&category=0&vol=3&id=75 είναι κορυφή..και πολλά άλλα..

Καλή η προσπάθεια αλλά όχι για τα γούστα μου.. όπως λέει ο σχολιαστής ή το μισείς ή το αγαπάς.. http://showcase.aquatic-gardeners.org/2007.cgi?&op=showcase&category=0&vol=0&id=20

Γενικά είναι φανερό ότι όλοι στην κατηγορία small είναι επιρεασμένοι από Αμάνο..

Tkagem
11-11-07, 15:01
http://showcase.aquatic-gardeners.org/2007.cgi?&op=showcase&category=0&vol=0&id=20
Αυτό το δεντράκι τί είναι????Να φανταστώ ότι δέν το βρίσκεις Ελλάδα?Και αν παραγγείλεις θα σου πάει ο κούκος αηδόνι?

soza
11-11-07, 15:23
Αυτό το δεντράκι τί είναι????Να φανταστώ ότι δέν το βρίσκεις Ελλάδα?Και αν παραγγείλεις θα σου πάει ο κούκος αηδόνι?

Nομιζω οτι ειναι μια καλοσχηματισμενη Java Moss.

Tkagem
11-11-07, 15:25
Nομιζω οτι ειναι μια καλοσχηματισμενη Java Moss.
Και ο κορμός δικός της είναι?

klaz
11-11-07, 15:45
δεν ξερω ,αλλα στην ''δικη'' μου κατηγορια στα 400λιτρα και πανω,μου αρεσε πολυ το ιταλικο που πηρε τη δευτερη θεση...πολυ περισσοτερο απο αυτο της πρωτης θεσης.
μπραβο λεωνιδα και απο μενα για την συμμετοχη σου,και κριμα που δεν ειδαμε φετος περισσοτερες ελληνικες συμμετοχες,σε αντιθεση με γαλλους και ιταλους που κατεβηκαν αρκετοι φετος....
αντε και του χρονου....;)

Tolis
11-11-07, 17:19
Το δεντρακι ειναι κομματι ξυλο με java moss επανω. Εμενα δεν μου λεει τιποτα αυτο το ενυδρειο - ενα τοπιο πανω απο το νερο που το βαλαμε κατω απ το νερο...

chrisx
11-11-07, 17:54
Εμενα δεν μου λεει τιποτα αυτο το ενυδρειο - ενα τοπιο πανω απο το νερο που το βαλαμε κατω απ το νερο...Συμφωνώ απόλυτα. Σαν ενυδρείο θα μπορούσα να το χαρακτηρίσω ως κακόγουστο.

Επίσης σε πολλές συνθέσεις έχω δει μεγάλο αριθμό ψαριών, ή αταίριαστα μεταξύ τους ψάρια, έχω δει παράλογες κριτικές, πολλές "το έκανα ίδιο με ένα του Amano" περιπτώσεις κλπ.

Επειδή μπορεί να είμαι λάθος αφού δεν γνωρίζω τα κριτήρια της επιτροπής (πχ στην περίπτωση του δέντρου, ίσως να δίνουν περισσότερο βάρος στην πρωτοτυπία) μπορεί κάποιος που συμμετείχε να μας πει 2-3 πράγματα στο τι προσέχουν, τι κρίνουν ποια η συνολική διαδικασία;

Επίσης υπάρχει κάποιο post που να αναφέρεται το τι πρέπει να κάνει κάποιος για να συμμετέχει στον διαγωνισμό;

george
11-11-07, 19:10
Επειδή μπορεί να είμαι λάθος αφού δεν γνωρίζω τα κριτήρια της επιτροπής (πχ στην περίπτωση του δέντρου, ίσως να δίνουν περισσότερο βάρος στην πρωτοτυπία) μπορεί κάποιος που συμμετείχε να μας πει 2-3 πράγματα στο τι προσέχουν, τι κρίνουν ποια η συνολική διαδικασία;

Επίσης υπάρχει κάποιο post που να αναφέρεται το τι πρέπει να κάνει κάποιος για να συμμετέχει στον διαγωνισμό;

http://showcase.aquatic-gardeners.org/2007.cgi?&op=showpage&name=faq

gaia
11-11-07, 20:08
Εγώ δεν είμαι τόσο απόλυτος , μπορεί να μην μου αρέσει το στύλ με τα δεντράκια και τους καταρράκτες αλλά μ' ευχαριστεί να βλέπω στους διαγωνισμούς και δείγματα από τα πιο όμορφα του είδους αυτού . Το ερώτημα είναι αν θα πρέπει να παίρνουν θέσεις στην τριάδα . Κάτι παρόμοιο έγινε και στην κατηγορία με τα βιοτοπικά στην οποία πήρε θέση στην τριάδα ένα ενυδρείο που χαρακτηρίστηκε ως μη ορθό βιοτοπικά.
Τα κριτήρια συνήθως έχουν να κάνουν με την ισορροπία , τη συνολική εντύπωση , την συμβατότητα και την αρμονία μεταξύ φυτών , ψαριών και των υλικών που χρησιμοποιούνται , την δυσκολία συντήρησης κλπ. Το κριτήριο της φυσικότητας σε μερικές περιπτώσεις ή πάει περίπατο ή θεωρείται ότι απεικονίζεται με φυσικότητα ένα τοπίο υπό κλίμακα μέσα σ' ένα ενυδρείο.

Tkagem
11-11-07, 21:28
Δηλαδή με συγχωρείτε,να δείς java moss να έχει πιάσει πάνω σε ξύλο παρομοίως με τη φωτο δέν παίζει?Γιατί εγώ το έχω δεί αρκετές φορές.Ο άνθρωπος ούτε καμμιά ακρόπολη έχει βάλει ούτε κανά ναυάγιο για να πούμε πως είναι ένας βυθισμένος πάνω κόσμος.Και εμείς σχεδόν όλοι έχουμε και ξύλα αλλά και java moss μέσα στα ενυδρεία μας,απλά σε κάποιους δέν αρέσει ο τρόπος που είναι τοποθετημένα έτσι,αυτό βέβαια είναι με την όρεξη και το γούστο του καθενός,δέν αντιλέγω....σε κάποιους αρέσει,σε κάποιους όχι.Όλοι μας στήνουμε τα ενυδρεία μας,άρα όλα τα ενυδρεία στημένα είναι,δέ μπορείς να πετάξεις μέσα χαλίκι πέτρες ξύλα και φυτά και να τα αφήσεις έτσι,θα τα στήσεις,ο καθένας όπως του αρέσει να το βλέπει, ή προσπαθώντας να μοιμηθεί τη φύση....Δέ βλέπω λοιπόν κάτι παράλογο σε αυτό το ενυδρείο,προσωπικά μου αρέσει αρκετά και πιστεύω πως κανείς δέ μπορεί να μη του αναγνωρίσει πως είναι αρκετά δουλεμένο....Εκτός άν έχει πέσει μοντάζ.
Πάντα φιλικά....

Tolis
11-11-07, 21:41
Το οτι ειναι αρκετα δουλεμενο ειναι αυτονοητο - διαγωνισμος αρχιτεκτονικης ενυδρειων ειναι, και ειναι δεδομενο οτι αυτοι που συμμετεχουν εχουν ξεπερασει το σταδιο "κραταω ενα φυτο ζωντανο".
Σιγουρα ολοι στηνουμε τα ενυδρεια μας. Το θεμα ειναι να τα στηνουμε ετσι που να θυμιζουν ενα φυσικο βυθο (κι ας μην υπαρχουν τα συγκεκριμενα φυτα μαζι στη φυση). Να σου δινουν την αισθηση οτι αυτο που βλεπεις συμβαινει μεσα στο βυθο μιας λιμνης, ενος ποταμιου, της θαλασσας.
Τα δεντρακια με τα μονοπατακια και τους καταρρακτες δεν δινουν αυτην την αισθηση, και εγω να βλεπω ψαρια να κολυμπανε στην κορυφη του πλάτανου μου κανει καπως... Ειδικα αν παιρνει και το 1ο βραβειο...ισως η κριτικη επιτροπη φετος ηταν μονο αμερικανοι...

soza
11-11-07, 22:02
Tα ψαρια που θα κολυμπανε πανω απο τον πλατανο μπορουνε να ειναι και εκπαιδευμενα?

Tolis
11-11-07, 22:04
Μονο τα κεφαλοπούλα.

Tkagem
11-11-07, 22:07
και εγω να βλεπω ψαρια να κολυμπανε στην κορυφη του πλάτανου μου κανει καπως... Ειδικα αν παιρνει και το 1ο βραβειο...ισως η κριτικη επιτροπη φετος ηταν μονο αμερικανοι...
Αυτό ίσως να ήταν το μόνο που δέ μου άρεσε,ότι τα ψάρια έχουν ρόλο κομπάρσου σε αυτή την περίπτωση και εκεί είναι που με χαλάει κάτι,γιατί από αρχιτεκτονική όντως είναι πολύ καλό.Το να τα στήσεις ένα ενυδρείο ετσι που να θυμίζει ενα φυσικό βυθό είναι το πιό λογικό,ίσως και το πιο σωστό....άν όμως κάποιος επιθυμεί να κάνει παραλλαγές και επιτυχημένες μάλιστα τότε μπορεί το αποτέλεσμα να αξίζει τον κόπο,ίσως κάποιος να το θαυμάσει για την πρωτοτυπία του.Αυτό που θέλω να πώ είναι πως δέ μου φαίνεται απαραίτητη προυπόθεση ένα ενυδρείο να θυμίζει φυσικό βυθό για να είναι όμορφο.Βέβαια όπως είπα και στο προηγούμενο πόστ αυτό είναι στην άποψη του καθενός,και ο φυσικός βυθός είναι ο λογικότερος στόχος για ένα χομπίστα και ο καταλληλότερος για τα ζωντανά,χωρίς να σημαίνουν όμως όλα αυτά πως σε κάθε κανόνα δέν υπάρχει πάντα η εξαίρεση....

chrisx
11-11-07, 23:35
george αν και το έχω διαβάσει σε ευχαριστώ

Το ερώτημα είναι αν θα πρέπει να παίρνουν θέσεις στην τριάδα τα βιοτοπικά στην οποία πήρε θέση στην τριάδα ένα ενυδρείο που χαρακτηρίστηκε ως μη ορθό βιοτοπικά.gaia το έθεσες καλύτερα από εμένα. Αυτό ήθελα κι εγώ να πω αλλά μάλλον άλλο βγήκε.

Τα κριτήρια συνήθως έχουν να κάνουν με την ισορροπία , τη συνολική εντύπωση , την συμβατότητα και την αρμονία μεταξύ φυτών , ψαριών και των υλικών που χρησιμοποιούνται , την δυσκολία συντήρησης κλπ. Το κριτήριο της φυσικότητας σε μερικές περιπτώσεις ή πάει περίπατο ή θεωρείται ότι απεικονίζεται με φυσικότητα ένα τοπίο υπό κλίμακα μέσα σ' ένα ενυδρείο.Ως προς τα 2 πρώτα ΟΚ, για την συμβατότητα ψαριών, φυτών κλπ καθώς και την φυσικότητα, έχω σαφείς αντιρρήσεις ότι λαμβάνονται σοβαρά υπόψη.

Φίλε Tkagem
Ο άνθρωπος ούτε καμμιά ακρόπολη έχει βάλει ούτε κανά ναυάγιο για να πούμε πως είναι ένας βυθισμένος πάνω κόσμος.Και εμείς σχεδόν .... ....Δέ βλέπω λοιπόν κάτι παράλογο σε αυτό το ενυδρείο,προσωπικά μου αρέσει αρκετά και πιστεύω πως κανείς δέ μπορεί να του αναγνωρίσει πως είναι αρκετά δουλεμένο....Εκτός άν έχει πέσει μοντάζ.
Ακόμη κι αν είχε ακρόπολη δεν θα με πείραζε (αρκεί βέβαια η ακρόπολη να μη επηρρέαζε τις συνθήκες διαβίωσης των ψαριών). Όπως είπα και πριν, το έθεσε σωστά ο gaia, τουλάχιστον να μην ήταν στα 3 πρώτα ή όπως λέει κι ο Tolis :
Τα δεντρακια με τα μονοπατακια και τους καταρρακτες δεν δινουν αυτην την αισθηση, και εγω να βλεπω ψαρια να κολυμπανε στην κορυφη του πλάτανου μου κανει καπως... Ειδικα αν παιρνει και το 1ο βραβειο...Ήμουν απόλυτος ως προς αυτό και μόνο (αλίμονο αν η προσωπική μου γνώμη αποτελούσε κριτήριο του αν ένα ενυδρείο είναι καλό ή όχι).

Για το αν έχει πέσει μοντάζ, εξακολουθώ να περιμένω από κάποιον που συμμετείχε διευκρινίσεις για κάποια θέματα όπως το "φωτογραφίζω-παίζω με το photoshop-στέλνω" ισχύει ή όχι;;

Επίσης κάποια πράγματα που αναφέρεις είναι και οι δικές μου απορίες για αυτό έθεσα τα ερωτήματα όπως :

... τα ψάρια έχουν ρόλο κομπάρσου .

άρα τι έχει τον πρωταγωνιστικό ρόλο ;;


....γιατί από αρχιτεκτονική όντως είναι πολύ καλό...Συμφωνώ και επαυξάνω, είναι όμως η αρχιτεκτονική κριτήριο ;; Α ναι, ΟΚ

..άν όμως κάποιος επιθυμεί να κάνει παραλλαγές και επιτυχημένες μάλιστα τότε μπορεί το αποτέλεσμα να αξίζει τον κόπο,ίσως κάποιος να το θαυμάσει για την πρωτοτυπία του.Συμφωνώ και επαυξάνω, είναι όμως η πρωτοτυπία κριτήριο ;; Α ναι, ΟΚ

Και να προσθέσω
Μιλάμε για περιπτώσεις ενυδρείου που "τρέχει" ; Τουλάχιστον οι ελληνικές συμμετοχές που γνωρίζω ήταν όλες κάτι τέτοιο.

Όμως οι περισσότερες περιπτώσεις πιστεύω (και φαίνεται με γυμνό μάτι) είναι η φάση που έχω κάποια λεφτά δικά μου ή ή φίλων ή εταιρίας και επίσης μια καλή εμπειρία σε ενυδρεία, αγοράζω πολλά και ωραία φυτά, πέτρες, ρίζες, δίνω σε κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα ένα πρωτότυπο look (άσχετο με την φύση μεν, αρχιτεκτονικά, σχεδιαστικά, καλλιτεχνικά, ορθό δε) βγάζω τέλειες φωτογραφίες, μπορεί να τις διορθώσω και με το photoshop (π.χ που δεν υπάρχει ούτε αεραντλία στο ενυδρείο αλλά το νερό στην επιφάνεια έχει έναν τέλεια ελεγμένο κυματισμό πως τον έκανε - φύσαγε με το στόμα ; ), α, και στο τέλος πετάω μερικά ψάρια μέσα.

Αν η επιτροπή βαθμολογεί αυτό τότε ορθώς πράττει. Απλά θα περίμενα κάτι καλύτερο...

gaia
12-11-07, 08:36
Τα κριτήρια όπως αναφέρονται από τους διοργανωτές

http://showcase.aquatic-gardeners.org/2007.cgi?&op=showpage&name=guidelines-judging
-------------------------
και τα κριτήρια για τον διαγωνισμό της ADA

http://www.adaeuro.com/Contest2006_eng.asp

chrisx
12-11-07, 09:12
Κατάλαβα αρκετά, βλέποντας τα πιο κάτω :


Viability of Aquascape - maximum 15 points
Is the aquascape set up in a manner which, with proper maintenance, is likely to lead to long term success of the aquarium?
If used, are the plants selected for the aquascape appropriate for long term use in an aquarium?
If visible, are the animals selected as inhabitants of the tank likely to cause damage to one another or to the aquascape itself?Άρα η επιτροπή ορθώς βαθμολογεί, ενώ εγώ άλλο φανταζόμουν.
Σε ευχαριστώ gaia!

nikman
12-11-07, 19:35
Ηθελα να ηξερα, πως περιποιειται τα φυτα ο μιστερ Ολιβερ?? Βαζει χερακι μεσα στο ενυδρειο???

Προφανώς τα πιράνχας μπήκαν εκ των υστέρων για χάρη της φωτογράφισης.

Πολύ καλή προσπάθεια πάντως όλων των διαγωνιζομένων.

Μπράβο και στον δικό μας το Λεωνίδα :smt026