PDA

Επιστροφή στο Forum : Μια γρήγορη απάντηση!!!


MiziGr
17-10-07, 22:50
Καλησπέρα παίδες!!! Με χαρά σας ανακοινώνω πως το καμάρι μου είναι σχεδόν έτοιμο! Αυτό που με απασχολεί είναι τι ποσότητα άμμου θαλάσσης να τοποθετήσω πάνω από το φελιζόλ που έχω βάλει για τις πέτρες!!! Θυμίζω διαστάσεις ενυδρείου 100*60*55

klaz
17-10-07, 23:15
καμμια 25-30 κιλα.....

MiziGr
17-10-07, 23:17
Ρε θείο εγώ πήρα περίπου 40 κιλά από παραλία αν το βάλω όλο λες να είναι υπερβολή;;; Με έχει πονέσει η μέση μου να σηκώνω κουβάδες...

steady
17-10-07, 23:19
30 κιλα θες σιγουρα να σου πω την αποψη μου καλυτερα να βαλεις χαλαζιακη αμμο...την σκληροτητα που θες θα την εχεις ετσι και αλλιως απο τις πετρες θα μου πεις απο τη θαλλασσα η αμμος ειναι τζαμπα αλλα αμα σου κατσει να κανεις φυτεμενο σε 2-3χρονια θα βολεψει ενα αλλο θεμα ειναι οτι απο τη θαλλασσα η αμμος ειναι δυσκολο να ειναι τοσο φινα λεπτοκομενη και θελει καλο κοσκινισμα:rolleyes:

ασχετο βεβαια με αυτο που ρωτας:D

MiziGr
17-10-07, 23:22
30 κιλα θες σιγουρα να σου πω την αποψη μου καλυτερα να βαλεις χαλαζιακη αμμο...την σκληροτητα που θες θα την εχεις ετσι και αλλιως απο τις πετρες θα μου πεις απο τη θαλλασσα η αμμος ειναι τζαμπα αλλα αμα σου κατσει να κανεις φυτεμενο σε 2-3χρονια θα βολεψει ενα αλλο θεμα ειναι οτι απο τη θαλλασσα η αμμος ειναι δυσκολο να ειναι τοσο φινα λεπτοκομενη και θελει καλο κοσκινισμα:rolleyes:

ασχετο βεβαια με αυτο που ρωτας:D

Τώρα ένα μέρος της άμμου έχει ήδη μπεί!!! έχω βάλει γύρω στα 20 κιλά και θα βάλω άλλα 10 για να είμαι οκ αμα πέσει και καμια πέτρα(μακριά απο μας) !!! Σε 2-3 χρόνια θα έχω αλλάξει σπίτι καθότι φοιτητής άρα θα πρέπει αναγκαστικά να το ξεστήσω!!! zwzwzw

klaz
17-10-07, 23:25
οπως σου ειπα 25-30 κιλα....!!!
(αφου μου ειπες διαστασεις,μπορω να σου πω τα κιλα χαλαραααα)....

MiziGr
17-10-07, 23:27
Σε κάτι τέτοια είσαι μανούλα θείο!!! Ευχαριστώ! Το ποστ μπορεί να σβυστεί!

Tolis
17-10-07, 23:30
Πρωτα βαζεις τις πετρες και μετα την αμμο.

MiziGr
17-10-07, 23:35
Ωχ... Αυτό δεν μου το είχε πει κανείς!!! Εγω θεώρησα πως η σειρά είναι φελιζολ, άμμος, πέτρες!!! Τώρα τι κάνω;;;

steady
18-10-07, 00:18
σκαψε βαλε ολη την αμμο σε μια πλευρα να καθαρισει εκει που θα βαλεις τις πετρες ωστε να χωθουν μετα να δεν γινεται αυτο περνεις κουβαδακι και φτυαρακι και παμε:D :D

MiziGr
18-10-07, 00:27
Πόπο με σκοτώσατε τώρα!!!! Αν τις τοποθετήσω απλά απο πάνω λέτε να έχω πρόβλημα?

Stelios_Rjk
18-10-07, 00:28
Ετσι κι αλλιως τις πετρες δεν θα τις κολλησεις μεταξυ του αλλα και στο φελιζολ με σιλικονη? Νομιζω ειναι το ασφαλεστερο...

Tolis
18-10-07, 00:30
Πόπο με σκοτώσατε τώρα!!!! Αν τις τοποθετήσω απλά απο πάνω λέτε να έχω πρόβλημα?Οι κιχλιδες σκαβουν, και μπορουν σκαψουν σε απιστευτα μερη και πολυ. Εχει συμβει πολλες φορες να πεσουνε πετρες, κι αν πεσει καμμια μεγαλη στα πλαινα τζαμια...

MiziGr
18-10-07, 00:32
Μάλλον δεν θα πάω στη σχολή αύριο... Θα μου πάρει όλο το βράδυ να απομακρύνω την άμμο...

s-vitzi
18-10-07, 01:18
(αφου μου ειπες διαστασεις,μπορω να σου πω τα κιλα χαλαραααα)....

Θειο δε μου λες κι εμενα? 90μηκος,49πλατος.216λτ
Μια που βρηκαμε τον παπα...:D

Tkagem
18-10-07, 09:09
Θειο δε μου λες κι εμενα? 90μηκος,49πλατος.216λτ
Μια που βρηκαμε τον παπα...:D
Το ενυδρείο του φίλου είναι 100*60 = 6000,δηλαδή 0,6 τ.μ. Και εδώ του δίνει μέσο όρο 27,5 κιλά άμμου.
Σε σένα βγαίνει 90*49 = 4410,δηλαδή 0,441 τ.μ.....

Μέθοδος των τριών : Στα 0,6 τ.μ. έχουμε 27,5 κιλά άμμου.
Στα 0,441 τ.μ. Χ κιλά άμμου.

Άρα 0,441*27,5/0,6 = 20 κιλά άμμου....
Άν υπολογίζεται έτσι.....

lingistis
18-10-07, 09:46
Τις πέτρες καλά είναι να τις κολλήσεις με την ειδική σιλικόνη για ενυδρεία μεταξύ τους. Κάνε μια «πρόβα» με το πώς θες τις πέτρες πριν αρχίσεις το κόλλημα να δεις άμα σου βγαίνει το σχέδιο.

Για να δώσεις ύψος βάλε τις μεγάλες πέτρες κάτω μια και αυτές θα σκεπαστούν αρκετά στο τέλος από την άμμο.

Για να δημιουργηθούν αρκετές κρυψώνες - σπηλιές και να μην γλιστράνε οι πέτρες από το βάρος τους κατά το κόλλημα, είναι καλύτερα να τις κολλάς λίγες λίγες και σειρά σειρά κάθε 5 με 6 ώρες. Όταν τελειώσεις άφησε την όλη κατασκευή να στεγνώσει καλά για τουλάχιστον 4 ημέρες και μετά τοποθέτησε την προσεκτικά πάνω στο φελιζόλ. Αφού σιγουρευτείς ότι τις έχεις τοποθετήσει σωστά βάλε την άμμο… οπότε το φτυαράκι και το κουβαδάκι δεν το γλιτώνεις… άλλωστε τι θα κάνεις για 4 ημέρες ώσπου να στεγνώσει καλά η σιλικόνη? :D

MiziGr
18-10-07, 10:45
Γιατί δεν μάζευα απλά γραμματόσημα;;; Καλά να πάθω κιχλίδες ήθελα:smt120:smt120:smt120

Z_X
18-10-07, 11:24
Δέν νομίζω οτι χρειάζεσαι σιλικόνη,εγώ κάτω απο της πέτρες έβαλα πλαστικη σχάρα και έβαλα της πέτρες μία πάνω στην άλλη.
Σκέψου άν θέλεις να αλλάξεις την διακόσμηση πώς θα βγάλεις της πέτρες κολλημένες?.
Βάλτες πρίν την άμμο προσεκτικά ξεκινώντας απο της μεγαλύτερες και δέν θα έχεις πρόβλημα.

;)

caverman
18-10-07, 13:14
Τις μικρότερες που θα μπουν ψηλά μπορείς να τις κολήσεις ανά 2-3 μεταξύ τους.
Κάνε πρώτα την σύνθεση, σήκωσε φωτό να μαζέψεις γνώμες και μόλις καταλήξεις κολάς όπου είναι ποιό επίφοβα και βάζεις το νερό...

άντε καλό κουβάλημα,:p :p :p

Caverman

vasilakis
18-10-07, 17:02
Δεν προκειται να κολλησουν με τη καμια οι πετρες με σιλικονη.

steady
18-10-07, 17:06
συμφωνω με το βασιλακι εκτος αν ειναι τοσο λειες αλλιως δεν κολανε απλα ψιλοστηριζονται μεταξυ τους με την σιλικονη δεν γινονται ενα σωμα..
αληθει τι πετρες ειναι?

MiziGr
18-10-07, 21:19
Οι πέτρες θα αγοραστούν τη δευτέρα!!! Οποιαδήποτε πρόταση δεκτή!

Τσιόνογλου Σταύρος
19-10-07, 08:47
Εμ Δημητράκη τα είπα εγώ χθες στον Βασιλάκη για τις πέτρες αλλά ποιός με ακούει στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα :D :D :D

lingistis
19-10-07, 09:54
Εγώ έχω κάνει μερικές κατασκευές με ποταμίσιες πέτρες που διάλεξα. Οι καλύτερες ποταμίσιες πέτρες κατά την γνώμη μου είναι αυτές που χρησιμοποιούνται για υπόβαση σε αγροτικούς δρόμους. Αν περπατήσεις στο πλάι ενός αγροτικού δρόμου π.χ. στα χαντάκια θα βρεις μεγάλη ποικιλία από διαστάσεις και σχηματισμούς... το χρώμα μην σε απασχολεί πολύ γιατί με το καιρό μέσα στο ενυδρείο θα πρασινίσουν. Αφού τις πλύνεις πολύ καλά, βράσε τις για μία ώρα περίπου. Μετά άρχισε να δοκιμάζεις διάφορες συνθέσεις. Τις κολλάς με τη σιλικόνη όπως σου έχω ήδη γράψει και περιμένεις. Οι δικές μου κατασκευές αποτελούνται από περίπου 10 με 15 πέτρες η κάθε μία και ζυγίζει περίπου 20 κιλά. Εγώ τις αφήνω να στεγνώσουν πάνω από 10 μέρες, υπομονή. Άμα τις κράτησης στον αέρα θα διαπιστώσεις ότι έχουν γίνει ένα σώμα πολύ σταθερό. Τώρα το καλύτερο για μένα είναι ότι με ένα σωληνάριο σιλικόνη (9 ευρώ) έφτιαξα 5 κατασκευές (οπότε έχω να διαλέγω ανάλογα με τα γούστα) που εάν τις αγόραζα θα ήθελα τουλάχιστον 70 ευρώ.

MiziGr
19-10-07, 10:58
Εμ Δημητράκη τα είπα εγώ χθες στον Βασιλάκη για τις πέτρες αλλά ποιός με ακούει στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα :D :D :D
Αμάν ρε στρατηγέ!!!! Γιατί δεν μας το έλεγες νωρίτερα;;;