PDA

Επιστροφή στο Forum : Εδώ είμαι κι εγώ


Filotas
30-10-07, 20:10
μετά απο πολύ καιρό κατάφερα να βγάλω μερτικές φωτο. Είναι το μεγάλο μου ενυδρείο αυτό ένα Lido της Juwel. Απο ψάρια θα φιλοξενήσει μόνο ζωοτόκα και μάλιστα γκαμπυ και ξιφοφόρους (μ'αρέσουν αυτά τα ψαράκια τί να κάνω). Για την ώρα έχει 2 θυλικά γκάμπι τα αρσενικά αποδήμησαν περιέργως και 3 ξιφο (2f/1m) και πολλά πολλά γκαμπάκια 5, 3 και 2 ημερών.
Φωτισμός 2 Τ5 24W daylight της Juwel (Εδώ θα ήθελα τα φώτα σας μήπως να αλλάξω την μία με την αντίστιχη ροζ; )
CO2 της Nutrafin.
Κάθε σχόλιο δεκτό.

Τσιόνογλου Σταύρος
30-10-07, 21:34
Όμορφο ενυδρείο και με προοπτικές να γίνει ακόμη καλύτερο.Βάλε και μια αφίσα απο πίσω μαυρη ή σκούρα μπλέ για να τονιστούν τα χρώματα των φυτών φυτά.την αεραντλία ή το σωλινάκι του φίλτρου που τραβάει αέρα βγάλτο γιατι σου πετάει έξω το διοξείδιο με μια ελαφριά ανατάραξη της επιφάνειας του νερού επιτυγχάνεται η οξυγονωση.Καλή συνέχεια.:p :p

glazar
30-10-07, 23:07
ωραιο το ενυδρειο σου.Μπραβο σου.
Παρατηρηση:Το θερμομετρο το κόλλησες στο φιλτρο μεσα στο ενυδρειο ενω ειναι εξωτερικα αυτοκόλλητο θερμόμετρο στο τζαμι.
Ερωτηση:Το σωληνακι που κατεβαινει μπροστα στο φιλτρο τι είναι?

MiziGr
30-10-07, 23:22
Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου!!! Άκου τις συμβουλές του στρατηγού. Νομιζω πως το σωληνάκι καταλλήγει σε κάποιου είδους διαχυτή!

Τσιόνογλου Σταύρος
30-10-07, 23:41
Πρέπει να είναι απο τη σκάλα διαχυσης του διοξείδιου και εγω είχα αυτη την απορία αλλά μετα κατάλαβα οτι κάποιες φωτο είναι τραβηγμενες από το πλάι.

Raven
31-10-07, 00:49
Γεια σου κι απο εμενα ! Ωραιο το ενυδρειο σου αλλα λιγο "ψυχρο" για τα δικα μου γουστα. Εκτος απο το σκουρο φοντο που θα το αναδειξει ,πιστευω οτι φαινονται πολυ το φιλτρο ,η σκαλα και τα σωληνακια. Θα μπορουσες να τα κρυψεις με το κερατοφυλλο η ακομα καλυτερα με καποιο φυτο γρηγορης αναπτυξης, οπως μια Hygrophila η Cabomba. Επισης επικρατει μια μονοχρωμια του πρασινου στις ιδιες αποχρωσεις.Παιξε λιγο με καποια σκουρα ευκολα φυτα. Ειναι απιστευτο ποση αντιθεση μπορουν να κανουν λιγες "ταπεινες" φτερες,η μια ανουμπια πανω σε μια ριζα. Και ενα κοκκινο Reineckii θα ηταν το κερασακι στην τουρτα. Για τον φωτισμο εγω θα εβαζα μια φλορα (ροζ) και μια θερμη λευκη. Ο σωστος φωτισμος θα βοηθησει τα φυτα και παραλληλα θα δωσει μια θερμη-τροπικη νοτα στο ενυδρειο σου. Καλη συνεχεια !

Filotas
31-10-07, 09:57
Πρέπει να είναι απο τη σκάλα διαχυσης του διοξείδιου και εγω είχα αυτη την απορία αλλά μετα κατάλαβα οτι κάποιες φωτο είναι τραβηγμενες από το πλάι.
Ακριβώς έτσι είναι οι πρώτες είναι απο μπροστά, αυτό που βλέπω εγώ και οι άλλες δύο απο το πλάι, εκεί που βλέπουν οι πελάτες.

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Τα φυτά όταν τα πήρα ήταν αρκετά σκούρα στο ενυδρείο όμως σιγά σιγά, ίσως επειδή δεν είχα CO2 έγιναν πιό ανοιχτόχρωμα. Πιστεύω οτι με τον καιρό και την προσθήκη CO2 θα σκουρίνουν πάλι. Θα ψάξω να βρώ και κανένα πιό σκούρο και θα προσθέσω και Java moss στο ξύλο σρα αριστερά μόλις όμως βρώ. Εδώ στην Καστοριά είναι όλα πιό δύσκολα. Επίσης πολύ δύσκολο είναι και το θέμα του φωτισμού. Έχω το καινούργιο φωτιστικό της Juwel που στα 24 W και 438χιλ και Τ5 έχει μόνο τις λάμπες DayLight, τις Natura και τις Color. Έχω μπερδευτεί λίγω και δεν ξέρω πία να παραγγείλω. Είμαι δεσμευμένος πλέων με την Juwel αν θέλω να μείνω σε αυτά τα Watt. Έχω πάντα και το άλλο φωτιστικό όπότε θέλοντας θα μπορούσα να προσθέσω και άλλα 30W. Τί λέτε;

Filotas
20-12-07, 13:23
Μετά απο περίπου 2 μήνες και βαθιά περισυλλογή, και να μήν ξεχάσω την βοήθεια απο πολλούς εδώ και ένα ιδιέτερο ευχαριστώ στον Klaz.
Μετά απο πολλές αλλαγές είμαι πλέον έτοιμος να σας ξανά παρουσιάσω το ενυδρείο μου.
Πληροφορίες

Διαστάσεις: 60 χ 40 χ 55
Όγκος: 120λιτρα
Κατηγορία:

Φυτά: Cheratophilum dem., Cambomba Carol., Echinodorus Bleheri & Tenellus, Anubia var. Nana, Cryptocorine, Alternanthera, Java moss και αρκετή για την ώρα άλγη πράσινη spot!!!!zw

Ψάρια / Άλλα είδη: Ξιφοφόροι 1m/3f και 2 μικρά αγνώστου για την ώρα φύλλου, Γκάπι 1m/1f και περίπου 12 μικρά απο τα οποία τα 3 σίγουρα είναι m.

Διακοσμητικά υλικά: Υπόστρωμα Haquoss Bottom περίπου 3cm και χαλαζιακό χαλίκι λεπτό γκρί περίπου 2cm, 2 φύλα "ντυμένα" με μοςς
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)

Φόντο: μαύρο χαρτόνι στις 2 πλευρές

Φωτισμός: 2 Τ5 από 24W (1 color & 1 nature της juwel) και 2 Τ8 από 15W (1 day light & 1 nature της juwel) σύνολο 78W

Διάρκεια φωτισμού: 12ώρες

Φιλτράρισμα: Εσωτερικό φίλτρο εργοστασιακό.

Θερμοστάτης: εργοστασιακός

Λίπανση: Flurish 2cc 2 φορές την εβδομάδα.

Παροχή CO2: Μπουκάλα 6Kg παροχή περίπου 90φισαλίδες το λεπτό.

Παράμετροι:

pH: 7
Γενική σκληρότητα (GH): 15
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 11
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 12,5
Αλλαγές νερού: 30% εβδομαδιαίως
Θερμοκρασία: 26-27
Άλλες πληροφορίες:
Φωτογραφία:

Κάθε σχόλιο και συμβουλή δεκτή αν είναι για να γίνουν τα πράγματα καλύτερα!!!!!:D :D :D
Ευχαριστώ!!!!

klaz
20-12-07, 13:37
εγω με ολο το σεβασμο θα κανω ενα μικρο σχολιο...
προσπαθησε τα φυτα σου να ειναι εμφανισιακα μαζεμενα σε ματσακια,και οχι σκορπια.πχ η αριστερη σου πλευρα χρειαζεται ''φτιαξιμο''.οχι δηλαδη μεμονωμενα κλαδακια ,τυπου καμπομπα,η υγροφιλα....
ειναι προτιμοτερο για να μην φαινεται πνιγμενο,να ''δουλεψεις'' με λιγοτερα φυτα.
νομιζω οτι το τελικο αποτελεσμα θα σε ικανοποιησει καλυτερα......
*ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια,και ανταποδιδω...

Filotas
20-12-07, 18:55
εγω με ολο το σεβασμο θα κανω ενα μικρο σχολιο...
προσπαθησε τα φυτα σου να ειναι εμφανισιακα μαζεμενα σε ματσακια,και οχι σκορπια.πχ η αριστερη σου πλευρα χρειαζεται ''φτιαξιμο''.οχι δηλαδη μεμονωμενα κλαδακια ,τυπου καμπομπα,η υγροφιλα....
ειναι προτιμοτερο για να μην φαινεται πνιγμενο,να ''δουλεψεις'' με λιγοτερα φυτα.
νομιζω οτι το τελικο αποτελεσμα θα σε ικανοποιησει καλυτερα......
*ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια,και ανταποδιδω...
Δεκτά όλα τα σχόλια ειδικά απο τον "θείο", Τα κλαδάκια που λες μεμονομένα είναι ένα ματσάκι φυτεμένο πίσω απο το ξύλο μόνο που με τον καιρό ήρθαν κάποια κλαδάκια μπροστά και φένονται μεμονομένα. Στο επόμενο κλάδεμα θα.......

erling
20-12-07, 21:20
Μπράβο, αισθητή η αλλαγή και προς το καλύτερο.
Πάντως το θερμόμετρο, μάλλον δεν μπορείς να το βάλεις κάπου αλλού.

Αυτο το φυτό αριστερά μπροστά, τι είναι?

Celda
21-12-07, 01:06
Εγω το βλέπω ως hygrophilla corumbosa αλλά δεν βλεπω να αναγράφεται στα φυτά :smt108 . Ας μας ενημερωσει ο κάτοχος αν όντως είναι ετσι κ υπάρχει αυτο το φυτό στο ενυδρείο του.

klaz
21-12-07, 10:30
Εγω το βλέπω ως hygrophilla corumbosa αλλά δεν βλεπω να αναγράφεται στα φυτά :smt108 .αν δεις παραπανω κωσταντινα μου ηδη το αναφερω το συγκεκριμενο φυτο...:p

Filotas
21-12-07, 11:21
Μπράβο, αισθητή η αλλαγή και προς το καλύτερο.
Πάντως το θερμόμετρο, μάλλον δεν μπορείς να το βάλεις κάπου αλλού.

Αυτο το φυτό αριστερά μπροστά, τι είναι?
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Αυτο το φυτό αριστερά μπροστά, τι είναι?
Εγω το βλέπω ως hygrophilla corumbosa αλλά δεν βλεπω να αναγράφεται στα φυτά :smt108 . Ας μας ενημερωσει ο κάτοχος αν όντως είναι ετσι κ υπάρχει αυτο το φυτό στο ενυδρείο του.
Το φυτό αυτό τό πήρα το καλοκαίρι και πέταξα την ετικέτα και δεν ξέρω πώς λέγεται. Το είχα βάλει στο μικρό μου και εδώ έχω βάλει κλαδέματα.

εγω με ολο το σεβασμο θα κανω ενα μικρο σχολιο...
προσπαθησε τα φυτα σου να ειναι εμφανισιακα μαζεμενα σε ματσακια,και οχι σκορπια.πχ η αριστερη σου πλευρα χρειαζεται ''φτιαξιμο''.οχι δηλαδη μεμονωμενα κλαδακια ,τυπου καμπομπα,η υγροφιλα....
ειναι προτιμοτερο για να μην φαινεται πνιγμενο,να ''δουλεψεις'' με λιγοτερα φυτα.
νομιζω οτι το τελικο αποτελεσμα θα σε ικανοποιησει καλυτερα......
*ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια,και ανταποδιδω.
.....
αν δεις παραπανω κωσταντινα μου ηδη το αναφερω το συγκεκριμενο φυτο...:p

Αμάν Klaz τώρα κατάλαβα τί ενοούσες. Απο το φυτό αυτό πήρα μόνο ένα γλαστράκι και μου είχε πεί ο πετ σοπας οτι φυτεύεται το καθε κλαδάκι χώρια. Σκέψου δεν ήξερα ούτε το όνομα του φυτού. Και απο τότε συνεχίζω να το φυτεύω κλαδάκι κλαδάκι. Τί λεται πρέπει να βάζω περισσότερο απο ένα κλαδάκι την φορά;

klaz
21-12-07, 11:33
χεχεχ..δεν πειραζει.καλλιο αργα παρα ποτε..
για καλυτερο οπτικο αποτελεσμα να κοιτας να μπαινουν τετοιου ειδους φυτα σε ματσακια..επισης οταν ερθει η ωρα του κλαδεματος....δωστους να καταλαβουν για να δυναμωσεις τις ριζες τους....

Filotas
21-12-07, 11:49
Τώρα μάλιστα κατάλαβα τί να κάνω. Η καμπόμπα όμως δεν φυτεύεται σωστά; Δένεται πάνω σε πέτρα ή κάνω λάθος;

klaz
21-12-07, 11:50
100000% φυτευεται.

Filotas
21-12-07, 12:02
Τοότε γιατί σε μερικά φυτά μου το κάτω μέρος σαπίζει;

klaz
21-12-07, 12:56
τα μεσογονατια αδυνατιζουν ,σαπιζουν,λογω του ελλειπεστατου φωτισμου,ο οποιος αδυνατει να φτασει αναμεσα απο τις συσταδες.....
συνισταται αραια και που,καλο κλαδεμα,για να παρουνε τα πανω τους,η μεταφυτευση σε πιο φωτεινο σημειο του ενυδρειου..

Filotas
21-12-07, 13:10
τα μεσογονατια αδυνατιζουν ,σαπιζουν,λογω του ελλειπεστατου φωτισμου,ο οποιος αδυνατει να φτασει αναμεσα απο τις συσταδες.....
συνισταται αραια και που,καλο κλαδεμα,για να παρουνε τα πανω τους,η μεταφυτευση σε πιο φωτεινο σημειο του ενυδρειου..
Ελιπέστατος φωτισμός τα 78W σε 100λιτρα καθαρά; Και να σκευτεί κανείς οτι απο το εργοστάσιο το ενυδρείο βγένει με 48W.
Αρα καλά λέω οτι πρέπει να κάνω καινούργιο καπάκι για 5 ή περισσότερες λάμπες!!!!

klaz
21-12-07, 13:39
Ελιπέστατος φωτισμός τα 78W σε 100λιτρα καθαρά; στην περιπτωση σου,δεν σημαινει οτι απαραιτητα φταιει αυτο...
ισως δεν ηταν το καταλληλο σημειο για φυτευση τους.......:rolleyes:;)

Filotas
21-12-07, 18:02
Μάλον. Θα προσπαθήσω να τα φυτέψω αλλού!!!!

Filotas
03-03-08, 10:24
Το ξέρω οτι σας έχω κουράσει αρκετά και ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη, αλλά σαν αρχάριος θέλω γνώμες για να μπορέσω να συνεχίσω σωστά και να βελτιώνομαι συνέχεια!
Σας παρουσιάζω το ενυδρείο μου για άλλη μια φορά μετά απο τις τελευταίες αλλαγές.
Κάθε σχόλιο δεκτό. Άλλωστε μόνο έτσι θα μπορέσω να βελτιωθώ.
Ευχαριστώ.
Πληροφορίες

Διαστάσεις: 60 χ 40 χ 55
Όγκος: 120λιτρα
Κατηγορία:

Φυτά: Cheratophilum dem., Cambomba Carol., Echinodorus Bleheri & Tenellus, Anubia var. Nana, Cryptocorine, Lmnophila aquatica, Rotala macrandra, Eusteralis Stellata, Java moss

Ψάρια / Άλλα είδη: Ξιφοφόροι 1m/3f και 2 μικρά αγνώστου για την ώρα φύλλου, Γκάπι 4m/8f.
Διακοσμητικά υλικά: Υπόστρωμα Haquoss Bottom περίπου 3cm και χαλαζιακό χαλίκι λεπτό γκρί περίπου 2cm, 2 φύλα "ντυμένα" με μοςς
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)

Φόντο: μαύρο χαρτόνι στις 2 πλευρές

Φωτισμός: 5 Τ5 από 24W (1 color, 1 nature, 3 day light της juwel) σύνολο 120W. Οι 4 (96W) ανάβουν για 10 ώρες ενώ η μία επιπλέον ανάβει για 3 ώρες.

Διάρκεια φωτισμού: 10ώρες

Φιλτράρισμα: Εσωτερικό φίλτρο εργοστασιακό.

Θερμοστάτης: εργοστασιακός

Λίπανση: Seachem Nitrogen 2,5cc, Seachem Phosphorus 1cc & Nitrogen Potasium 2cc κάθε 2η μέρα.

Παροχή CO2: Μπουκάλα 6Kg παροχή περίπου 120φισαλίδες το λεπτό.

Παράμετροι:

pH: 7
Γενική σκληρότητα (GH): 15
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 8
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 5
Αλλαγές νερού: 30% εβδομαδιαίως
Θερμοκρασία: 26-27
Άλλες πληροφορίες:
Φωτογραφία:

PascM
03-03-08, 12:15
Με τόσο Co2 πως κρατάς το ΡΗ ??? ή μήπως δεν έχεις καλή διάχυση?

Filotas
03-03-08, 12:27
Μάλλον πάσχω απο διάχυση. Χρησιμοποιώ την σκάλα της Nutrafin για διάχυση και μάλλον δεν την κάνει καλά!!!!
Τα άλλα πως τα βλέπεις Μάνο;

PascM
03-03-08, 13:17
ίγο ζούγκλα αλλά έχουμε ειδικότερους στα φυτεμένα οπότε περίμενε και άλλες απαντήσεις.

Η σκάλα μια χαρά είναι στα λίτρα σου! Πιθανόν να θέλει λίγο στρίψιμο για να καθυστερούν οι φυσαλίδες να ανέβουν στην επιφάνεια, όσο ποιο πολύ μένουν στην σκάλα και κινούνται αργά τόσο το καλύτερο!!!


Edit: Βλέποντας ποιο πάνω στις φωτό σου είδα οτι έχεις το εξάρτημα για την εισαγωγή αέρα στην έξοδο του εργοστασιακού juwel. Γιατί δεν βάζεις εκεί το Co2??

Filotas
03-03-08, 18:07
Πιστεύεις οτι θα έχω καλύτερη διάχυση έτσι;

ΧρήστοςΠ
04-03-08, 08:07
Γιατρέ μου αρέσει πολύ .Μπράβο :D

PascM
04-03-08, 09:02
Πιστεύεις οτι θα έχω καλύτερη διάχυση έτσι;
Ναι έτσι πιστεύω!

Filotas
04-03-08, 09:19
Γιατρέ μου αρέσει πολύ .Μπράβο :D
Ευχαριστώ πολύ Χρήστο για τα καλά σου λόγια προσπαθώ πάντα να γίνομαι καλύτερος και με τις συμβουλές σας εδώ πιστεύω οτι το πετυχαίνω!!!!!!

μελινακι
04-03-08, 15:23
ουαουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ!!!!!!!!!!!!!! θελω να μου πεις τι εκανες! πως το εκανες αυτο ρε συ;;;;;; εμενα το δικο μου φαινεται εντελως αδειο!:smt108:smt108
περιμενω με pm ή οτι αλλο θες να με πεις τι εκανες!

Ryu
04-03-08, 15:38
πολυ ωραια η ζουγκλα σου,μου αρεσει!

blondi
04-03-08, 17:20
και μενα μ αρεσε, πολυ πιο καλο σε σχεση με πριν.

πλυμμήρας
04-03-08, 19:33
Μετά απο περίπου 2 μήνες και βαθιά περισυλλογή, και να μήν ξεχάσω την βοήθεια απο πολλούς εδώ και ένα ιδιέτερο ευχαριστώ στον Klaz.
Μετά απο πολλές αλλαγές είμαι πλέον έτοιμος να σας ξανά παρουσιάσω το ενυδρείο μου.
Πληροφορίες

Διαστάσεις: 60 χ 40 χ 55
Όγκος: 120λιτρα
Κατηγορία:

Φυτά: Cheratophilum dem., Cambomba Carol., Echinodorus Bleheri & Tenellus, Anubia var. Nana, Cryptocorine, Alternanthera, Java moss και αρκετή για την ώρα άλγη πράσινη spot!!!!zw

Ψάρια / Άλλα είδη: Ξιφοφόροι 1m/3f και 2 μικρά αγνώστου για την ώρα φύλλου, Γκάπι 1m/1f και περίπου 12 μικρά απο τα οποία τα 3 σίγουρα είναι m.

Διακοσμητικά υλικά: Υπόστρωμα Haquoss Bottom περίπου 3cm και χαλαζιακό χαλίκι λεπτό γκρί περίπου 2cm, 2 φύλα "ντυμένα" με μοςς
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)

Φόντο: μαύρο χαρτόνι στις 2 πλευρές

Φωτισμός: 2 Τ5 από 24W (1 color & 1 nature της juwel) και 2 Τ8 από 15W (1 day light & 1 nature της juwel) σύνολο 78W

Διάρκεια φωτισμού: 12ώρες

Φιλτράρισμα: Εσωτερικό φίλτρο εργοστασιακό.

Θερμοστάτης: εργοστασιακός

Λίπανση: Flurish 2cc 2 φορές την εβδομάδα.

Παροχή CO2: Μπουκάλα 6Kg παροχή περίπου 90φισαλίδες το λεπτό.

Παράμετροι:

pH: 7
Γενική σκληρότητα (GH): 15
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 11
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 12,5
Αλλαγές νερού: 30% εβδομαδιαίως
Θερμοκρασία: 26-27
Άλλες πληροφορίες:
Φωτογραφία:

Κάθε σχόλιο και συμβουλή δεκτή αν είναι για να γίνουν τα πράγματα καλύτερα!!!!!:D :D :D
Ευχαριστώ!!!!
Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου και απίστευτη εξέλιξη-βελτίωση.
Να κάνω μια ερώτηση.Το φυτό στην 1η φώτο που φαίνεται μπροστά και αριστερά πως λέγεται?
Έχω ένα τέτοιο το οποίο μου έχει φτάσει στην επιφάνεια και δεν ξέρω πως πρέπει να το κλαδέψω.Επίσης έχω παρατηρήσει ότι έχει βγάλει ρίζες 3-4 πόντους πάνω από το χαλίκι.Είναι φυσιολογικό αυτό?
Σορρυ αν χαλάω το θέμα σου αλλά δεν έβρισκα φωτογραφία του φυτού και άρπαξα την ευκαιρία.Ευχαριστώ.

Filotas
04-03-08, 19:46
ουαουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ!!!!!!!!!!!!!! θελω να μου πεις τι εκανες! πως το εκανες αυτο ρε συ;;;;;; εμενα το δικο μου φαινεται εντελως αδειο!:smt108:smt108
περιμενω με pm ή οτι αλλο θες να με πεις τι εκανες!
Μελινάκι ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Δεν έκανα τίποτε το ιδιαίτερο έβαζα μέσα τα φυτά που μου άρεσαν και τα τοποθετούσα όσο καλύτερα πίστευα!!! Μετά με τακτική λύπανση και υπομονή έγινε αυτό που βλέπεις.
Σαν αποτέλεσμα εμένα μου αρέσει πολύ πάντως.

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου και απίστευτη εξέλιξη-βελτίωση.
Να κάνω μια ερώτηση.Το φυτό στην 1η φώτο που φαίνεται μπροστά και αριστερά πως λέγεται?
Έχω ένα τέτοιο το οποίο μου έχει φτάσει στην επιφάνεια και δεν ξέρω πως πρέπει να το κλαδέψω.Επίσης έχω παρατηρήσει ότι έχει βγάλει ρίζες 3-4 πόντους πάνω από το χαλίκι.Είναι φυσιολογικό αυτό?
Σορρυ αν χαλάω το θέμα σου αλλά δεν έβρισκα φωτογραφία του φυτού και άρπαξα την ευκαιρία.Ευχαριστώ.

Αν λές για το 2ο στήσιμο είναι Hygrofila και κλαδέβεις εκεί που θέλεις και το κλάδεμα το ξαναφυτεύεις δίπλα εύκολο φυτό.
Στο τελευταίο στήσιμο το 1ο φυτό αριστερά είναι η Eusteraliw Stellata απίθανο φυτό πολύ όμορφο. Και εδώ εγώ κλαδεύω στο ύψος που θέλω και ξαναφυτεύω απο δίπλα!!!

Υ.Γ. Ευχαριστώ όλους σας για τα καλά λόγια. όπως είπα και πιό πάνω κάθε σχόλιο δεκτό, μόνο έτσι μπορούμε να γίνουμε καλύτεροι σ'αυτό το χόμπυ!!!!

μελινακι
04-03-08, 19:58
ευχαριστω πολυ, θα παω κι εγω να παρω φυτα αμα ειναι:rolleyes::):smt020
-------------------------
κατι αλλο, αμα ψωφισει καποιο ψαρακι, πως το βρισκεις μεσα στη ζουγκλα;:confused::):smt052:o

Filotas
04-03-08, 20:19
ευχαριστω πολυ, θα παω κι εγω να παρω φυτα αμα ειναι:rolleyes::):smt020
-------------------------
κατι αλλο, αμα ψωφισει καποιο ψαρακι, πως το βρισκεις μεσα στη ζουγκλα;:confused::):smt052:o
Πέφτει και πολύ ψάξιμο μιλάμε!!!!!!:smt073
Να πάρεις φυτά αλλά πρόσεξε το ενυδρείο σου να έχει τις απαραίτητες προϋποθέσεις απο εξοπλισμό κλπ. Καλή δουλειά!!!!

chemical mac
05-03-08, 00:02
Το χεις κάνει τούμπανο doctor, συγχαρητήρια

lingistis
05-03-08, 11:17
Μπράβο γείτονα!!!:smt038
Βλέποντας εδώ και καιρό ενυδρεία φυτεμένα με ζωοτόκα σαν το δικό σου όλο και περισσότερο θέλω να το επιχειρήσω… και μάλλον θα την κάνω την δουλεία το καλοκαίρι.:rolleyes:
Και πάλι μπράβο και καλή συνέχεια!!:smt023

Filotas
05-03-08, 11:57
Το χεις κάνει τούμπανο doctor, συγχαρητήρια
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!!! Κι εσύ δεν πας πίσω πάντως!!!!!!
Μπράβο γείτονα!!!:smt038
Βλέποντας εδώ και καιρό ενυδρεία φυτεμένα με ζωοτόκα σαν το δικό σου όλο και περισσότερο θέλω να το επιχειρήσω… και μάλλον θα την κάνω την δουλεία το καλοκαίρι.:rolleyes:
Και πάλι μπράβο και καλή συνέχεια!!:smt023
Ξεκίνα μην το περιμένεις είναι καταπληκτικά τα φυτά. Σκέψου απο τότε που πυκνοφυτεύτηκε ενδιαφέρομε σχεδόν περισσότερο για τα φυτά παρά για τα ψάρια!!!!:D:D
Ξεκίνα και απο κλαδέματα μέχρι τότε εδώ είμαι.....:)

chemical mac
05-03-08, 12:59
μπλα μπλα μπλα απο τότε που πυκνοφυτεύτηκε ενδιαφέρομε σχεδόν περισσότερο για τα φυτά παρά για τα ψάρια!!!!:D:D
μπλα μπλα μπλα.....:)Καλώς ήρθες στο club :D :D τα ψάρια είναι μόνο για να ταΐζουν τα φυτά ;)

lingistis
05-03-08, 13:00
Thanks :)

Οπότε φίλε μου, πριν ξεκινήσει το project «φυτεμένο» θα τα πούμε για να μου πεις τις εμπειρίες σου!!!

Filotas
05-03-08, 13:09
Καλώς ήρθες στο club :D :D τα ψάρια είναι μόνο για να ταΐζουν τα φυτά ;)
:D:D:D
Thanks :)

Οπότε φίλε μου, πριν ξεκινήσει το project «φυτεμένο» θα τα πούμε για να μου πεις τις εμπειρίες σου!!!
Όποτε θέλεις.

melli
05-03-08, 13:55
Συγχαρητήρια και από μένα! Είναι τέλειο :grin: :grin: :grin:
:smt023

erling
05-03-08, 21:35
Φίλε μου ένα μόνο θα πω.
ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩΩΩΩΩ
Πολύ ωραίο, πραγματικά με άρεσε πολύ.
Καλή συνέχεια

ΑΝΤΩΝΗΣ1980
06-03-08, 06:21
Συγχαρητήρια:smt041 :smt041 :smt041

azores
08-03-08, 14:35
Γιατρέ, θα συμφωνήσω με τον Πολάτο.

Και εμένα μου αρέσει, αλλά υπάρχουν πιο ειδικοί σε θέμα aquascaping.

Υ.Γ. Αν και το βασικό για μένα, είναι να αρέσει σε σένα. Όλα τ' άλλα είναι μπουρμπουλήθρες.

tasinio
27-03-08, 14:09
:smt023:smt023:smt023:smt023:smt023:smt023:smt023: smt023