PDA

Επιστροφή στο Forum : Skimmer για 500 λιτρα


vasilakis
08-11-07, 20:12
Ποιο απο τα παρακτω skimmer (μεγιστο υψος 70 εκ.) θα μου προτεινατε για ενα reef 400 λιτρα (+100 λιτρα refugium) ?

http://www.aquaristic.net/hs-skimmer-200-1260.html?lang=1
http://www.aquaristic.net/schuran-jetskim-200.html?lang=1
http://www.aquaristic.net/schuran-jetskim-150.html?lang=1
http://www.aquaristic.net/aqua-medic-turboflotor-5000-shorty-compact.html?lang=1
http://www.aquaristic.net/deltec-external-skimmer-ap701.html?lang=1
http://www.aquaristic.net/hs-skimmer-a-150-f2001.html?lang=1

Tricky
08-11-07, 20:51
Ολα ειναι αξιολογα μηχανηματα αν και οχι ευθεως συγκρισιμα (σιγουρα το μεγαλο H&S ειναι καλυτερο απο το μικροτερο , το ιδιο και με τα schuran)

Επισης , υπαρχει και μεγαλη χρηματικη διαφορα μεταξυ τους.
Εχεις τσεκαρει υψη μη τυχον καποιο ειναι μεγαλο για εκει που το θες ?

Για schuran (πολυ καλα μηχανηματα ακουω ...) τσεκαρε http://www.aquadiskont.com ...πολυ καλυτερες τιμες (θα παρεις το 200αρι σχεδον οσο πουλαει το 150αρι το aquaristic)

Αν και ολα τα σκιμερ θα καλυψουν τα 400 λιτρα σου (καποια μαλιστα θα το υπερκαλυψουν:D) , θα ελεγα να κυνηγησεις μοντελα με eheim και οχι με aquabee.

Τελευταιο (κυριως για ψυχολογικους λογους) αφηνω το aquamedic :D:D

Βαγγέλης (Dearangelo)
08-11-07, 21:48
... θα ελεγα να κυνηγησεις μοντελα με eheim και οχι με aquabee.
:D:D

τι εννοεί ο ποιητής?
eheim skimmer??

vasilakis
08-11-07, 23:41
Nα φοραει αντλια eheim Βαγγελη.

sps4ever(niktso)
09-11-07, 09:57
AP701 για 400 λίτρα ενυδρείο;

Μήπως υπερβάλλουμε λίγο;

Tricky
09-11-07, 10:58
AP701 για 400 λίτρα ενυδρείο;

Μήπως υπερβάλλουμε λίγο;

Καλα Νικ , μονο το Deltec ειναι υπερβολικο απο τη λιστα του Βασιλη ? :D:D:D

vasilakis
09-11-07, 11:18
Λετε να παμε σε κατι μικροτερο?
Τι προτεινετε?

Tricky
09-11-07, 11:31
Τι σκεφτεσαι να φτιαξεις ακριβως ? το sump ποσο θα ειναι ?

accnt
09-11-07, 11:40
Να σκεφτείς και τις μελλοντικές αναβαθμίσεις. Καλύτερα να δώσεις μερικά € παραπάνω, και να μπορείς να χρησιμοποιήσεις το skimmer και σε μεγαλύτερο ενυδρείο.
Εγώ θα πήγαινα σε Η&S ή Deltec…

vasilakis
09-11-07, 11:52
Προκειται για το reef του billy ... 400 λιτρα καθαρα το ενυδρειο και 100-130 καθαρα το sump
Απο οσο ξερω αρεσκεται στο να βαζει πολλα ψαρακια :grin: .
Κοραλια θα υπαρχουν αρκετα. Γενικως θα ειναι λιγο φορτομενο.
Οσο για μελλοντικη αναβαθμιση δεν παιζει.

Tricky
09-11-07, 12:04
Προκειται για το reef του billy ... 400 λιτρα καθαρα το ενυδρειο και 100-130 καθαρα το sump


Μην ταυτιζετε το sump με το refugium ...ειδικα αν πατε σε in sump σκιμερ + τον υπολοιπο εξοπλισμο + χωρισματα , δεν θα μεινει σοβαρος χωρος για refugium ...(κατι 60-70 λιτρα refugium δεν θα προσθεσουν τιποτε σοβαρο σε 400 λιτρα καθαρο νερο ΙΜΟ).

Αρα τα μοντελα που προτεινεις μαλλον ειναι ρεαλιστικα αφου βλεπω το συνολικο ογκο νερου να ανεβαινει σιγα σιγα :D

ΙΜΟ καντε το σχεδιασμο του ενυδρειο ακριβως , καθοριστε που θελετε να μπει το σκιμερ (in sump / next to sump) , τι ελευθεριες εχετε στο επιπλο/χωρο που θα μπει το ενυδρειο και το σκιμερ θα ερθει μονο του:D:D

Βαγγέλης (Dearangelo)
09-11-07, 12:09
explain IMO?
please

vasilakis
09-11-07, 12:11
Εχεις δικιο Βασιλη!
Επρεπε να ξεκαθαρισω οτι τα 100-130 λιτρα θα ειναι refugium με αλγες.
Μπορει να μεγαλωσουμε το refugium (να προσθεσουμε ενα ακομα διαμερισμα για το σκιμερ ).
Ειδωμεν.
Απο deltec τι προτεινετε?

Βαγγέλης (Dearangelo)
09-11-07, 12:36
----> http://cgi.ebay.de/Percula-Abschaeumer-von-Aqua-Medic-TOP_W0QQitemZ180175268542QQihZ008QQcategoryZ126511 QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem


κάτι τέτοιο θα σου έκανε?
τι λέει και ο ειδικός Βασίλης?
-------------------------
κοίτα Γερμανία τι υπάρχει τώρα..
----> http://search.ebay.de/search/search.dll?sofocus=bs&sbrftog=1&catref=C6&from=R10&_trksid=m37&satitle=Absch%E4umer&sacat=-1%26catref%3DC6&sargn=-1%26saslc%3D3&sadis=200&fpos=Postleitzahl&sabfmts=1&ftrt=1&ftrv=1&saprclo=&saprchi=&fsop=1%26fsoo%3D1&coaction=compare&copagenum=1&coentrypage=search


αν σαρέσει κάποι χτύπα το!
-------------------------
http://cgi.ebay.de/Unterbeckenrieselfilter-fuer-Meerwasser-incl-Abschaeumer_W0QQitemZ150179554183QQihZ005QQcategor yZ100317QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem#ebay photohosting

Tricky
09-11-07, 13:03
Για μενα , πρεπει να ξεκαθαριστουν :

-οι διαστασεις (foot print) του ενυδρειου
-Το μεγεθος του sump (incl refugium)
-Αν θα μπει calcium reactor + παρελκομενα
-το υψος της βασης που θα φτιαξετε (πχ το schuran 200 γραφει 730mm οποτε θελει και αερα για να το καθαριζεις κλπ αρα τιθεται ισως περιορισμος υψους).

Συγνωμη αν επιμενω στα παραπανω αλλα σκιμερ γυρω στα 600 ευρω θα βρεθει ...απεχει μολις μια παραγγελια :D:D

Προσωπικα , δεν μπορω να σου πω ποιο θα ειναι σιγουρα καλυτερο απο το αλλο και λιγοι υπαρχουν που να τα εχουν δουλεψει ολα αυτα τα σκιμερ σε βαθος χρονου ωστε να σου δωσουν υπογραφη:D. Αλλοι παλι , θυσιαζουν την οικογενειακη τους ευτυχια βαζοντας ενα super duper σκιμερ που ξυπναει ανθρωπο στη διπλανη πολυκατοικια απο το θορυβο :p

Επισης ,οσο η διατροφη των κοραλιων συνεχως εμπλουτιζεται σαν πρακτικη, η εννοια του overskimming στα reef ενυδρεια μαλλον ξεπεραστηκε και δεν ισχυει (παντα ΙΜΟ)

sps4ever(niktso)
09-11-07, 15:12
Λετε να παμε σε κατι μικροτερο?
Τι προτεινετε?
Του τα είπα χθες :smt084και δεν σκοπεύω να επαναληφθώ γραπτά

Tricky
09-11-07, 15:48
Του τα είπα χθες :smt084και δεν σκοπεύω να επαναληφθώ γραπτά

Νευρικε τυπε :grin::grin::smt052

billy
09-11-07, 16:06
Νευρικε τυπε :grin::grin::smt052
:D:DΜάλλον εγω φταίω γιατί εχθές του τα έπρ.ξα.
Ο Νίκος μου πρότεινε το Deltec skimmer AP600 να πάρω και να το δουλεύω σε συνδυασμό με το Deltec MCE 600 που έχω είδη...(Σορρη νικ αν εγραψα λαθος το μοντελο νομιζω πως αυτο πρεπει να μου ειπες)

enzo
10-11-07, 00:39
αν σκεφτεσαι να δουλευεις ταυτοχρονα και τα δυο skimmer, παρε το HS 150-F2001, η το deltec AP600 με την aquabee...
αν δουλεψεις μονο ενα skimmer, καλυτερα το HS 200-1260 με την eheim, και παντα in sump...;)

Tricky
10-11-07, 10:41
Προσωπικα , ψηφιζω ενα αλλα καλο σκιμερ , εστω και αν ειναι oversized για τα λιτρα σου.

Απο οικονομικης αποψεως , δεν βλεπω να γλυτωνεις τιποτε ουσιαστικο.Τι τα δυο αυτα σκιμερ , τι ενα μεγαλο απο αυτα της λιστας του vasilaki...

Μακροπροθεσμα ομως θα εχεις να καθαριζεις δυο κυπελα , δυο σκιμερ , δυο αντλιες. Επισης μακροπροθεσμα , δυο aquabee θα ζητησουν περισσοτερα.

Τελος , δυο βεντουρι θα σφυριζουν περισσοτερο απο ενα :D:D

billy
10-11-07, 11:46
Προσωπικα , ψηφιζω ενα αλλα καλο σκιμερ , εστω και αν ειναι oversized για τα λιτρα σου.

Απο οικονομικης αποψεως , δεν βλεπω να γλυτωνεις τιποτε ουσιαστικο.Τι τα δυο αυτα σκιμερ , τι ενα μεγαλο απο αυτα της λιστας του vasilaki...

Μακροπροθεσμα ομως θα εχεις να καθαριζεις δυο κυπελα , δυο σκιμερ , δυο αντλιες. Επισης μακροπροθεσμα , δυο aquabee θα ζητησουν περισσοτερα.

Τελος , δυο βεντουρι θα σφυριζουν περισσοτερο απο ενα :D:D
Kαι εγώ όλες αυτές τις σκέψεις κάνω Βασίλη για αυτό θέλω ενα αλλα καλο ...;)

sps4ever(niktso)
10-11-07, 13:43
:D:DΜάλλον εγω φταίω γιατί εχθές του τα έπρ.ξα.
Μπα αν συνέβαινε αυτό απλά θα σταμάταγα τη συζήτηση ;)

Ο Νίκος μου πρότεινε το Deltec skimmer AP600 να πάρω και να το δουλεύω σε συνδυασμό με το Deltec MCE 600 που έχω είδη...(Σορρη νικ αν εγραψα λαθος το μοντελο νομιζω πως αυτο πρεπει να μου ειπες)

Λάθος το έγραψες. Το APF600 πρότεινα και απλά είπα ότι αν αποδειχτεί ανεπαρκές έχεις τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις και αυτό που ήδη έχεις.

Τώρα επειδή υπάρχει μια συζήτηση που ΙΜΟ είναι ομιχλώδης.
Η εταιρεία συστήνει το μοντέλο αυτό για έως 750 λίτρα. Εστω ότι υπερβάλει. Με ποια δεδομένα αμφισβητούμε σε τέτοιο βαθμό τα λεγόμενά της ώστε να κρίνουμε ότι είναι ανεπαρκές για τα 400 λίτρα (μιλάμε για απόκλιση 50% από τους ισχυρισμούς της εταιρείας); Ας μην παρασυρόμαστε σε μια λογική τέτοια, και να παρασύρουμε και άλλους.
Προσωπικά δεν έχω λόγους να πιστεύω ότι δεν επαρκεί το skimmer αυτό για 400 λίτρα. Αν υπάρχει κάποια αντίθετη εμπειρία ας δηλωθεί. Αλλιώς ας μην μπαίνουμε σε μια λογική μεγαλύτερο για καλύτερα αφού ήδη το συγκεκριμένο μοντέλο, σύμφωνα πάντα με τους ισχυρισμούς της εταιρείας, είναι σημαντικά μεγαλύτερο.
Τώρα μια τελευταία κουβέντα από τη πλευρά μου.
Αναφέρεται στο σχεδιασμό και sump με άλγες. Με ποια λογική σκεφτόμαστε και προτείνουμε ένα overkill skimmer (το 701 ΣΙΓΟΥΡΑ είναι) και παράλληλα και άλγες. Δηλαδή οι άλγες τι θα τρώνε; Τίποτα; Και πώς ξέρουμε ότι το skimmer αυτό δεν θα "γυμνώνει" το ενυδρείο από όλες τις θρεπτικές ουσίες με σίγουρο ΙΜΗΟ αποτέλεσμα τον θάνατο της άλγης;
Αυτά και έκλεισα :rolleyes:

Tricky
10-11-07, 22:33
Νικο , δεν θα διαφωνισω στο συλλογισμο σου ...απλα θα θεσω μερικες παραμετρους ακομα για κουβεντουλα :

1)οι αλγες δεν ειναι αυτοσκοπος ...ουτε καποια ''ευχαριστη ασχολια'' . Αντιστρεφοντας δηλαδη την αποψη σου , υπαρχει καποια βεβαιοτητα οτι βαζοντας ενα μεγαλο σκιμερ , οι αλγες θα πεθανουν αφου δεν θα εχουν τιποτε να φανε ? αν ναι , τοτε οντως ας βαλουμε ενα μεγαλο σκιμερ και ας μην βαλουμε τις αλγες που θελουν harvesting , δικο τους φως κλπ.Ελπιζω να καταλαβες τι θελω να πω :D Επισης , οι αλγες δεν ανταγωνιζονται ευθεως τα σκιμερ ...υπαρχει πχ η εξαγωγη φωσφωρικων την οποια δεν μπορει να αναλαβει ενα σκιμερ μονο του οσο νταμαρι και αν ειναι.

2) Ειπα παραπανω οτι η αποδοση του καθε σκιμερ ειναι μια εννοια σχετικη ...αλλοι εχουν 5 ψαρια στα 100 λιτρα , αλλοι εχουν 15 ....σε αλλους αρεσουν τα sps των οποιων η σαρκα αντιστοιχει στο 1/200 ενος μεγαλου LPS (αυθαιρετο νουμερο που πιστευω ομως οτι παρουσιαζει την πραγματικοτητα) ....αλλοι ταιζουν papone και αλλοι δεν ταιζουν ποτε κλπ

3) Θα πρεπει να συμφωνησουμε αν τελικα υπαρχει overskimming ή οχι

4) Γνωμη μου οτι ο χομπιστας θα πρεπει να περιοριζεται κατα την επιλογη σκιμερ μονο απο το διαθεσιμο budget + τα εκαστοτε χωροταξικα.Φυσικα , δεν πρεπει και να υπερβαλει βαζοντας ενα σκιμερ 10.000 λιτρων στα 400 λιτρα ενυδρειο αλλα λιγο παραπανω δεν πιστευω πως θα κανει κακο ...

Επιπροσθετως θα συμφωνησουμε πιστευω πως ολα μας τα μηχανηματα γινονται λιγο χειροτερα μερα-μερα μεσα στο ενυδρειο ...ολο και περισσοτερη γλιτσα θα πιανει η aquabee , ολο και περισσοτερα αλατα θα φραζουν το βεντουρι , ολο και πιο συχνα θα βαριομαστε να τα καθαριζουμε:D...καθε μερα δηλαδη , απομακρυνομαστε απο τις ιδεατες τιμες του κατασκευαστη.Γιατι να μην εχουμε εναν ''αερα'' ?

Το ερωτημα δηλαδη καταληγει στο εξης :

Οχι αν θα του φθασει το APF600 (και εγω πιστευω πως θα του φθασει γιατι εμπιστευομαι τη Deltec) , αλλα αν και ποσο κακο θα του κανει το αμεσως μεγαλυτερο μοντελο (εφοσον τον ''παιρνει'' οικονομικα να το παρει)

Ειναι πιστευω ενα καλο ερωτημα για κουβεντα ;)