PDA

Επιστροφή στο Forum : Kribensis + Tetras


Moutralewn
09-11-07, 11:17
Παίδες καλημέρα.

Έχω διαβάσει σε διάφορα φορουμς ότι πολλοί οι οποίοι έχουν 80άρια ενυδρεία (σαν το δικό μου) μαζί με ένα ζευγάρι Κριμπένσις, βάζουν και ένα μικρό κοπαδάκι Τετρα.
Ισχύει κάτι τέτοιο;;

Αν ναι, τί είδους Τετρα μπορώ να βάλω και πόσα;;

Επίσης, εκτός απο Τέτρα, υπάρχουν άλλα ψάρια μικρά (κατά προτίμηση μικρό κοπάδι) που μπορώ να βάλω. Φαντάζομαι ότι αν γίνεται αυτό πρέπει να είναι ψάρια που να κινούνται στα άνω στρώματα του ενυδρείου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Tolis
09-11-07, 13:27
Ο λογος ειναι οτι βλεποντας στα πανω στρωματα του νερου ειρηνικα ψαρακια να περιδιαβαινουν, τα κριμπς το εκλαμβανουν ως "δεν υπαρχει θηρευτης κοντα, αρα δεν υπαρχει κινδυνος", και συμπεριφερονται πολυ πιο ανετα.

Και μικρα barbs οπως τα cherry θα εκαναν (και λογοτεροι κινδυνοι για τα μωρα κριμπς).

Moutralewn
09-11-07, 13:59
Οπότε, όχι μόνο δεν είναι κακό αλλά μπορεί να είναι και ευεργετικό.

Αλλά μιλάμε μόνο για cherry ή albino barbs φαντάζομαι και όχι για Tiger.
Οπότε πάμε για ένα κοπαδάκι γύρω στα 5-6.

Κάποιο άλλο είδος που να κολυμπά στα ανώτερα στρώματα του ενυδρείου και να μπορώ να βάλω;;

Tolis
09-11-07, 14:03
Δεν ξερω τι ειναι τα αλμπινο και καλυτερα να τα αποφευγεις.
Αν θες τα κριμπς να γεννανε και να κρατησεις μικρα, καλο ειναι τα dither fish οπως λεγονται, να ειναι ηρεμα και να μην πεσουνε να φανε τα μικρα οπως θα γινει με τα περισσοτερα τετρα.

chris129
09-11-07, 14:15
Δεν ξερω τι ειναι τα αλμπινο και καλυτερα να τα αποφευγεις.
Αν θες τα κριμπς να γεννανε και να κρατησεις μικρα, καλο ειναι τα dither fish οπως λεγονται, να ειναι ηρεμα και να μην πεσουνε να φανε τα μικρα οπως θα γινει με τα περισσοτερα τετρα. πια ειναι τα ψαρακια αυτα τολι εχεις κανενα λινκ να τα δω

Tolis
09-11-07, 14:32
Dither fish σημαινει.... ψαρια ξεκαρφωματος? (μερσι sir για την ελληνικη αποδοση...)

chris129
09-11-07, 14:49
ετσι λεω να βαλω και εγω στα δικα μου κριμπ και να βγαλω τα λιφαλιλι που εχω μεσα και να βαλω γκαπις
:p :p :p

chriskousis
09-11-07, 16:12
Dither fish σημαινει.... ψαρια ξεκαρφωματος? (μερσι sir για την ελληνικη αποδοση...)


η αλλιως "target fish" ;)


Τόλη τα congo tetra Λες να του δημιουργησουν προβλημα?

τα κριμπς δε θα επιτεθουν στα τετρα/μπαρμπς γενικοτερα? εχω ακουσει οτι προστατευουν πολυ καλα τα μικρα τους!

Tolis
09-11-07, 16:14
Ειναι αρκετα γρηγορα κι ευκινητα για να ξεφυγουν.
Τα κονγκο ειναι μεγαλα για τα λιτρα του.

Tolis
09-11-07, 16:26
Κι επειδη τωρα ειδα οτι εχεις βαλει το ποστ και σε αλλο φορουμ, κι επειδη σου απαντανε άλλα αντι άλλων - εγω να πω απλως καλυτερα να ριξεις λιγο διαβασμα για να μπορεις να φιλτραρεις και τις σωστες απαντησεις στα διαφορα φορουμ.

Moutralewn
09-11-07, 19:35
Φίλε Τόλη,

συλλέγω πληροφορίες απο πολλές πηγές και κατόπιν ψάχνω να βρω τί ισχύει, έτσι ώστε να μπορώ να αξιολογήσω και τις γνώσεις των ανθρώπων που απαντούν στις ερωτήσεις μου για να ξέρω αν μπορώ να εμπιστεύομαι την γνώμη τους ή όχι.

Αυτό είναι πάγια τακτική μου.

Πάντως ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, γιατί χωρίς αυτό το ενδιαφέρον κάποιων, θα υπήρχαν πολλοί περισσότεροι απο εμάς τους αρχάριους που θα είχαμε χάσει πολύ χρόνο και πολύ χρήμα.
-----------------------------------------------------------------------
Για τα Κριμπένσις έχω ακούσει πολλά εξωφρενικά πράγματα....

Ερώτηση: Θα πρέπει να βάλω κάποια, ας πούμε, καρύδα για να δημιουργήσουν φωλία.
Απάντηση: Ποιά καρύδα,μωρέ. Βάλε μερικές πετρούλες η μία πάνω στην άλλη και θα βρουν αυτά την άκρη.

Ερώτηση:Τί αλλά ψάρια μπορώ να βάλω με ένα ζευγάρι Κριμπένσις σε 80 λίτρα και επίσης τί είδους φυτά; Κάνα ξυλαράκι mopani ίσως;;
Απάντηση: Το καλύτερο είναι να βάλεις άλλο ένα ζευγάρι Κριμπένσις γιατί τα λίτρα σου είναι αρκετά. Βάλε κάνα γατόψαρο για καθάρισμα και είσαι "πρώτος". Φυτά δεν είναι απαραίτητο, βάλε πέτρες και πολύ ψιλή άμμο.
-----------------------------------------------------------------------

Τα παραπάνω cases σύμφωνα με την μελέτη που έχω κάνει είναι λάθος.

Anyway.

Αυτά που θα κάνω είναι τα παρακάτω:
Θα βάλω ψιλό χαλίκι
Κάποια έυκολα φυτά (πχ κερατόφυλλο, βαλσινέρια, ανούμπια κλπ)
Μερικές μη ασβεστολιθικές πετρούλες μαζί με μία φωλιά (μάλλον καρύδα) για τα Κριμπ
1 ή 2 ξυλά mopani (ανάλογα με το μέγεθος)Θα ήθελα ιδέες και προτάσεις για τα παραπάνω.
Ξεχνάω κάτι;; Προτείνετε κάτι παραπάνω;; ή κάτι λιγότερο;;
Π.χ. μήπως να βάλω καλύτερα άμμο αντι για ψιλό χαλίκι ή θα έχω προβλήματα με τα φυτά;;

Επίσης θέλω και κάποιες προτάσεις για dither fishes. Κάποιο είδος που να έχετε πιθανόν δοκιμάσει ή να ξέρετε ότι ταιρίαζει με τα Κριμπ σε 80 λίτρα.

Ευχαριστώ.

Giorgos
09-11-07, 19:56
Καλησπέρα Moutralewn.

Πολύ καλά κάνεις και χαίρομαι που παίρνεις διάφορες απόψεις και τις φιλτράρεις διαβάζοντας κάποιες έγκυρες πηγές. Αυτό είναι προς όφελός σου. Πρέπει όμως να έχεις και πολύ υπομονή μέχρι να διαβάσεις, να φιλτράρεις και εντέλει να καταλήξεις στο τι θα κάνεις.

Ας μπούμε στο ψητό τώρα.

Κατά την άποψή μου, το καλύτερο που έχεις να κάνεις για το στήσιμο του ενυδρείου είναι τα παρακάτω:
- Να βάλεις ψιλό χαλίκι, σε φυσικό γαιώδες χρώμα και να φροντίσεις να είναι ουδέτερο και όχι ασβεστολιθικό.
- Επέλεξε κάποια φυτά της αρεσκείας σου. Τα κριμπ δεν πρόκειται να τα ξεριζώσουν.
- Τοποθέτηση μερικές πέτρες (ουδέτερες, ο σχιστόλιθος είναι ιδανικός), 1-2 ρίζες μοπάνι και μια καρύδα. Η θηλυκιά θα επιλέξει από μόνη της τη φωλιά της.

Επειδή το ενυδρείο είναι μικρό, η επιλογή των συγκατοικων (στην περίπτωσή σου θα έχουν το ρόλο των dither fish) είναι δύσκολη. Η καλύτερη όμως επιλογή για τα λίτρα σου, κατά την άποψή μου, είναι αυτή που σου πρότεινε ο Τόλης. Αν είχες περισσότερα λίτρα, τα congo tetra θα ήταν μια χαρά.

Τέλος, διάβασε αυτό το άρθρο, θα σε βοηθήσει. http://www.aquarist.gr/mambo/index.php?option=com_content&task=view&id=91&Itemid=35

Tolis
09-11-07, 20:03
Καλα το πας. Ψιλο χαλικι ειναι μια χαρα.

Εγω προτεινω chery barbs γιατι ειναι μικρα, γρηγορα κι ευκινητα για να αποφυγουν επιθεσεις των κριμπς, και οχι τοσο "αποφασιστικα" για να φανε τα μικρα των κριμπς οσο θατανε αντιστοιχα τετρα.

Giorgos
09-11-07, 20:10
Εκτός αυτού, τα περισσότερα τετρα στην αγορά προέρχονται από τα ποτάμια της Νότιας Αμερικής, ενώ τα κριμπένσις ζουν στα ποτάμια της Δ. Αφρικής.

Tolis
09-11-07, 20:14
Και τα chery barbs ειναι απο Ασια - αν θελει να το κανει βιοτοπικο ας το διευκρινησει (δεν ειμαι καλος στα τετρα και τα κυπρινοειδη που ερχονται απο ποταμια αφρικης, θα πρεπει να το ψαξουμε).

Moutralewn
09-11-07, 20:32
Η αλήθεια είναι ότι το προτιμώ βιοτοπικό αλλά αν δεν μπορώ να βρω κάτι θα αναγκαστώ να βάλω κάτι άλλο.

------------------------------------------------------------------------

Εκτός απο τα Cherry Barbs, έχω δει ότι και τα Zebra Danios θα "κάνουν δουλειά". Γνώμες;;

Tolis
09-11-07, 20:34
Σωστα, αλλα τα ζεβρακια ειναι πολυ πιο πιθανον να σου αρπαξουνε μερικα μικρα κριμπενσις, ειναι ταχυτατα.

Giorgos
09-11-07, 20:40
Είσαι σε πολύ σωστό δρόμο σκέφτοντας να πετύχεις τον βιότοπο των αφρικάνικων ποταμών. Το μόνο κακό είναι ότι πολύ δύσκολα μπορούμε να βρούμε τετρα που ζουν στο ίδιο περιβάλλον με τα κριμπ (με εξαίρεση τα congo tetra). Αν σε ενδιαφέρει, μπορώ να σου πω κάποια είδη που συνυπάρχουν.

Tolis
09-11-07, 20:43
Αν το κανει βιοτοπικο, ας το κανει σωστα, και ναναι και τα φυτα μονο απο κει.

Moutralewn
09-11-07, 20:48
@Tolis:Χμμμ....μου δίνεις τρελλές ιδέες...Για πες.... Υπάρχουν εύκολα φυτά( χωρίς υποστρώματα, CO2 κλπ) που να είναι απο τον Νίγηρα ή γενικά απο Αφρική;;
@Giorgos: Φυσικά και με ενδιαφέρουν. Για πες
----------------------------------------------------------------------

Επίσης φαντάζομαι ότι σαν εναλλακτική για dithers είναι και τα guppies, σωστά;;

Tolis
09-11-07, 20:49
Ειναι αλλά ειναι αργα και μπορει να να χτυπηθουν απο τα κριμπς/.

Tolis
09-11-07, 21:01
Bolbitis heudelotii, Crinum calamistratum, Crinum natans, και ολες οι Anubias ειναι ευκολα φυτα δυτικης αφρικης. Αν εχεις σκοπο να βοηθας με μερικες ταμπλετες το υποστρωμα, και Nymphaea lotus.
Προσθετεις και κερατοφυλλο (κοσμοπολιτικο) στην επιφανεια και εισαι μια χαρα.

Moutralewn
09-11-07, 21:23
Bolbitis heudelotii, Crinum calamistratum, Crinum natans, και ολες οι Anubias ειναι ευκολα φυτα δυτικης αφρικης. Αν εχεις σκοπο να βοηθας με μερικες ταμπλετες το υποστρωμα, και Nymphaea lotus.
Προσθετεις και κερατοφυλλο (κοσμοπολιτικο) στην επιφανεια και εισαι μια χαρα.

Anubias και κερατόφυλλο θα έβαζα ούτως ή άλλως οπότε...καλά πάμε.

Βέβαια θα μου τα χαλάσει λίγο το ότι μάλλον δεν θα βρω dithers που να προέρχονται απο Αφρική. :smt073:smt073

Τέσπα, κάνα άλλο γρήγορο ψαράκι για dither??

Giorgos
09-11-07, 21:51
Δυστυχώς, λόγω της σπανιότητας των αφρικάνικων τετρα και τα λίγα λίτρα που διαθέτεις, δεν υπάρχει κανένα ψάρι "dither" που να μπορεί να βρεθεί στην ελληνική αγορά (εκτός κι αν ζητήσεις από κάποιο μαγαζί να σου φέρει) για το ενυδρείο σου.

Όσον αφορά το στήσιμο του ενυδρείου σου, δες εδώ:
http://fish.mongabay.com/biotope_african_rivers.htm#West%20or%20Central%20A frican%20River
Θα σε βοηθήσει αρκετά.

steady
09-11-07, 22:07
στα αφρικανικα φυτα ανοικουν και τα

Marsilea diffusa ,Ceratopteris cornuta ,
Anubias afzelii,Anubias congensis,Anubias nana,Anubias lanceolata, Anubias nana,Anubias frazeri,Anubias coffeeolia,Anubias barteri,Anubias giantea,Anubias heterophylla,Anubias pyaertii,Anubias gilletii
Aponogeton distachyus,Aponogeton pusillus,Vallisneria spiralis, Bocopa monnieri

μιας και τα εψαχνα προσφατα μπορει να βοηθησουν;)

Moutralewn
09-11-07, 22:32
Δυστυχώς, λόγω της σπανιότητας των αφρικάνικων τετρα και τα λίγα λίτρα που διαθέτεις, δεν υπάρχει κανένα ψάρι "dither" που να μπορεί να βρεθεί στην ελληνική αγορά (εκτός κι αν ζητήσεις από κάποιο μαγαζί να σου φέρει) για το ενυδρείο σου.

Όσον αφορά το στήσιμο του ενυδρείου σου, δες εδώ:
http://fish.mongabay.com/biotope_african_rivers.htm#West%20or%20Central%20A frican%20River
Θα σε βοηθήσει αρκετά.

Το έχω δει το εν λόγω site και με βοήθησε πιο πολύ απ'ολα ειδικά όσον αφορά το aquascaping γενικά.

Να ρωτήσω κάτι άλλο.........Πως καταφέρνουν να στερεώνουν τις ρίζες (π.χ. στο τζάμι) και είναι σταθερές χωρίς συνάμα να ακουμπούν στο χαλίκι;;

(όπως στην φωτο του παραπάνω link)

----------------------------------------------------------------------

Όσον αφορά τα dithers, βλέπω ότι είναι cherry barbs ή το χάος και κάποια άλλα μικρά,κοπαδιαστά είναι είτε πιο αργά είτε πολύ γρήγορα.!! :smt108:smt108

Αλλό είδος δηλαδή....γιοκ;;;
-------------------------
@steady: thanx

Μήπως τα hatchet κάνουν για dithers;;

jimfytakis
09-11-07, 22:40
Εγω λεω για αρχη βρες τα φυτα,διαμορφωσε το χωρο κατα το προτυπο ενος βιοτοπου,βαλε το ζευγαρακι και στη πορεια αν βρεις βιοτοπικα dither fish βαζεις αλλιως ασε μονο το ζευγαρι.

@WILD CAUGHT KRIBS παιζει να βρω καπου?

Giorgos
09-11-07, 23:44
Από τη στιγμή που δεν ψάχνουμε για dithers από τον ίδιο βιότοπο με τα κριμπς, τότε έχουμε πάρα πολλές επιλογές. Κάποιες από αυτές:
- Hatchet fish (Carnagiella strigata και Gasteropelecus sternicla βρίσκονται εύκολα)- Nannostomus sp.
- Xiphophorus maculatus

Για να πετύχεις το εφέ που περιγράφεις, μπορείς να στηρίξεις τη ρίζα με μια βεντούζα στο πίσω τζάμι.

Moutralewn
10-11-07, 00:08
Μήπως τα πλάτυ (Xiphophorus maculatus) γίνονται πολύ μεγάλα;;

Αν και, σε άλλα sites λέει ότι φτάνει μέχρι 8 cm και κολυμπά στα μεσαία στρώματα και σε άλλα ότι φτάνει μέχρι 4cm και κολυμπά στα μεσαία-άνω στρώματα.

Τί παίζει τελικά;;

Giorgos
10-11-07, 00:24
Τα θηλυκά σπανίως ξεπερνούν τα 6 εκατοστά ενώ τα αρσενικά τα 3,5-4 εκατοστά. Κολυμπούν περισσότερο στα μεσαία και άνω στρώματα. Με 1 αρσενικό και 2 θηλυκά θα είσαι μια χαρά... σε περίπτωση που το σκέφτεσαι.

Moutralewn
10-11-07, 19:53
Παίδες τελικά στήθηκε το ενυδρείο με πολυ ψιλό χαλίκι χρώματος καφέ, 3 ξύλα μοπανι τα οποία βράστηκαν αρκετά και τοποθετηθηκαν (μέχρι στιγμής καθόλου κιτρινίλα στο νερο..!!???) και,προς το παρόν ψεύτικα φυτά επειδή δεν βρήκα τίποτα απο αυτά που έψαχνα(Μόνο ανουμπιες είχαν και αυτές σε άθλια κατάσταση).

Πήρα 6 cherry barbs και 2 Κριμπς τα οποία μέσα στην γυάλα του πετσοπά φαινόντουσταν ζευγάρι και μάχονταν σθεναρά με τα υπόλοιπα. Η θυληκιά επίσης μου φάνηκε και έγκυος.

Από όταν τα έβαλα στο ενυδρείο όμως (σήμερα το πρωί), η θυληκιά εγκαταστάθηκε μέσα στην καρύδα που είναι στο αριστερό μέρος του ενυδρείου και το αρσενικό που είναι πιο μικρόσωμο κινείται κυρίως στο δεξί μέρος του ενυδρείου. Η θυληκιά τον έχε τρελάνει στο κηνυγητό χωρίς αυτός να κάνει κάτι (π.χ. να την πλησιάσει κλπ).

Τί μπορεί να συμβαίνει;;

Μήπως δεν έχουν προσαρμοστεί ακόμα στο νέο περιβάλλον;; Μήπως τελικά δεν ήταν ζευγάρι;; Αν δεν ήταν ζευγάρι, υπάρχει ελπίδα να γίνουν ή πρέπει να βάλω 5-6 Κριμπς ακόμα μέσα για να κάνει την επιλογή της η θυληκιά;;
Να περιμένω ή να κινηθώ γρήγορά;;

Και κάτι άλλο, τί τροφή προτείνετε, γιατι αυτές που έχω( JBL Novo Color & JBL Novo Bel) που έχω δεν τις προτιμούν.

Ευχαριστώ.

Giorgos
11-11-07, 00:41
Αν όντως έχεις ένα αρσενικό και ένα θηλυκό, το πιο πιθανό είναι να τα "βρουν". Οπότε θα χρειαστεί να κάνεις λίγη υπομονή. Μια φωτογραφία των δύο ψαριών θα βοηθούσε να κάνουμε αναγνώριση των φύλων τους.

Αυτό που έχει συμβεί στη δική σου περίπτωση είναι ότι προφανώς η θηλυκιά είναι "έτοιμη" και προσπαθεί να προσελκύσει τον αρσενικό, ο οποίος είναι αδιάφορος μιας και ακόμα προσαρμόζεται στο νέο του περιβάλλον. Εφόσον το μικρότερο ψάρι είναι πράγματι αρσενικό, είναι θέμα χρόνου να ανταποκριθεί στο κάλεσμα της θηλυκιάς. Οπότε... υπομονή.

Για την τροφή, θα πρέπει να κάνεις λίγη υπομονή. Δεν τρώνε από την πρώτη μέρα. Πρέπει να προαρμοστούν πρώτα και εφόσον νιώθουν άνετα στο νέο τους περιβάλλον, αρχίζουν να ψάχνουν και να δέχονται τροφή. Δοκίμασε τροφές που βουλιάζουν σχετικά γρήγορα αφού τα κριμπς προτιμούν να τσιμπάνε από το υπόστρωμα.

Moutralewn
11-11-07, 10:39
ΟΚ. Οπότε υπομονή και όχι γρήγορες κινήσεις.

Το αρσενικό, έκρινα το φύλλο απο το δεδομένο ότι η κοιλιά του είναι ελάχιστα κοκκινη (ίσα που φαίνεται) αλλά αυτό που με προβληματίζει είναι ότι η κοιλιά του στο κάτω μέρος είναι λίγο στρογγυλεμμένη και όχι ίσια (βέβαια όχι τόσο όσο του θηλυκού).

Απ'όσο έχω διαβάσει,τα αρσενικά έχουν κατα βάση ίσια κοιλιά.Βέβαια στις φψτογραφίες του άρθρου αυτού ( http://www.aquarist.gr/mambo/index.php?option=com_content&task=view&id=91&Itemid=35 ) το αρσενικό είναι ακριβώς σαν το δικό μου με την μόνη διαφορά ότι δεν έχει κωνική ουρά στο τελείωμα αλλά ίσια. Επίσης, όταν το αρσενικό κάνει να πλησιάσει προς την φωλία τρώει άγριο κηνυγητό απο το θηλυκό!!..!!

Μήπως είναι θηλυκό τελικά και η κοιλιά του δεν είναι κόκκινη επειδή δεν είναι έτοιμο ακόμα;; Είνια κανόνας ότι τα αρσενικά έχουν ίσια κοιλιά;;

Μετά θα προσπαθήσω να βάλω και φωτό.

Giorgos
11-11-07, 11:53
Ο κανόνας είναι ότι τα αρσενικά έχουν ουραίο πτερύγιο σχ σχήμα ρόμβου το οποίο καταλήγει σε μύτη. Στο άνω τμήμα του ουραίου πτερυγίου έχουν και τις μαύρες κηλίδες (eye spots). Το άρθρο περιγράφει με πολύ λεπτομέρεια τον διαχωρισμό του φύλου. Τα αρσενικά έχουν λίκο κόκκινο στην κοιλιακή τους χώρα αλλά δεν είναι στρουμουλά.

Εσύ μάλλον έχεις επιλέξει δύο θηλυκά, γι' αυτό και το έντονο κυνηγητό.

Moutralewn
11-11-07, 16:10
Η φωτογραφία του αρσενικού που βλέπω στο παραπάνω άρθρο (όσον αφορά την κοιλιά) είναι ίδια με του δικού μου.

Το θέμα είναι η ουρά η οποία είναι όμοια με του θυληκού. Αυτή η διαφορετικότητα της ουράς είναι στάνταρ φαντάζομαι.

Στον πετσοπα που πήγα, έιχε καμιά 30αριά και είχαν όλα τέτοιες ουρές. Λες να ήταν όλα θηλυκά;;

Giorgos
12-11-07, 00:14
Ναι. Αναλόγως το μέγεθός τους. Τι μήκος είχαν; Αν ήταν πολύ μικρά, ή θα ήταν όλα θηλυκά, ή κάποια από αυτά θα ήταν πολύ νεαρά αρσενικά.

Moutralewn
12-11-07, 13:39
Η θηλυκιά ήταν η πιο μεγάλη του ενυδρείου (περίπου 5-6 cm).
Το άλλο (που πήρα για αρσενικό) είναι γύρω στα 3-4 cm. Παίζει να μην έχει σχηματιστεί η ουρά λόγω ηλικίας ή ο πετσοπάς έχει όλο θυληκά;;

Giorgos
12-11-07, 22:34
Δεν μπορούμε να βασιστούμε σε εικασίες. Θα βοηθούσε πάρα πολύ αν ανέβαζες καμία φωτογραφία.

Moutralewn
14-11-07, 14:41
Τελικά, πήρα δραστικά μέτρα.
Μίλησα με ένα γνωστό ο οποίος είναι γνώστης και είχε και ένα αρσενικό που ήθελε να το ανταλλάξει με ένα θυληκό.

Οπότε, ήρθε απο το σπίτι μου χθες, είδε ότι τελικά αυτό που είχα πάρει για αρσενικό είναι θυληκό. Το πήρε και μου έδωσε έναν μεγάλο αρσενικό.

Με το που τον έριξα μέσα, η θυληκιά άρχισε να του κουνιέται και να τον "πλευριτώνει".
Αυτός αγέρωχος, βράχος (....ξενέρωτος..!!)
Προσπαθούσε να τον προσελκύσει στην φωλιά αλλά....τζίφος

Τελικά ενέδωσε (μετά απο μερικές ώρες) και τώρα βρίσκονται και οι 2 μέσα στην φωλιά τους. Ανα διαστήματα βγαίνει έξω η θυληκιά, βλέπει "τί παίζει" και ξαναμπαίνει μέσα.

Πιστεύω ότι όλα πάνε καλά εεε;;

Στην αρχή είχα ενδοιασμούς επειδή ο αρσενικός είναι πολύ μεγαλύτερος απο την θυληκια (διπλάσιος σε μέγεθος και ίσως λίγο παραπάνω). Δεν πιστεύω να μου δημιουργήσει πρόβλημα αυτό εε;;

Ευχαριστώ.
-------------------------
Τελικά, χθες ,μόλις γύρισα απο την δουλειά είδα την είσοδο της σπηλιάς σχεδόν φραγμένη.
Το θέμα είναι ότι μέσα δεν είναι η θηλυκιά αλλά ο αρσενικός ο οποίος έχει να βγει απο χθες (Δεν αν βγήκε το βράδυ).
Η θηλυκιά μπαίνει στην φωλία αλλά βγαίνει έξω για να φάει κλπ. Επίσης παρατήρησα ότι η κοιλιά της δεν είναι τόσο κόκκινη όσο τις προηγούμενες μέρες.
-------------------------
Τελικά, πήρα δραστικά μέτρα.
Μίλησα με ένα γνωστό ο οποίος είναι γνώστης και είχε και ένα αρσενικό που ήθελε να το ανταλλάξει με ένα θυληκό.

Οπότε, ήρθε απο το σπίτι μου χθες, είδε ότι τελικά αυτό που είχα πάρει για αρσενικό είναι θυληκό. Το πήρε και μου έδωσε έναν μεγάλο αρσενικό.

Με το που τον έριξα μέσα, η θυληκιά άρχισε να του κουνιέται και να τον "πλευριτώνει".
Αυτός αγέρωχος, βράχος (....ξενέρωτος..!!)
Προσπαθούσε να τον προσελκύσει στην φωλιά αλλά....τζίφος

Τελικά ενέδωσε (μετά απο μερικές ώρες) και τώρα βρίσκονται και οι 2 μέσα στην φωλιά τους. Ανα διαστήματα βγαίνει έξω η θυληκιά, βλέπει "τί παίζει" και ξαναμπαίνει μέσα.

Πιστεύω ότι όλα πάνε καλά εεε;;

Στην αρχή είχα ενδοιασμούς επειδή ο αρσενικός είναι πολύ μεγαλύτερος απο την θυληκια (διπλάσιος σε μέγεθος και ίσως λίγο παραπάνω). Δεν πιστεύω να μου δημιουργήσει πρόβλημα αυτό εε;;

Ευχαριστώ.
-------------------------
Τελικά, χθες ,μόλις γύρισα απο την δουλειά είδα την είσοδο της σπηλιάς σχεδόν φραγμένη.
Το θέμα είναι ότι μέσα δεν είναι η θηλυκιά αλλά ο αρσενικός ο οποίος έχει να βγει απο χθες (Δεν αν βγήκε το βράδυ).
Η θηλυκιά μπαίνει στην φωλία αλλά βγαίνει έξω για να φάει κλπ. Επίσης παρατήρησα ότι η κοιλιά της δεν είναι τόσο κόκκινη όσο τις προηγούμενες μέρες.

Καμιά γνώμη;;;; :confused:

Giorgos
14-11-07, 18:52
Αν είσαι λίγο τυχερός, σε 4-5 μέρες θα δεις μικρά κριμπεσάκια. Για κάποιον λόγο έχει αναλάβει ο αρσενικός το ρόλο της θηλυκιάς.

Moutralewn
15-11-07, 09:44
Ίσως και να μην ισχύει αυτό γιατί απο χθες το βράδυ ο αρσενικός βγαίνει πολύ πιο συχνά έξω και η θυληκιά μπαινοβγαίνει. Όποτε είναι και οι 2 έξω δεν κολυμπάνε μαζί και ανά τακτά χρονικά διαστήματα η θυληκία τον πλησιάζει και του "κουνιέται" χωρίς να της δίνει αυτός ιδιαίτερη σημασία. Μετά κάποια στιγμή μπαίνουν και οι 2 μέσα στην φωλιά και αυτό συνεχίζεται.

Σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει, δεν βγάζω νόημα.
Μήπως δεν έχουν γίνει ζευγάρι ακόμα;; Αν όχι, τότε γιατί μπαίνουν και οι 2 μέσα στην φωλιά και κάθονται με τις ώρες;;

Τι να πω....Ο καιρός θα δείξει...

Και κάτι άλλο....

παραθέτω μερικές φωτό (δυστυχώς απο κινητό) απο το aquascaping του ενυδρείου μου τώρα.....

http://img523.imageshack.us/img523/5342/aquariumfrontqn8.th.jpg (http://img523.imageshack.us/my.php?image=aquariumfrontqn8.jpg) http://img209.imageshack.us/img209/5931/aquariumfront2ro4.th.jpg (http://img209.imageshack.us/my.php?image=aquariumfront2ro4.jpg)http://img211.imageshack.us/img211/6448/aquariumsideyk0.th.jpg (http://img211.imageshack.us/my.php?image=aquariumsideyk0.jpg) http://img111.imageshack.us/img111/7092/aquariumfrontkq2.th.jpg (http://img111.imageshack.us/my.php?image=aquariumfrontkq2.jpg)

Πως σας φαίνεται;;
Μήπως να αλλάξω λίγο τις θέσεις σε φυτά και ξύλα προκειμένου να υπάρχει μεγαλύτερη "άπλα" στο βυθό για να κολυμπούν πιο ελεύθερα τα Κριμπς;;

Να τονίσω ότι όλα τα φυτά είναι ψεύτικα(μεταξωτά) λόγω του ότι δεν έχω βρει ακόμα κερατόφυλλο, java moss και ανούμπιες (όσες βρήκα είχαν τα κακά τους χάλια).

Ευχαριστώ.

Tolis
15-11-07, 13:26
Θα δεις μωρα συντομα, και μην κανεις τωρα αλλαγες σε τιποτα γιατι θα τα αποσυντονισεις.

ΑΗΔΟΝΙΔΗΣ ΜΑΡΙΟΣ
15-11-07, 18:55
Δεν ξερω τι ειναι τα αλμπινο και καλυτερα να τα αποφευγεις.
Αν θες τα κριμπς να γεννανε και να κρατησεις μικρα, καλο ειναι τα dither fish οπως λεγονται, να ειναι ηρεμα και να μην πεσουνε να φανε τα μικρα οπως θα γινει με τα περισσοτερα τετρα.


Συμφωνώ και γω με την άποψη σου (τολις) διοτι παλαιοτερα ειχα και γω τετοια ψαρακια στο πρωτο ενυδρειο μου και ειχα και γω μια τετοια απορια ασ πουμε και καποιοσ φιλοσ μου ειπε να βαλω και αλπινο για ποιο καλα και τα αποετεσματα δεν ηταν και τα καλητερα με αποτελεμα να τα δωσω παλι πισω...

Moutralewn
15-11-07, 19:26
Συμφωνώ και γω με την άποψη σου (τολις) διοτι παλαιοτερα ειχα και γω τετοια ψαρακια στο πρωτο ενυδρειο μου και ειχα και γω μια τετοια απορια ασ πουμε και καποιοσ φιλοσ μου ειπε να βαλω και αλπινο για ποιο καλα και τα αποετεσματα δεν ηταν και τα καλητερα με αποτελεμα να τα δωσω παλι πισω...

Πάντως σε κάποια sites διάβασα ότι είναι καλύτερο να βάλεις αλμπίνο αρσενικό επειδή προσελκύει περισσότερο την θυληκιά αυτή η διαφορετικότητα που έχει στο χρώμα εν συγκρίσει με τα άλλα.

Εγώ πάντως δεν ήθελα να το ρισκάρω και έβαλα κανονικό αρσενικό.
Εκτός του ότι δεν νομίζω να υπάρχει στην φύση αλμπίνο Κριμπ.

Giorgos
15-11-07, 19:34
Δεν θυμάσαι καλά... από το άρθρο μου για το περιοδικό του συλλόγου παραθέτω:

Έχουν καταγραφεί αναφορές ότι αρσενικοί της κανονικής ποικιλίας προτιμούν για ταίρι τις αλμπίνο θηλυκές. Οι αρσενικοί προσελκύονται περισσότερο σε θηλυκές που έχουν πιο έντονο κόκκινο χρώμα στην κοιλιακή τους χώρα. Όπως είναι φυσικό, το κόκκινο είναι πιο εμφανές στα αλμπίνο αφού κάνει εντονότερη αντίθεση με το λευκό χρώμα του σώματος. Οι θηλυκές από την άλλη προτιμούν αρσενικούς του κανονικού χρωματισμού αφού προσελκύονται από τα eye-spots του ουραίου πτερυγίου τα οποία λείπουν από τους αλμπίνο αρσενικούς. Σε καμία περίπτωση δεν προτείνω την αλμπίνο ποικιλία μιας και δεν συναντάται στην φύση.

Moutralewn
15-11-07, 20:49
Δεν θυμάσαι καλά... από το άρθρο μου για το περιοδικό του συλλόγου παραθέτω:

Έχουν καταγραφεί αναφορές ότι αρσενικοί της κανονικής ποικιλίας προτιμούν για ταίρι τις αλμπίνο θηλυκές. Οι αρσενικοί προσελκύονται περισσότερο σε θηλυκές που έχουν πιο έντονο κόκκινο χρώμα στην κοιλιακή τους χώρα. Όπως είναι φυσικό, το κόκκινο είναι πιο εμφανές στα αλμπίνο αφού κάνει εντονότερη αντίθεση με το λευκό χρώμα του σώματος. Οι θηλυκές από την άλλη προτιμούν αρσενικούς του κανονικού χρωματισμού αφού προσελκύονται από τα eye-spots του ουραίου πτερυγίου τα οποία λείπουν από τους αλμπίνο αρσενικούς. Σε καμία περίπτωση δεν προτείνω την αλμπίνο ποικιλία μιας και δεν συναντάται στην φύση.

:smt073:smt073:smt073:smt073

Ουυπς...Το είπα ανάποδα. Sorry.

Moutralewn
21-11-07, 11:37
Παίδες καλημέρα.

Μετά απο την απώλεια του μεγάλου αρσενικού (έχω γράψει σχετικά --> http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21008 ), πήρα έναν άλλο αρσενικό λίγο μικότερο αυτή την φορά.

Όποτε τον βλέπει η θυληκία τον αρχίζει σε ανελέητο κυνηγητό ένω κάνει την κοιλιά της κατακόκκινη, απλώνει και τα πτερύγια προς τα κάτω (που έχουν έντονο κόκκινο χρώμα).
2 μέρες τώρα ό αρσενικός είναι χωμένος κάτω απο το εσωτερικό φίλτρο και σπάνια βγαίνει γιατί όποτε βγεί τον κηνυγάει η...στρίγγλα (!!!...!!!)

Όταν είχα βάλει τον εκλιπούντα αρσενικό μέσα, μόλις τον είδε άρχισε να του κουνιέται και αυτός την έφτυνε.

Γιατί τόση μεγάλη διαφορά στην συμπεριφορά;;;

Πρέπει να κάνω εγώ κάτι;;

(Να τονίσω ότι με τον εκλιπούντα δεν είχαν ζευγαρώσει)

Giorgos
21-11-07, 23:53
Ο νέος αρσενικός είναι μικρότερος από τη θηλυκιά;

Moutralewn
22-11-07, 08:00
Ο νέος αρσενικός είναι μικρότερος από τη θηλυκιά;

Όχι. Είναι λίγο μεγαλύτερος.

Πάντως χθες το βράδυ δείχνουν να "τα βρήκανε".

Βγήκε απο το λαγούμι του και σταμάτησε να τον κηνυγά η θηλυκιά. Αρχίζει και του κάνει ερωτοπαιχνίδια και αυτός δείχνει να ανταποκρίνεται. Την ακολουθεί και κολυμπούν μαζί.

Για να δούμε....