PDA

Επιστροφή στο Forum : Lifalili


andreasp
10-10-07, 21:19
Σημερα μπήκε στο ενυδρείο μου το ζευγάρι Lifalily που μου χάρισε ο φίλος Κώστας.
Το ενυδρείο έχει ακόμα μέσα, 5 γαρίδες Japonica, 2 βατραχάκια, 2 kuhli loach, 1 cae.
Με τα βατράχακια, τα kuhli loach, και το cae δεν βλέπω να υπάρχει πρόβλημα.
Τις γαρίδες ομως , τις έχουν ξεσκίσει στο κυνηγι!!

Θα ησυχάσουν τα πράγματα? ή δεν υπάρχει ελπίδα? (ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΠΙΔΑ! -1 ΟΙ ΓΑΡΙΔΕΣ. Ηδη τις έβγαλα τις 4 και αυριο θα μετακομισουν στο γραφειο μαζι με το χρυσοψαρο μου). Τα υπόλοιπα εχουν εξαφανιστεί! Τα lifalily εχουν καταλάβει όλο το ενυδρείο!

Ποιο ειναι το θυληκό και ποιο το αρσενικό?

Πείτε μου δυο τροφές να πάρω, γιατι τώρα έχω μόνο φυλλαρακια απο τα ζωοτοκα.

Τι άλλο ψάρι μπορώ να βάλω μαζί τους? Υπάρχει κάποιο που να κοπαδιάζει? Κάποιο άλλο ζευγάρι απο κιχλίδες?

Γενικά πείτε οτι παρατηρήσεις έχετε. Ειτε για το setup του ενυδρείου , είτε για οτιδήποτε.

Ευχαριστώ!

Tolis
10-10-07, 21:50
1on βγαζεις το βατραχακι.
2ον ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο?

andreasp
10-10-07, 22:14
1on βγαζεις το βατραχακι.

Giati?


2ον ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο?

Carrefure 120litra. Exoteriko Eheim 2213 + to esoteriko tou carrefure.


Y.g Min me rotiseis gia ta greeklish , giati tha to spaso to pc!

tsdimitrios
10-10-07, 22:20
lifalili έχω εδώ και καιρό...είχα πάρει 5 κομματια στην αρχή.
τα θηληκά είναι πιο μικρόσωμα...και πιο ροζοκόκκινα απο τα αρσενικά.
τα αρσενικά έχουν λίγο πιο καμπυλωτό το κρανίο τους.
ζευγαρώνουν πάρα πολύ εύκολα και κοκκινίζουν έντονα αν αρχίσει το φλερτ...τα δικά μου έκαναν μικρά στον πρώτο μήνα.
είχα 4-5 γέννες. οι γονείς δεν τρώνε τα μικρά και εναι στοργικοι και προστατευτικοί. αν θες γέννα καλύτερα μην βάλεις άλλο ψαρι γιατι δεν θα σου μεινει μικρό. οταν γενιουνται είναι πάρα πολυ μικρά, σαν ψείρες και εύκολα τρώγονται απο συγκατοίκους. έτσι έχασα τις πρώτες γέννες...
την τελευταία γεννα την έσωσα με σουρωτήρη του τσαγιού...απο την αποχη βγαίνουν απο τις τρυπες (τοοοοοοσο μικρά είναι)...μετά σε γεννηστρα.
η γεννήστρα θελει εξωτερικα καλσόν γιατι βγαίνουν απο τις τρύπες.
ΑΝ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΒΑΛΕΙΣ ΑΛΛΟ ΨΑΡΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟ ΜΙΚΡΩΝ ΑΠΟ ΓΟΝΕΙΣ
επιβίωσαν και μεγάλωσαν καμια 25αρια. τώρα έχω ενα ενυδρείο με 18 περιπου Lifalili.
χαρησα αρκετα. ένα ζευγαρι σε φίλο και στον πρωτο μηνα είχε μικρά!!!!
είναι πολύ γλυκά και όμορφα ψάρια και κυρίως οταν βγάλεις ζευγάρι και πάρουν ένα ωραίο κακκινο χρώμα.
το set up σου μου αρεσει...ομορφες πετρες...αν θες δώσε λίγο ύψος με κρυψώνες...τα δικά μου τους αρεσει να χώνονται σε σπηλιές.
ταίζω στικς για κιχλιδες γενικά (μεσαίου μεγέθους) αλλα τρώνε σχεδόν τα πάντα...
για να δεις πως μοιαζουν τα αρσενικά σου στελνω τον δικό μου...

andreasp
10-10-07, 22:32
lifalili έχω εδώ και καιρό...είχα πάρει 5 κομματια στην αρχή.
τα θηληκά είναι πιο μικρόσωμα...και πιο ροζοκόκκινα απο τα αρσενικά.
τα αρσενικά έχουν λίγο πιο καμπυλωτό το κρανίο τους.

Για ζευγάρι μου τα έδωσε ο φίλος. Μάλιστα του έχουν γεννήσει στο παρελθόν. Μάλλον κατάλαβα ποιο ειναι το αρσενικό. Αυριο που θα ξανααναψουν τα φώτα θα το τσεκάρω.

ζευγαρώνουν πάρα πολύ εύκολα και κοκκινίζουν έντονα αν αρχίσει το φλερτ...τα δικά μου έκαναν μικρά στον πρώτο μήνα.
είχα 4-5 γέννες. οι γονείς δεν τρώνε τα μικρά και εναι στοργικοι και προστατευτικοί. αν θες γέννα καλύτερα μην βάλεις άλλο ψαρι γιατι δεν θα σου μεινει μικρό. οταν γενιουνται είναι πάρα πολυ μικρά, σαν ψείρες και εύκολα τρώγονται απο συγκατοίκους. έτσι έχασα τις πρώτες γέννες...

Αν βάλω άλλο ένα ζευγάρι Lifalily ?


χαρησα αρκετα. ένα ζευγαρι σε φίλο και στον πρωτο μηνα είχε μικρά!!!!
είναι πολύ γλυκά και όμορφα ψάρια και κυρίως οταν βγάλεις ζευγάρι και πάρουν ένα ωραίο κακκινο χρώμα.

Μηπως εχεις κανένα ζευγάρι για χάρισμα? :)


το set up σου μου αρεσει...ομορφες πετρες...αν θες δώσε λίγο ύψος με κρυψώνες...τα δικά μου τους αρεσει να χώνονται σε σπηλιές.
ταίζω στικς για κιχλιδες γενικά (μεσαίου μεγέθους) αλλα τρώνε σχεδόν τα πάντα...

Ηθελα και εγω λίγο ύψος παραπάνω, αλλα τελείωσαν οι πέτρες. Πήρα 70 κιλά πετρές , αλλα απο 3 διαφορετικά σχέδια. Πρέπει να ξαναπάω στην Βάρης Κορωπίου για να παρω τις ίδιες. Το έχω στα υπόψιν όμως.


για να δεις πως μοιαζουν τα αρσενικά σου στελνω τον δικό μου...

Thanks για τις παρατηρήσεις.

tsdimitrios
10-10-07, 22:41
έχω ρε συ να σου δωσω...τι να τα κανω τοσα πολλα...
αλλα καβαλα-αθηνα το βλεπω δύσκολα!!!

andreasp
10-10-07, 22:47
έχω ρε συ να σου δωσω...τι να τα κανω τοσα πολλα...
αλλα καβαλα-αθηνα το βλεπω δύσκολα!!!

Ποτέ μην λές ποτέ! Παίζει σημαντικό ενδεχόμενο, μέσα στον μήνα να ανέβω στην Ξάνθη. Οπότε στον γυρισμό θα κάνω μία στάση.

tsdimitrios
10-10-07, 23:36
Ποτέ μην λές ποτέ! Παίζει σημαντικό ενδεχόμενο, μέσα στον μήνα να ανέβω στην Ξάνθη. Οπότε στον γυρισμό θα κάνω μία στάση.
ΟΚ ΦΙΛΕ

chriskousis
11-10-07, 04:10
120 λιτρα για 2 ζευγαρια ψαριων που φτανουν τα 12-15εκ και ειναι πολυ προστατευτικα κατα τη διαρκεια της γεννας ειναι λιγα.

Xotikouli
11-10-07, 06:52
Θα σου πρότεινα να κρατήσεις μόνο το ζευγάρι. Και εξηγώ γιατί:

-Αφού θα έχεις γέννες κάθε τόσο, ξέρεις εκ των προτέρων ότι θα "φορτώνεις" συχνά το ενυδρείο με τα μικρά, τουλάχιστον μέχρι να μεγαλώσουν λίγο. Δεν υπάρχει λόγος να είσαι στο όριο (ή και παραπάνω) από πριν.
-Οτι και αν βάλεις μέσα, όταν θα έχεις γέννες θα έχεις στρες και κυνηγητό (με δεδομένο ότι δεν υπάρχει και τρομερή άπλα στο ενυδρείο)
-Τέλος, θα χάνεις και μικρά από τις γέννες αφού σχεδόν οποιοδήποτε ψάρι πλην των γονιων θα λιγουρεύεται τα νεογέννητα

Υ.Γ. Το βατραχάκι θέλει τελείως διαφορετικές συνθήκες και περιβάλλον, γι'αυτό σου είπαν να το βγάλεις

andreasp
11-10-07, 07:08
Θα σου πρότεινα να κρατήσεις μόνο το ζευγάρι. Και εξηγώ γιατί:

-Αφού θα έχεις γέννες κάθε τόσο, ξέρεις εκ των προτέρων ότι θα "φορτώνεις" συχνά το ενυδρείο με τα μικρά, τουλάχιστον μέχρι να μεγαλώσουν λίγο. Δεν υπάρχει λόγος να είσαι στο όριο (ή και παραπάνω) από πριν.
-Οτι και αν βάλεις μέσα, όταν θα έχεις γέννες θα έχεις στρες και κυνηγητό (με δεδομένο ότι δεν υπάρχει και τρομερή άπλα στο ενυδρείο)
-Τέλος, θα χάνεις και μικρά από τις γέννες αφού σχεδόν οποιοδήποτε ψάρι πλην των γονιων θα λιγουρεύεται τα νεογέννητα


Μάλλον θα το κρατήσω έτσι...
Κανενα ψιλό ψαράκι που να μην το πειράξουν? Δεν υπαρχει?


Υ.Γ. Το βατραχάκι θέλει τελείως διαφορετικές συνθήκες και περιβάλλον, γι'αυτό σου είπαν να το βγάλεις
Υπάρχουν πληροφορίες για τις συνθήκες που θέλει?


Που μπορώ να βρώ φωτογραφίες απο αρσενικό και απο θυληκο ? Υπάρχει κάποιο link ? Θέλω να σιγουρέψω αν ειναι δυο θυληκα ή ένα και ένα.

COSTAS21
11-10-07, 19:07
Καλησπέρα ρε Αντρέα κουκλί το έκανες το ενυδρείο,είχες δίκιο περί φυτών κτλ...Νομίζω πως τα ψαράκια έχουν αρχίσει να εξοικιώνονται με το καινούργιο τους το σπίτι,με τις γαρίδες απορώ πως είχες πρόβλημα είχα και εγώ 2 αμάνο και ούτε τους δίναν σημασία,anyway μπορεί οι δικές σου να ήταν ''περίεργες'' :D στο παρελθόν λοιπόν είχα τρείς γέννες το πρωί σου είπα οτι στην δεύτερη είχα ψαράκια όμως έκανα λάθος (κατόπιν υπενθημισης της γυναικας) είχα στην πρώτη,τα αυγα μείναν για 3ή4 μέρες πάνω σε μία πέτρα και πάνω που αρχίζαν και βγάζαν ουρίτσες τσούπ και οι δύο μέσα σε 5 λεπτά είχαν φάει καμιά 200ριά αυγά χωρίς προειδοποίηση οι άλλες δύο εναποθέσεις αυγών γίναν σε διάστημα 20 ημερών αλλά στις επόμενες 2 μέρες τα τρώγαν.;) Καλή συνέχεια σου εύχομαι γιατί κατά την γνώμη μου αξίζει η προσπάθεια είναι από τα ποιό όμορφα ψάρια που υπάρχουν και χαίρομαι που βρέθηκε ο κατάληλος άνθρωπος για να τα δώσω.

Φιλικά Κώστας:smt039
-------------------------
Νομίζω πως εδώ εξηγεί τις διαφορές σε male και female ξέρει κανένας ρώσικα να μας διαφωτήσει;
http://www.vitawater.ru/aqua/fish/spec/cichlida/hemi-lif.shtml

Giorgos
11-10-07, 19:33
Γεια σου Ανδρέα.
Σε καμία περίπτωση μην βάλεις άλλο ζευγάρι H. lifalili για θα υπάρξουν σοβαρά προβλήματα συμβίωσης στα 120 λίτρα!

Για συγκάτοικο, μια πολύ καλή επιλογή είναι το Phenacogrammas interruptus (ή Congo tetra) που ζουν στο ίδιο περιβάλλον. Μπορείς να βάλεις 4 άτομα, όχι παραπάνω, καθώς μπορούν τα φτάσουν τα 12 εκ. μήκος.

Επίσης, φρόντισε οι πέτρες να είναι ουδέτερες, αφού τα H. lifalili ζουν σε μαλακά, όξινα νερά των ποταμών της Δυτικής Αφρικής. Επίσης, καλό θα ήταν να φύτευες το πίσω μέρος και τις πίσω γωνίες του ενυδρείου.

andreasp
11-10-07, 22:10
Γεια σου Ανδρέα.
Σε καμία περίπτωση μην βάλεις άλλο ζευγάρι H. lifalili για θα υπάρξουν σοβαρά προβλήματα συμβίωσης στα 120 λίτρα!

Το έβαλα! :confused:
Μάλλον έχεις δίκιο. Δυστηχως τα εβαλα και εφυγα. Τωρα που γυρισα, βλέπω τα δυο παλια (τα χτεσινα) στην μία μεριά του ενυδρείου και τα άλλα δύο στην άλλη μεριά. Πρέπει να έπεσε ξύλο...:(
Αν συνεχίσει να ειναι ετσι η κατάσταση μερικές μέρες, θα τα πάω πίσω τα δύο καινούργια.


Για συγκάτοικο, μια πολύ καλή επιλογή είναι το Phenacogrammas interruptus (ή Congo tetra) που ζουν στο ίδιο περιβάλλον. Μπορείς να βάλεις 4 άτομα, όχι παραπάνω, καθώς μπορούν τα φτάσουν τα 12 εκ. μήκος.

Αν τα πάω πίσω , θα κοιτάξω να βρω αυτα που μου λες.
Συγνώμη... αυτά τα ψάρια http://www.aquahobby.com/gallery/e_congot.php δεν θα γίνουν μια χαψιά απο τα Lifalili ?



Επίσης, φρόντισε οι πέτρες να είναι ουδέτερες, αφού τα H. lifalili ζουν σε μαλακά, όξινα νερά των ποταμών της Δυτικής Αφρικής. Επίσης, καλό θα ήταν να φύτευες το πίσω μέρος και τις πίσω γωνίες του ενυδρείου.

Δεν θέλω άλλα φυτά! Τα βαρέθηκα!
Τωρα για τις πέτρες δεν ειχα ιδέα και δεν το κοίταξα. Θεώρησα οτι ως κιχλίδες δεν έχουν πρόβλημα.
-------------------------

Φιλικά Κώστας:smt039
-------------------------
Νομίζω πως εδώ εξηγεί τις διαφορές σε male και female ξέρει κανένας ρώσικα να μας διαφωτήσει;
http://www.vitawater.ru/aqua/fish/spec/cichlida/hemi-lif.shtml

http://fish.mongabay.com/species/Hemichromis_lifalili.html

"SEX: Females have brighter colors while males are distinctly darker"

Λές?

Giorgos
11-10-07, 23:08
Δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχεις πρόβλημα με τα δύο ζευγάρια.

Αν αγοράσεις μεγαλόσωμα congo tetra, δεν θα υπάρχει πρόβλημα, αφού, εκτός της ταχύτητάς που διαθέτουν, κολυμπούν στα πιο ψηλά επίπεδα του ενυδρείου.

Takis
11-10-07, 23:37
Ποιο ειναι το θυληκό και ποιο το αρσενικό?


Δεν θα εισαι ποτε σιγουρος ποιο ειναι αρσενικο και ποιο θηλυκο.
Αφησε το ενα ζευγαρι και θα δεις συντομα αν προκειται να ζευγαρωσουν.

andreasp
12-10-07, 10:26
στην δεύτερη είχα ψαράκια όμως έκανα λάθος (κατόπιν υπενθημισης της γυναικας) είχα στην πρώτη,τα αυγα μείναν για 3ή4 μέρες πάνω σε μία πέτρα και πάνω που αρχίζαν και βγάζαν ουρίτσες τσούπ και οι δύο μέσα σε 5 λεπτά είχαν φάει καμιά 200ριά αυγά χωρίς προειδοποίηση οι άλλες δύο εναποθέσεις αυγών γίναν σε διάστημα 20 ημερών αλλά στις επόμενες 2 μέρες τα τρώγαν.;)


Γνωρίζει κανείς να μας πέι γιατι έγινει αυτο?
Αν απλα ηταν αυγα, τοτε οκ! φαγώθηκαν γιατι δεν ηταν γονιμοποιημενα.
Αν ομως ειχαν βγει και ουριτσες, για ποιον λόγο μπορεί να φαγώθηκαν?
-------------------------
Δεν θα εισαι ποτε σιγουρος ποιο ειναι αρσενικο και ποιο θηλυκο.
Αφησε το ενα ζευγαρι και θα δεις συντομα αν προκειται να ζευγαρωσουν.

οκ! Αυριο πάω πίσω στον Ταρεκ τα δυο που αγόρασα σήμερα. Θα κρατήσω μόνο τα δυο που μου έδωσε ο Κώστας! (Τα οποία και τώρα που ειναι βράδυ έχουν κρυφτει και τα άλλα δύο , τα καινούργια, κόβουν βόλτες)

Εχω μια απορία ομως.
Πως γίνεται στο ενυδρείο του καταστήματος να μπορούν να ζούν 20 μαζί σε ένα κουτάκι με νερό, και εδω να ζορίζονται 4 σε 120λίτρα?
-------------------------
Δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχεις πρόβλημα με τα δύο ζευγάρια.

Αν αγοράσεις μεγαλόσωμα congo tetra, δεν θα υπάρχει πρόβλημα, αφού, εκτός της ταχύτητάς που διαθέτουν, κολυμπούν στα πιο ψηλά επίπεδα του ενυδρείου.

Τα έχει το Water Inn , αλλα και τα δυο παιδιά εκεί μου είπαν οτι ειναι καλύτερα να μην το δοκιμάσω.
Το εχεις δοκιμάσει? Εχεις μήπως κάποιο Link που να εχει κάτι σχετικό?

Tolis
12-10-07, 12:44
Ta 20 δεν εστιαζουν ποτε την επιθετικοτητα τους σε ενα ατομο, οντας και στριμωγμενα-αγχωμενα.

chriskousis
12-10-07, 13:38
Γνωρίζει κανείς να μας πέι γιατι έγινει αυτο?
Αν απλα ηταν αυγα, τοτε οκ! φαγώθηκαν γιατι δεν ηταν γονιμοποιημενα.
Αν ομως ειχαν βγει και ουριτσες, για ποιον λόγο μπορεί να φαγώθηκαν?

ο αλλος λογος ειναι λογο απειριας.
μετα απο μερικες γεννες θα ξερουν τι πρεπει να κανουν.
απο την αλλη αν δεν ειναι σιγουρος οτι ειδε οντως ουριτσες μπορει να ειναι και 2 θυληκα τα οποια κανουν αυγα και τα προστατευουν... εχει συμβει πολλες φορες αυτο το περιστατικο και με δικα μου ψαρια.

Εχω μια απορία ομως.
Πως γίνεται στο ενυδρείο του καταστήματος να μπορούν να ζούν 20 μαζί σε ένα κουτάκι με νερό, και εδω να ζορίζονται 4 σε 120λίτρα?

αυτο που ειπε ο Τολης + οτι εκει δε προκειτε να περασουν το υπολιπο της ζωης τους.

Τα έχει το Water Inn , αλλα και τα δυο παιδιά εκεί μου είπαν οτι ειναι καλύτερα να μην το δοκιμάσω.
Το εχεις δοκιμάσει? Εχεις μήπως κάποιο Link που να εχει κάτι σχετικό?

τα παιδια που στο ειπαν σιγουρα δε στο ειπαν εμπειρικα. απλα στο ειπαν συμφωνα με το τι εχουν ακουσει διαβασει. δηλαδη . τα λιφαλιλι ειναι σχετικα επιθετικα , τα τετρα οχι , οποτε δεν κανουν.

ολοι στα ενυδρεια τους οταν εχουν επιθετικα ψαρια αναλογα με το μεγεθος τους χρησιμοποιουν και "target fish" για το μεγεθος των λιφαλιλι τα κονγκο ειναι τελεια (και απο αποψη της τιμης των νερων που ζουνε).

andreasp
12-10-07, 14:21
ο αλλος λογος ειναι λογο απειριας.
μετα απο μερικες γεννες θα ξερουν τι πρεπει να κανουν.
απο την αλλη αν δεν ειναι σιγουρος οτι ειδε οντως ουριτσες μπορει να ειναι και 2 θυληκα τα οποια κανουν αυγα και τα προστατευουν... εχει συμβει πολλες φορες αυτο το περιστατικο και με δικα μου ψαρια.

Αυτό φοβάμαι, αλλα απο οτι ειδα σε παραπάνω post, έχουμε και την μαρτυρία της γυναίκα του, οπότε δεν μπορεί 4 μάτια να κάνουν λάθος.


αυτο που ειπε ο Τολης + οτι εκει δε προκειτε να περασουν το υπολιπο της ζωης τους.

Παραμένει να μου κάνει εντύπωση αυτο το πράγμα. 20 ψάρια μαζί και να ειναι μέσα στην ησυχία. 4 ψάρια σε 120 λιτρα και να γίνεται μάχη.


τα παιδια που στο ειπαν σιγουρα δε στο ειπαν εμπειρικα. απλα στο ειπαν συμφωνα με το τι εχουν ακουσει διαβασει. δηλαδη . τα λιφαλιλι ειναι σχετικα επιθετικα , τα τετρα οχι , οποτε δεν κανουν.

ολοι στα ενυδρεια τους οταν εχουν επιθετικα ψαρια αναλογα με το μεγεθος τους χρησιμοποιουν και "target fish" για το μεγεθος των λιφαλιλι τα κονγκο ειναι τελεια (και απο αποψη της τιμης των νερων που ζουνε).

Πάω πάσο! Το απόγευμα πάω να τα πάρω! Ελπίζω να μην γίνει φαγοπότι.
Μήπως υπάρχει κανα άλλο ψαράκι λίγο πιο χρωματιστό?

Tolis
12-10-07, 14:30
Παραμένει να μου κάνει εντύπωση αυτο το πράγμα. 20 ψάρια μαζί και να ειναι μέσα στην ησυχία. 4 ψάρια σε 120 λιτρα και να γίνεται μάχη.
Οταν βαζεις στριμωγμενα 20 ψαρια μαζι, αυτα στρεσσαρονται, δεν εχουν σημεια αναφορας για περιοχη, κι εχει το καθενα άλλα 19 να περνανε απο μπροστα του εναλλαξ. Ειναι μια κατασταση αγχους που δεν αφηνει κανενα ψαρι να δειξει την πραγματικη συμπεριφορα του, και το ψαρι δεν το αφορα να επιτεθει πουθενα.

Οταν βαζεις δυο η τεσσερα ψαρια σε ενα ενυδρειο που εχει πετρες ξυλα φυτα και μπορει να καθορισει το καθενα περιοχη, να ηρεμησει, τοτε δειχνει την πραγματικη συμπεριφορα του, και τοτε ειναι ευκολο να εστιασει στα υπολοιπα ενα δυο τρια ψαρια και να ανταγωνιστει για να δειξει ποιο ειναι κυριαρχο, να εντυπωσιασει θηλυκο, να προστατευσει περιοχες κλπ.
Ελπιζω να διαφωτισα λιγο.

andreasp
12-10-07, 14:37
Ελπιζω να διαφωτισα λιγο.

Πολύ!
Thanks!

COSTAS21
12-10-07, 16:32
Αντρέα επειδή δεν μου έχει συμβεί ξανά με ωοτόκα όταν λέω ουρίτσες,όχι κανονικές ουρές (μικρογραφία) αλλά να σου δώσω να καταλάβεις ήταν σαν πολύ πολύ μικροί γυρίνοι ίσα που ξεχώριζες την προεξοχή που είχαν τα αυγά εξάλου σου είπα ότι και ο πετσοπάς που τα πήρα δεν ήξερε άν είναι male-female.Όταν λοιπόν μου έβγαλε τα αυγά αυτό με τα 2 μαύρα σημάδια το άλλο πήγε πάνο από τα αυγά και σχεδόν έτριβε το κάτω μέρος τις κοιλιάς του επάνω στα αυγά,και τις 3 φορές αυγά μου έκανε το ίδιο ψάρι...Τώρα τι να πώ αν όλα αυτά είναι συμπτώσεις και λάθος εκτιμήσεις σηκώνω τα χέρια ψηλά!!! Ίσως να βιάστικα να πώ πώς είναι ζευγάρι; Τί να πώ δεν ξέρω:???:

andreasp
12-10-07, 17:10
Μην ανησυχεις... θα το δούμε σύντομα στην πράξη! :)

Giorgos
12-10-07, 21:23
Δεν θα έχεις πρόβλημα με τα congo tetra εφόσον δεν είναι πολύ μικρά σε μέγεθος. Απλά φρόντισε να τους κάνεις καλή προσαρμογή και να τα εισάγεις στο ενυδρείο με σβηστά φώτα, αργά το βράδυ αν γίνεται.

Αφού το δεύτερο ψάρι περνούσε αργά-αργά πάνω από τα αυγά με την πυελική του χώρα μας δείχνει ότι κατά 99% πρόκειται για αρσενικό.

tsdimitrios
12-10-07, 21:42
πάντως εγώ έχω γύρω στα 15 Lifalili (γονεις και γέννα, ενήλυκα όλα τωρα πια) και ολα ειναι μια χαρά σε 200 λίτρα...
τα θεωρώ πολύ ήρεμα ψάρια εκτος απο την περίοδο της γέννας που προστατεύουν τα αυγά και τα μωρά...
αν φυσικά θέλεις γέννα πρέπει το ζεύγος να μείνει μόνο του!!!
ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ : ΟΙ ΓΛΥΦΤΕΣ-ΠΛΑΚΟΣΤΟΜΑ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΚΑΙ ΤΡΩΝΕ ΤΑ ΑΥΓΑ ΙΔΙΩΣ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ. ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΓΑΤΟΨΑΡΑ.

andreasp
12-10-07, 23:01
Δεν θα έχεις πρόβλημα με τα congo tetra εφόσον δεν είναι πολύ μικρά σε μέγεθος. Απλά φρόντισε να τους κάνεις καλή προσαρμογή και να τα εισάγεις στο ενυδρείο με σβηστά φώτα, αργά το βράδυ αν γίνεται.

ok! Θα πάω την Δευτερα να πάρω 4.
Και οχι ... δεν ειναι μικρα σε μέγεθος! Περίπου 4-5 εκατοστά το καθένα.


Αφού το δεύτερο ψάρι περνούσε αργά-αργά πάνω από τα αυγά με την πυελική του χώρα μας δείχνει ότι κατά 99% πρόκειται για αρσενικό.
Μακάρι! :)
-------------------------
πάντως εγώ έχω γύρω στα 15 Lifalili (γονεις και γέννα, ενήλυκα όλα τωρα πια) και ολα ειναι μια χαρά σε 200 λίτρα...
τα θεωρώ πολύ ήρεμα ψάρια εκτος απο την περίοδο της γέννας που προστατεύουν τα αυγά και τα μωρά...
αν φυσικά θέλεις γέννα πρέπει το ζεύγος να μείνει μόνο του!!!
ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ : ΟΙ ΓΛΥΦΤΕΣ-ΠΛΑΚΟΣΤΟΜΑ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΚΑΙ ΤΡΩΝΕ ΤΑ ΑΥΓΑ ΙΔΙΩΣ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ. ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΓΑΤΟΨΑΡΑ.

Εχεις κάποια φωτογραφία τους?
Αυτα που πήρα (τα δευτερα... απο το petshop) τα πήρα με το όνομα "Jewel".
Ειχαν ενα εντονο κοκκινο, σε αντίθεση με αυτα που μου εδωσε ο Κωστας, που ακόμα δεν έχουν πάρει χρώμα.
Παίζει να μην ηταν ακριβως ιδια (διαφορετικο ειδος και ίδιο γένος), και για αυτό να αρπάχτηκαν ?

Tolis
12-10-07, 23:04
Οι κιχλιδες αρπαζονται περισσοτερο οταν ειναι του ιδιου ειδους, οταν οι συνθηκες ειναι ευνοικες,

andreasp
18-10-07, 16:12
Και ομως ΕΙΝΑΙ ζευγάρι!!!
Ειναι απίστευτα ψάρια! Κοκκινίζουν και ασπρίζουν μέσα σε κλάσματα του δευτερολεπτου.
Πλησιάζω κοντά και ίσως τα τρομάζω λιγάκι, ασπρίζουν. Φευγω και επανέρχονται επανω απο τα αυγά τους, και γινονται κοκκινα, σαν την συσκευασια του Marlboro. Ειδικα το ενα , με την μια βουλα απο την καθε πλευρα που ειναι συνέχεια επανω απο τα αυγα με την κοιλια του, και εχει πεταχτεί ο κώλος του εξω. (κατι ασπρο φαίνεται. Αυγο ειναι? ή "πουλί" ?)

1. Αλλαγή νερού να κάνω?
2. Τα αυγα ειναι ακριβως διπλα στην εισοδο του εσωτερικου φιλτρου (carrefure). Υπάρχει κινδυνος? Τι να κάνω?

Σε 2 ωρες ανεβαίνω στο Water Inn. Πειτε μου τι χρειάζεται να αγοράσω. Τροφή για τα ψαράκια που τυχόν βγούνε? Τι τροφή?

Αν έχετε να προτείνετε το οτιδήποτε , ειμαι εδω!

Εχω ενθουσιαστεί! -+9

Giorgos
18-10-07, 17:07
Το ψάρι που περιγράφεις με τη βούλα είναι το θηλυκό, μιας και αυτό είναι που προσέχει τα αυγά την περισσότερη ώρα. Αυτό που προεξέχει είναι το αναπαραγωγικό της όργανο (ovipositor) που της επιτρέπει να εναποθέτει τα αυγά της.

1. Από πότε έχεις να αλλάξεις νερό; Καλύτερα να μην κάνεις αλλαγή νερού.
2. Υπάρχει κίνδυνος αλλά κατά πάσα πιθανότητα οι γονείς θα μετακινήσουν τα μωρά μόλις εκκολαφθούν.

Να πάρεις αυγά αρτέμιας και τροφή για νεογέννητα ωοτόκα (σε υγρή ή ξηρά μορφή). Κάνε μια δοκιμή από τώρα για να δεις αν τα καταφέρνεις με την εκκόλαψη αρτέμιας.

andreasp
18-10-07, 17:18
Το ψάρι που περιγράφεις με τη βούλα είναι το θηλυκό, μιας και αυτό είναι που προσέχει τα αυγά την περισσότερη ώρα. Αυτό που προεξέχει είναι το αναπαραγωγικό της όργανο (ovipositor) που της επιτρέπει να εναποθέτει τα αυγά της.

1. Από πότε έχεις να αλλάξεις νερό; Καλύτερα να μην κάνεις αλλαγή νερού.

10-10-2007.
Απο την ημερα που ξεκινησε αυτο το thread. Τα ψαρια ειχαν μπει σε 100% καινουργιο νερο.
Δεν νομίζω να βιάζει η αλλαγή νερού. Ετσι και αλλιώς τα δυο αυτα ψαράκια , μαζι με το CAE δεν ειναι και καμια τρομερη ιχθυοφορτιση.
Τι λες?


2. Υπάρχει κίνδυνος αλλά κατά πάσα πιθανότητα οι γονείς θα μετακινήσουν τα μωρά μόλις εκκολαφθούν.

Να πάρεις αυγά αρτέμιας και τροφή για νεογέννητα ωοτόκα (σε υγρή ή ξηρά μορφή). Κάνε μια δοκιμή από τώρα για να δεις αν τα καταφέρνεις με την εκκόλαψη αρτέμιας.
Τρεχω!

Giorgos
18-10-07, 19:49
Καλύτερα να μην κάνεις αλλαγή νερού.
Αυτό...

COSTAS21
18-10-07, 20:50
Άντε χαζομπαμπαααααααααααά:D ελπίζω να άξιζε η αναμονή ,όντως τα ψάρια είναι μαγία ,τα κοιτάς, ασπρα κλείνεις τα βλέφαρα σου τα ανοίγεις κατακκόκινα ,τώρα όμως είναι τα δύσκολα μπορεί να πάνε όλα καλά μπορεί να σηκωθείς το πρωί και τσούπ ούτε ένα αυγό...χτύπα ξύλο.Θέλει υπομονή κάτι που εγώ δεν είχα.Ερώτηση...παρατήρησες ποιό ψάρι έκανε τα αυγά για να λύσουμε μιά για πάντα την απορία μας; εάν τα έκανε αυτό με τα δυό σημάδια από την μία πλευρά είναι αυτό που μου έκανε και μένα...παρατήρησες το άλλο να πηγαίνει πάνω από τα αυγά και να τρίβει την κοιλιά του(πουλί)του;τότε αυτός θα είναι ο μπαμπάς και θα είναι πλέον σίγουρο Anyway κοίτα μην ξενυχτήσεις:shock: και άυριο στην δουλειά είσαι:smt015ότι είναι να γίνει θα γίνει καλή συνέχεια και πολύ υπομονή τα καλύτερα έρχονται...

Φιλικά Κώστας:smt039

andreasp
18-10-07, 21:08
Ερώτηση...παρατήρησες ποιό ψάρι έκανε τα αυγά για να λύσουμε μιά για πάντα την απορία μας; εάν τα έκανε αυτό με τα δυό σημάδια από την μία πλευρά είναι αυτό που μου έκανε και μένα...παρατήρησες το άλλο να πηγαίνει πάνω από τα αυγά και να τρίβει την κοιλιά του(πουλί)του;

Αυτο νόμιζα και εγω οτι έκανε, αλλα παραπάνω ο Γιωργος απαντάει

"Το ψάρι που περιγράφεις με τη βούλα είναι το θηλυκό, μιας και αυτό είναι που προσέχει τα αυγά την περισσότερη ώρα. Αυτό που προεξέχει είναι το αναπαραγωγικό της όργανο (ovipositor) που της επιτρέπει να εναποθέτει τα αυγά της."

Τελικα δεν εχω καταλαβει ποιο ειναι το αρσενικο και πιο το θυληκο! :)
-------------------------
Να πάρεις αυγά αρτέμιας και τροφή για νεογέννητα ωοτόκα (σε υγρή ή ξηρά μορφή). Κάνε μια δοκιμή από τώρα για να δεις αν τα καταφέρνεις με την εκκόλαψη αρτέμιας.

Πήρα... :
Tropical Mikrovit Hi-Protein
Sera FD Artemia Shrimps
και Sera Artemia Mix σε φακελάκι.
Οδηγίες για το τι κάνω με αυτη την αρτέμια?

Giorgos
19-10-07, 10:17
Νομίζω ότι έχουμε ξεκαθαρίσει ποιο είναι το αρσενικό και ποιο το θηλυκό από την απάντηση #30.

Όσον αφορά τις οδηγίες, πρέπει να αναγράφονται στη συσκευασία.

andreasp
19-10-07, 10:40
Νομίζω ότι έχουμε ξεκαθαρίσει ποιο είναι το αρσενικό και ποιο το θηλυκό από την απάντηση #30.

Όσον αφορά τις οδηγίες, πρέπει να αναγράφονται στη συσκευασία.

"Το ψάρι που περιγράφεις με τη βούλα είναι το θηλυκό, μιας και αυτό είναι που προσέχει τα αυγά την περισσότερη ώρα. Αυτό που προεξέχει είναι το αναπαραγωγικό της όργανο (ovipositor) που της επιτρέπει να εναποθέτει τα αυγά της"

Εννοεις με την μια βουλα απο κάθε πλευρά. (συνολικα 2 βουλες)
οκ! και εγω αυτο λέω.

Ο κώστας αναφέρει "Όταν λοιπόν μου έβγαλε τα αυγά αυτό με τα 2 μαύρα σημάδια το άλλο πήγε πάνο από τα αυγά και σχεδόν έτριβε το κάτω μέρος τις κοιλιάς του επάνω στα αυγά,και τις 3 φορές αυγά μου έκανε το ίδιο ψάρι..."
Ρε Κώστα... οταν λές με τα "δυο μαυρα" σημάδια εννοεις συνολικά ή απο την μία πλευρά?

Giorgos
19-10-07, 10:54
Όχι. Τα σημάδια που βρίσκονται στην κάθε πλευρά του σώματος του συγκεκριμένου ψαριού ΔΕΝ είναι ένδειξη ότι πρόκειται για θηλυκό. Τέτοιου είδους σημάδια δεν είναι χαρακτηριστικά φύλου αυτών των ψαριών.

Αυτό που είναι χαρακτηριστικό σε όλα τα ωοτόκα είναι τα αναπαραγωγικά τους όργανα. Στην περίπτωση του ψαριού σου, αναφέρεις ότι αυτό με το σημάδι σε κάθε πλευρά του σώματος έχει ένα άσπρο που προεξέχει (προφανώς είναι το ovipositor, το αναπαραγωγικό όργανο των θηλυκών ωοτόκων ψαριών). Αφού λοιπόν φαίνεται καθαρά το όργανο, κατά 99,99% είναι το θηλυκό μιας και το αναπαραγωγικό όργανο του αρσενικού είναι κατα πολύ μικρότερο και δυσκολότερο να το διακρίνει κάποιος που δεν ξέρει.

andreasp
19-10-07, 10:59
Όχι. Τα σημάδια που βρίσκονται στην κάθε πλευρά του σώματος του συγκεκριμένου ψαριού ΔΕΝ είναι ένδειξη ότι πρόκειται για θηλυκό. Τέτοιου είδους σημάδια δεν είναι χαρακτηριστικά φύλου αυτών των ψαριών.


Τα ψαρια μου ειναι δυο.
Το ενα εχει δυο σημάδια απο κάθε πλευρά και το άλλο έχει ένα σημάδι απο κάθε πλευρά.
Αυτο το ψάρι με το ένα σημάδι απο την κάθε πλευρά, σύμφωνα με αυτα που μου λες, ειναι θυληκο!
Thanks για την διευκρίνηση! :)

Μενει να συμφωνήσει ο Κώστας, για το ποιο ψάρι του έκανε τα αυγά.

COSTAS21
19-10-07, 18:21
Σε καμία περίπτωση δεν είπε κάποιος ότι τα σημάδια προσδιορίζουν το φύλλο του ψαριού αυτά τα σημάδια είναι εκ γεννετής των ψαριών και τα χρησιμοποιούμε σαν διαχωριστικό παράγοντα (πχ δύο άνθρωποι είναι ολόιδιοι και απλά τον έναν τον λένε Μάριο και τον άλλο Γιάννη) Ανδρέα τα δύο ψαράκια έχουν ώς εξής το ένα έχει και απο τις δύο πλευρές απο δύο σημαδάκια ένα στα βράγχια και ένα λίγο πίσω από την ουρά και το άλλο έχει απο την μία πλευρά δύο και απο την άλλη έχει μόνο στα βράγχια ε λοιπόν αυτό που έχει απο την μία πλευρά δύο σημαδάκια αυτό μου έκανε τα αυγά...:smt101 ουφ ζαλίστικα πιό κάθετε πάνω από τα αυγά;;;

andreasp
19-10-07, 21:01
οκ! εληξε!
Αυτο εκανε και σε εμενα τα αυγα.
Ακομα εκει τα εχουν ομως! Φτου μην τα ματιάσω!!! δεν τα εχουν φάει ακομα.
Λες??? ;)

COSTAS21
19-10-07, 21:34
Τί εννοείς ακόμα εκεί τα έχουν τι να τα κάνουν βόλτες;οι βόλτες θα αρχίσουν Άν είσαι τυχερός από αύριο μιάς και σήμερα είναι 2 μέρα περίμενε σιγά σιγά να αρχίσεις να βλέπεις ουρίτσες χαχαχα πλάκα θα'χει:smt033 ,τα αυγά πώς πάνε βλέπεις άσπρα ή είναι όλα ωραία διάφανα και καλογιαλισμένα;:smt119

andreasp
19-10-07, 21:42
ή ειναι διάφανα και αυτο που βλέπω ειναι το μπεζ - κίτρινο της πέτρας, ή ειναι μπεζ - κιτρινα ιδια με την πέτρα.
Ασπρο δεν βλέπω κανένα.

Τωρα κάνω και δοκιμή για Αρτέμια.

Giorgos
19-10-07, 21:46
Τα γόνιμα αυγά πρέπει να είναι μπεζ.

COSTAS21
19-10-07, 22:17
Αφού δεν είναι κανένα άσπρο τότε καλά και άν όντος είναι μπέζ ακόμα πιό καλά!!!

andreasp
19-10-07, 22:34
Λέγετε μου τέτοια, να κάτσω ξάγρυπνος ολο το βράδυ! :)

Tricky
20-10-07, 01:06
Α ρε Ανδρεα χαζομπαμπα :D:D

Τι μου θυμισε αυτο το ποστ ...ιδιο ζευγαρι , ιδιο ενυδρειο ειχα και εγω ...απλα ειχε πολλα φυτα και αλλα ψαρια οποτε γινοταν ο κακος χαμος οταν γενναγαν

Ειχα χωρισει στην αρχη το ενυδρειο στη μεση με πλακακια απο φιλτρο βυθου.Τα μικρα λες και ηξεραν και εμεναν στη σωστη πλευρα:D

Μετα τα σιφωναρισα σε ενα 60 λιτρο χωρις υποστρωμα αλλα γεματο κρυψωνες.

Τα ταιζα στην αρχη αυτες τις τροφες με μεγαλη επιτυχια:

-Interpet Liquifry No 1
-Sera micron

Φυσικα η αρτεμια ειναι οτι καλυτερο.

andreasp
20-10-07, 07:49
:smt022

Δυστηχως ... ξυπνησα το πρωι και δεν βρηκα τα ψαρια πανω απο τα αυγα.
Την ψιλιαζομαι και τρεχω να δω τα αυγα.
Δεν υπάρχουν πια. Καμια δεκαρια εχουν μεινει, και τα υπολοιπα εξαφανιστηκαν.
Κριμα....

Tricky
20-10-07, 07:59
Ελα μωρε Αντρεα , μην απογοητευεσαι :smt056...μαλλον το ζευγαρι θελει εκπαιδευση ακομα ή προσαρμογη στις νεες συνθηκες.

Στην επομενη θα εισαι προετοιμασμενος ;)

andreasp
20-10-07, 08:09
Μου την σπάσαν!
Τοσο βλαμμένα ειναι? 3 φορές έκαναν το ίδιο στον Κώστα. Αλλη 1 φορά σε εμένα... συνεπώς ειναι η 4η φορά.

COSTAS21
20-10-07, 15:07
Δυστηχώς έτσι συμβαίνει,η φύση ξέρει καλύτερα δεν μπορούμε να έχουμε παραγγελία σε αυτά τα πράγματα όπως σου είχα πεί αυτά θέλουν υπομονή κάτι που εγώ δεν είχα,μην χαλιέσαι θα μάθουν σιγά σιγά και είμαι σίγουρος πως θα σου χαρίσουν αρκετά μικρά εξάλου υπάρχουν τελικά τόσοι παράγωντες που μπορόύν να κάνουν μία γέννα να πάει στραβά!!!

ΥΠΟΜΟΝΗ ;)

andreasp
28-10-07, 17:34
Ξαναγεννησαμε!!!
Μολις γυρισα απο ταξίδι, και βρήκα τα ψάρια κατακόκκινα και μια πέτρα γεμάτη αυγά!
Για να δούμε αυτη την φορά...

andreasp
04-11-07, 11:28
Περιτό να σχολιάσω οτι για μία ακόμα φορά, τα αυγά φαγώθηκαν!
Εχω ενα CAE μέσα, υπάρχει πιθανότητα να τα τρώει αυτος?

Giorgos
04-11-07, 12:51
Είναι πολύ πιθανό. Δεν είναι και η καλύτερη επιλογή συγκάτοικου.

ΑΗΔΟΝΙΔΗΣ ΜΑΡΙΟΣ
08-11-07, 19:31
η δικια μου εμποιρια πανω σε ολα τα παραπανω που διαβασα ειναι πωσ και γω καποτε πειρα ενα ζευγαρι και το εβαλα στο μεγαλο ενυδρειο μου.ημουν πολυ χαρουμενοσ διοτι το μεγεθοσ του ζευγαριου ηταν ικανοποιητικο αρα και τα χρωματα ηταν πολυ ωραια αλλα οταν αρχισαν τα αυγα να βγαινουν στην φορα και μαληστα 2 φορεσ ειχαμε γεννα τοτε τα πραγματα αρχισαν να γινονται πολυ δυσκολα λογο:γατοψαρα κ.α. ειδη τετοιου ειδουσ ψαριων.
το αποτελεσμα ηταν σημερα να τα εχω παει στην μανα μου σε ενα ενυδρειο 120λ μονα τουσ (το ενυδρειο ειναι μικρο αλλα δεν εχω αλλο) και με την ελπιδα να ξαναδω αυγα!!!!

andreasp
10-11-07, 20:18
Αυριο το μεσημερι το CAE εχει πάει στο ενυδρείο του γραφείου , μαζι με το χρυσόψαρο.
Σημερα τα ψάρια έκαναν πάλι αυγά.
Πριν απο λίγα λεπτά , το CAE μπροστά στα μάτια μου, έφαγε τα αυγά!
-------------------------
Σημερα το πρωί μετακόμισε στο ενυδρειο του γραφείου, παρέα με το χρυσόψαρο μου.

Blanch
11-11-07, 01:27
Oύτε κι εκεί ταιριάζει! ;)

andreasp
11-11-07, 02:13
Oύτε κι εκεί ταιριάζει! ;)

Γιατι τι κακόμοιρο? Τι ενοχλει?
24-25 βαθμους εχει το ενυδρειο με το χρυσόψαρο.

george
11-11-07, 09:11
Γιατί εκτός του ότι είναι παλιοχαρακτήρας μερικές φορές μπορεί να κολλήσει πάνω στο χρυσόψαρο και να του κάνει ζημιά.

Zorba_The_Freak
11-11-07, 09:49
Ανδρεα μη μου πεις οτι ο cae αυτος ειναι ενας που σου ειχα δωσει εγω καποτε????

andreasp
12-11-07, 11:53
Ανδρεα μη μου πεις οτι ο cae αυτος ειναι ενας που σου ειχα δωσει εγω καποτε????

Αυτος ειναι!
Τον θέλεις πίσω??? Τον χαρίζω! :)
-------------------------
Υπάρχει πιθανότητα το CAE να φάει τα κονικα σαλιγκαρια που εχει το ενυδρειο με το χρυσοψαρο?
Πριν καμια εβδομαδα, περασα κατα τις 12 το βραδυ απο το γραφειο να παρω κατι χαρτια, και αναψα το φως φυσικα.
Δεν πιστευα αυτο που εβλεπα!
Χιλιαδες σαλιγκάρια ειχαν κατακλυσει ολο το ενυδρειο!
Μαζεψα δυο χούφτες με τα χερια και εφυγα.
Υπαρχει πιθανοτητα το CAE να σώσει την κατάσταση? Με την άλγη πάντως, το βλέπω να κάνει Πασχα!

Giorgos
12-11-07, 22:32
Πάσχα δεν θα κάνει ούτε με τα σαλιγκάρια.

andreasp
21-11-07, 21:45
Τα ψάρια ξαναγέννησαν!
Τα κράτησαν τα αυγά 2 μέρες, και μετά σιγα-σιγα τα έφαγαν.
Τι διαολο? Συνέχεια αυγά κάνουν (κάθε εβδομάδα) .... αλλα ψάρια δεν βλέπω.
Μέσα στο ενυδρείο, υπάρχει μονο το ζευγάρι, 2 kuhlie loach και 2 apple snail.

Giorgos
21-11-07, 23:56
Κάνε υπομονή και δώσε τους λίγο χρόνο.

andreasp
22-11-07, 20:21
Πρέπει να μεγαλώσουν για να καταλάβουν, οτι οι απόγονοι δεν ειναι tetra flakes?
-------------------------
Εχω βγαλει συμπέρασμα!
Τα ψάρια μου ειναι βλαμμένα!
Στις 5 το απόγευμα, γένναγε αυγά επάνω σε μία πέτρα.
Αυτη την στιγμή, τα αυγά δεν υπάρχουν.
Μάλλον όταν πεινάνε, βγάζουν αυγά και τα κάνουν κολατσό!

rita
22-11-07, 20:32
οταν σου λενε να κανεις υπομονη για καποιο λογο θα στο λενε:rolleyes:

andreasp
23-11-07, 02:35
οταν σου λενε να κανεις υπομονη για καποιο λογο θα στο λενε:rolleyes:

Μπας και ο αρσενικος ειναι τζουφιος???

andreasp
05-12-07, 17:37
Πρεπει να έχουν κάνει και 10 φορες αυγα, και ποτέ ψάρια.
Την 2η προς 3η μερα, αρχιζουν και τσιμπολογανε. Το πρωι δεν υπάρχει αυγό.
Αν το θυληκό δεν ασπρίσει, τότε σημαίνει οτι σε 2 μέρες θα ξαναγεννήσει. Αν ασπρίσει, τότε πάμε για 5-6 μέρες μακριά.
Τις τελέυταιες 3-4 φορές ο αρσενικός έχει αρχίσει και κάθε φορά .... σκάβει! Εχει σκάψει το μισό ενυδρείο αλλα ψάρια δεν βλέπω πουθενα.
Αυτο που ρώτησα απο πάνω, παίζει σαν ενδεχόμενο?
Μπας και ο αρσενικος ειναι τζούφιος?

Υπάρχει κάποιος που είχε lifalily ?

Giorgos
05-12-07, 17:43
Πάντα υπάρχει και αυτή η περίπτωση, αλλά αν ήταν ο δικός σου τζούφιος, τα αυγά θα άσπριζαν από τη δεύτερη μέρα. Οπότε μην ανησυχείς και κάνε κι άλλη υπομονή.

andreasp
05-12-07, 18:56
Πάντα υπάρχει και αυτή η περίπτωση, αλλά αν ήταν ο δικός σου τζούφιος, τα αυγά θα άσπριζαν από τη δεύτερη μέρα. Οπότε μην ανησυχείς και κάνε κι άλλη υπομονή.

Εννοεις οτι απο την δευτερη μερα θα τα ετρωγαν? εεεε ενταξει... δεν τα τρωνε την 2η, αλλα απο 2η προς 3η. Καθεται καθετα , και αρχιζει και τσιμπολογαει. Εκει καταλαβαινω οτι παει και αυτη η φορα...

Και οσο διαβάζω τον Tsami που τα αγόρασε απο το μαγαζί και σε 5 μερες ειχαν κανει ψάρια με την μία! , τόσο μπαρουτιάζω!

Takis
05-12-07, 19:34
Και οσο διαβάζω τον Tsami που τα αγόρασε απο το μαγαζί και σε 5 μερες ειχαν κανει ψάρια με την μία! , τόσο μπαρουτιάζω!

Ειναι θεμα τυχης το να βρεις ετοιμα ψαρια για γεννα, αλλα με δεδομενο οτι γενικα ειναι ευκολα ψαρια, εγω νομιζω οτι κατι μπορει να μην παει καλα με το νερο σου.
Δεν μπορω να πω τι, αλλα κοιταξε το κι αυτο το ενδεχομενο....

Giorgos
05-12-07, 20:02
Όταν τα ψάρια σου αρχίζουν και τρώνε τα αυγά, τι χρώμα έχουν πάρει (τα αυγά); Αν είναι άσπρα, σημαίνει ότι δεν είναι γονιμοποιημένα.

Takis
05-12-07, 20:17
Μέσα στο ενυδρείο, υπάρχει μονο το ζευγάρι,

Ειναι σιγουρο οτι εχεις ζευγαρι και οχι δυο θηλυκα?
Μπορει να το αναφερεις πιο πανω και να μην το ειδα βεβαια.
Σε μενα παντως τα δυο θηλυκα μονα στο ενυδρειο, εκαναν αυγα μια το ενα και μια το αλλο για καιρο....

glazar
05-12-07, 22:12
υπαρχει βεβαια και η περιπτωση να τα τρωνε τα 2 kuhlie loach που εχεις.

andreasp
06-12-07, 11:19
Όταν τα ψάρια σου αρχίζουν και τρώνε τα αυγά, τι χρώμα έχουν πάρει (τα αυγά); Αν είναι άσπρα, σημαίνει ότι δεν είναι γονιμοποιημένα.

Νομίζω πως ειναι ασπρα, οταν αρχιζουν και τα τρώνε. Αν και κρατάω μια πισινή για μία φορά ειδικά, που ηταν ιδια στο χρώμα με την πέτρα. Δηλαδή μπεζ προς πορτοκαλί.
Αυτη την φορά δεν μπορούσα να δω καλά, γιατι πήγε και βρήκε πέτρα που ηταν τερμα πισω και δεν ειχα καλη οπτικη επαφη.
Τον αρσενικο, τον βλεπω να πηγαινει να σερνετε επάνω στα αυγά, αλλα δεν βλέπω να κάνει δουλειά.
-------------------------
Ειναι σιγουρο οτι εχεις ζευγαρι και οχι δυο θηλυκα?


Για παραπάνω απο 2μήνες και 10 γέννες?
Εντωμεταξύ εμένα κάνει αυγά , μόνο το ένα ψάρι.
-------------------------
υπαρχει βεβαια και η περιπτωση να τα τρωνε τα 2 kuhlie loach που εχεις.

Αποκλείετε. Αυτα ειναι εξαφανισμένα εντελώς. Εξάλλου τα βλέπω με τα μάτια μου τα lifalili (κυριως το θυληκο) να τρώνε.
-------------------------
Ειναι θεμα τυχης το να βρεις ετοιμα ψαρια για γεννα, αλλα με δεδομενο οτι γενικα ειναι ευκολα ψαρια, εγω νομιζω οτι κατι μπορει να μην παει καλα με το νερο σου.
Δεν μπορω να πω τι, αλλα κοιταξε το κι αυτο το ενδεχομενο....

Σαν τι να μην πηγαίνει καλά?
Τι να τσεκάρω?
Αν δεν πήγαινε καλά κάτι με το νερό, θα έκαναν αυγά?

Giorgos
06-12-07, 14:46
Ο Τάκης μάλλον εννοεί μήπως είναι πολύ σκληρό το νερό με αποτέλεσμα να μην γονιμοποιούνται τα αυγά.
Τι σκληρότητα μετράς;

andreasp
07-12-07, 09:48
Τι σκληρότητα μετράς;

Θα ενημερώσω το μεσημέρι!

andreasp
13-12-07, 12:24
Kh 5
GH 10

Χτες εκανα αλλαγή νερού 40% περίπου.
Πριν απο 5 λεπτά μέτρησα.
-------------------------
Καμια άποψη?
Αυτη την φορά , αργησαν περισσότερο να τα φάνε, αλλα προς το τέλος παρατηρησα οτι ήδη μερικά ειχαν αρχίσει να ασπρίζουν.
Φαντάζομαι οτι για να τα φάνε, ολα ασπρίσαν.

Κανεναν lifalili βαρβατήλα! έχουμε για δάνεισμα? Ο δικός μας νομίζω οτι βγήκε Μυκονιάτης. :)

Giorgos
13-12-07, 14:38
Η σκληρότητα είναι εντάξει. Θα βοηθούσε αν ήταν λίγο χαμηλότερη αλλά μη σε ανησυχεί αυτό.

Το ότι άσπρισαν κάποια (λίγα) αυγά, δε σημαίνει ότι δεν είχαν γονιμοποιηθεί όλα.

andreasp
13-12-07, 14:43
Η σκληρότητα είναι εντάξει. Θα βοηθούσε αν ήταν λίγο χαμηλότερη αλλά μη σε ανησυχεί αυτό.

Το ότι άσπρισαν κάποια (λίγα) αυγά, δε σημαίνει ότι δεν είχαν γονιμοποιηθεί όλα.

Ναι το ξερω.
Αλλα επειδη δεν ειναι δυνατον να καθομαι ωρες ατελειωτες απο πανω, φανταζομαι οτι τελικα για να τα φανε ΟΛΑ, σημαινει οτι ολα ασπρισαν.
Κατα βάση γίνεται βράδυ η δουλειά.
Καμιά άλλη ιδέα?

Giorgos
13-12-07, 21:15
φανταζομαι οτι τελικα για να τα φανε ΟΛΑ, σημαινει οτι ολα ασπρισαν.Όχι. Δεν μπορείς να το ξέρεις. Μπορεί απλά να είναι ακόμη άπειρα τα ψάρια σου.

andreasp
13-12-07, 22:36
Όχι. Δεν μπορείς να το ξέρεις. Μπορεί απλά να είναι ακόμη άπειρα τα ψάρια σου.

Ειχες ποτε lifalili ?
Δεν σου φαινεται απιστευτα μεγαλο διαστημα, επι 2 μηνες να γινεται το ιδιο πραγμα, πολλες φορες και 2 φορες την εβδομαδα?

Giorgos
14-12-07, 12:42
Στο παρελθόν είχα και lifalili και bimaculatus.

Με γέννα ανά 2 εβδομάδες επί 2 μήνες σημαίνει ότι έχουν χάσει 4 γέννες. Δε μου φαίνεται ιδιαίτερα μεγάλο το διάστημα. Γι' αυτό επιμένω και σου λέω περισσότερη υπομονή. Υπάρχουν και πολύ έμπειροι χομπίστες που έχουν δοκιμάσει να αναπαράγουν άλλες "εύκολες" κιχλίδες (όπως Thoricthys meeki) και δεν τα κατάφεραν.

Θα βοηθούσε αν έβγαζες μια φωτογραφία των αυγών μετά την εναπόθεσή τους και λίγο πριν φαγωθούν για να δούμε το χρώμα τους.

glazar
14-12-07, 18:46
Ειναι σιγουρο οτι δεν ειναι και τα 2 θηλυκά?
Στο αλλο μου ενυδρειο που νομιζα οτι εχω ζευγαρι τελικα ειναι και τα 2 θηλυκα.Και μια γενναει το ενα και μια το αλλο.Και σε 1-2 μερες τα αυγα τρωγονται.Παλιοτερα που ειχα όντως ζευγαρι με την πρωτη γεννα πηρα μικρα.
Υπομονη και επιμονη.!!

andreasp
15-12-07, 18:46
Στο παρελθόν είχα και lifalili και bimaculatus.

Με γέννα ανά 2 εβδομάδες επί 2 μήνες σημαίνει ότι έχουν χάσει 4 γέννες. Δε μου φαίνεται ιδιαίτερα μεγάλο το διάστημα. Γι' αυτό επιμένω και σου λέω περισσότερη υπομονή. Υπάρχουν και πολύ έμπειροι χομπίστες που έχουν δοκιμάσει να αναπαράγουν άλλες "εύκολες" κιχλίδες (όπως Thoricthys meeki) και δεν τα κατάφεραν.

2 γεννες την εβδομαδα ειπα! ή σχεδον τελος παντων.
Γενναει, τα κραταει 2-3 μέρες, τα τρώει και σε 2-3 μέρες ξανακάνει.


Θα βοηθούσε αν έβγαζες μια φωτογραφία των αυγών μετά την εναπόθεσή τους και λίγο πριν φαγωθούν για να δούμε το χρώμα τους.

Αυτες ειναι απο μια προηγουμενη γεννα.
Σε μερικες μερες θα σου στειλω και φρεσκιες, μια που ειναι παλι ετοιμη η θυληκια να τα βγάλει.

andreasp
11-01-08, 14:27
Με κούρασαν αυτά τα ψάρια.
Οποιος ενδιαφέρετε να ασχοληθεί, του τα χαρίζω.

Steve
13-01-08, 08:56
σκεψου το καλα πριν το κανεις...

andreasp
18-01-08, 21:18
Χαρίζετε το ένα Lifalily.
Το άλλο πέθανε.
Πριν 2 μερες , σταμάτησε να τρώει, κάθισε νωχελικά στον πάτο, και τελικά σήμερα το βρηκα ανάσκελα και με όλα τα χρωματα που θα μπορούσε να βγάλει επάνω του.
Το αλλο ομως, έχει χάσει εντελώς τις πίσω βούλες του, οπότε δεν γνωρίζω αν ειναι το θυληκο ή το αρσενικό.

Τι ψάρια μπορώ να βάλω σε ένα ενυδρείο, με άμμο, πέτρες?
Θέλω 6-8 ψάρια, με όμορφα χρώματα, που να μου δώσουν και την χαρά καμιάς γέννας.
Το ενυδρείο ειναι 120λίτρα.

Ακούω απόψεις! :)

tsdimitrios
18-01-08, 21:45
κατά την άποψή μου, προσπαθούσες να ζευγαρώσεις δύο διαφορετικά ψάρια που μοιάζουν πολύ.
το hemichromis bimaculatus (έχει δύο βούλες στα πλευρά και στο κεφάλι).
http://www.malawicichlidhomepage.com/haps/other_species_jewel.html
με το hemichromis lifalili (έχει μια βούλα στο κεφάλι).
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/Hemichromis_lifalili.htm

andreasp
19-01-08, 15:06
Δεν ξερω τι ακριβως έφταιγε, αλλα εγώ τα βαρέθηκα.
Τι άλλο μπορώ να βάλω?

andreasp
27-01-08, 22:35
Δεν ξερω τι ακριβως έφταιγε, αλλα εγώ τα βαρέθηκα.
Τι άλλο μπορώ να βάλω?

Κανείς δεν έχει άποψη? ή απλά με φτύνετε?

fishme1
27-01-08, 23:18
τα apistogramma σου αρεσουν;επισης μπορεις να βαλεις κριμπενσις γενικως νανοκιχλιδες αν ρωτας για κιχλιδες μονο

andreasp
28-01-08, 10:25
Ποσα κριμπενσις μπορώ να βάλω?
Το ενυδρείο ειναι 120λίτρα Carrefure με extra εξωτερικό φίλτρο. (Πρόβλημα φίλτραρίσματος δεν υπάρχει)

Moutralewn
28-01-08, 14:10
Ποσα κριμπενσις μπορώ να βάλω?
Το ενυδρείο ειναι 120λίτρα Carrefure με extra εξωτερικό φίλτρο. (Πρόβλημα φίλτραρίσματος δεν υπάρχει)

Το καλύτερο είναι ένα ζευγάρι Κριμπένσις και ένα κοπαδάκι απο μικρά ψαράκια που κολυμπούν κυρίως στα άνω στρώματα του ενυδρείου (π.χ. cherry barbs ή hatchets) για να παίξουν τον ρόλο των dither fishes (ψάρια που, με την παρουσία τους, μειώνουν το στρες στα Κριμπς και τα "αφήνουν" ελεύθερα να ζευγαρώσουν και να αναπαραχθούν).

Αν πληρούνται οι παραπάνω προϋποθέσεις, οι γέννες είναι σίγουρες (απο προσωπική εμπειρία).

Ίσως να ακούγονται λίγα τα ψάρια για 120 λίτρα αλλά όταν έχεις την πρώτη γέννα θα έχεις την χαρά να "μεγαλώσεις" τα πιτσιρίκια χωρίς να χρειάζεται να τα δώσεις λόγω μεγάλης ιχθυοφόρτωσης.

Πίστεψε με αξίζει τον κόπο.

Τέλος, αν το αποφασίσεις έχω μικρά Κριμπς να σου δώσω. ( δες εδώ --> http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22395 )