PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτήσεις για θαλασσινό ενυδρείο


infer0s
20-10-07, 17:17
Γεια σε ολους,εχω καιρο να γραψω στο φορουμ γιατι καιρο τωρα δεν ειχα γεμισει το ενυδρειο και το ειχα αδειο.
Αποφασισα λοιπον να το κανω θαλλασινο (220 λιτρα ειναι),πηγα στον Ωκεανο στη Βουλιαγμενης και αγορασα τα απαραιτητα για να ξεκινησω το ενυδρειο,το γεμισα πριν απο λιγο και πηγα να βαλω τα φαρμακα.
Μου εχει δωσει λοιπον ενα μπουκαλι stresszyme της API και ενα Pro Tech Coat της KentMarine.
και δε βλεπω πουθενα αντιχλωριο,και απο οτι θυμαμαι μου ειπε μονο to tech coat οτι πρεπει να βαλω στην αρχη και μετα το αλατι,και σταδιακα για 4 μερεσ το stress,
μηπως εχει γινει κανα λαθος και εχει ξεχασει να μου δοσει αντιχλωριο ρε παιδια?η μηπωw το pro tech coat κανει και τα δυο και ειναι αρκετο απο μονο του?
Παρακλαω απαντηστε συντομα για να προλαβω τα μαγαζια πριν κλεισουν αν χρειαζεται και αντιχλωριο!

Tricky
20-10-07, 17:25
ΟΚ ειναι !!!

http://www.kentmarine.com/watertreatments/protech-coat39148.htm

infer0s
20-10-07, 17:38
Ευχαριστω ρε Φιλε!Ευχαριστω!
Τωρα οπως ειναι λογικο θα αρχισω τις ερωτησεις μεχρι να το στρωσω εντελος!

Τωρα εβαλα 5 καπακια απο αυτο το υγρο της Κεντ και εχω βαλεισε λειτουργια το θερμοστατη και τουσ κυκλοφοριτες μολισ το νεορ γινει 27 βαθμουσ θα αρχισω να βαζω το αλατι.Σωστα?
Εχω ενα μεγαλο σακι, θα το βαλο σε τριεσ δοσεις ελεγχοντας σταδιακα την πυκνοτητα.
Το εξωτερικο φολτρο θα το βαώ σε λειτουργια αυριο μαζι με την αεραντλια και θα αρχισω να βαζω stresszyme.
Τετρατη απογευμα η Πεμπτη πρωι θα βαλω τον Αραγωνιτη και το σαββατο το βραχο.
Πως ακοθγετε η παραπανω διαδικασια?Ειμαι οκ?

Tricky
20-10-07, 17:46
Σε γενικες γραμμες , εισαι οκ ....προσεξε ομως :

Πρεπει να υπολογισεις ποσο αμμο/βραχο θα βαλεις ωστε τωρα να φτιαξεις λιγοτερο νερο ...δηλαδη μην φτιαξεις αλατονερο μεχρι πανω στο ενυδρειο γιατι οταν θα βαλεις την αμμο/βραχο , το ενυδρειο θα ξεχειλισει και θα πεταξεις τζαμπα νερο (=λεφτα).
Παρε απο τωρα ενα βαρελακι 70 λιτρων (αυτα για τις ελιες , τα πορτοκαλι) και φτιαξε εκει μεσα θαλασσινο νερο ωστε να συμπληρωσεις ,αν τελικα χρειαστει, μετα την προσθηκη του βραχου.Γενικα το βαρελακι θα χρειαστει και στο μελλον για τις αλλαγες νερου.

Γραψε τι εξοπλισμο εχεις παρει ολοκληρωμενα , τι αλλο προτιθεσαι να παρεις
και τι ειδους ενυδρειο θελεις να φτιαξεις ...(reef ,fish only κλπ);)

infer0s
20-10-07, 18:44
Το προβλεψα το εξτρα ογκο του βραχου και του αργονιτη,μην ανυσηχεις και εχω και ενα κουβα ειδικα για το σκοπο της προετοιμασιας νερου για προσθηκη και μελλοντικαγια τις αλλαγες.
Πρωσοπικα πιστευω οτι ο σκοπος καθε θαλλασινου ενυδρειου ειναι να γινει reef,ετσι και το δικο μου δεν αποτελει εξαιρεση!
Αρχικα θα βαλω βραχο,αραγωνιτη και ψαρακια και σταδιακα θα προσθεσω και κορραλια και εξτρα φωτισμο.
Ο εξοπλισμος πoυ εχω τωρα λοιπον,
1.δυο κυκλοφοριτες
2.θερμοστατη
3.αεραντλια
5.λαμπα απλη,arcadia marine white
6.φιλτρο εξωτερικο fluval 205 (αν τα θυμαστε)
7.πυκνομετρο
8.θερμομετρο

Εχω 30 κιλα αραγωνιτη caribsea live sand με biomagnet bacterial re ocator kit.
Aπο χημικα εχω to kent ProtechCoat,stresszyme thw Api και truePhminus της kent,το λατι ειναι επισης τηs kent.
Απο υλικα φιλτρου εχω sera siporax,eheim substratpro και φυσικα γυαλοβαμβακα.
Τωρα εγω εχω σκοπο να βαλω πρωτα ψαρακια και βραχο και μετα σταδικα και κοραλλια και φωτισμο.
Καταλαβενω οτι πασχω στο θεμα της φιλτρανσης και εδω θελω τα φωτα σας,αν παρω 20 κιλα βραχο ζωντανο θα ειναι επαρκες ενα φιλτρο βιολογικο σαν αυτο που εχω και να παρω καλυτερα ενα ακομα με λαμπα UV η πρεπι να παρω οποσδοιποτε και δυτερο απλο εξωτερικο οσο βραχο και αν βαλω μεσα?
Απο λαμπες ποσες ακομα θα χρειαστω για να βαλω και κοραλλια?Το σκιμμερ ποτε θα πρεπει να το αγορασω ειναι απαραιτητο η εχει να κανει με τον αριθμο των ψαριων και κοραλλιων του ενυδρειου?
και τελος τι testkits πρεπει να παρω?
(υ.γ. Ξερει κανεις που ειναι το αλλο καταστημα ωκεανος στο Πειραια?)

Tricky
20-10-07, 19:20
Εχουμε και λεμε (εφοσον θελεις reef) :

1)Μην βαλεις κανιστρο για βιολογια.20-25 κιλα ζωντανου βραχου καλης ποιοτητας θα κανουν τη δουλεια που θες χωρις τα μειονεκτηματα του κανιστρου.Προσπαθησε ο ζωντανος βραχος να μην πατησει πανω στην αμμο ή τουλαχιστον να πατησει οσο το δυνατον λιγοτερο.Μπορεις να παρεις 5-6 κιλα ψοφιο οπου θα αποτελει τη βαση του ζωντανου ή να φτιαξεις μια εξεδρα πανω στην οποια θα πατησει (και θα κρυψει) ο ζωντανος βραχος. Θα φτιαξεις ενα στερεο οικοδομημα διασφαλιζοντας οτι ο βραχος δεν θα ειναι στουμπωμενος (οτι θα ''αναπνεει'') και θα μπορει να δεχεται ροη νερου.
2)Με βαση τα παραπανω : θα χρειαστεις κυκλοφορια νερου .Τι κυκλοφορητες εχεις τωρα ? Μην κυνηγησεις εντονη κυκλοφορια απο πχ 2 πηγες.Προσπαθησε να βαλεις σκορπιους κυκλοφορητες να χτυπουν το βραχο.Φυσικα , η τελικη τους θεση θα εξαρτηθει απο τα κοραλια (μελλοντικα).Ψαξε στο φορουμ για τις επιλογες σε κυκλοφορητες για θαλασσινα ενυδρεια.
3)Θες σκιμερ ...ειδικα αν πας σε φυσικο συστημα βιολογιας.Μην το σκεφτεις , μην το ψαξεις απλα θες σκιμερ:D Μπορεις να το βαλεις λιγο αργοτερα αν δεν σε παιρνει τωρα , αλλα πρεπει να βαλεις.
4)Αν θες reef , θελεις μοναδα αντιστροφης οσμωσης για παραγωγη καθαρου νερου.Αργα ή γρηγορα ,θα καταλαβεις οτι χρειαζεται.
5)Το fluval 205 , βαση των παραπανω, θα γινει χημικο κανιστρο με ενεργο ανθρακα και full αντιφωσφωρο τωρα που ειναι αρχη.Παρε ενα αντιφωσφωρο με βαση το σιδηρο που ειναι πιο οικονομικο.Τα υπολοιπα υλικα που εχεις δεν χρειαζονται οποτε μπορεις να τα πας στις αγγελιες :D
6)Θες ρεφρακτομετρο για να μετρας αλατοτητα....προς το παρον , καλιμπραρισε το πυκνομετρο σου με καποιο αξιοπιστο ρεφρακτομετρο για να ξερεις την αποκλιση : πηγαινε στο μαγαζι που στο εδωσε και πες του να μετρησετε το ιδιο δειγμα νερου με το δικο σου και το ρεφρακτομετρο του (θα εχει αυτος;))
7)Test μονο salifert για να μην μπλεκουμε με διαφορες μαρκες.Αν τυχον εχεις καποια απο ενυδρειο γλυκου νερου και γραφουν οτι κανουν για θαλασσα ,μπορεις να τα χρησιμοποιησεις (ειδικα αμμωνιας/nitrites) .Αλλιως θα χρειαστεις αυτα συν nitrates + PH (αν δες εχεις ph meter) + KH (για αρχη καλα ειναι)
8. Αναλογα με τις μετρησεις σου , θα χρειαστεις καποιο PH + ΚΗ buffer (σκονη,υγρο κλπ) ωστε να ανεβασεις PH και alkalinity.

Αυτα προς το παρον και βλεπουμε στην πορεια.Θα σου δωσω μια συμβουλη και αν θες την ακους : αστο ενυδρειο οσο μπορεις χωρις ψαρια.Ριχνε καποια τροφη υγρη ή σε σκονη για ταισμα ασπονδυλων και αστο ετσι οσο μπορεις.Ασε το ενυδρειο να ''ζωντανεψει'' και μην στοκαρεις βαση των μετρησεων σου.

accnt
21-10-07, 04:20
Είμαι υποστηρικτής των –όσο γίνεται- φυσικών συστημάτων.
Έτσι σε ενυδρείο reef δεν θα έβαζα ποτέ εξωτερικά ή εσωτερικά φίλτρα για βιολογία, παρά μόνο για χημικό φιλτράρισμα.
Θα στηριζόμουν μόνο στην ικανότητα του βράχου και της άμμου, όσον αφορά την βιολογία, συν το skimmer.
Ωστόσο τα πράγματα δεν είναι και τόσο απλά, όπως στο γλυκό νερό, που παίρνουμε 2-3 χημικά και ξεκινάμε σιγά σιγά….
Θέλει περισσότερο μελέτη το θέμα.
Κάνε αυτά που σου λέει ο Βασίλης, αν και εγώ θα σου πρότεινα skimmer, A/O με D.I. , χρήση αντιφώσφορου και μάλιστα ΑΜΕΣΑ.
Όσο για λάμπες, κυκλοφορία κλπ, θα πρέπει πρώτα να επιλέξεις τι είδος reef ενυδρείο θέλεις να φτιάξεις, με τι κοράλλια δηλαδή. Δεν έχουν όλα τις ίδιες απαιτήσεις…

infer0s
22-10-07, 01:00
Mια ακομα ερωτηση.Το hydromete (http://www.swelluk.com/marine/marine-hydrometers-and-test-kits-380/hydrometers-381/aquarium-systems-seatest-hydrometer-7047.html)r που μου εχουν δωσει πως το χρησιμοποιω?
Απλα το βγαζω απο το πακετο και το γεμιζω με νερο το βγαζο απο το ενυδρειο και περιμενο να σταθεροποιηθει ο διεκτης η θελει καποια προετοιμασια η διαδικασια?

accnt
22-10-07, 07:18
Όπως τα λες...
Διάβασε και τις οδηγίες...
Πάντως τα συγκεκριμένα όργανα δεν θεωρούνται και από τα πλεον αξιόπιστα στην αγορά. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να το συγκρίνεις με ένα refractometer.

infer0s
22-10-07, 08:18
Ok,εκανα δοκιμη και ειναι πιο χαμηλα απο οτι πρεπει γυρω στα 1.016,προςθετο τωρα σιγα σιγα δυο ποτηρια αλατι τη φορα και κανω δοκιμη ανα μισαωρο.
Η κατασκευη αυτη για να σταθει πανω ο βραχος γιατι χρειαζεται?Γιατι δεν κανει να ακουμπα στην αμμο?Τα υλικα κατασκευης γιαυτη τη βαση πως λεγονται και που μπορω να τασ προμηθευτω?

accnt
22-10-07, 08:59
O Ζωαντανός βράχος δεν κάνει να ακουμπά στην άμμο γιατί έτσι χάνει μέρος των ιδιότητών του, στο συγκεκριμένο μέρος.
Την κατασκευή την φτιάχνουμε με σωλήνες pcv.
Ψάξε στο forum και θα βρεις αναλυτική παρουσίαση...

infer0s
22-10-07, 14:19
Βασικα,εψαξα αλλα δε μπορεσα να βρω τιποτα:confused:,εβαλα search για τη λεξη ''εξεδρα'' και εψαξα posts με θεμα το ζωντανο βραχο αλλα τιποτα...Δεν μου δινεισ κανα link να δω τι θα κανω γιαιτ θελω πεμτπτη παρασκευη να βαλω το βραχο.
thanks!

accnt
22-10-07, 15:09
http://www.aquatek.gr/vb/attachment.php?attachmentid=10809&d=1192554990

infer0s
22-10-07, 18:59
Οποτε αγοραζο σωληνες απο καταστημα υδραβλικων τυπου pcv και δυο κομματια πλεξιγκλασσ αποτι βλεπω και θα τα κολησω με τη σιλικονη για ενυδρεια που μου εχει περισεψει οπως αυτο της φωτο.
Κατι ακομα,εκανα μετρηση με το hydrometer και μου εδιεξε αλατοτητα μεταξυ 1023 και 1024 ειμαι οκ η να προσθεσω κι αλλο νερο?

accnt
22-10-07, 23:15
Το pvc κολλιέται μόνο με ειδική κόλλα και όχι σιλικόνη.
Όπως βλέπεις στην φωτογραφία εκτός από σωλήνες έχουν χρησιμοποιηθεί και Τ και + . Θέλει σωστό σχεδιασμό και να πιάνουν τα χέρια σου.
Η εξέδρα δεν είναι απαραίτητη, αν μπορέσεις και ελαχιστοποιήσεις την επιφάνεια του βράχου που θα πατάει στην άμμο. Δεν πειράζει να πατάει και λίγο...

enzo
23-10-07, 05:05
Κατι ακομα,εκανα μετρηση με το hydrometer και μου εδιεξε αλατοτητα μεταξυ 1023 και 1024 ειμαι οκ η να προσθεσω κι αλλο νερο?

η μετρηση της αλατοτητας ειναι μια σημαντικη μετρηση στο θαλασσινο, και με το υδρομετρο δεν θα κανεις δουλεια...
αγορασε ενα refractoμετρο οπως σου ειπε και ο γιαννης παραπανω για να εισαι σιγουρος, ουτως η αλλως δεν ειναι πολυ ακριβο γιαυτο που προσφερει..;)
με θερμοκρασια γυρω στο 27 προσθετεις αλατι μεχρι να πιασεις 1026...

infer0s
23-10-07, 21:01
Αγορασα ενα κυκλοφορητη koralia 2 της hydor kai μελλοντικα θα παρω κ εναν ακομα μεγαλυτερο φυσικα!
Δε μπορω να πω οτι ενυπωσιαστικα απο την αποδοση μαλλον αδυναμος μου φαινετε...το ενυδρειο ειναι 1,23μ και πλατος 36 (στενομακρο) το εβαλα στην αριστερη πλευρα και το ρευμα του νερου ειναι αισθητο με το ζορι ως το 1/3 του ενυδρειου θα μου πειτε ειναι φυσιολογικο μικρος ειναι αλλα ειπα να ρωτησω.

Tricky
23-10-07, 22:05
Η αποδοση της KORALIA (αλλα και των Nanostream) αυτη ειναι ...ανοιγουν τη ροη σε μεγαλο πλατος σε αντιθεση με τους συμβατικους κυκλοφορητες.

Αν συγκρινεις την koralia 2400 με την maxi jet 1200 για παραδειγμα , θα νομιζεις οτι η maxi βγαζει 3πλασια κυκλοφορια ...η κυκλοφορια της ομως ειναι γραμμικη σε αντιθεση με της koralia που ''ανοιγει'' (με επακολουθη πτωση στην πιεση);)

accnt
24-10-07, 08:10
Υπάρχουν και οι Τunze turbelle δυνατότερες αλλά και ογκοδέστατες...

infer0s
25-10-07, 16:30
Λοιπον εβαλα την αμμο σημερα και εχει θολωσει το νερο παρα πολυ,περιμενω τωρα να κατσει σιγα σιγα και μου φενεται οτι πρεπει να παρω ενα ακομα σακι,εχω πιξει τωρα 3Χ 9κιλα σακια caribsea live sand και θα παω να παρω ενα ακομα που πιστευω να ειναι αρκετο.Εκανα και μια ερευνα αγορας για εξτρα φιλτρο και θελω παλι να ρωτησω ποιοσ συνδυασμος ειναι καλυτερος,εχω το fluval 205 ως βιολογικο που ειναι σχετικα μικρο αλλα οπως ειπα θα βαλω 20 κιλα βραχο σιγουρα οποτε πιστευω οτι ωσ χημικο θα κενει την δουλεια του με επαρκεια και λεω να παρω και ενα φιλτρο uv και ενα skimmer αργοτερα,η μηπως να παρω ενα μεγαλυτερο φιλτρο και να μην παρω το uv και να εχω ενα μεγαλο και καλο χημικο φιλτρο?
-------------------------
Α και η ποιο συμαντικη ερωτηση απ'ολες,εψαξα για σωληνες γωνιες και Τ pvc για την κατασκευτη της εξεδρας που θα ακουμπησει ο βραχος,αλλα δε μπορεσα να βρω τοιποτα παρα μονο τεραστιους σωληνες και γωνειες και πηγα σε praktiker και μαγαζια με υδραυλικα στη γυρω περιοχη!Ξερει κανεις που μπορω να βρω σωληνες και τα σχετικα μικρου μεγεθους?Θελω να βαλω το βραχο το Σαββατο και πελαγωσα τωρα που δε μπορω να βρω τα υλικα για να ετοιμασω την εξεδρα εγκερως!

accnt
25-10-07, 17:48
Πάρε οπωσδήποτε skimmer. Είναι περισσότερο αναγκαίο από πολλά άλλα, όπως την ζωντανή άμμο ή την uv.

Τα pvc θα τα βρεις στον Σταματίου Κηφισσού και Πέτρου Ράλλη, κάτω από την γέφυρα φυσικά και στην πλευρά ανόδου από Πειραιά προς Κηφισιά.

infer0s
25-10-07, 20:13
Σιγουρα εχει ο Σταματιου pvc μικρου διαμμετρου,μη παω και μου δειχνει παλι τιποτα τεραστιους,τελικα ειναι τοσο απαραιτητη η εξεδρα αυτη?Δεν υπαρχει καμια αλλη λυση για να ακουμπησει ο βραχος?
Για σκιμμερ ποιο μου προτεινετε για 210 λιτρα?Και που θα το τοποθετησω,εχω παρατηρησει οτι το σχηματα του απαιτη ενυδρειο χωρισ κοντρες,και οτι πρεπει ενα μερος τους να ειναι εξω απο το νερο και εγω λογικα θα εχω προβλημα αφου το ενυδρειο εχει κοντρες...
-------------------------
Ελπιζω να υπαρχει και κανα εξωτερικο σκιμμερ γιατι αλλιωσ δε τη βλεπω καλα τη δουλεια...
-------------------------
καλα,το ενυδρειο εχει θολωσει τρελα και εχει γεμισει αφρουσ την επιφανεια εδω και 4 ωρες απο τοτε που εβαλα την αμμο και τα χω παιξει!το ομορφο καθαρο νερακι μου εχει γινει χαλια!Το ξερω οτι θα καθαριχει βεβαια αλλα ποση ωρα θα χρειαστει?Εχω απενεργοποιησει το φιλτρο και τον κυκλοφορητη και περιμενω...Υπαρχει καποιος τροπος να επιταχυνθει η διαδικασια?Με τους αφρουσ στην επιφανεια τη να κανω?

Tricky
25-10-07, 20:57
Για σκιμερ , κοιτα εδω :
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=209202#post209202

Το θεμα της κοντρας πρεπει να το δεις αλλα ο περισσοτεροι κατασκευαστες σκιμερ τα εχουν λαβει αυτα υποψη τους ...ποσους ποντους ειναι η κοντρα στο δικο σου ?

Οσο αφορα την αμμο , θα καθαρισει το ενυδρειο μην ανυσηχεις ... θεμα ωρων ειναι (μην καθεσαι απο πανω να τις μετρας:D;)) . Βαλε το fluval με υαλοβαμβακα και ανθρακα ωστε να καθαρισεις γρηγοροτερα.

infer0s
25-10-07, 21:36
Να βαλω το φιλτρο δηλαδη?Εχω βαελι μεσα τα βιολογικα υλικα που θα κρατησω μεχρις οτου ο βραχος φτασει στα 20-25 κιλα,κυκλοφοριτες να υποθεσω οτι δε χρειαζεται και δεν πρεπει να ανοιξω...Με τους αφρους στην επιφανεια τι να κανω πως θα φυγουν αυτοι?

accnt
25-10-07, 22:27
Δεν υπάρχει λόγος να βάλεις βιολογικά υλικά στο φίλτρο σου.
Ο ζωντανός βράχος και η άμμος θα αναλάβουν την βιολογική υποστήριξη του ενυδρείου σου. Η τεχνητή βιολογία του φίλτρου σου, δεν θα αφήνει να ωριμάσει την φυσική βιολογία του βράχου σου. Δηλαδή τα βακτηρίδια που μπορούν να αναπτυχθούν στον βράχο δεν θα αναπτύσσονται σωστά και αντί για εκεί θα είναι στο φίλτρο.
Καλύτερα να κάνεις υπομονή σχετικά με το στοκάρισμα των ζωντανών, παρά να βιαστείς και να στηριχτείς στο φίλτρο.
Αυτό επειδή έτσι και αλλιώς θα βάλεις ζωντανό βράχο, καθώς λες.

Αν είχες skimmer αυτή την στιγμή θα έβλεπες τι «μπίχλα» θα έβγαζε (από την θολούρα της άμμου) και θα καταλάβαινες την σπουδαιότητά του.
Για να σου δώσω να καταλάβεις με δυο απλά λόγια, το skimmer αποβάλλει από το νερό διάφορες ακαθαρσίες προτού αυτές καν μπουν στον κύκλο του αζώτου, δηλαδή προτού ακόμη διασπαστούν από την οποιαδήποτε βιολογία (φυσική – τεχνητή) του ενυδρείου σου. Το είπα όσο περισσότερο απλά γινόταν…

Η εξέδρα δεν είναι 100% απαραίτητη φτάνει να τοποθετήσεις τον βράχο με τέτοιο τρόπο έτσι ώστε να ακουμπά στην άμμο όσο λιγότερο γίνεται.

Tricky
25-10-07, 22:32
Τι σκοπο εχεις για τον ζωντανο βραχο ? Ποτε λες να τον αγορασεις ?
Επαναλαμβανω οτι αν θες reef ενυδρειο , δουλεψε με ζωντανο βραχο-σκιμερ-κυκλοφορια ...μην μπλεξεις με κανιστρο.

Τους κυκλοφορητες που εχεις βαλτους να δουλευουν απο σημερα με εμφαση στην αναταραξη της επιφανειας.

Οι αφροι μην σε προβληματιζουν ...μαζεψε τους με χαρτι κουζινας ή ακομα και με αποχη ;)

Απο κει και περα :
-Τελειωνε με τον αραγωνιτη .Βαλε χημικο φιλτρο και full κυκλοφορια
-Ασε το ενυδρειο καμμια μερα να καθαρισει.
-Παρε οσο περισσοτερο ζωντανο βραχο μπορεις (συν καποιο ψοφιο για βαση σε περιπτωση που δεν φτιαξεις εξεδρα)

infer0s
26-10-07, 17:56
Το βραχο θα τον παρω το Σαββατο πιστευω να μπορεσω να παρω 15 κιλα.

Ωραια θα παρω και νεκρο βραχο ως βαση του ζωντανου και θα αγορασω και ενα σκιμμερ μαζι.
Οι κοντρες η πισω βασικα χρησιμοποιητε και ως βαση για να ακουμπα η λαμπα που εχω,και εχει πλατος 9εκ. και βρισκεται σε υψος 6εκ. και απομενουν 55 εκ.μεχρι το σημειο που αρχιζει η αμμος στο πατο...Ειδα διαφορα σκιμμερ στο site,μη νομιζεις οτι καταλβα και πολλα εκτος απο το οτι ειναι ακριβα:o!
Α,βρηκα σε ενα μαγαζι αυτο εδω το κινεζικο skimmer (http://www.azoo.com.tw/azoo_en/modules.php?name=Product_Review&bkid=229)στα 50Ευρο λενε τιποτα αυτα η ειναι εντλως μαπα?
-------------------------
LoL!το ειδα το σκιμμερ σε αλλο ποστ!Καμια αλλη καλη λυση για ενυδρειο 210 λιτρα δεν υπαρχει γυρω στα 100-150 ευρο δεν υπαρχει? Οσο φθηνοτερο τοσο καλυτερα...
-------------------------
Eιδα μερικα σκιμμερ σημερα και επαθα σοκ!οχι τοσο απο την τιμη τους,οσο απο το μεγεθος τους,ειναι τεραστια!Δεν ηξερα οτι ενα ενυδρειο 200 λιτρων θα χρειαζονταν τοσο μεγαλα σκιμμερ,και αυτο ειναι ενα μεγαλο προβλημα για μενα μιας και το ενυδρειο ειναι μακροστενο...Αν βαλω ενα εσωτερικο σκιμμερ και μαλιστα μπροαστα παο τις πισω κοντρεσ και διπλα απο τη πλαινη θα χασω μεγαλο μερος του χωρου και αισθητικα θα ειναι απαισιο...Το κακα ειναι οτι δε μπορω να βαλω εξωτερικο σκιμμερ λογο του οτι το ενυδρειο ειναι εντοιχισμενο...Υπαρχει καμια λυση?Καποιο μικρο αλλα καλο σκιμμερ που να μη πιασει τρελο χωρο?
Οριστε 2 φωτο του ενυδρειου για να εχετε μια ποιο καλη εικονα της περιπτωσης (η αμμος ακομα να κατακαθησει εντελως):
http://inlinethumb56.webshots.com/25591/2177504360102153788S600x600Q85.jpg


Yπενθιμιζω οτι το ενυδρειο το εφτιαξα μονος μου ενω τη βαση την πηρα απο σιδερα κατοπιν παραγγελιας.
Παρατηρηστε λοιπον οτι δεν υπαρχει χωρος για εξωτερικο σκιμμερ,και οριστε μερικς φωτο απο τις κοντρες:
http://inlinethumb39.webshots.com/26086/2616050280102153788S600x600Q85.jpg

http://inlinethumb40.webshots.com/26407/2219199170102153788S600x600Q85.jpg


http://inlinethumb27.webshots.com/26778/2143704300102153788S600x600Q85.jpg

http://inlinethumb29.webshots.com/23068/2309187960102153788S600x600Q85.jpg


Τι προτασεις υπαρχουν για τοποθετηση σκιμμερ μα αυτες τις προυποθεσεις?
Μηπως να εκοβα της πανω κοντρες σε μια απο τις δυο γωνιες για να χωρεσει στο πισω μερος και ακρη το σκιμμερ?Γινετε να κοπουν οι κοντρες η το ενυδρειο θα γινει ασταθες?Υπαρχει τροπος να κοπουν τωρα που το ενυδρειο ειναι γεματο?
Το πανω μερος του σκιμμερ λπγικα θα καλυφθει αργοτερα απο το καπακι οτυ φωτιστικου που θελω να φτιαξω...
Αυριο λεω να κανω μια ερευνα αγορας ακομα για σκιμμερ,ετσι οποιαδηποτε ιδεα-προταση ειναι ευπροσδεκτη!

Tricky
26-10-07, 21:40
Φιλε , τωρα που ειδα τις φωτογραφιες , καταλαβα τι παιζει ακριβως ...οι κοντρες δεν ειναι το προβλημα (θα μπορουσες να βαλεις πχ ενα V2 600 skimmer που ειναι μια χαρα). To προβλημα ειναι ο εντοιχισμος ...απο οτι βλεπω εχεις μερικα εκατοστα περιθωριο απο τις 3 πλευρες του τοιχου οποτε δεν στεκεται κανενα σκιμμερ εκει (απο οσα ξερω εγω) . Ο εντοιχισμος επισης αποκλειει την πιθανοτητα sump μεσω εξωτερικης υπερχειλισης.

Αρα συζηταμε μονο για εσωτερικο σκιμερ το οποιο δεν θα μπορει να εφαπτεται στο τζαμι λιγο κοντρας ...:(

accnt
26-10-07, 22:57
Έχω την εντύπωση ότι τα skimmer της tunze κάνουν για το ενυδρείο σου...
Για δες τα...

Tricky
26-10-07, 23:08
Σε ποιο μοντελο αναφερεσαι Γιαννη ?

infer0s
27-10-07, 00:13
tunze σκξεφτομαι και εγω ειδα ενα στο pet city και το βρηκα ιδανικο,μικρο,λεπτο και δυνατο.Αλλα οντως ποιο μοντελο μου προτεινετε εσεις?
-------------------------
Kαι βασιακ ειναι αναγκη απο τωρα να χρησιμοποιησω σκιμμερ η θα χρησιμοποιηθει οταν αριχσω να βαζω κοραλλια και ψαρια,δηλαδη αφου περασουν 2-3 βδομαδες απο την εισαγωγη του βραχου στο ενυδρειο?

accnt
27-10-07, 07:27
Δεν έχω εμπερία από τα μοντέλα της Tunze. Κοίτα να αγοράσεις κάποιο εσωτερικό μοντέλο που να είναι κατάλληλο παραπάνω από τα λίτρα σου π.χ. 50%... Βρες το μοντέλο και κάνε και μαι αναζήτηση στο google μήπως και βρεις διάφορες κριτικές από άλλους χομπίστες...

Στην θέση σου θα το είχα βάλει εξ΄ αρχής...

Tricky
27-10-07, 10:11
Το εσωτερικο σκιμερ φαινεται μονοδρομος , οπως ειπα ...το θεμα ειναι να ''κατσει'' οσο πιο διακριτικα γινεται λογω κοντρας.Επισης , θα πρεπει να τοποθετηθει ετσι ωστε να βγαινει ευκολα για καθαρισμα .

infer0s
28-10-07, 09:55
Πηγα χθες να παρω το βραχο,αλλα το μαγαζι δυστυχως ειχε κλεισει (βασικα το εκλεισε μπροστα μας) και θα παω αυριο η μεθαυριο να τον αγορασω...
Μου ειχανε πει να βαζω stresszyme για 4 μερες τωρα που δεν εχω βραχω να συνεχισω να βαζω μεχρι να τον παρω?

Και οσο αφορα την εξεδρα,τα αγορασα τα υλικα απο τον Σταματιου,θα την κανω σα σκαρα και θα θελα να ρωτησω αν μπορω να την κανω κλιμακοτη(σα σκαλα)για να ειναι σα πλαγια ο βραχος,αν υπαρχει κανα λινκ εκτος απο αυτα του φοροθμ που να δειχνει τεοιου ειδους κατασκευες θα με βοηθουσε...

accnt
28-10-07, 23:33
Ποτέ δεν έβαλα βακτηρίδια στο θαλασσινό ενυδρείο μου. Βασίστηκα μόνο στον βράχο, στην άμμο και τον skimmer, όπως κάνουν πολλοί χομπίστες. Απλά θέλει υπομονή να στρώσει το ενυδρείο...

Οι σαράντα πόντοι πλάτος θα σε περιορίσουν σημαντικά. Πάντως μπορείς να το κάνει αυτό. Στο δικό μου το 250 άρι 100Χ50 έκανα μια απλή εξέδρα και τπτ άλλο...

infer0s
31-10-07, 01:14
Αγορασα 20 κιλα ζωντανο βραχο,και θα θελα να ρωτησω τι αλλο να αγορασω για την διατροφη και αναπτυξη του καθως και για τα μελλοντικα κοραλλια που θα απρω για να τα προσθεσω και αυτα στην παραγγελια που εκανα απο το aquaristik.net να τα παρω ολα μαζι (ιχνοστοιχια,φωσφορο,τροφη κοραλλιων κ.τ.λ)
Και τελος ειδα σε ενα ποστ Tricky οτι βρηκες ρεφρακτομετρο στο e-bay με 30 euro,με ενδιαφερει πολυ η περιπτωση και θα θελα ν αμου δωσεις λινκ και να με ενημερωσεις λιγο για την διαιδικασια..τροποι πληρωμης.πωσ αποστελεται (courier,ταχυδρομοιο?) ποσο καιρο κανει να ερθει και τα σχετικα...
Πραγματικα η ατακα ''δεν υπαρχει reef του φτωχου αλλα απλα στο τελος για να το φτιξεις μενεις φτωχος''ισχυει με τα 1000!
Ευχαριστω!
(θα φτιαξω και την εξεδρα για τον βραχο,μπορει και να τρυπησω,θα δω τι θα κανω εχω πολλες ιδεες...τον σταματιου τον βρηκα ευκολα κμαι πηρα ολα τα κομματια απο pvc)απλα ειδα σε καποιες φοτο και ενα αλλο υλικο σαν πλαστικη κυπψελη με τετραγωνα κουτια να χρησιμοποιητε ατνι για πλεξυγκλας για να ''καθισει '' πανω ο βραχος,μηπως ξερει κανεις πως λεγεται?

enzo
31-10-07, 03:59
αφου κανεις παραγγελια απο aquaristik, παρε τα εξης..
αλατι της tropic marin pro,
ανθρακα seachem matriχ
σιδηρουχο αντιφωσφορο aquaphos της aqualight
turbo calcium για ασβεστιο της kent, η calcium adv. της seachem
superbuffer της kent, η reef builder/buffer της seachem
τεστ ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3, PO4, PH, CA, MG, KH.
αυτα αποτι θυμαμαι.τροφες για κοραλια μην παρεις, ειναι νωρις ακομα..:cool:

υγ. η πλαστικη κυψελη λεγεται eggcrate, και θα την βρεις νομιζω σε μαγαζια με ηλεκτρολογικο υλικο..
παντως η κατασκευη της εξεδρας μην σε αγχωνει, ασε που πιστευω οτι σε αυτο το πλατος ενυδρειου, δεν θα παιξει..
στησε σωστα τον βραχο, και δεν θα εχεις κανενα προβλημα...;)

NAVY
31-10-07, 09:21
[quote
υγ. η πλαστικη κυψελη λεγεται eggcrate, και θα την βρεις νομιζω σε μαγαζια με ηλεκτρολογικο υλικο..
[/quote]

Κυψέλες οροφής - plexiglass - polycarbonate - p . v . c, σε φύλλα / σωλήνες και σε ολα τα χρώματα, υπαρχουν
Δ. ΣΚΑΠΟΥΡΗΣ
ΜΥΚΑΛΗΣ 29 ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Τηλ. 2104174971

infer0s
31-10-07, 13:14
Πολυ ωραια!Θα παω το απογευμα πειραια να παρω την κυψελη...Η οδος Μυκαλης που ειναι?Εγω μονο το Πανεπηστιμιο πειπαια,τη Λαμπρακη και την ηρωων πολυτεχενειου ξερω....

Τωρα η δυσκολη ερωτηση,
Αποφασισα να φτιαξω μονος μου το φωτισμο,θα παρω 2 διπλα ηλεκτρονικα μπαλανς για τ5 απο Καυκα η Κοντογηρα για λαμπες 54w (μηπως ξερει κανεις ποιος ειναι φθηνοτερος?) και να παρω στεγανα ακροφυσια απο aquaristic.net
που απο οτι καταλβα πουλιουνται μονα οποτε θα παω 8...
Τωρα στα 54W περνω λαμπες γυρω στο 1,15-17.οποτε θα ειναι μια χαρα για το ενυδρειο,πιστευω οτι 4 θα ειναι αρκετες,ομως ειπηδη δεν εχω ιδεα θα θελα να μου προτεινετε 4 λαμπες τ5 (η μια λογιακ θα ειναι αυτη η μπλε που ανβει τη νυχτα?) απο το aquaristic.net
http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/0fb55b98ef13fc398abc7939bbc85624/cl/alist/cnid/15243fb5980657657.66452466

Καθως και ανακαλστηρες
http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/0fb55b98ef13fc398abc7939bbc85624/cl/alist/cnid/15243fb58391dcbf0.49351119

εχω ακουσει οτι μποριες να βαλεις 2 τ5 σε ενα ανακλαστηρα αληθευει?
Το ενυδρειο ειναι μακροστενο και πιστευω οτι καλο θα ηταν να μην παω σε πολυ υψηλα kelvin για να αποφυγω αλλες συνεπεις οπως υψηλη θερμοκρασια...

Και τελος θα θελα να μαθω αν γινεται να βαλω dimmer αργοτερα στα ηλεκτρονικα μπαλανς,γιατι απο τοι καταλαβαινω αυτα που το εχουν ενσωματομενο πρπει να ειναι πολυ πιο ακριβα απο τα απλα..

Ελπιζω να προλαβω να βαλω και την παραγγελια αυτη στην αρχικη και να μου ερθουν ολα μαζι,αληθεια υπαρχει κινδυνος να ερθουν σπασμενες οι λαμπες?

accnt
31-10-07, 14:06
Το ενυδρειο ειναι μακροστενο και πιστευω οτι καλο θα ηταν να μην παω σε πολυ υψηλα kelvin για να αποφυγω αλλες συνεπεις οπως υψηλη θερμοκρασια...


Αυτό είναι εντελώς λάθος….

Διάβασε εδώ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14508) σε παρακαλώ για τον φωτισμό και δεν είναι ανάγκη να βιάζεσαι με την παραγγελία για να τα πάρεις όλα μαζί. Υπάρχουν και στην Ελλάδα λάμπες ή κάνε άλλη παραγγελία αργότερα. Πρέπει να έχεις υπομονή.

Για να είναι μια λάμπα dimmable θα πρέπει να το υποστηρίζει το ηλεκτρονικό Ballast. Άρα θες ηλεκτρονικά ballast dimmable. Έπειτα χρειάζεσαι και ένα ηλεκτρονικό κύκλωμα που θα αναλάβει αυτό.
Οι λάμπες και βέβαια μπορεί να σπάσουν κατά την μεταφορά. Κοίτα να ασφαλίσεις (αν γίνεται δεν θυμάμαι…) τα πράγματά σου ή να τα ανοίξεις μπροστά στον υπάλληλο της Ups.

infer0s
31-10-07, 14:31
Πρωσοπικα θελω να μπορω να βαλω οσο μεγαλυτερη γκαμα κοραλλιων γινεται με 4 λαμπες,απο χρωματισμους πιστευο τοι να ''μπλενιζει'' το εμυδρειο ειναι μια πολυ ομορφη επιλογη.Θελω να τις παραγγειλο απο το διδικτυο γιαιτι μου φαινονται φθηνοτερες,βεβαια το πολυ πολυ να φτιαξω μπαλανς,ακροφυσια και διακοπτες και να παρω τις λαμπες απο εδω...
Και παλι ομως θα θελα καποια προταση για εναν κλαο συνδυασμο 4 λαμπων..Καμια προταση κανεις?

accnt
31-10-07, 15:23
Aν θές να μπλεδίζει ελαφρά βάλε 3 Χ 14000 kelvin και μια ακτινική.
Αν όχι βάλε 3 Χ 10000 Kelvin και μια ακτινική.

infer0s
06-11-07, 18:24
Eπιτελουσ το aquaristic μου εστειλε μυνημα οτι εστειλε τα πραγματα!Περιμενω εδω και 10 μερες και σημερα ηρθε το μυνημα τησ αποστολης!
Τον βραχο αρχισα να το ψηλοφωτιζο με μια απλη λαμπα καποιες ωρες την ημερα,και θα απω το σαββατοκυριακο να παρω της λαμπες...Ελπιζω να ερθουν και το σκιμμερ,η κοραλλια και τα τεστ απο τη γερμανια μεχρι τοτε...
Το επομενο βημα ποιο ειναι?Να αφησω το βερχο σταδιακα με κανονικο φωτισμο για καμια εβδομαδα και να αρχισω τα τεστ και αν ολα ειναι οκ να βαλω κανα ψαρακι ανθεκτικο(κλοουν)?Τι τεστακια να κανω για αρχη και τι τιμες πρεπει να εχω?

accnt
06-11-07, 20:41
Αργεί λίγο ο Γερμανός ιδίως αν δεν έχει σε stock την παραγγελία σου.
Τον βράχο μην τον φωτίζεις με κοινή λάμπα γιατί υπάρχει περίπτωση να γεμίσει άλγες.
Όταν βάλεις τον φωτισμό στο ενυδρείο θα αρχίσεις να το φωτίζεις λίγες ώρες την μέρα και θα αυξάνεις σταδιακά, με μικρά βήματα.
Όταν οι μετρήσεις σου είναι μηδενικές (νιτρικά κλπ), μπορείς να βάλεις κάποιο μικρό ψαράκι. Αλλά γενικότερα θα σου πρότεινα να αφήσεις το ενυδρείο μόνο του με όλο τον εξοπλισμό να λειτουργήσει κάνα μήνα και μετά τα ζωντανά.
Τα test Αμμωνία, ΝΟ2, ΝΟ3 για να δούμε σε τι σημείο βρίσκετε ο βράχος σου.

infer0s
16-11-07, 15:27
Ηρθαβ την τριτη τα πραγματα τελικα!Ολα ειναι σε αψογη κατασταση και αυριο τηα τα εγκαταστησω.Αργησα να τα βαλω γιατι εφτιαξα και τη βαση απο τους σωληνες Pvc ποθ πηρα απο τον σταματιου που θα κολλησω σημερα,πιστευω ως αυριο να εχοθν στεγνωσει...
Τελικα δεν αντισταθηκα και πηρα και αλλα 10 κιλα ΖΒ για να στρωσει το ενυδρειο μαι και καλη,τωρα εχω συνολικα 30 κιλα βραχο.Πηρα και 2 λαμπες 1,15 της Arcadia μια sunlight 13-14000k(δε θυμαμαι ακριβως) και marine blue 54w τ5,με μπαλανς που αγορασα απο καυκα και στεγανα καροφυσια που πηρα απο τον ωκεανο,τις εχω βαλει στη κονταρα που εχω στο πισω μερος του ενυδρειου που της χωρεσε ανετα και εβαλα πανω τους ενα μεγαλο καμπυλοτο ανακλαστηρα που επισης πηρα απο τον καυκα,
σκεφτομαι μελλοντικα να παρω και μαι ακομα sunlight για να την βαλω στη μεση του ενυδρειου ετσι ωστε να εχω παντου επαρκες φως,αν και το ενυδρειο ειναι πολυ στενο και τουλαχιστον αρχικα με ενδιαφερουν μονο τα soft κοραλλια...
Οπως εχω πει και παλιοτερα τωρα εχω δυο κυκλοφορητες κοραλλια2 την μια την εβαλα στο αριστερο παλινο τζαμι και την αλλη στο δεξι στη μεση περιπου τοσο σε υψος οσο και παλτος των τζαμιων,ειναι αυτη η καλυτερη θεση?Η κολλα pvc θα στεγνωση απο σημερα το μεσημερι ως αυριο?
και τελος μια και θελω να βαλω αρκετα ψαρια
θελω να παρω και δευτερο φιλτρο εξωτερικο για να το κανω χημικο,θα ειναι μεγαλυτερο απο αυτο που εχω που ειναι βιολογικο(fluval 204) για να του βαλο γυαλοβαμβακα,ανθρακα κλαι αντιφωσφορο καθως και hyperSorb και παρεμφερει υλικα για να καλυψουν καπως το ελλειμα που εχω λογο μικρου σκιμμερ,η μηπως να κανω το μεγαλο φιλτρο βιλογικο και το μικρο χημικο?
Ειμαι μεταξυ του Fluval 404 και του eheim ecco 300 νομιζω (λιγο μικροτερο απο το fluval 100 λιτρα λιγοτερ κατι τετοιο) ποιο μου προτεινετε?

accnt
16-11-07, 15:56
Δεν χρειάζεται να βάλεις βιολογικά υλικά στο ενυδρείο σου. Μα απλά λόγια θα αποδυναμώνει την δυναμική του βράχου σου. Το μικρό φίλτρο κάνει για χημικό.
Η κόλλα pvc δυστυχώς θέλει μερικές μέρες για να μπορεσεις να βάλεις την κατασκευή σου στο ενυδρείο άφοβα. Σε καμία περίπτωση σε μια μέρα. Εγώ την βάση την είχα μια βδομάδα μέσα σε νερό και το άλλαζα κιόλας. Θα το διαπυστώσεις και από την μυρωδιά της...

infer0s
19-11-07, 12:59
Την κολλησα την παρασκευη την βαση και σημερα την εβαλα σε λεκανη με νερο να μουλιασει,μεχρι την πεμπτη οπου και θα την τοποθετησω στο ενυδρειο.Θελω να παρω αντιφωσφορο και ανθρακα απο το aquaristiκ.net,εσεις ποιοιες μαρκες μου προτεινεται?Θελωα ν ατο κανω παρραγελια μαζι με ενα ακομα φιλτρο καποια τεστ κιτ που ξεχασα την πρωτη φορα....Το ενυδρειο εχει αρχισει να γεμιζει αλγη,καφε πολυ ασχημη,ελπιζω με το αντισφφωσφορο και τον ανθρακα να καταπολεμειθει λιγο..εκτος απο τα σαλιγκαρια τι αλλο μπορω να κανω για να ξεφωρτωθω αυτην την εξαρση αλγης στο ενυδρειο?Τελος οι 2 κοραλλια 2 δε νομιζω οτι ειναι αρκετες και λεω να παρω και εναν ακομα κυκλοφοριτη για να τον βαλω στη μεση του ενυδρειου,υπαρχει καποιου αλλου τυπου κυκλοφοριτης που να ειναι μικρος και να μπορει π.χ να μπει στο πατω του ενυδρειου και να φυσα προς τα πανω?

Tricky
19-11-07, 15:48
Η καφε αλγη ειναι αναγκαιο κακο ενος νεου ενυδρειου ...υπομονη.
Τα σαλιγγαρια θα βοηθησουν αλλα πρεπει να εχεις καλες μετρησεις πριν τα βαλεις.

Απο αντιφωσφωρο , παρε καποιο σιδηρουχο.Πχ αυτον :
http://www.aquaristic.net/aqua-light-aquaphos.html?lang=1
(προσεξε τη τρομακτικη διαφορα στο κοστος μεταξυ ενος και πεντε λιτρων:o)

Απο ανθρακα , υπαρχουν πολλες επιλογες :

Απο τις καλυτερες :
http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/52fdd520a956356c55fe08c695e15fe8/cl/details/cnid/15243fb73043a36f3.12180037/anid/s-075010/Seachem%20MatrixCarbon%99//vid/manufac.875
μεχρι πιο οικονομικες :
http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/0830de83a5be7431c00eeed6267c7811/cl/details/cnid/15243fb73043a36f3.12180037/anid/s-077000/Knop%20KNOPcarbon//vid/manufac.610

Προσωπικα δεν ειμαι σε θεση να αξιολογησω την ποιοτητα του καθε ανθρακα ...εχω ακουσει οτι καποιες μαρκες εχουν μικροτερη απορροφητικοτητα και απελευθερωνουν περισσοτερα φωσφωρικα.

Οσο για τον κυκλοφορητη , γιατι θες να χτυπα απο κατω προς τα πανω ?

infer0s
22-11-07, 15:07
Λοιπον εβαλα την βαση εβαλα ενα συνδιασμο ανθρακα και αντιφωσφορου για αρχη
http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/60ae971d4b97b02b4c4039671e45419c/cl/details/cnid/15243fb73043a36f3.12180037/anid/s-075000/pgNr/1/Seachem%20SeaGel/
Λετε να παραγειλω απο αυτο,η ειναι καλυτερα τα δυο ξεχωριστα?Για 250λιτρα 250ml για ποσο καιρο θα φτασουν με αλλαγες καθε μηνα(καθε μηνα δεν αλλαζεις ανθρακα και αντιφωσφορο?)

Και λεω να παρω και αυτο εδω το υλικο
http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/60ae971d4b97b02b4c4039671e45419c/cl/details/cnid/15243fb7336891c93.08659671/anid/s-075040/pgNr/2/Seachem%20Purigen/
για να το εχω σε συνδυαζμο με το μικρο σκιμμερ που εχω για σωστη αντιμετοπιση των πρωτεινων,καθε 6 μηνες θελει αλλαγη μονο και πιστευω οτι ειναι καλη λυση για το προβλημα του μικρου σκιμμερ.

Τελος για την ερωτηση σχετικα με τον κυκλοφορητη,τον θελω να το βαλω στη μεση που και θελω να μη φενεται γιαυτο θελω να τον βαλω να φυσα παο κατω προσ τα πανω οτι δεν εχει αρκετη κυκλοφορια,και θα παρω αυτον εδω η 2 απο αυτους του μινι κυκλοφοριτες
http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/60ae971d4b97b02b4c4039671e45419c/cl/details/cnid/15243fb742bf0ade9.96539197/anid/084310/pgNr/2/TUNZE%20Universal%20pump%20Mini%205024.04/

Εβαλα και τη βαση απο pvc,οντως αξιζε τον κοπο.Η αλγη καλα κρατει ακομα και με ξενερωνει,δε λεει να κοπασει η ατιμη...Μονο σαλλιγκαρια θα με σωσουν απο οτι βλεπω,θα κανω αυριο μετρησεις και θα παω το Σαββατο να παρω σαλιγκαρια.
Τελος θελω να ρωτησω για το σκιμμερ αν γνωριζει κανεις απο τα tunze,το εβαλα εδω και μια μερα να δουλευει και βγαζει πολυ αφρο νερωμενο και σχετικα καθαρο νερο βεβαια αυτο ειναι λογικο γιατι ειναι αρχη ακομα.αλλα θα θελα ν αρωτησω σε ποσες ωρες ειναι λογικο να γεμιζει το καπακι με νερο στο φουλ (250ml) γιατι εχω την εντυπωση οτι γεμιζει υπερβολικα γρηγορα κια φοβαμαι μηπως ρυθμισα κατι λαθος...

(Υ.Γ επιδη το καπακια δε χωραι ποια λογο του σκιμμερ και πρεπει να μικρινει
και δε θελω να πληρωσω μαι περιουσια παλι σε καποιο petshop ξερει κανεις που πουλανε σιτες(αν τιες λενε ετσι) που μπαινουν μεσα τα τζαμια για να κοινουνται συρτα(συρταροτα το ενα πανω απο το αλλο)?

Ελπιζω συντομα να ανεβασω και φωτπγραφιες να δετιε πως ειναι μεχρι τωρα η πορεια του ενυδρειου!

accnt
23-11-07, 09:17
Είναι πολύ δύσκολο έως ακατόρθωτο, να έχεις σωστή κυκλοφορία και να μην φαίνονται οι κυκλοφορητές. Οπότε ανάμεσα στα δύο (εμφάνιση ή απόδοση) προτίμησε το δεύτερο. Η σωστή κυκλοφορία, όπως έχουμε ξαναπεί, παίζει σημαντικότατο ρόλο στα θαλασσινά ενυδρεία με ΖΒ.

Τα υπόλοιπα δεν τα έχω χρησιμοποιήσει και γι΄ αυτό δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.

Έχω την εντύπωση ότι για σαλιγκάρια (ιδιαίτερα ευαίσθητα), είναι νωρίς ακόμα.

Το θέμα είναι το skimmer το οποίο απ΄ ότι καταλαβαίνω δεν το έχεις ρυθμίσει σωστά. Το skimmer δεν χρειάζεται να βγάζει πολύ αφρό… Χρειάζεται να βγάζει βρώμικο αφρό. Αυτό που θα πρέπει να συλλέγεις στο καπάκι, είναι ένα σχετικά παχύρρευστο πράσινο σκούρο υγρό. Αυτό βέβαια εξαρτάται και από τα οργανικά του ενυδρείου σου, που τώρα στην αρχή και χωρίς βιοφορτίο λογικά δεν θα έχεις. Θα έχεις μόνο όσο βγάλει ο βράχος.
Διάβασε τις οδηγίες χρήσεως να μην κάνει τόσο wet skimming…

pajos
28-11-07, 15:45
ela ne
-------------------------
KALISPERA TELO NA METATREPSO TO ENYDREIO MOU APO TROPIKO SE TALASIO EINAI 120 LITRA TI PREPEI NA KANO KAI POSO TA MOY STIXISEI????

klaz
28-11-07, 15:52
κατ'αρχας να γραφεις με μικρα και ελληνικα...
κατα δευτερας,να ανοιξεις νεο δικο σου ποστ για να σε βοηθησουμε...
παραλληλα μπορεις να κανεις και αναζητηση εδω μεσα,γιατι εχουνε ειπωθει παρα πολλα ,και μαλιστα υπαρχουν πολλες απαντησεις στην συγκεκριμενη σου ερωτηση.

infer0s
17-12-07, 17:58
Γεια σε ολους!Μετα απο 2,5 μηνες λειτουργειας του ενυδρειου εκανα2 αλλαγες νερου.περιπου 20 λιτρα τη φορα,την δευτερη ομωσ που εγινε πριν μια εβδομαδα ομως εβαλα και σκουπα βυθου για να ρουφηξω την νεκρη υλη που ειχε πεσει απο τον βραχο (ακουραριστος προφανως) και ειχε καλυψη την λευκη αμμο που εχει το ενυρειο..Ολα δειχνοθν μια χαρα και εκανε χθες καποια τεστ και ειχα τα εξης αποτελεσματα:

Αλατοτητα:1.025 (μετρηση με ρεφρακτομετρο)
ph : 8
nh4: 0
po4: 0
no3 : 0
ca 420
ma 1380
kαι εχω ενα προβλημα με το τεστ κh,ολα τα τεστ ειναι της salifert και το kh ειναι νεα εκδοση διαφορετικη απο τις οδηγειες που ειναι online στα αγγλικα ενω αυτες που εχω ειναι στα γερμανικα...
Μου βγαζει αν το κανω σωστα kh 13,8-14 ειναι φυσιολογικο?Αν ειναι να παρω αλλο...
Επισης εχει βγει πανω σε καποιυς βραχους ενα ειδος μακροαλγης-φυκιου που μοιαζει με παρσινα φυλλα μαρουλιου ειναι κακο αυτο?Να τα αφαιρεσω απο το ενυδρειο?
Μην ξεχναμε οτι το ενυδρειο εχει 3 γαριδες,ενα damsel,ενα renforti
εναν αστερια,5turbo sp (2 μεγαλα,3 μικρα).4 ερημητες (2 μπλε μεγαλους,2 κοκκινους μικρους) και μια σαλιαρα.Και εβγαλε αυτες τις μετρησεις....

Tricky
17-12-07, 22:01
Φιλε Μιχαλη καλησπερα ,

Ολα φαινονται μια χαρα στο ενυδρειο σου ...τα φυκια βγαλτα τωρα που ελεγχονται ...καμμια αλγη μεσα στο main tank . _ :D

Για τις οδηγιες του KH test , δες αν αυτες συμπιπτουν :
http://www.marinedepot.com/ps_ViewItem~idProduct~SF1123~tab~1.html

infer0s
18-12-07, 00:21
Tα καθαρισα τα φυκια ολα οκ (αν και δεν ηταν πολλα).
oxι δεν ειναι αυτο το τεστ:(,και εχω πεδευτει και την αλλη φορα μαζι οτυ αν και ακολουθοντας τις οδηγειες κ την αλλη φορα και συγκρινοντας το με ε ενα αλλο της salifert της versio που μου εδειξες ηταν οκ....Παντως ποσο θεωρητε το ιδανικο kh για ενα reef?
-------------------------
και κατι αλλο που ξεχασα πριν,το νερο του ενυδρειο εχει πολυ σκονη,αν ακι καθαρο (διαυγες) εχει μικρα σωματιδια σκονης που αιωρουνται,υπαρχει καποιος τροπος παοτελεσματικης φιλτρανσης,εχω βαλει στο χημικο φιλτρο μου λιγο μπλε σφουγγαρη και ειχ ατοποθετησει ενα μικρο εσωτερικο με γυαλοβαμβακα αλλα το προβλημα δεν εχει εξαληφθει οσο θα ηθελα...

Tricky
18-12-07, 00:59
Παντως ποσο θεωρητε το ιδανικο kh για ενα reef?
-------------------------
και κατι αλλο που ξεχασα πριν,το νερο του ενυδρειο εχει πολυ σκονη,αν ακι καθαρο (διαυγες) εχει μικρα σωματιδια σκονης που αιωρουνται,υπαρχει καποιος τροπος παοτελεσματικης φιλτρανσης,εχω βαλει στο χημικο φιλτρο μου λιγο μπλε σφουγγαρη και ειχ ατοποθετησει ενα μικρο εσωτερικο με γυαλοβαμβακα αλλα το προβλημα δεν εχει εξαληφθει οσο θα ηθελα...

Τιμες alkalinity : 10-12 dKH θα ελεγα εγω.Με τι σκευασμα το ανεβαζεις εσυ ?

Για τα αιωρουμενα , εισαι σιγουρος οτι ειναι σκονη ? Μηπως ειναι μικροφυσαλιδες ? ή μηπως καποιος κυκλοφορητης χτυπαει αμμο και την σηκωνει ? και στις δυο περιπτωσεις , το μηχανικο φιλτραρισμα δεν θα καταφερει πολλα

infer0s
18-12-07, 01:52
δεν εχω προσθεσει κανενανα σκευασμα για το kh,εχω αγορασει ομως το coral builder της kent...ua parv ki allo test κη να εχω ο κεφαλι μου υσηχο...φυσαλιδες ειναι λογικα,αλλα γενικοσ τι λυση προτινεις για φιλτραρισμα?τα diatom filtres ειναι ιδανικα για αυτην την περιπτωση μηπως?

Tricky
18-12-07, 08:17
Αν ειναι φυσαλιδες , πρεπει να κυνηγησεις την πηγη τους ...δηλαδη το σκιμερ κατα 99% ή καποιο κανιστρο που ρουφαει αερα.

Τα διατομικα φιλτρα δεν ειναι πρακτικα για συνεχη χρηση ...συνηθως χρησιμοποιουνται για polishing του ενυδρειου καποιες μερες του μηνα ...μην μπλεξεις με τετοια τωρα;)

Το ρεφρακτομετρο οκ , Μιχαλη ?

infer0s
24-12-07, 12:10
Mia xara kai to refractometro kai ola!phra xthes ena akoma Kh test gia na do ti ginete kai moy ebgale metrhseis 13kh opte einai ok to test tis salifert!Pira kai 2 clown alla to ena tha to pao piso mias kai blepo oti kati den paei kala mazi oty,sto kto meros toy stomatos toy exei kati kokikkines grames kai to stoma toy den einai klisto san toy alloy kai stekee anoixto...kserei kaneis ti exei?

Tricky
24-12-07, 12:20
Απο συμπεριφορα πως ειναι ο clown ? τρωει ?

infer0s
24-12-07, 14:31
Moy to alaksan!Toys pira thlefono kai moy eipan ferto na to allaksoume,xtyphma htan moy hpan apo oti fenete.Eytyxos giati den hthela na paro risko me molynseis kai bakthria...To proi eixe kathisei xamhla sto enydreio kai den kinountan poly eno to allo kolympouse sthn epifaneia,giauto kai anyshxhsa...pantos moy ksigithikan poly kala ston okaiano poy to allaksan!
Ante kales giortes!!!

infer0s
28-12-07, 20:36
hi guys!Και παλι προβλημα,μεσα στισ γιορτες!Μαζι με τα κλοθν ειχα αγορασει κ ενα bluetang και τη δευτερη μερα παρατηρησα ενα λευκο στιγμα στην αριστερη του πλευρα,εχω την εντυπωση οτι μεγαλωσε και αυτο με εχει οδηγησει σε υποψιες οτι προκειτε για marine ich!Τι πρπει να κανω τωρα ,πωσ το αντιμετωπιζω?υπαρχει καμια φωτο με καποιο ψαρι που εχει προσβληθει απο ich για να δω να οτντος προκειτε γι'αυτο?μπορει να ειναι κτυπημα?το ψαρι κολυμπα κανονικα νακ αι κρυβεται οταν παω κοντα στο ενυδρειο αλλα οταν φευγο εμφανιζεται...και τροει και βοσκει κανονικα απο την αλγη του πισω τζαμιου...Σορρυ για το μεγαλο μυνημα αλλα ανυσηχω πολυ,και επειδη θα κλεισουν τα μαγαζια λογω πρωτοχρονιας θελω να μαθω τι φαρμακα πρεπει να παρω για να αντιμετωπιστει το πορβλημα!

infer0s
13-01-08, 21:11
καλη χρονια σε ολους!Μετα απο 3 μηνες λειτουργιας το ενυδρειο παει μια χαρα,χαρη και στη δικη σας βοηθεια!Μεχρι στιγμης ολα τα ψαρακια ειναι μια χαρια.λογικα η διαγνωση ick στο blue tang ηταν λαθος?Κανενα ψαρι δεν εχει εμαφανισει λευκα στιγματα απο την αγορα του και μετα...Μονο ενα απο τα 2 κλοουν που επεισης αγοραστηκαν στις γιορτες μαζι με το tang εβγαλε ενα κοκκινο στιγμα στο στομα του (σαν το κλοουν που πηγα πισω στον ωκεανο),το οποιο εβγαλα απο το ενυδρειο εδω και 8 μερες και ζει ακομα σε μιαλεκανη με το νερο που αφαιρεσα και ενα κυκλοφορητη!Το αλλο κλοουν ειναι πεντακαθαρο και δεν εχει εκδηλωσει τιποτα τοσο καιρο...

Αυτο το κοκκινο στιγμα στο στομα του κλοουν δε ξερω τι ειναι για να προχωρησω σε θεραπεια...

Τελος παντων,αποφασισα να γορασω μια λαμπα uv για εξτρα φιλτραρισμα και για λογους προληψης των αρρωστιων αυτη εδω σκεφτομαι να παρω με την ανταλλακτηκη της λαμαπα:

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/1cf9aeab2fe5858da7421f108b5a5acd/cl/details/anid/2764500f944474c23.28038508/JBL%20AquaCristal%20UV-C%209W/

Καθως και μια μοναδα αντιστρωφης οσμοσης μιας και θελω αν προχωρησω στην εισαγωγη κοραλιων και ποιο εϋαισθητων ψαριων τους προσεχεις μηνες
και λεω να παρω αυτην εδω:


http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/36e04b3b6814efe46fd04ef3006b2402/cl/details/anid/86b468ce21f550ea9.13933261/tpl/-/lang/1/listtype/list

τελως με ενδιαφερει και η αγορα 2 ακομη λαμπων τ5 για το ενυδρειο κια θα θελα αν αρωτησω για το αν αειναι ασφαλης η αγορα του απο το διαδικτυο και ειδικα απο το aquaristic.net,μην ερθουν σπασμενες...Εχω 2 λαμπες της arcadia μαι actinic blue και μια marine white 13-14.000k ποιες μου προτεινετε απο το site του aquaristic γιατι εχει πολλες και εχω μπερδευτει
το ενυδρειο εχει μηκος 1,23 (οποτε για λαμπα μενει γυρο στο 1,21)
και οριστε η λιστα λαμπων τ5 του site:

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/1cf9aeab2fe5858da7421f108b5a5acd/cl/alist/cnid/15243fb5980657657.66452466

Zητω την γνωμη και τις προτασεις σας για τον εξοπλισμο αυτο γιατι θελω να ολοκληρωσω τον εξοπλισμο μου και να μου μεινει πλεον η αγορα του ψυγειου για τις αρχες του καλοκαιρου!

Tricky
13-01-08, 22:15
Για την UV διαφωνω ..ειδικα αυτη που λες ειναι πολυ μικρη.

Η οσμωση ειναι φθηνη για basic unit και νομιζω πως θα κανει τη δουλεια της ...μπορεις να προσθεσεις και ενα DI unit σαν τελευταιο σταδιο.

Λαμπες απο aquaristic μπορεις να αγορασεις αφοβα ...συνηθως , τις συσκευαζει πολυ καλα ;) Αν δεν κανω λαθος , θες 54 watt T5 .
Στειλε ενα mail στον Harald για Αquamedic T5 ...δεν τις εχει στο site αλλα τις πουλαει σε καλες τιμες .
Ρωτα για Aquamedic Reef White 15.000K ή και για Aquamedic Reef blue στα 54 watt .Αν τις εχει ακομα , θα σου πει τιμες (οι οποιες ειναι καλες).

infer0s
21-01-08, 00:44
Εδω και 6 μερες εχω βαλει το buetang μου σε ενθδρειο καραντινα,ειχα υποψια οτι ειχε ick αφου ξινοταν στα βραχεια,τωρα εχει κατι λευκες κοιλιδες πανω στο δερμα του,μηπως ξερετε τι εχει?οριστε και ενα βιντεο που εγραψα πριν απο λιγο
http://www.youtube.com/watch?v=_ChypZxAnVY

Tricky
21-01-08, 07:32
Τελικα , εκδηλωσε ick το ψαρι ή οχι ? Του εκανες καποια θεραπεια ?

infer0s
21-01-08, 09:47
toyu kana therapia me xalko,tora poy to des kataferes na deis kati leykew koilides pano sro derma toy,mhpos einia kapsimata apo ton xalko?

Tricky
21-01-08, 11:01
ΙΜΟ , κακως κατεφυγες στο χαλκο ... δεν ξερω ποσο ασχημη ηταν η κατασταση του ψαριου αλλα το ick δεν θεραπευεται ετσι.
Τι χαλκο εριξες και πως τον μετρησες ?

Πριν τον χαλκο , δοκιμασες αλλες πιο ηπιες θεραπειες ? (ταισμα με φρεσκο σκορδο + βιταμινες και πολυ πρασιναδα , ηπια reef safe φαρμακα).

Το ψαρι φαινεται ταλαιπωρημενο αλλα εχει καλη κινητικοτητα ...οι ασπριλες δεν φαινονται στο βιντεο ...μαλλον θα εχει χασει το slime coat / δεν τρεφεται σωστα.Πρεπει να του ενισχυσεις τη διατροφη αλλα στην καραντινα θελει προσοχη μη τυχον ανεβασεις αμμωνια απο το πολυ ταισμα.

Γενικα , διακρινω να εχεις μια μικροβιοφοβια ...η θεραπεια με χαλκο θελει γενικα προσοχη ....Το παρασιτο του crypto (ick) δεν ζει μονο πανω στο ψαρι ...ζει μεσα στο ενυδρειο και περιμενει τα στρεσαρισμενα / αδυναμα ψαρια για να ''γατζωθει''. Το ενυδρειο δηλαδη που εχεις τωρα το ψαρι δεν ειναι καραντινα αλλα νοσοκομειο ...η καραντινα εχει νοημα μονο αν γινεται προληπτικα , πριν την εισαγωγη στο Main tank .

infer0s
21-01-08, 14:38
Τα αλλα ψαρια του ενυδρειου ειναι μια χαρα και δεν εχου διξει κανενα σημαδι ick τις 6 αυτες μερες,ουτο κλοοθν ουτε το νταμσελ που εχω,κριμα που δεν φενοντια στο βιντεο οι λευκοι λεκεδες πανω στο δερμα του...Θα το παω στο petshop να το δοθ=υν και εκει απο κοντα και τηα το βαλω παλι πισω στο κυριως ενυδρειο αν ειναι σημερα το βραδυ...

PascM
21-01-08, 14:40
greeklish? τα ματάκια μας.

infer0s
10-03-08, 19:49
Γεια σε ολους!Μετα την περιπετεια με το ick του blue tang,(η οποια ειχε ευτηχισμενο τελος μετα την θεραπεια με χαλκο) και λογο εξεταστικης στο του πανεπιστημιο αφησα το ενυδρειο στην ''ησυχια'' του.Πριν 15 μερες πηρα τα πρωτα μου 2 κοραλια των οποιων τα ονοματα μου διαφευγουν...:
http://inlinethumb24.webshots.com/27095/2515978820102153788S500x500Q85.jpg

http://inlinethumb23.webshots.com/29142/2751871430102153788S500x500Q85.jpg

και προχθες μετα την πετυχημενη επιβιωση τον 2 πρωτων αγορα hairy mushroom και μια ανεμωνη νομιζω plate λεγεται τα οποια δε μου φενεται να πηγενουν και τοσο καλα ειδιακα το hairy που αλλαξε οψη σημερα σε σχεση με το σαββατο,η ανεμωνη ηταν ετσι εξ αρχης,και προσπαθησα να την ταισω γαριδα αλλα δενπηγε την τροφη στο στομα της αν και παρατηρω αλλαγεσ στο μεγεθος και στη κινηση τον πλοκαμιων...Οριστε και μερικες φωτο για να μου πητε την γνωμη σας:
http://inlinethumb64.webshots.com/27839/2734383990102153788S500x500Q85.jpg

http://inlinethumb13.webshots.com/25868/2474185390102153788S500x500Q85.jpg

http://inlinethumb59.webshots.com/22650/2128260730102153788S500x500Q85.jpg

Σας φαινεται φυσιολογικη η οψη τους?Τι να παρατηρησω για να καταλαβω αν πεθαινουν?Καμια συμβοθλη για την αρχικη προσαρμογη τους?

madfdg
10-03-08, 20:10
Καταρχήν φίλε μου η "ανεμώνη" που σου πούλησαν δεν είναι ανεμώνη αλλά ανήκει στην κατηγορία των lps και ονομάζεται heliofungia. Εκεί που την έχει τοποθετήσει δεν φαίνεται και πολύ ευτυχισμένη πιθανόν απο την κυκλοφορία. Για τον χαλκό τώρα θα πρέπει να σου πώ πως δεν φεύγει απο μόνος του απο τα συστήματα μας. Προσπάθησες με κάποιο τρόπο ή φάρμακο να τον διώξεις απο το ενυδρείο?Τα κοράλια δεν μπορούν να επιβιώσουν σε ένα ενυδρείο που έχει ανιχνευσιμο χαλκό.Τέσταρες το νερό σου πρίν τα βάλεις?

infer0s
10-03-08, 20:29
ο χαλκος δεν μπηκε ποτε στο κανονικο ενυδρειο αλλα σε αλλο νοσοκομειο οπου εγινε η θεραπεια,θα την βαλω ποιο χαμηλα,καλα αφου δεν ειναι ανεμωνη αυτο σημενει μηπως οτι δεν τρωει ομη τροφη?

madfdg
10-03-08, 20:35
Πάλι καλά που κατάλαβα λάθος σχετικά με τον χαλκό.Η δικιά μου έχει φάει απο pellets μέχρι και lobster eggs. Δες όμως νατην ταίζεις μικρά κομμάτια.Μερικές πληροφορίες εδώ http://www.liveaquaria.com/product/prod_Display.cfm?pCatId=481