PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι έπαθαν οι anubias?


erling
26-10-07, 16:36
Το ενυδρείο είναι την διαδικασία στρωσίματος, χωρίς ψάρια.
Εχει μέσα 1 anubia varteri, 2 anubias nana
Οι χτεσινές μετρήσεις ΝΗ4 8, ΝΗ2 3,30, ΝΗ3 15 (μεταξύ 10 και 20)
edit Δεν ρίχνω κανένα λίπασμα και τώρα έχω φωτοπερίοδο 12 ώρες στους 26,5°C edit
Ρωτάω για τα σημάδια στα φύλλα.
Tι μπορεί να είναι? Νομίζω καφέ άλγη, αλλά μήπως είναι κάτι άλλο?
Επίσης το αριστερό (anubia nana) έχει πετάξει νέο φυλλαράκι. (άσχετο:))
H άλλη nana δεν έχει εμφανίσει πρόβλημα (δεν είναι στην φωτό).
Είναι όπως όταν την πήρα, καταπράσινη και γυαλιστερή.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-b230-gavrox-new_auquarium_40lt-img_1580_800x600.jpg

Η nana είχε και 2 φύλλα όπως το παρακάτω. Τα έκοψα.
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-b230-gavrox-new_auquarium_40lt-img_1606_640x480.jpg

Τι μπορεί να προκάλεσε αυτά τα προβλήματα στις anubias.
Ευχαριστώ.


υ.γ. Εκανα το ερώτημα και σε άλλο τhread αλλά εκεί ήταν μάλλον άκαιρο, για αυτό το ξανακάνω εδώ.

klaz
26-10-07, 23:27
μην την βαζεις κατ'ευθειαν κατω απο το φως,και απο εκει και μετα ειναι οντως καφε αλγη,η οποια θα κανει τον κυκλο της και θα φυγει..
μην ξεχνας τις συχνες αλλαγες νερου...

erling
27-10-07, 11:41
Αυτό έκανα και εγώ klaz, τις πήγα όσο το δυνατό μακρύτερα από το φως, γωνίες κυρίως.
Φοβήθηκα όμως, από αυτό που είδα στο φυλλαράκι, μήπως είναι κάτι άλλο, κάποια έλλειψη δηλαδή θρεπτικών στοιχείων.
Αλλαγές νερού θα αρχισω να κάνω μετά το στρώσιμο, ελπίζω τήν εβδομάδα που έρχετε να τελειώσει.

Α και κάτι άλλο, αυτό που φαίνετε πάνω στα φυτά, η σκόνη, μήπως είναι προϊόν ασβεστοποίησης ή μάλλον βιογενική αποσβεστοποίηση που σημαίνει έλλειψη CO2?

υ.γ. Τεστ PH,KH,GH δεν έχω πάρει ακόμα.
Ευχαριστώ.

klaz
27-10-07, 11:51
ελπιζω να ειναι απλα πιασμενες στο υποστρωμα και οχι φυτεμενες εεε..??
αν και ισως το πιο ανθεκτικο φυτο η ανουμπια,εντουτοις δεν νομιζω καποια ελλειψη στοιχειου να δημιουργησε αυτο το θεαμα,πολυ περισσοτερο η μη χορηγηση co2....δεν ειναι λοιπον κατι τετοιο....
εξαλλου το φυτο εκτος απο την καφε αλγιτσα,δειχνει σε καλη κατασταση,αφου βλεπω να πεταει και νεα φυλλα..
παρε με το καλο τα τεστ,και τα ξαναλεμε....

erling
27-10-07, 12:11
klaz, στην φωτό είναι φυτεμένα, αλλά μόνο οι ρίζες (και όχι όλες) αλλά στο νέο στήσιμο είναι δεμένες πάνω σε ξύλα και σε πέτρες.
Μου δίνεις θάρος όμως και για αυτό σε ευχαριστώ.

Juan
29-10-07, 09:24
Καλό θα ήταν να μειώσεις την φωτοπερίοδο στις 8 ώρες προς το παρόν.
Δεν υπάρχει κανέναν λόγος να την έχεις παραπάνω στο στάδιο που βρίσκεσαι και οι ανούμπιες αντέχουν και με λίγο φως.

Εμένα μου φαίνεται ότι έρχεται καφέ άλγη αλλά είναι σύνηθες σε νέα ενυδρεία και με λίγο προσοχή θα την περάσεις άνετα.

erling
31-10-07, 09:37
Χτες πήρα τεστ KH/GH-PH της TETRA.
Οι μετρήσεις είναι
PH:8
KH:7
GH:10

Βλέπω πως από τον πίνακα KH/PH έχω έλλειψη CO2
Στα φυτά προκαλούν κάτι κακό αυτές οι συνθήκες?
Οι nana έβγαλαν και άλλα νέα φυλλαράκια :)
Χτες έριξα και λίγο potassium.


Επίσης παρατήρησα σε μια ρίζα το παρακάτω
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-b230-gavrox-new_auquarium_40lt-img_1638_8-6.jpg
Είναι κάτι σαν γλίτσα πάνω στην ρίζα και μέσα είναι εγκλωβισμένες φυσσαλίδες. Μόλις το σκουπίζω, διαλύονται.
Τι μπορεί να είναι?
Ευχαριστώ.

halvas69
31-10-07, 13:31
Είναι κάτι σαν γλίτσα πάνω στην ρίζα και μέσα είναι εγκλωβισμένες φυσσαλίδες. Μόλις το σκουπίζω, διαλύονται.
Τι μπορεί να είναι?
BGA=Κυανοβακτήριο.

Παπαδόπουλος Κώστας
31-10-07, 13:48
Νομίζω πως είναι κάποιος μύκητας που παρουσιάζεται συχνά σε σχετικά νεοεισαχθέντα στο ενυδρείο ξύλα, δεν είναι κάτι το ανησυχητικό, και σε μένα είχε παρουσιαστεί και εξαφανίστηκε μετά από λίγο καιρό.

imichal
31-10-07, 13:59
"Βλέπω πως από τον πίνακα KH/PH έχω έλλειψη CO2"
Ποιον πινακα ?

Παπαδόπουλος Κώστας
31-10-07, 14:15
"Βλέπω πως από τον πίνακα KH/PH έχω έλλειψη CO2"
Ποιον πινακα ?

Μάλλον εννοεί αυτόν: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8483

erling
31-10-07, 14:25
@halvas69
Δεν είναι πράσινη, ξεγελάει η φωτογραφία. Λευκή είναι και εγκλωβίζει φυσαλίδες.


@Παπαδόπουλος Κώστας
Ναι την προηγούμενη εβδομάδα μπήκε αυτό το ξύλο


@imichal
Πίνακας pH-KH-CO2
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8483

Juan
31-10-07, 14:26
Κατά πάσα πιθανότητα είναι bga στην αρχή της.
- Βγάλε την/τις ρίζες και πλύντες καλά.
- Μην ρίχνεις λίπασμα ακόμα.
- Μείωσες την φωτοπερίοδο ;

erling
31-10-07, 14:32
-Πλύσιμο απλά σε νερό?
-Εριξα χτες βράδυ potassium
-Ναι στο 9ωρο σπαστό. 11-15 + 18-23

Τι είναι αυτό που την δημιούργησε όμως?

Juan
31-10-07, 14:37
Ναι με νερό βρύσης, αφού δεν έχεις ψάρια.
Μπορεί να είναι και ο μύκητας που λέει ο Κώστας αλλά και πάλι ένα πλύσιμο θα το αφαιρέσει.

erling
31-10-07, 14:40
Οκ. ευχαριστώ juan.
θα το κάνω το απόγευμα γιατί τώρα έχω ένα επαγγελματικό ραντεβού.

Τι όμως μπορεί να φταίει?

klaz
31-10-07, 14:41
-Πλύσιμο απλά σε νερό?
-Εριξα χτες βράδυ potassium
-Ναι στο 9ωρο σπαστό. 11-15 + 18-23ναι,ετσι κι ετσι...και ουτε με σφαιρες αγαπητε φιλε να εχεις σπαστο ωραριο....
τα φυτα οπως και ολοι οι ζωντανοι οργανισμοι θελουν σταθερο συνεχες ωραριο....(ενα κομματι ειναι και η φωτοπεριοδος).

Παπαδόπουλος Κώστας
31-10-07, 15:00
Εγώ συνάντησα την "γλίτσα" σε τρείς περιπτώσεις και προσπάθησα να την αντιμετωπίσω ως εξής:

1η Περίπτωση: Καλό πλύσιμο κάτω από καυτό τρεχούμενο νερό με παράλληλο τρίψιμο του ξύλου = μετά από λίγο καιρό ξαναεμφανίστηκε.:confused:

2η Περίπτωση: Βράσιμο του ξύλου = έφυγε μεγάλη ποσότητα από την κιτρινίλα που βγάζουν συνήθως αλλά η γλίτσα εμφανίστηκε κανονικά :mad:

3η Περίπτωση: Έψησα το ξύλο στο φούρνο (μέσα σε γάστρα με λίγο νερό) λεπτομέρειες δυστυχώς για θερμοκρασία και ώρα δεν θυμάμαι = η γλίτσα δεν εμφανίστηκε ποτέ :D

Φυσικά μιλάω για λογικού μεγέθους ξύλο :rolleyes:
-------------------------
ναι,ετσι κι ετσι...και ουτε με σφαιρες αγαπητε φιλε να εχεις σπαστο ωραριο....
τα φυτα οπως και ολοι οι ζωντανοι οργανισμοι θελουν σταθερο συνεχες ωραριο....(ενα κομματι ειναι και η φωτοπεριοδος).

Αγαπητέ μου klaz κι όμως διάβασα σε σχετικό βιβλίο για τα φυτά και την διατήρηση τους σε ενυδρεία, πως ένας πολύ καλός τρόπος αντιμετώπισης της άλγης είναι μια ενδιάμεση περίοδος 2-3 ωρών "σιέστας" φωτός.Η εξήγηση που δινόταν ήταν οτι επειδή τα φυτά είναι πιο περίπλοκοι οργανισμοί δεν επηρεάζονται από αυτό ενώ η άλγη σαν πιο απλός οργανισμός παθαίνει σοκ και σταδιακά πεθαίνει μην καταφέρνωντας να αντιδράσει σ'αυτήν την διακοπή φωτός. Έτσι τουλάχιστον έγραφε εκεί :D.

Juan
31-10-07, 15:19
Εδώ μερικά που αφορούν την siesta (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14005&highlight=siesta)
Μπορεί να είναι μια μέθοδο αντιμετώπισης της άλγης (κάποια είδη της) αλλά δεν πρέπει να γίνεται μόνιμα, αλλά προσωρινά.

Επειδή το ενυδρείο του erling τώρα στρώνει και οι συνθήκες αλλάζουν συνεχώς δεν είναι κάτι το επίφοβο. Σίγουρα, καλό είναι, όταν 'σταθεροποιηθεί' το ενυδρείο, να ακολουθήσει ένα συνεχόμενο ωράριο φωτισμού.

Παπαδόπουλος Κώστας
31-10-07, 16:56
Εδώ μερικά που αφορούν την siesta (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14005&highlight=siesta)


Ακριβώς, σε αυτό το βιβλίο το διάβασα κι εγώ!!!

erling
31-10-07, 17:12
Σας ευχαριστώ πολύ όλους σας.
Εβγαλα όλα τα ξύλα (και όσα δεν είχαν εμφανίσει τίποτα).
Τα έπλυνα με ζεστό νερό και ετριψα τις επιφάνειες τους.

Ευτυχώς που τα δεσίματα για τις anubias δεν ήταν πολύ σφιχτά και βόλεψε να τα βγάλω και να τα ξαναβάλω. Αυτό το δέσιμο με είχε πεθάνει. (δεν είμαι καλός στην μικροτεχνική ;))
Τώρα αναμένουμε ελπίζωντας :)

erling
05-11-07, 19:30
Εμφανίστηκε και ο πρώτος κάτοικος του ενυδρείου.
Θα κάνει κακό?
Και αν ναι, τι πρέπει να κάνω με αυτόν?

erling
13-11-07, 14:19
Εβαλα μαρουλάκι αλλά δεν το τρώνε τα σαλιγκάρια...
Τι άλλο να βάλω?

Καμμία ιδέα, για να μην αρχίσουν να υπερπολλαπλασιάζοντια?
Ευχαριστώ.

erling
18-07-16, 12:08
Καλημέρα συνάδελφοι :)
Στην παρακάτω φωτογραφία, τις πταίει???

Ευχαριστώ..

Κλεόβουλος
18-07-16, 12:16
Καλημέρα!
Απ' το 2007 με τις ανούμπιες παιδεύεσαι? :)
Άλγη φυσιολογική βλέπω πάνω στα φύλλα, πιθανά λόγω φωτισμού και επειδή αυτά τα φυτά είναι αργής ανάπτυξης, μάλλον δεν χρησιμοποιείς διοξείδιο και ίσως υπάρχει περίσσεια νιτρικών. Καλύτερη διάγνωση από τους μποστανάδες ;)

G_AQUA
18-07-16, 14:18
Οντως, απο το 2007 ακόμα έτσι είναι; :D
Οι ανούμπιες σου έχουν άλγες που δεν θα φύγουν ποτέ αν δεν κάνεις κάτι. Εχουν και έλλειψη λίπανσης, κυρίως σιδήρου απο ότι βλέπω στις φωτό. Στις παλιές φωτό δεν είναι μόνο σίδηρο που λείπει αλλά τα πάντα, κάλιο κλπ.

Τι φωτισμό έχεις;

Απο τις ανούμπιες στην κατάσταση που είναι δεν θα φύγουν οι άλγες αν δεν τις καθαρίσεις μηχανικά. Μπορείς να τις βγάλεις εκτός νερού; Αν ναι, πες το σου πω τι θα κάνεις.

erling
18-07-16, 18:19
Όχι, βρε παιδιά...Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον...
Από τότε το ενυδρείο έστρωσε αλλά από μία αρρώστια που δεν κατάφερα να καταπολεμήσω, ότι έβαζα μέσα... έφευγε, οπότε το άφησα μόνο με τα φυτά, όπου κάποια στιγμή "κουράστηκα" να ρίχνω λίπασμα και να μην έχει ψάρια και το χάλασα..
Εδώ και 10 μήνες το έστησα ξανά μόνο με ανούμπιες και ξιφοφόρους.
Και εδώ και λίγες εβδομάδες, αφού είχα περάσει τον κύκλο της καφέ άλγης, άρχισαν οι ανούμπιες να παθαίνουν το παραπάνω..
Από νιτρικά θυμάμαι πριν από έναν μήνα που έκανα τεστ δεν είχα πρόβλημα...
Αυτές που είναι στο κέντρο δεν το εμφανίζουν (όπως αιτιολογήθηκε παλιότερα), ώστε να πούμε πως φταίει ο φωτισμός που δεν είναι και πολύς εδώ που τα λέμε....
Και ψάχνω πάλι τι φταίει...

Ναι μπορώ κάποιες να τις βγάλω αφού είναι δεμένες στα ξύλα αλλά μερικές έχουν πιάσει και στον βυθό...

Το ενυδρείο μου ήταν στο λινκ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21476) και το ξαναέστησα...
Φωτισμό έχω 8-9 ώρες την ημέρα 14W στα 32lt