PDA

Επιστροφή στο Forum : Για το Σαλιγκάρι σου Dimi


aafent
23-10-07, 17:30
Ντίμη (Dimis),

το σαλιγκάρι που μου έδειξες είναι το Pomacea paludosa. Αν και δεν είναι σπάνιο, δεν κυκλοφορεί συχνά εδώ. Είναι της ίδιας οικογένειας με τα Golden (δηλαδή είναι Apple ) αλλά δεν είναι το Pomacea canaliculata το γνωστό σε όλους μας (κίτρινο) σαλιγκάρι.

Προφανώς κάποιο από τα Pomacea canaliculata που είχες έφερε γονίδια από το αδελφάκι του Pomacea paludosa και έτσι βγήκε αυτό. Κράτα το να βρούμε άλλο ένα ή ένα κοντινό του (πχ Pila virens, που έχω) και να κάνουμε αναπαραγωγή.



;) με παίδεψες αλλά το βρήκα
-------------------------
@Dimis Το είδες το post ή θα περιμένω άλλα 4 χρόνια για να πείς έστω ένα ok ??? :cool::cool::cool:

Θεοδωρος
23-10-07, 19:02
Εσυ ειπες οτι αναπαραγεις σαλιγκαρια.Εχεις κανενα καλο να μου στειλεις;

netblues
23-10-07, 21:27
Ντίμη (Dimis),

Είναι της ίδιας οικογένειας με τα Golden (δηλαδή είναι Apple ) αλλά δεν είναι το Pomacea canaliculata το γνωστό σε όλους μας (κίτρινο) σαλιγκάρι.




To κοινο apple snail ειναι μαλλον Pomacea Bridgesi.. το canaliculata τσακιζει τα φυτα αν θυμαμαι καλα..

aafent
23-10-07, 21:51
To κοινο apple snail ειναι μαλλον Pomacea Bridgesi.. το canaliculata τσακιζει τα φυτα αν θυμαμαι καλα..

Δεν ξέρω εάν τσακίζει τα φυτά το Pomacea canaliculata γιατί εκεί που τα έχω δεν έχω φυτά. Τα Bridgesi είναι πράγματι και αυτά κίτρινα και κανονικά αυτά λέμε όλοι Golden, όμως το τελευταίο καιρό βρίσκω στην αγορά συνέχεια canaliculata. Νομίζω ξεχωρίζουν από το τελικό μέγεθος και το σχήμα του καβουκιού στην άκρη.
-------------------------
Εσυ ειπες οτι αναπαραγεις σαλιγκαρια.Εχεις κανενα καλο να μου στειλεις;

Νομίζω ότι είσαι μακριά. Μπορώ όμως να δώσω στον George στη θεσσαλονίκη και να τα πάρεις. Σε άλλη περίπτωση όταν έρθεις Αθήνα.

netblues
23-10-07, 21:52
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/pomacea_bridgesi.htm

lucy
24-10-07, 10:14
Νομίζω ότι είσαι μακριά. Μπορώ όμως να δώσω στον George στη θεσσαλονίκη και να τα πάρεις. Σε άλλη περίπτωση όταν έρθεις Αθήνα.

Ε, ε, ε, μην ξεχνάτε κι εμένα την σαλιγκαρού!!!

Και επίσης μην ξεχνάτε ότι τα σαλιγκαράκια ταξιδεύουν και με το ταχυδρομείο ;)

Κάθε προσφορά δεκτή :smt040 και φυσικά τα ταχυδρομικά δικά μου!

Θεοδωρος
24-10-07, 13:03
Οπως σε βολευει.Αν σταλθουν ειτε απο αθηνα ειτε απο Θεσ/κη εμενα με βολευει περισσοτερο απο το να κατεβαινω Θεσ/κη ή Αθηνα.Αν εχεις απο εκεινα τα κοκκινα που λεγαμε και μπορεις οκ,αλλιως οτι εχεις ευχαριστηση αρκει να μην τρωει φυτά.
Το σαλιγκαρι που ηταν να το γυρισω πισω χαθηκε.....δεν το βρισκω πουθενα.Υπαρχει περιπτωση να βγηκε απο το νερο;

μελινακι
24-10-07, 17:21
αν δεν εχεις καπακι μπορει να βγηκε:smt120 αλλα μπορει να ειναι κριμενο καπου:smt120

Θεοδωρος
25-10-07, 10:36
Ενταξη το βρηκα.Δεν ειχε βγει εξω.

aafent θα στειλεις;