PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι φυτά είναι?


erling
03-11-07, 11:15
Αγόρασα τα παρακάτω φυτά.
Το 1o μου είπε ότι είναι "γρασσίδι"
Το 2o caroliniana nana, αλλά δεν το βρήκα πουθενά.
Μήπως μπορεί κάποιος να με πει τι είναι?
Ευχαριστώ.

steady
03-11-07, 11:51
το γρασιδι ειναι ισως Lilaeopsis mauritiana

Tkagem
03-11-07, 13:23
το γρασιδι ειναι ισως Lilaeopsis mauritiana
Lilaeopsis mauritiana είναι αυτό...

steady
03-11-07, 13:58
παντως το γρασιδακι οτι και να ειναι θα ειναι απαιτιτικο...

Tkagem
03-11-07, 14:04
Το γρασιδάκι είναι Eleocharis Acicularis
Εγώ που το έχω δέν μου φαίνεται πολύ απαιτητικό,αναπτύσεται φυσιολογικότατα με φωτισμό 2 φορές τα λίτρα του ενυδρείου σε watt

steady
03-11-07, 15:00
2 φορές τα λίτρα του ενυδρείου σε watt
ε?δηλαδη το ενυδρειο ειναι 200λιτρα και εχεις 400watt?2w/l η εγω δεν καταλαβα καλα?

Tkagem
03-11-07, 18:03
ε?δηλαδη το ενυδρειο ειναι 200λιτρα και εχεις 400watt?2w/l η εγω δεν καταλαβα καλα?
Καλά κατάλαβες,αλλά δέν είναι 200 λίτρα το ενυδρείο που έχω μέσα το γρασίδι....Είναι μιά γεννήστρα 20 λίτρων και έχει φωτισμό 40 watt,μια μικρή λάμπα φθορίου 25 εκατοστών...

steady
03-11-07, 18:09
ναι απλα 2watt/l δεν ειναι χαμηλων απαιτησεων ενα υγειες ενυδρειο που εχει τοσο φως θελει τρελη παροχη co2 και λιπασματων ωστε να μην κανουν μπαμ οι αλγες δεν ξερω καν αν ειναι εφαρμοσιμο ενα τετοιο ενυδρειο μακροπροθεσμα....

απο 0,8-0,9watt συνηθως τα λεμε υψηλων απαιτησεων τα ενυδρεια....
0,5watt συνηθως λεμε μεσαιων
και οι περισσοτερες εταιριες που δεν βγαζουν ουτε 0.5 εργοστασιακα ειναι χαμηλων

Τσιόνογλου Σταύρος
03-11-07, 18:25
Με 0,8 Watt απο ΜΗ ανα λίτρο το eleocharis parvula που πήρα 2 γλαστράκια έγινε μέσα σε 3 βδομάδες 10πλάσιο και κοντεύει να μου εξαφανησει το glosso.Μήπως είναι υπερβολή τα 2W.ούτε στα Reef δεν έχουν πολλοί τετοια φώτα.(παιδιά δεν προσπαθώ να το παίξω πολύξερος για να μη γίνει και καμμιά παρεξήγηση εε:D :D )

Tkagem
03-11-07, 18:32
Αχ μάλλον δέ τα πάς καλά με τις φθορίου.Τα πραγματικά watt της λάμπας αυτής είναι 8.Απλά πενταπλασιάζεται η απόδοσή της και είναι σα να παίρνεις 40 watt από μία απλή λάμπα σαν αυτές τις στρογγυλές που βάζουμε στα φώτα.Είναι οι οικονομικές αν τις έχεις ακούσει.Από άλγη δέν έχω πρόβλημα.Αυτό για το αν είναι εφαρμόσιμο,για ριχτο ξανά γιατί δέν σε πιάνω.Τώρα άν ένα ενυδρείο 18 πραγματικών λίτρων λέγεται υψηλών απαιτήσεων επειδή έχει την μικρότερη δυνατή φθορίου των 8 watt πενταπλάσιας απόδοσης δέν μου φαίνεται και τόσο ορθό....

steady
03-11-07, 18:57
αμ ετσι πεστο μας δεν ειναι φθοριου ειναι απο αυτες τις οικονομικες αυτο πρεπει να ειπωθει μην γραφουμε οτι να ναι αλλο φθοριου και αλλο αυτες αυτες δεν ειναι τοσο καταληλες για φυτα οποτε μαλλον εσυ δεν ξερεις ποιες λεμε φθοριου...τωρα για τις αλγες τι να σου πω δεν ειμαι ειδικος για να σου πω γιατι εσυ δεν εχεις αλγες


Αυτό για το αν είναι εφαρμόσιμο,για ριχτο ξανά γιατί δέν σε πιάνω
το ξαναλεω οπως ειπε και ο φιλος μου απο πανω ουτε σε υφαλους δεν εχουν τοσο πολυ φως βαλε σε ενα ενυδρειο 100 λιτρων 200watt φως να δεις τι θα γινει!ενα φυτεμενο ενυδρειο δεν θελει μονο φως για να υγιες θελει την τριαδα φως-λιπασμα-co2 αν το φως ειναι τις ταξης που μας λες το λιπασμα πρεπει να ειναι 1 μπουκαλι καθε μερα

για να μην μπερδευομαστε τ οτι εχεις μια λαμπα οικονομιας σε τοσα λιτρα με τοσα watt δεν εχει καμια σχεση με τον φωτισμο σε ενα φυτεμενο ενυδρειο τις αναλογιες φοτος τις εγραψα!

Tkagem
03-11-07, 19:08
αμ ετσι πεστο μας δεν ειναι φθοριου ειναι απο αυτες τις οικονομικες αυτο πρεπει να ειπωθει μην γραφουμε οτι να ναι αλλο φθοριου και αλλο αυτες αυτες δεν ειναι τοσο καταληλες για φυτα οποτε μαλλον εσυ δεν ξερεις ποιες λεμε φθοριου...τωρα για τις αλγες τι να σου πω δεν ειμαι ειδικος για να σου πω γιατι εσυ δεν εχεις αλγες
Κατ'αρχάς δέ σε ρώτησα γιατί δέν έχω άλγες,το ανέφερα.Η λάμπα είναι Τ5/G5 φθορίου λεπτή....και το αν είναι κατάλληλη αυτή για τα φυτά που τη χρησιμοποιώ φαίνεται στο αποτέλεσμα.Το οτι δέ γράφω ότι να'ναι είναι σίγουρο,εσύ είσαι σίγουρος πως ξέρεις από φθορίου????

steady
03-11-07, 19:13
εγω ειμαι σιγουρος οτι 2watt/λιτρο σε t8 η t5 αμα βαλω στο ενυδρειο μου δε θα βλεπω ουτε την μυτη απο την αλγη σε λιγο καιρο εκτος αμα χαλασω καμια περιουσια σε λιπασματα και co2 ολα τα αλλα δυστηχως δεν τα καταλαβαινω που μου λες...

Εγώ που το έχω δέν μου φαίνεται πολύ απαιτητικό,αναπτύσεται φυσιολογικότατα με φωτισμό 2 φορές τα λίτρα του ενυδρείου σε watt
ακομα ειμαι σιγουρος οτι αυτη η προταση ειναι λαθος απο κει και περα δεν υπαρχει λογος να αντιπαρατεθω μαζι σου για το αν ξερω η οχι απο φθοριου.

ας μιλησουν οι ποιο εμπειροι...

Tkagem
03-11-07, 19:25
Για να μή το κουράσουμε,εγώ δέν είπα ότι τα λίτρα ανά βατ που είπες είναι λάθος,ούτε είπα πως τα 2 βάτ ανά λίτρα είναι σωστό.Και για να κλείσουμε,ξαναλέω ότι το ενυδρείο είναι 18 λίτρα καθαρά και τα πραγματικά watt της λάμπας είναι 8,για λάμπα των 8watt την παίρνεις,εσύ αυτό κράτα.

steady
03-11-07, 19:29
δεν εχω αντιρηση στο τι γινεται στο ενυδρειο σου φιλε μου και δεν εχει σχεση με το ποστ του παιδιου απλα σε αυτο ειχα αντιρηση
Εγώ που το έχω δέν μου φαίνεται πολύ απαιτητικό,αναπτύσεται φυσιολογικότατα με φωτισμό 2 φορές τα λίτρα του ενυδρείου σε watt

ακομα αλλο οι οικονομικες λαμπες http://img.pathfinder.gr/Pathfinder/News/articles/39/5022939.jpg
αλλο οι t5 που ειναι σαν τις κανονικες τους σωληνες δηλαδη αλλα ποιο λεπτες

40 watt,μια μικρή λάμπα φθορίου 25 εκατοστών...

οταν λες αυτο ειναι αλλο απο αυτο
Είναι οι οικονομικές αν τις έχεις ακούσει
και αυτο
Η λάμπα είναι Τ5/G5 φθορίου λεπτή

Tkagem
03-11-07, 19:41
δεν εχω αντιρηση στο τι γινεται στο ενυδρειο σου φιλε μου και δεν εχει σχεση με το ποστ του παιδιου απλα σε αυτο ειχα αντιρηση


ακομα αλλο οι οικονομικες λαμπες http://img.pathfinder.gr/Pathfinder/News/articles/39/5022939.jpg
αλλο οι t5 που ειναι σαν τις κανονικες τους σωληνες δηλαδη αλλα ποιο λεπτες
Καμμία σχέση η λάμπα που έχει η φωτο.Σωλήνας είναι αυτή που σου λέω,και είπα πως το φυτό δέ μου φαίνεται απαιτητικό γιατί με τόσα πολλά βαττ και χωρίς καθόλου λίπασμα και CO2 αναπτύσεται κανονικά.Απαιτητικό θα ήταν άν δεν επιβίωνε σε τόσα βαττ.
Το φωτιστικό είναι σαν αυτά στην φωτό,λίγο πιό μικρό σε μήκος, με λάμπα Τ5 φθορίου λεπτή.
Οικονομική είναι λόγω του ότι καίει για 8 watt και αποδίδει 5 φορές περισσότερο.

steady
03-11-07, 19:44
Τα πραγματικά watt της λάμπας αυτής είναι 8.Απλά πενταπλασιάζεται η απόδοσή της και είναι σα να παίρνεις 40 watt από μία απλή λάμπα σαν αυτές τις στρογγυλές που βάζουμε στα φώτα.
τοτε αυτο γιατι μας το γραψες ετσι για πλακα?αλλο πραμα οι τ5 αλλο αυτες παραπανω μαλλον εσυ τα εχεις μπερδεψει...

Tkagem
03-11-07, 19:56
τοτε αυτο γιατι μας το γραψες ετσι για πλακα?αλλο πραμα οι τ5 αλλο αυτες παραπανω μαλλον εσυ τα εχεις μπερδεψει...
Σου ξαναλέω για άλλη μία και τελευταία φορά γιατί με κούρασες.Το φωτιστικό έχει λάμπα Τ5 φθορίου,και όταν κάποια στιγμή χρειάστηκε να την αλλάξω Τ5 ζήτησα πάλι και την ίδια μου δώσανε από διαφορετικό μαγαζί.Και εφόσον δέ ξέρεις για το συγκεκριμένο φωτιστικό,τί πάς να υποστηρίξεις?

steady
03-11-07, 20:37
Το φωτιστικό έχει λάμπα Τ5 φθορίου,και όταν κάποια στιγμή χρειάστηκε να την αλλάξω Τ5 ζήτησα πάλι και την ίδια μου δώσανε από διαφορετικό μαγαζί.Και εφόσον δέ ξέρεις για το συγκεκριμένο φωτιστικό,τί πάς να υποστηρίξεις?

Τα πραγματικά watt της λάμπας αυτής είναι 8.Απλά πενταπλασιάζεται η απόδοσή της και είναι σα να παίρνεις 40 watt από μία απλή λάμπα σαν αυτές τις στρογγυλές που βάζουμε στα φώτα.

ακομα δεν μας ειπες τι σχεση εχει η μια δημοσιευση σου με την αλλη...
δεν ειχα σκοπο να μπω στην αντιπαραθεση αυτη αλλα πρωτα μας λες οτι 2watt/l ειναι μεσαιων απαιτησεων
μετα κανεις ειρωνικα σχολια προς εμενα του στυλ
Αχ μάλλον δέ τα πάς καλά με τις φθορίου.

Και εφόσον δέ ξέρεις για το συγκεκριμένο φωτιστικό,τί πάς να υποστηρίξεις?
δεν ειχα προθεση καθολου να κρινω το φωτιστικο σου απλα γραφεις οτι να ναι...
και το φωτιστικο της φοτο ειναι T5 ΔΕΝ ειναι οικονομικο οπως εγραψες παραπανω<το λογο δεν ξερω>και αν ειναι οντως Τ5 ειναι υπερβολικο το λιτρα*2 οποτε παλι ειναι λανθασμενη η εντυπωση σου οτι ειναι οκ

vasilakis
03-11-07, 20:59
Στο θεμα μας τωρα ... το γρασιδι ειναι lileopsis mauritius.
To πρωτο :confused::confused: .

Tkagem
03-11-07, 22:04
ακομα δεν μας ειπες τι σχεση εχει η μια δημοσιευση σου με την αλλη...
δεν ειχα σκοπο να μπω στην αντιπαραθεση αυτη αλλα πρωτα μας λες οτι 2watt/l ειναι μεσαιων απαιτησεων
μετα κανεις ειρωνικα σχολια προς εμενα του στυλ



δεν ειχα προθεση καθολου να κρινω το φωτιστικο σου απλα γραφεις οτι να ναι...
και το φωτιστικο της φοτο ειναι T5 ΔΕΝ ειναι οικονομικο οπως εγραψες παραπανω<το λογο δεν ξερω>και αν ειναι οντως Τ5 ειναι υπερβολικο το λιτρα*2 οποτε παλι ειναι λανθασμενη η εντυπωση σου οτι ειναι οκ
Έχεις παραξηγήσει κάτι και τώρα το κατάλαβα που με ρωτάς τί σχέση έχουν τα 2 σχόλια που κάνω.Απλά πενταπλασιάζεται η απόδοσή της και είναι σα να παίρνεις 40 watt από μία απλή λάμπα σαν αυτές τις στρογγυλές που βάζουμε στα φώτα. Εδώ δε σου λέω ότι η λάμπα είναι σαν αυτές τις στρογγυλές που βάζουμε στα φώτα,αλλά η απόδοσή της είναι σαν μιάς τέτοιας σαραντάρας.Και το οτι είπα πως δέ τα πάς καλά με τις φθορίου δέν ήταν ειρωνία, αλλά εντύπωση.
Και ούτε είπα πως 2w/lit είναι μεσαίων απαιτήσεων,που το βρήκες αυτό?
Ξαναδιάβασε άυτά που γράφω παραπάνω καλύτερα....
Για να μή το κουράσουμε,εγώ δέν είπα ότι τα λίτρα ανά βατ που είπες είναι λάθος,ούτε είπα πως τα 2 βάτ ανά λίτρα είναι σωστό.Και για να κλείσουμε,ξαναλέω ότι το ενυδρείο είναι 18 λίτρα καθαρά και τα πραγματικά watt της λάμπας είναι 8,για λάμπα των 8watt την παίρνεις,εσύ αυτό κράτα.

Τσιόνογλου Σταύρος
03-11-07, 22:31
Τέλος πάντων φίλοι μου πολύ συζήτηση για το τίποτε και κατάντησε όντως κουραστικο (χωρίς παρεξήγηση εε :p :p να σπάσω και δυό χαμόγελα για να πάνε όλα καλά)το γρασιδάκι πρέπει να είναι αυτό που είπε ο Βασιλάκης και το άλλο με πάρα πολλες επιφυλάξεις γιατι είχα πάρει πολύ παλια ενα της Tropica και του μοιάζει μήπως είναι Samolus valerandi αν κάνω λάθος μη με δείρεται πείτε μου τι είναι πρώτα.

Tkagem
03-11-07, 23:15
Τέλος πάντων φίλοι μου πολύ συζήτηση για το τίποτε και κατάντησε όντως κουραστικο (χωρίς παρεξήγηση εε :p :p να σπάσω και δυό χαμόγελα για να πάνε όλα καλά)το γρασιδάκι πρέπει να είναι αυτό που είπε ο Βασιλάκης και το άλλο με πάρα πολλες επιφυλάξεις γιατι είχα πάρει πολύ παλια ενα της Tropica και του μοιάζει μήπως είναι Samolus valerandi αν κάνω λάθος μη με δείρεται πείτε μου τι είναι πρώτα.
Βάλε στο google Lilaeopsis mauritiana και πάτα εικόνες να δείς τί θα βγάλει.

vasilakis
03-11-07, 23:25
Επιμενω οτι ειναι lileopsis!
To parvula ειναι ψηλο σαν βελονα...

Tkagem
03-11-07, 23:32
Επιμενω οτι ειναι lileopsis!
To parvula ειναι ψηλο σαν βελονα...
Γιατί ποιος λέει το αντίθετο?Απλά γράφεται lilaeopsis και όχι lileopsis.Ξεχνάς ένα γράμμα....

vasilakis
04-11-07, 02:35
Εσυ στο 5ο post ειπες οτι ειναι Eleocharis Acicularis (ουτε καν parvula που μοιαζει πιο πολυ) !
Αν κολλαμε σε ενα γραμμα τωρα... zw

Tkagem
04-11-07, 02:52
Εσυ στο 5ο post ειπες οτι ειναι Eleocharis Acicularis (ουτε καν parvula που μοιαζει πιο πολυ) !
Αν κολλαμε σε ενα γραμμα τωρα... zw
Eleocharis Acicularis είναι το φυτό στη δεύτερη φωτό που παράθεσε ο erling στο 1ο πόστ.
Πιό κάτω παράθεσα και μιά φωτό από Lilaeopsis mauritiana,γι'αυτό λέω.

underwater
04-11-07, 18:08
Τέλος πάντων φίλοι μου πολύ συζήτηση για το τίποτε και κατάντησε όντως κουραστικο (χωρίς παρεξήγηση εε :p :p να σπάσω και δυό χαμόγελα για να πάνε όλα καλά)το γρασιδάκι πρέπει να είναι αυτό που είπε ο Βασιλάκης και το άλλο με πάρα πολλες επιφυλάξεις γιατι είχα πάρει πολύ παλια ενα της Tropica και του μοιάζει μήπως είναι Samolus valerandi αν κάνω λάθος μη με δείρεται πείτε μου τι είναι πρώτα.

Δεν θυμάμε την ονομασια του.. η tropica δεν το έχει στον κατάλογο της.

Δεν ειναι samolus valerandi./.. :smt062

erling
05-11-07, 14:01
Τελικά το γρασίδι είναι Eleocharis Acicularis?
Και το άλλο μοιάζει αρκετά με το samolus valerandi.

Αν και έκανα λάθος στον προσδιορισμό του αρχικού μηνυματος. Οπου 1ο ειναι το 2ο :( Πάντως αυτό δεν φάνηκε καθόλου να σας μπερδεύει :)

Ευχαριστώ.

erling
06-11-07, 18:45
Τελικά όντως το "γρασιδάκι" είναι Eleocharis acicularis http://www.liveaquaria.com/product/prod_Display.cfm?pCatId=2136

http://a1272.g.akamai.net/7/1272/1121/20070501103512/www.liveaquaria.com/images/products/large/p_80693.jpg

Το άλλο όμως δεν βρήκα σίγουρα τί είναι.
Καμμία βοήθεια?
Ευχαριστώ.

erling
07-11-07, 19:33
Το άλλο φυτό, όχι το γρασίδι, έχει την εξής ιδιομορφία.
Τα φύλλα του από κάτω είναι ΜΩΒ, όπως στην παρακάτω φωτογραφία.
Αυτό μήπως βοηθάει?
Ευχαριστώ.

gaia
08-11-07, 08:48
Νομίζω ότι είναι Lobelia cardinalis .

erling
08-11-07, 10:04
Eυχαριστώ gaia
Είναι όντως το Lobelia cardinalis και είναι φυτό για μπροστά, το οποίο γίνεται πανέμορφο εκτός νερού.

http://www.dewinters.nl/images/Lobelia%20cardinalis.JPGhttp://www.aquatek.gr/vb/Lobelia%20cardinalis