PDA

Επιστροφή στο Forum : Kαλώς σας βρήκα


Mimis
12-10-07, 10:50
Καλώς σας βρήκα και συγχαρητήρια.

Εδώ κ ένα μήνα διαβάζω, διαβάζω, διαβάζω.... και επιτέλους I join the clumb!

Εχω ένα ενυδρείο 50 lt καθαρά με 2 χρυσόψαρα κ ένα apple snail.
Διακόσμηση: 5 lavastone, 1 mopani,
Φυτά: anumbia

To ενυδρείο τρέχει εδώ κ 5 μήνες.
1. Το πρώτο μου λάθος ήταν τι άλλο από το στρώσιμο. Test δεν έχω προμηθευτεί ακόμα. Για αρχή ένα υγρό για Νο2 είναι αρκετό? Σκοπεύω να μετρήσω τις τιμές του νερού στο petshop.

2 Το ένα χρυσόψαρο είναι εδώ κ ένα μήνα άρρωστο κ από ότι διάβασα, πρόκειται για fin rot. Ακολούθησα θεραπεία με φάρμακο (ένα πράσινο) κ τα πράγματα χειροτέρεψαν (μάλλον χάλασε περισσοτερο η βιολογία). Επειτα θεραπεία με αλάτι 1 γρ/λτ σε δύο αλλαγές κ πάλι τίποτα. (Αλλαγές 50% κάθε 5 ημέρες). Θα προτείνατε να το απομονώσω για κανένα μισάωρο με μεγαλύτερη δόση αλατιού?

3. Θα πρέπει να απολυμάνω το ενυδρείο? Είναι κολλητικό?

4. Το φίλτρο μου δεν έχει μεγάλη ροή λόγω μπίχλας, είναι καλό να το καθαρίζω σε κάθε αλλαγή? (Ταίζω 1 φορά πολύ λίγο.)

5. Σκέφτομαι να δώσω τα χρυσόψαρα και να στρώσω το ενυδρείο κανονικά, αλλά αν είναι κολλητικό θέλω πρώτα να γίνουν καλά.

Πολλές ερωτήσεις, που για έναν αρχάριο δεν τελειώνουν ποτέ. Αυτά είναι τα βασικά, ελπίζω να μην σας κούρασα!

MiziGr
12-10-07, 10:55
Καλώς όρισες!!! Ρίξε μια ματιά στο www.tsamisaquarium.gr και τα ξαναλέμε! Καλή συνέχεια και καλό διάβασμα

caverman
12-10-07, 11:30
Καλώς όρισες,

μιας και δεν μας γράφεις ποιό φάρμακο ήταν, καλλίτερα να κάνεις 2 αλαγές την εβδομάδα 40% και να συμπληρώνεις το απαραίτητο αλάτι.
Εάν το φάρμακο κατέστρεψε την βιολογία του φίλτρου θα χρειαστούν και τα υπόλοιπα τεστ για να μην προχωράς στα τυφλά.
Καλό +-4,

Caverman.

Mimis
12-10-07, 11:50
Με μια αναζήτηση βρήκα ότι ήταν το Tetra Medica General Tonic.
Το αλάτι στην αλλαγή θα το υπολογίζω σύμφωνα με αυτό που αφαίρεσα?
Δηλ. στα 50 λτ 40% αλλαγή = 20 λτ
Με την αναλογία 1γρ/λτ χρειάζομαι 20 γρ αλάτι, σωστά?
Μήπως 3γρ/λτ θα ήταν καλύτερη δοσολογία?

dimitris21
12-10-07, 12:03
-+5-+5-+5-+5-+5

Και ας μείνουμε στον απλό χαιρετισμό.
Τα όποια προβλήματα είναι καλύτερα να συζητούνται και στις ανάλογες θεματικές ενότητες. Εδώ αργά ή γρήγορα θα βρεθούν στα αζήτητα.;)

newfish
12-10-07, 12:05
Το σημαντικότερο είναι ότι έχεις ένα ενυδρείο το οποίο δεν έχει στρώσει ακόμα.

Επειδή έχω χώρο, εάν θες έλα την Κυριακή στην συνάντηση μας, και φέρε και τα δύο χρυσόψαρα σου να τα πάρω εδώ για θεραπεία, και εσύ εν το μεταξύ στρώνεις το ενυδρείο σου από την αρχή.

Τσιόνογλου Σταύρος
12-10-07, 12:10
Καλώς όρισες :smt039 :smt039 :smt039 .

Mimis
12-10-07, 12:22
Dimitris21 έχεις δίκιο, δεν είναι το κατάλληλο topic.
Ευχαριστώ για την βοήθεια!
Θα προσπαθήσω να έρθω στη συνάντηση.

Maverick
12-10-07, 12:29
Καλώς τον σύντεκνο :D

kostaskich
12-10-07, 19:36
:smt039 :smt039 :smt039