PDA

Επιστροφή στο Forum : αφαιρεση εσωτερικου φιλτρου juwel


steady
21-10-07, 18:44
παιδια εχει βγαλει κανεις το φιλτρο απο τα juwel?προφανως με κοπιδακι και προσοχη θα βγαινει απλα ρωταω μπας και υπαρχει κανενα μυστικο-κολπακι απο την αμπειρια σας η κατι που πρεπει να προσεξω!:rolleyes:

leonm
21-10-07, 19:57
Υποτίθεται ότι βγαίνει με πετονιά σιγά σιγά αλλά το δοκίμασα και δεν...Ενα μακρύ μυτερό μαχαίρι με πολύ προσοχή για να μην γεμίσουν χαρακιες τα τζάμια.

chrisb
21-10-07, 20:32
Συνήθως το πιο εύκολο είναι με μια λεπτή μεταλλική χορδή.
Την περνάς γύρω από τη κόλληση και την τραβάς (π.χ. με 2 πένσες)
Έτσι έβγαλα άλλο φίλτρο - όχι juwel.

Στο Rio180 η κόλληση ήταν τόσο λεπτή που δεν γινόταν δουλειά και έτσι χρησιμοποίησα ένα παλιό νυστέρι με λαβή.

Αν δοκιμάσεις με νυστέρι, κοπίδι ή ξυραφάκι, ΠΡΟΣΕΞΕ πολύυυυ γιατί αν σου ξεφύγει μπορεί να κόψεις τη σιλικόνη του τζαμιού - εγώ παραλίγο να την κάνω τη ζημιά.

crazyio
21-10-07, 20:38
Την περνάς γύρω από τη κόλληση και την τραβάς (π.χ. με 2 πένσες.

Το να του φύγει απότομα το χέρι με την πένσα και να σπάσει κανένα τζάμι το βλέπω πιο πιθανό πάντος απο το να χαράξει το τζάμι με ξυράφι (φυσικά και θέλει και αυτό την ανάλογη προσοχή του )

steady
21-10-07, 20:50
ok παιδια θα το δω αυριο απο κοντα που θα μου ερθει το ενυδρειο βεβαια στα juwel αν δεν κανω λαθος το κουτι τους ειναι σχετικα μικρο δεν πιανει ολη την μια πλευρα ετσι? οποτε μπορει και να το αφησω...

orck
21-10-07, 20:53
στο δικο μου ενυδρειο οταν χρειαστηκα να αφαιρεσω τους πλαστικους μηχανισμους που κραταγανε το καπακι (σαν μεντεσεδες) το εκανα με λαμα κοπιδιου (αυτη που εχει τις χαρακιες επανω για να εχεις παντα μυτερη λαμα)
πηρα μια καινουργια λαμα και περασα πολυ αγαρμπα απλα να φυγει το πλαστικο εξαρτημα απο την μεση
μετα ειχε μεινει ενα πολυ λεπτο στρωμα σιλικονης το οποιο εφυγε πολυ ευκολα με αρκετα περασματα με την λαμα (την κραταγα απο τις δυο ακρες και την ειχα λιγο κυρτα, για να μην χαρακωσουν το γυαλι οι δυο ακρες, δηλαδη ουσιαστικα ακουμπουσε το γυαλι ενα τμημα στο κεντρο της λαμας)

δεν μπορω να το περιγραψω καλυτερα αλλα βγηκε ΕΝΤΕΛΩΣ και πλεον δεν μπορεις να καταλαβεις οτι εκει ειχε καποτε σιλικονη

το δυσκολο ειναι να ξεφορτωθεις το ογκωδες πλαστικο

maikl
21-10-07, 21:10
Εγω παντως δεν το αφαιρεσα και δεν το μετανιωσα!!

Αστο να δουλευει παραλληλα με το εξωτερικο..;)

tak660x
21-10-07, 21:18
εγω στο ριο 300 που εχω το εβγαλα με μια λαμα απο κοφτη. ειχε 4 κουκιδες στο μεγεθος των 2 ευρω σε καθε πλευρα. Ειναι πολυ ευκολο. Δεν πιανει ολη την πλευρα ειναι στην πισω δεξια γωνια. Χωρο πιανει αλλα πιο ομορφο οταν βγει

chrisb
21-10-07, 21:45
Πάντως, παρότι εγώ το έβγαλα, πρέπει να πούμε ότι είναι από τα πιο προσεγμένα εσωτερικά φίλτρα.

Nightfall
21-10-07, 23:27
ΣΤο Rio 400 το έβγαλα προχθές (με αρκετή δυσκολία στα σημεία προς τη γωνία από τη μέσα πλευρά) με σύρμα που φτιάχνουν κοσμήματα (είναι μεταλικό μεγάλης αντοχής με μια πλαστική επένδυση) έχει μικρή διάμετρο αλλά μεγάλη αντοχή. Στην αρχή δοκίμασα και με χορδή κιθάρας αλλά ήταν αρκετά χοντρή και δεν περνούσε εύκολα.

steady
22-10-07, 20:14
τελικα στο ριο 180 που μου ηρθε σημερα δεν το αφιαρεσα το εσωτερικο ειναι πολυ μικροτερο αποτι περιμενα και με ενα μεγαλο φυτο κρυβεται πανευκολα οποτε νομιζω ο χωρος που θα μου δωσει ειναι μικρος μπροστα στη δουλεια που θα κανει!

το θεμα ειναι τωρα οτι πρεπει να κοψω το καπακι για να βαλω το εξωτερικο ετσι?

Andreas301
22-10-07, 21:20
Κατά τη γνώμη μου πολύ καλά έκανες που δεν το έβγαλες. Επειδή έχω βάλει εξωτερικά φίλτρα σε αρκετά RIO (δύο από αυτά δικά μου) η γνώμη μου είναι ότι από την αριστερή πλευρά μπορείς να περάσεις τα σωληνάκια αλλά αυτό εξαρτάται από το εξωτερικό φίλτρο και τα σωληνάκια που διαθέτει. Πάντως, συνήθως χρειάζεται ένα μικρό κόψιμο στο καπάκι για να διευρύνεις κάπως το άνοιγμα της αριστερής πλευράς ώστε να περνάνε πιο άνετα η εισαγωγή και η εξαγωγή. Τίποτα το φοβερό ή ιδιαίτερα δύσκολο.

steady
22-10-07, 21:28
μα απ την αριστερη πλευρα δεν εχει κανενα ανοιγμα τα μονο ανοιγματα ειναι στην πλατη ο σωληνας ειναι χοντρος 16/22

Andreas301
22-10-07, 21:30
Αυτό εννοώ. Εκεί που είναι το άνοιγμα στην πλάτη αριστερά για καλώδια ή οτιδήποτε, κόβεις και το καπάκι και δημιουργείς ένα διευρυμένο άνοιγμα για να περάσουν οι σωλήνες.

Δες τη φωτογραφία

steady
22-10-07, 21:53
καταλαβα αλλα δεν θα με βολευε εκει...
εκανα στο πλαι του καπακιου δυο πολυ κομψες τρυπες να χωρανε ισα ισα οι σωληνες και τις εκανε με ενα κοπιδι και πολυ υπομονη χαραζοντες πολλες φορες το ψευτοκαπακι του ριο αν και ομορφο κομψο πρακτικο στην ουσια ειναι εντελως της πλακας απο θεμα κατασκευης...με το εσωτερικο φιλτρο ομως εντυπωσιαστηκα...

PascM
23-10-07, 01:22
Συγνώμη αλλά δεν σας φτάνουν οι τρύπες που έχει από πισω το ενυδρείο για να περάσουν τα λάστιχα του εξωτερικού φίλτρου?
Εκτός και αν τις κλείσαν και αυτές με τα νέα καπάκια!

steady
23-10-07, 09:07
υπαρχουν αλλα πρωτον ειναι μικρες για να περασει σωληνας 16/22 και δευτερον που θα το βαλω το εξωτερικο ωστε να μπουν οι σωληνες εκει?στην καλυτερη περιπτωση πρεπει να εχω 1,5μετρο σωληνα στην εισαγωγη-εξαγωγη...

PascM
23-10-07, 09:10
Κάτι πρέπει να έχει αλάξει στην κατασκευή τελικά διότι δεν έχω αντιμετωπίσει τέτοιο πρόβλημα, μια χαρά χωράει το φίλτρο μέσα στο έπιπλο χωρίς να φαίνεται τίποτα και....με το...μαύρο χαρτονάκι δεν φαίνονται ούτε οι σωληνώσεις !!!

steady
23-10-07, 10:28
ξερεις τι πρεπει να εχει αλλαξει οι τρυπες που μιλαμε ειναι η μια τερμα στην δεξια γωνια και η αλλη τερμα αριστερα ετσι ειται στο αριστερο ντουλαπι βαλεις το φιλτρο ειται στο δεξι για να φτασει ο σωληνας στην αλλη ακρη εχει πολυ δρομο

PascM
23-10-07, 11:28
Γιατί κάθετα δεν πάνε ? :confused: Νομίζω οτι με λιγη καλή θέληση χωράνε και οι δυο!
Σε Ριο 180 έχω βάλει 2117 και οι σωληνώσεις πάνε χωρίς κανένα πρόβλημα!

steady
23-10-07, 11:47
ισως να πανε αμα κοπει και παλι το καπακι οπως στην φοτο παραπανω αν δεν κανω λαθος ομως το 2217 δεν εχει και τους δυο σωληνες 16/22 οπως το 2028 μου οποτε μαλλον θα ειναι ποιο ευκολο

Andreas301
23-10-07, 13:15
ισως να πανε αμα κοπει και παλι το καπακι οπως στην φοτο παραπανω αν δεν κανω λαθος ομως το 2217 δεν εχει και τους δυο σωληνες 16/22 οπως το 2028 μου οποτε μαλλον θα ειναι ποιο ευκολο

Παρεπιμπτόντως, η παραπάνω φωτό είναι από 2028.

steady
23-10-07, 18:21
αυτο λεω και εγω δεν χωρανε με τιποτα δυο σωληνες στις υπαρχουσες τρυπες

maikl
23-10-07, 18:32
Στο δικο μου(ριο 300) παντως χωρανε και τα καλωδια(δυο)απο τα φωτιστικα και οι σωληνες απο το 2028(16/22);)

steady
23-10-07, 19:17
κατσε γιατι τωρα με προβληματισες το καπακι σου κλεινει κανονικα?κατσε να μετρησω την τρυπα να σου πω

maikl
23-10-07, 19:19
κατσε γιατι τωρα με προβληματισες το καπακι σου κλεινει κανονικα?κατσε να μετρησω την τρυπα να σου πω

:smt045

steady
23-10-07, 19:33
βασικα χωρανε οι σωληνες κατα μηκος εχεις δικιο τωρα η κουρμπα που κανουν δεν ξερω αν χωραει αλλα μαλλον με προσπαθεια χωραει:( τεσπα ετσι και αλλιως δεν φαινεται ασχημο και στο πλαι που το βαλα και δεν χρειαστηκε να το κοψω πολυ

παντως ετσι ειναι καλυτερα ιδιαιτερα αν σε πειραζει να φαινεται το φιλτρο εμενα ειναι σε γωνια και δεν εχω τετοιο προβλημα ευχαριστω για τη βοηθεια παιδια!!