PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα μεγα


popay72
26-10-07, 09:03
sos παιδια εχω προβλημα σοβαρο εχει κανα δυο μερες εχω βαλει στο ενυδρειο καπιες aulonacares και εχουν ψοφηση η δυο αυτο που βλεπω ειναι πως ψοφανε με το στομα ανοιχτο επισης αυτα που ζουνε εχουν ανεβει στην επιφανια. τι γινετε? τι πρεπει να κανω αμεσα?

Z_X
26-10-07, 09:24
Πρέπει πρώτα να μας πείς λεπτομέρειες για τον εξοπλισμό σου γιατι οπως το ακούω έχεις πρόβλημα με την λειτουργία του(κυκλοφορία,αμμωνία κτλ)

popay72
26-10-07, 09:30
Πρέπει πρώτα να μας πείς λεπτομέρειες για τον εξοπλισμό σου γιατι οπως το ακούω έχεις πρόβλημα με την λειτουργία του(κυκλοφορία,αμμωνία κτλ)
το ενυδρειο ειναι 120 λιτρα και ο κυκλοφοριτης ειναι 450l/h η αμμωνια ηταν στο 0,5 και εχθες που ειχα μετρηση ηταν στο 0

george
26-10-07, 09:48
Eίναι στρωμένο το ενυδρείο ; Άλλες μετρήσεις ;
Τι ψάρια έχεις μέσα ;

Κάνε μια αλλαγή να πέσει η αμμωνία.

popay72
26-10-07, 09:57
Eίναι στρωμένο το ενυδρείο ; Άλλες μετρήσεις ;
Τι ψάρια έχεις μέσα ;

Κάνε μια αλλαγή να πέσει η αμμωνία.
εχθες αλαξα το 30% το ph ειναι στο 8.5 η kh 14 η gh ειναι 20 το NO2 sta 5mg/l και το ΝΟ3 50 εχω μεσα και 3 pseudotropheus αλλα αθτα τα βλεπω πιο ανθεκτικα η εξοδοσ του κυκλοφοριτη πρεπει να ειναι εξω η μεσα στο νερο?

george
26-10-07, 10:01
Πόσο καιρό "τρέχει" το ενυδρείο ;
Η έξοδος πρέπει να είναι κάτω από την επιφάνεια και να δημιουργεί ανατάραξη για να οξυγονώνεται το νερό.

popay72
26-10-07, 10:14
Πόσο καιρό "τρέχει" το ενυδρείο ;
Η έξοδος πρέπει να είναι κάτω από την επιφάνεια και να δημιουργεί ανατάραξη για να οξυγονώνεται το νερό.
περιπου μηνας

george
26-10-07, 10:52
Δεν έχει στρώσει ακόμα...έβαλες και ψάρια μέσα...και έγινε ότι έγινε.

popay72
26-10-07, 11:27
Δεν έχει στρώσει ακόμα...έβαλες και ψάρια μέσα...και έγινε ότι έγινε.
αυτα που εμειναν μπορουν να σοθουνε η να περιμενω το μοιρεο.

george
26-10-07, 11:29
Θα δείξει...μετρήσεις και συχνές αλλαγές νερού.

popay72
26-10-07, 11:31
Θα δείξει...μετρήσεις και συχνές αλλαγές νερού.
σ' ευχαριστω σκοπευω να αλαξω αμεσα το μισω νερο του ενυδρειου περιπου 50λ.

GEORGIOS
26-10-07, 13:05
Νομίζω ότι έχεις πρόβλημα οξυγόνωσης του νερού η στρεσαρίσματος των ψαριών.Αν ανεβαίνουν όλα στην επιφάνεια σημαίνει ότι δεν έχεις οξυγόνο στο νερό .Αν τα pseudotropheus είναι οκ δεν ανασαίνουν γρήγορα κ.λ.π.μάλλον τα aulonacara είναι στρεσαρισμένα .Υψηλο PH χωρίς επαρκή φίλτρα (κυκλοφορία)πρόβλημα οξυγόνωσης.Δες την θερμοκρασία σου να είναι χαμηλή περι το 24c.Ανέβασε την έξοδο του φίλτρου σου ελάχιστα πάνω από την επιφάνεια για αναταραξη και οξυγόνωση του νερού.Για μένα θα πρέπει να έχεις περισσότερη κυκλοφορία από 450λιτ/ώρα .Δες και το ταισμα σου να λιγοστέψει.Επίσης αν χαμηλώσεις το ph γύρω στο 7,5 θα πετύχεις σε συνδυασμο και με τα άλλα μείωση και των νιτρικών και αυξηση ττου οξυγόνου.Αυτά μου λέει η δικιά μου εμπειρία.Το σίγουρο είναι ότι καλό θα κάνεις ζημιά δεν θα κάνεις με αυτούς τους τρόπους.

Φιλικά Γιώργος

Z_X
26-10-07, 13:12
Και πάλι όμως aulonacares, pseudotropheus σε 120 λίτρα δεν νομίζω οτι μπορουν να σταθούν στον καιρό.
Μήν φορτώνετε τα ενυδρεία σας με μεγάλα και πολλά ψαρια.

petros
26-10-07, 13:21
Πόσο καιρό "τρέχει" το ενυδρείο ;
Η έξοδος πρέπει να είναι κάτω από την επιφάνεια και να δημιουργεί ανατάραξη για να οξυγονώνεται το νερό.
Αν ειναι η εξοδος πανω απο την επιφανεια του νερου , δεν δημιουργει πιο μεγαλη αναταραξη???

GEORGIOS
26-10-07, 13:25
Τα aulonacara στρεσαρονται και χάνουν τα χρώματα τους και πολλες φορές και ματια με τέτοια ψάρια ακόμα και σε 400 αρι ενυδρείο ειδικά όταν μπούν μετά απο τα mbuna γενικά .Τώρα pseudotropheus με aulonacara σε 120λιτ.είναι σίγουρα πρόβλημα.

Γιώργος
-------------------------
Στον PETROS .

Σίγουρα δημιουργεί μεγαλύτερη αναταραξη και οξυγώνοση και είναι τσεκαρισμένο σε περίπτωση που δεν έχεις οξυγόνωση αρκετή σηκώνεις τις εξόδους των φίλτρων 2-3 εκατοστα πάνω από το νερό.


Γιώργος

popay72
26-10-07, 14:51
Νομίζω ότι έχεις πρόβλημα οξυγόνωσης του νερού η στρεσαρίσματος των ψαριών.Αν ανεβαίνουν όλα στην επιφάνεια σημαίνει ότι δεν έχεις οξυγόνο στο νερό .Αν τα pseudotropheus είναι οκ δεν ανασαίνουν γρήγορα κ.λ.π.μάλλον τα aulonacara είναι στρεσαρισμένα .Υψηλο PH χωρίς επαρκή φίλτρα (κυκλοφορία)πρόβλημα οξυγόνωσης.Δες την θερμοκρασία σου να είναι χαμηλή περι το 24c.Ανέβασε την έξοδο του φίλτρου σου ελάχιστα πάνω από την επιφάνεια για αναταραξη και οξυγόνωση του νερού.Για μένα θα πρέπει να έχεις περισσότερη κυκλοφορία από 450λιτ/ώρα .Δες και το ταισμα σου να λιγοστέψει.Επίσης αν χαμηλώσεις το ph γύρω στο 7,5 θα πετύχεις σε συνδυασμο και με τα άλλα μείωση και των νιτρικών και αυξηση ττου οξυγόνου.Αυτά μου λέει η δικιά μου εμπειρία.Το σίγουρο είναι ότι καλό θα κάνεις ζημιά δεν θα κάνεις με αυτούς τους τρόπους.

Φιλικά ΓιώργοςΣ' ευχαριστο πολυ για τις πληροφοριες σου.
-------------------------
Νομίζω ότι έχεις πρόβλημα οξυγόνωσης του νερού η στρεσαρίσματος των ψαριών.Αν ανεβαίνουν όλα στην επιφάνεια σημαίνει ότι δεν έχεις οξυγόνο στο νερό .Αν τα pseudotropheus είναι οκ δεν ανασαίνουν γρήγορα κ.λ.π.μάλλον τα aulonacara είναι στρεσαρισμένα .Υψηλο PH χωρίς επαρκή φίλτρα (κυκλοφορία)πρόβλημα οξυγόνωσης.Δες την θερμοκρασία σου να είναι χαμηλή περι το 24c.Ανέβασε την έξοδο του φίλτρου σου ελάχιστα πάνω από την επιφάνεια για αναταραξη και οξυγόνωση του νερού.Για μένα θα πρέπει να έχεις περισσότερη κυκλοφορία από 450λιτ/ώρα .Δες και το ταισμα σου να λιγοστέψει.Επίσης αν χαμηλώσεις το ph γύρω στο 7,5 θα πετύχεις σε συνδυασμο και με τα άλλα μείωση και των νιτρικών και αυξηση ττου οξυγόνου.Αυτά μου λέει η δικιά μου εμπειρία.Το σίγουρο είναι ότι καλό θα κάνεις ζημιά δεν θα κάνεις με αυτούς τους τρόπους.

Φιλικά Γιώργοςπιο θα ηταν το πιο ιδανικο φιλτραρισμα?

GEORGIOS
26-10-07, 15:07
Eγώ σε ενα 120αρι πού έχω με μικρά 3-5εκατοστά από γέννες περίπου 20 τον αριθμό έχω δύο φίλτρα 450λι/ώρα και ενα κυκλοφορητή 300 λιτ/.ωρα.Αποκλείεται ομως να έχω κυκλοφορία 450+450+300=1200.Υπολογίζω στα μισά (600) που θεωρώ ότι είναι οκ.Δηλαδή 5 φορές τα λιτρα του ενυδρείου τουλαχιστον και όλοι οι εξόδοι ψηλά.

Αρα λογικά 5 φορές τα λίτρα του ενυδρείου τουλάχιστον.

Γιώργος

popay72
26-10-07, 18:14
Eγώ σε ενα 120αρι πού έχω με μικρά 3-5εκατοστά από γέννες περίπου 20 τον αριθμό έχω δύο φίλτρα 450λι/ώρα και ενα κυκλοφορητή 300 λιτ/.ωρα.Αποκλείεται ομως να έχω κυκλοφορία 450+450+300=1200.Υπολογίζω στα μισά (600) που θεωρώ ότι είναι οκ.Δηλαδή 5 φορές τα λιτρα του ενυδρείου τουλαχιστον και όλοι οι εξόδοι ψηλά.

Αρα λογικά 5 φορές τα λίτρα του ενυδρείου τουλάχιστον.

Γιώργοςok ευχαριστο για την καθε σασ πληροφορια αλλαξα περιπου 50λ και τωρα ειναι καλυτερα

chris129
26-10-07, 18:41
εκτος απο αυτα που σου ειπαν οι προλαλησαντες που ειναι σαφως και εμπειροτεροι εγω θα σε ρωτησω με τη μετρας την σκηροτητα του νερου.και γενικα με τι τεστ κανεις τις μετρησεις:)

popay72
26-10-07, 20:08
εκτος απο αυτα που σου ειπαν οι προλαλησαντες που ειναι σαφως και εμπειροτεροι εγω θα σε ρωτησω με τη μετρας την σκηροτητα του νερου.και γενικα με τι τεστ κανεις τις μετρησεις:)υγρα της sera