PDA

Επιστροφή στο Forum : Rio 125 & Lido 120....


imichal
03-11-07, 16:38
To Lido μου εχει guppy & swordtails.....
To rio 125 εχει sharks, gourami, angelfish, betta...

steady
03-11-07, 16:53
κανε μια ποιο αναλυτικη παρουσιασουλα συμπληρωνοντας τη φορμα...

imichal
03-11-07, 17:13
Πληροφορίες lido

Διαστάσεις: 61X41X58
Όγκος: 106 lt
Κατηγορία:
Φυτά:
Ψάρια / Άλλα είδη:
Διακοσμητικά υλικά: χαλικι και ξυλα
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: juwel backround 3d
Φωτισμός: default juwel
Διάρκεια φωτισμού: 12 ωρες
Φιλτράρισμα: default juwel+eheim 2213
Θερμοστάτης: 100w
Λίπανση: excel , flourish, iron, trace
Παροχή CO2: oxi
Παράμετροι:

pH:7,5
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):0
Αλλαγές νερού: καθε 2 βδομαδες
Θερμοκρασία: 26-27
Άλλες πληροφορίες:
Φωτογραφία:


Πληροφορίες rio 125

Διαστάσεις: 81X34X50
Όγκος: 110 lt
Κατηγορία:
Φυτά:
Ψάρια / Άλλα είδη:
Διακοσμητικά υλικά: χαλικι και ξυλα
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: juwel backround 3d
Φωτισμός: default juwel
Διάρκεια φωτισμού: 12 ωρες
Φιλτράρισμα: default juwel+eheim 2213
Θερμοστάτης: 100w
Λίπανση: excel , flourish, iron, trace
Παροχή CO2: oxi
Παράμετροι:

pH:7,0
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):0
Αλλαγές νερού: καθε 2 βδομαδες
Θερμοκρασία: 26-27
Άλλες πληροφορίες:
Φωτογραφία:

giagligian
03-11-07, 17:16
Ομορφιές ομορφιές :D

steady
03-11-07, 17:54
και στα δυο ενυδρεια εχεις νιτρικα 0?
επισης το ριο θελει αλλαγη στη συνθεση εχει αρκετα προβληματα
betta μονο του
sharks γινονται 35cm
σκαλαρια αναλογα ολο το ενυδρειο κανει για ενα ζευγαρακι μονο του

προσωπικα τα οποιαδηποτε εργοστασιακα backround εμενα με ξενιζουν πολυ προτιμω μαυρο η μπλε χαρτονακι και καλο θα ηταν να εβαζες ποιο φυσικα διακοσμητικα οπως ξυλαρακια και καρυδες για κρυψωνες!
παντως εισαι σε καλο δρομο συνεχισε την προσπαθεια σου;) ;)

imichal
03-11-07, 17:59
Ο μονομάχος μονος του δε παει ?
2 σκαλάρια εχει μονο....
οσο για τα sharks αν μεγαλώσουν πολύ θα πάρω άλλα μέτρα ...(αγορά rio 400)....

steady
03-11-07, 18:05
ο μονομαχος παει μονος του σε δικο του ενυδρειο για να μην αρχισει ενοχλει-ενοχλειται...
ακομα τα καρχαριακια πρεπει να ειναι κοπαδακι για να αισθανονται ανετα και δεν ξερω αν τους φτανει και το 400αρι αφου εχουν τελικο μεγεθος 35cm και θελουν πολυ χωρο..τι μεγεθος ειναι τωρα?
τα δυο σκαλαρακια ειναι μικρα ακομα?φυλο?αν ειναι δυο αρσενικα αργοτερα θα εχεις προβλημα


γενικα η αλλαζεις τους κατοικους η σε καποιο χρονο θα εχεις προβλημα,καλο θα ειναι να κραταμε ψαρια στο ενυδρειο μας που θα μπορουμε να τα χουμε ως την ενηλικιωση τους για να μην τρεχουμε αργοτερα!

αν τα νιτρικα σου ειναι οντως μηδεν θα χρειαστει να προσθετεις ωστε να μην πεθανουν τα φυτα σου

Andreas301
03-11-07, 18:25
Αν σου αρέσουν τα σκαλάρια και θέλεις να έχεις (κάποτε) ένα ζευγάρι ώστε να δεις και γέννες, τότε ο σωστός -κατά τη γνώμη μου τρόπος- είναι να πάρεις 5-6 μικρά ώστε μεγαλώνοντας να δημιουργηθεί "σχετικά ελεύθερα και από μόνα τους" το πρώτο ζευγάρι (μην ανησυχείς θα φανεί από το πώς θα προστατεύσουν το δικό τους χώρο) και τότε να κρατήσεις μόνο αυτό και να χαρίσεις τα υπόλοιπα.
Ένα ζευγάρι στο RIO125 είναι καλά (επειδή έχει και σχετικά καλό ύψος το ενυδρείο). Όλα τα υπόλοιπα ψάρια πρέπει να φύγουν. Mπορείς να βάλεις 3-4 corydoras (όχι λιγότερα) και ίσως ένα κοπαδάκι tetra όχι όμως neon (εκτός ίσως αν μπουν ταυτόχρονα όταν είναι μικρά και τα σκαλάρια). Επίσης 2-3 oto να καθαρίζουν και την άλγη.

steady
03-11-07, 19:16
συμφωνω με το φιλο μου να προσθεσω οτι πρεπει να βρεις στεγη και για το μονομαχο σου

φιλικη συσταση το 20-30λιτρα ενυδρειακι που ψαχνεις καντο καλυτερα ενα ομορφο σπιτακι γιαυτον νομιζω ειναι ποιο αναγκαιο απο νοσοκομειο!

συνεχισε και οτι χρειαστεις εδω ειμαστε!:D

imichal
03-11-07, 19:40
Ναι αν και τα 2 sharks ειναι ακομα μικρα γύρω στα 8εκ θα πρεπει πραγματι να φυγουν.... Τα 2 μου σκαλαρια ειναι μικρα ...το ενα ειδικά πολύ μικρο...Πως ομως τα ξεχωριζουμε αρσενικα θηλυκά? Ο μονομάχος μου τα παει παραδοξος καλά με ολα τα ψάρια του ενυδρειου.... Δεν πειράζει κανένα και ουτε τον πειράζουν....Δεν φαινεται να ενοχλειται καθολου αφου παει πανω κατω στο ενυδρειο (δεν κρυβεται...) Τώρα γιατί μου λετε ότι τα gourmami δεν ταιριαζουν ? Εχω 2 μπλε και 2 κιτρινα.... (ειναι πολλά ή δεν πάνε με τα σκαλάρια ?)
Βασικά θα ήθελα να τα κρατήσω γιατί ειναι τα αγαπημενα μου ψάρια (αρκετα κινητικά .....)αν και το ενα κιτρινο ειναι λιγο νευρικό και κυνηγάει το ενα μπλε πότε ποτε.... Μπορούν να παραμείνουν τα 4 gourami με 2 σκαλάρια και ο μονομάχος? Αν οχι μπορώ να βάλω tiger barbs περιπου 5 μαζι με 2 σκαλάρια ή 2 gourami?(δίνοντας όλα τα αλλα?)

Τσιόνογλου Σταύρος
03-11-07, 20:17
:p Για αρχή αρκετά καλά ,όμορφα τα ενυρεία σου.Εκείνο το ψεύτικο πορτοκαλί κοράλι βγάλτο χτυπάει άσχημα,όσον αφορα τη σύνθεση των ψαριών στα είπαν και οι προλαλήσαντες και στο ένα ενυδρείο μου φαίνεται ότι το χαλίκι είναι πολύ χονδρό,συνήθως για τα φυτά χρησιμοποιούμε πιο ψιλό χαλίκι,όταν αναπτυχθούν τα φυτά θα γίνουν ακόμη πιο ωραία .Καλή συνέχεια :p :p .

imichal
03-11-07, 20:26
Για το χαλικι δυστυχως τωρα δεν μπορω να κανω τιποτα....
Νομίζεις ότι τα φυτά μπορεί να εχουν προβλημα με το μεγεθος του?
το κοραλι θα βγει....εχεις απόλυτο δίκιο.....
Με τη συνθεση του αλλου ενυδρείου θα δω τι θα κανω....

Raven
03-11-07, 22:59
Ωραια τα ενυδρεια σου,μπραβο φιλε μας.

mariah
04-11-07, 18:35
Πολυ ομορφα ενυδρεια.Μπραβο σου!!!:p

imichal
10-11-07, 20:27
Στο Lido 120 πλεον εχω μόνο γκαπυ και έβγαλα και το κοράλι .....
Στο rio 125 έχω βάλει τετρας και ενα ζευγάρι apistogramma.....

nikman
11-11-07, 01:30
Το 125άρι δείχνει από τη φωτογραφία τουλάχιστον πιο όμορφο.
Αν κρίνω από την υπογραφή σου έχεις δύο Lido :confused:

imichal
11-11-07, 02:12
To αλλο στρωνεται....

imichal
02-12-07, 20:13
Εγινε αλλαγή υποστρωματος...!!!! (διορθωνω λαθη του παρελθοντος !)
Ετσι λοιπόν rio 125 ξανά!

Raven
02-12-07, 20:22
Το συγκεκριμενο υποστρωμα ταιριαζει πολυ και με το χρωμα του πλαισιου του ενυδρειου !! Μπραβο απο μενα. Αξιζε χιλιες φορες ο κοπος σου. Τα ενυδρεια σου, σου το εχω ξαναπει οτι μου αρεσουν και πιστευω με τον καιρο θα τα κανεις ωραιοτερα!:smt023

Τσιόνογλου Σταύρος
02-12-07, 20:28
:) Α ρε τσακάλι μια κουβέντα σου είπαμε για το χαλίκι:D και μπήκες σε ολόκληρη διαδικασία ,μπράβο σου καλή συνέχεια.:p

imichal
09-12-07, 18:12
Να και το Lido....

blondi
09-12-07, 19:33
ωραιο το lido, καλη συνεχεια