PDA

Επιστροφή στο Forum : record 60 ....


imichal
14-10-07, 09:27
Ειμαι σχετικά νέος οπότε περιμένω συμβουλές σας....!!

PascM
14-10-07, 10:23
Τα Neon και Cardinal τα ξεχωρίζω το άλλο ψαράκι ποιο είναι?

vasilakis
14-10-07, 11:58
Guppy πρεπει να ειναι.

imichal
14-10-07, 12:14
Ναι ειναι Guppy & cardinal.....

MiziGr
14-10-07, 13:54
Κοίτα λίγο τι σύνθεση των ψαριών σου. Γενικά τα γλαστράκια δε μ'αρέσουν οπότε και αυτό που έχεις εσύ για μένα δεν... Και για να προλάβω και το θείο χρησιμοποίησε μαύρο χαρτονάκι για φόντο. Αυτά από μένα. Καλή συνέχεια

imichal
14-10-07, 14:20
Εχεις δίκιο για τη σύνθεση των ψαριών.....αλλά όταν τα πήρα δεν ειχα ιδέα και κανένας δεν με ενημέρωσε απο το pet shop.....
Για το φόντο έχεις επίσης δίκιο ...θα κανω κάτι σίγουρα αυτή τη βδομάδα.....
γλαστράκια ? ενα κορμό δέντρου εχω....

leonm
14-10-07, 15:06
ενα κορμό δέντρου εχω....
Απ ότι φαίνεται στη φωτό πρέπει να είναι ψεύτικος. Θα ήταν καλύτερα με ενα κανονικό ξύλο.

MiziGr
14-10-07, 16:30
Τον κορμό σου εννοόυσα απλά είπα γλαστράκια για να σου δώσω να καταλάβεις τι εννοώ!

Raven
14-10-07, 18:15
Το ενυδρειο σου ειναι αρκετα ομορφο.Σιγουρα το μαυρο φοντο θα αναδειξει και τα φυτα και τα ψαρακια σου,κυριως τα νεον τα οποια αισθανονται ομορφα σε λιγο σκουρο περιβαλλον.Για τον ιδιο λογο θα σου προτεινα στις πισω γωνιες να βαλεις καποια ευκολα φυτα (πχ.Hygrophylla difformis)που μεγαλωνουν γρηγορα και δημιουργουν σημεια με χαμηλο φωτισμο.Θα δεις οτι τα ψαρια θα προτιμουν αυτα τα σημεια για ξεκουραση και τα χρωματα τους θα γινονται πιο εντονα.Επισης παρατηρησα οτι σχεδον ολα τα φυτα σου ειναι πλατυφυλλα δημιουργωντας ετσι μια εντυπωση μονοτονιας.Αν ειδα καλα και εχεις αντλια οξυγονου καλα θα ηταν να την βγαλεις γιατι στερει το CO2 απο τα φυτα σου. Καλη συνεχεια και καλη επιτυχια!!

imichal
15-10-07, 19:56
Πράγματι έβγαλα το "γλαστράκι" και έβαλα ένα αληθινό κορμό! Φαίνεται πολύ καλύτερο.... Αγόρασα το Juwel Structured Background STR 300 (http://www.aquaristic.net/juwel-structured-background-str-300.html?lang=1) από http://www.aquaristic.net/juwel-structured-background-str-300.html?lang=1 αλλά δυστυχώς μου είναι πολύ δύσκολο να το τοποθετήσω... Βασικα επειδή το ενυδρείο λειτουργεί δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω σιλικόνη.... και να το καρφώσω μου ειναι μάλλον ...αδύνατο! Υπάρχει μήπως κάποιος άλλος τρόπος ? πιαστράκια ισως ?

leonm
15-10-07, 20:27
Eχει μεγάλη άνωση και μόνο με σιλικόνι θα κρατηθεί. Θα μπορούσες να το κολήσεις σε φύλλο-α inox ή έξτρα τζάμι, βρίσκοντας πόσα θέλει για να κρατηθεί μέσα στο νερό.Εγώ πάντως προτιμώ το μαύρο χαρτόνι.

klaz
15-10-07, 20:41
Εγώ πάντως προτιμώ το μαύρο χαρτόνι.τ'ακους γιαννακη..??? αρεσει και σε αλλους....:rolleyes::D:D