PDA

Επιστροφή στο Forum : Γκιζανι


jimfytakis
14-10-07, 18:19
Βρηκα ενα αρθρο.Δεν ξερω ποτε δημοσιευτηκε αλλα αξιζει να το διαβασετε
http://www.tanea.gr//Article.aspx?d=20070713&nid=5225303&sn=ΕΛΛΑΔΑ&spid=876

parrot
14-10-07, 18:25
Δεν ξερω ποτε δημοσιευτηκε

Στις 13/7/2007 όπως γράφει στην κορυφή... ;)

jimfytakis
14-10-07, 18:30
Στις 13/7/2007 όπως γράφει στην κορυφή... ;)

Ουπς,δεν το δα,ξεκινησα να διαβαζω απο το τιτλο με τις χλωρινες...Σκοτωμα που το θελουν μερικοι μερικοιzw

Βαγγέλης (Dearangelo)
19-10-07, 07:07
Ουπς,δεν το δα,ξεκινησα να διαβαζω απο το τιτλο με τις χλωρινες...Σκοτωμα που το θελουν μερικοι μερικοιzw
μπορούμε να το "ενυδρειάσουμε"?

lucy
19-10-07, 08:20
Εύχομαι να τους πιάσουν και να τους βάλουν μέσα στην χλωρίνη :smt013

Tkagem
19-10-07, 09:15
Τα είχα δεί από κοντά αυτά τα ψαράκια όταν ήμουν το χειμώνα φαντάρος στη Ρόδο και είχα πάει στο ενυδρείο της.Πολύ όμορφα,κρίμα,θέλουν πολλές σφαλιάρες για να ξυπνήσουν αυτοί,άμα θέλουν χέλια να μάθουν και να τα πιάνουν....

Βαγγέλης (Dearangelo)
19-10-07, 09:28
μπαίνουν σε ενυδρείο?

Tolis
19-10-07, 10:51
Μπαινουν. Εγω ειχα μια ομαδα 5 ατομων σε ενα φυτεμενο κατοσταρι 3-4 χρονια. Ειχα σκοπο να τα βαλω σε μεγαλυτερο ενυδρειο για να δοκιμασω την αναπαραγωγη τους αλλά οι συνθηκες δεν μου το επετρεψαν.
Ο μονος λογος να κρατησουμε αυτα τα ψαρια σε ενυδρειο ειναι η αναπαραγωγη τους και η επιστροφη μερους μικρων στους βιοτοπους τους.
Ο ΠΣΦΕ ετοιμαζει ενα προγραμμα διατηρησης - αναπαραγωγης ειδων υπο εξαφανιση και το γκιζανι θαναι απο τα πρωτα στη λιστα - αλλά ακομα τωρα αρχιζουν οι συζητησεις.
Οποιος ενδιαφερεται (κι εχει και σχετικη πειρα) μπορει να γινει μελος του Συλλογου (αν δεν ειναι) και να δει τις σχετικες συζητησεις στο φορουμ του Συλλογου.

netblues
19-10-07, 11:09
Εγω θυμαμαι οτι το forum του συλλογου θα ειχε μονο διαδικαστικα θεματα....

Βαγγέλης (Dearangelo)
19-10-07, 11:32
αντε! τι περιμένετε?
ο σκοπός είναι ιερός!
να γίνουμε ανάδοχοι σε πρόγραμμα..
ποιός μπορεί να μας πεί για προστασία οργάνωση κλπ?
κάποιος σχετικός με ευρώπη ίσως?
κάποιος που να έχει ακούσει κατι?
προγραμμα αρκτούρος για ψάρια? ψαρούρος?
χεχεχεχε

dimitris21
19-10-07, 11:50
Εγω θυμαμαι οτι το forum του συλλογου θα ειχε μονο διαδικαστικα θεματα....

Αν ο σύλλογος προχωρήσει στην προσπάθεια αυτή, διαδικαστικό είναι.

jimfytakis
19-10-07, 12:11
Το αλλο σαββατο περναω απο το συλλογο για εγγραφη!

aafent
19-10-07, 15:29
Το θέμα την αναπαραγωγής και απελευθέρωσης ατόμων στο φυσικό περιβάλλον το έχω θέσει στο σύλλογο εδώ και λίγο καιρό. Η διάτρηση είναι σχετικά εύκολη αλλά όχι και η αναπαραγωγή που όπως έχω καταλάβει απαιτεί κάποια ίσως μέτρια προσπάθεια σε σχέση με άλλα είδη.

Το πρόβλημα είναι να βρεθούν συνεπείς ως προς την υποχρέωση τους χομπίστες που θα ταχθούν για το σκοπό αυτό. Στο σύλλογο έχει προγραμματιστεί σχετική συζήτηση. Κατά την άποψη μου πρέπει να είναι κίνηση υπό την αιγίδα του Συλλόγου ώστε να υπάρχει και η συνεργασία με άλλους φορείς όπως για παράδειγμα, Δημόσια Ενυδρεία, Ιχθυολόγων, Ινστιτούτων κ.α.

Tolis
19-10-07, 18:26
Θελει οχι μετρια, αλλά πολλη προσπαθεια η αναπαραγωγη του, και καταλληλα setups.

Σωτηρη, η κουβεντα που γινεται στο φορουμ του ΠΣΦΕ διαδικαστικη ειναι.

lucy
19-10-07, 19:04
Κρίμα που είμαι μακριά!
Η αναπαραγωγή δεν μπορεί να γίνει σε λιμνούλες; Εκεί ίσως να είναι πιο εύκολα τα πράγματα απ' ότι σε ενυδρεία :?: