PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόταση για νέες ενότητες


aafent
10-10-07, 12:40
Προτείνω τη δημιουργία μιας ενότητας για σαλιγκάρια γλυκού νερού. Υπάρχουν αρκετά θέματα που θα μπορούσαν να μεταφερθούν εκεί και έτσι να γίνεται ευκολότερα και η αναζήτηση σχετικών θεμάτων αλλά και να αναπτυχθεί η σχετική κοινότητα.
Συμπληρωματικά η ενότητα θα μπορούσε να περιλαμβάνει γενικά ασπόνδυλα και να είναι χωρισμένη σε «σαλιγκάρια», «γαρίδες», «λοιπούς οργανισμούς» (πχ μύδια) ή «σαλιγκάρια» και «άλλα ασπόνδυλα».

Τελειώνοντας θα μπορούσε να αναπτυχθεί και μια ενότητα για χελώνες, μιας και παρατηρώ ότι τελευταία υπάρχει σχετικό ενδιαφέρων.

Strahos
10-10-07, 15:20
Οι χελώνες είναι ερπετά και είναι τελείως διαφορετικός τομέας. Θέλουν τα χίλια μύρια από φροντίδα που δεν αφορούν καθόλου τον ενυδρειακό τομέα, όπως σποτς για θέρμανση, λάμπες UV για ερπετά, διατροφές, συμπληρώματα, χειμερίες νάρκες, κτλ.
Για τα ασπόνδυλα και γενικά για όλα τα υδρόβια εκτός των ψαριών συμφωνώ κι εγώ.

jimfytakis
10-10-07, 15:57
Οπως και "ΛΙΜΝΗ" θεμα πρεπει να ανοιχτει καποια στιγμουλα που να περιλαμβανει συγκεντρωμενες παρουσιασεις οδηγιες στησιματος κτλ

Cydox
10-10-07, 19:15
Οπως και "ΛΙΜΝΗ" θεμα πρεπει να ανοιχτει καποια στιγμουλα που να περιλαμβανει συγκεντρωμενες παρουσιασεις οδηγιες στησιματος κτλ

Συμφωνώ και γω, με ενδιαφέρει άμεσα !

steady
10-10-07, 19:54
και εγω συμφωνω λιμνες και ασπονδυλα γλυκου νερου ειναι δυο πολυ καλες ιδεες

lucy
11-10-07, 19:14
Εγώ κι αν δεν συμφωνώ, που λατρεύω τα σαλιγκαράκια !!!!!!!
.... είμαι ... σαλιγκαρού ... τι να κάνουμε; :D
...και για τις λίμνες, εννοείται!!!

Giorgos
11-10-07, 20:58
λατρεύω τα σαλιγκαράκια !!!!!!!
Κοκκινιστά με κρεμιδάκι; :D

Βαγγέλης (Dearangelo)
11-10-07, 21:09
κοχλιούς?

leonm
11-10-07, 21:17
κοχλιούς?
Xοχλιούς

stav
12-10-07, 07:40
Κοκκινιστά με κρεμιδάκι; :D

Τοτε θελει και μια ενοτητα με συνταγες.

lucy
12-10-07, 13:03
:smt120 όσο αγαπώ τα σαλιγκάρια στο ενυδρείο, τόσο τα σιχαίνομαι στο πιάτο!!!

Τι είμαι εγώ για να φάω σαλιγκάρια; σκατζόχοιρος ή γατόψαρο; :D :D :D

Tolis
12-10-07, 14:12
Επειδη δεν μιλαω δεν σημαινει οτι δεν λαμβανω υποψιν τις προτασεις, το χτενιζω..

chemical mac
12-10-07, 21:48
...και ενότητα κομμωτικής λοιπόν :D

Μικρος
08-01-08, 14:13
υστερα απο μια δυσκολη νυχτα λογω πεσμενης ασφαλειας ρευματος,με ολα τα επακολουθα προβληματα που ειχα,δεν ξερω αν θα υπαρξουν κι αλλα,αισθανθηκα την αναγκη να προτεινω την δημιουργια μιας ενοτητασ-υπομνημα οσον αφορα την σωστη επιλυση εκτακτων προβληματων.Προβληματα που και το λεπτο μερικες φορες εχει σημασια.
το σιγουρο ειναι οτι ολα αν οχι τα περισσοτερα υπαρχουν διασπαρτα στο φορουμ.στην περιπτωση που καποιος τα εχει διαβασει αντιμετωπιζει το προβλημα διαφορετικα απο καποιον που εχει αγνοια.
προτροπη και προταση μου ειναι να συγκεντρωθουν και να υπαρχουν με βημα-βημα αντιμετωπιση του προβληματος.
οπως
διακοπη ρευματος
διακοπη λειτουργειας θερμοστατη
διακοπη λειτουργειας αντλιας
διαρροη ενυδρειου
κλπ κλπ

πιστευω πως ενα τετοιο αρχειο θα ειναι χρισημο για αλλους

ευχαριστω

chris@
19-05-09, 14:43
γεια σου ρε ΜΕΓΑΛΕ

Antonisjk
19-05-09, 19:59
Θα προτιμούσα τις παρουσιάσεις ενυδρείων να ήταν χωρισμένες σε υπο-ενότητες. Υπάρχουν στιγμές που θέλω να δω μόνο θαλασσινά ενυδρεία, ή μόνο γλυκού νερού, ή μόνο φυτεμένα... Πείτε με περίεργο, μια ιδέα είπα :D

kwstas_original
06-08-09, 10:20
καλησπερα
προτεινω ενοτητα paludarium μιας και βλεπω μεγαλο ενδιαφερων και δεν κρυβω οτι μου μπαινουν ιδεες....!!
να το ''χτενισουμε'' λιγο και αυτο??
τοσες αξιοπιστες πληροφοριες περνουμε απο το φορουμ γιατι να μην ανεβασουμε λιγο ακομα τον πυχη?:rolleyes:(δεν ειναι γλυψιμο,αληθεια λεω!)


ΥΓ.ειπα να μην ανοιξω νεο θεμα...

crazyio
07-08-09, 00:25
1.5 χρόνος έχει περάσει από το τελευταίο ποστ ...
που το θυμηθήκατε ?

kwstas_original
07-08-09, 07:21
1.5 χρόνος έχει περάσει από το τελευταίο ποστ ...
που το θυμηθήκατε ?



να ανοιγα καινουργιο θεμα καλητερα??

halvas69
07-08-09, 09:51
Όχι είσαι στο κατάλληλο, άσε τον Ιωσά να λέει, γέρασε και γκρινιάζει χωρίς λόγο.

ΥΓ Θέλω και εγώ μία θεματική ενότητα για ψητά μπαρμπούνια. :)

crazyio
08-08-09, 00:10
Όχι είσαι στο κατάλληλο, άσε τον Ιωσά να λέει, γέρασε και γκρινιάζει χωρίς λόγο.

ΥΓ Θέλω και εγώ μία θεματική ενότητα για ψητά μπαρμπούνια. :)

σε προκαλώ να ανεβάσουμε τις ταυτότητες μας σκαναρισμένες να συγκρίνουμε ημερομηνία γεννήσεως ... :D:D:D

PascM
08-08-09, 00:12
Ναι γιατί το σκανάρισμα θα μας σώσει!! ....το πάει το photoshop ο Halvas οπότε :p
Θα σε κερδίσει.... :smt033:smt033:smt033:smt033

crazyio
08-08-09, 00:16
θα είναι τότε φωτοτυπία επικυρωμένη από αστυνομικό τμήμα με φωτό και το "όργανο" που θα το σφραγίζει !! !! :smt065:smt065:smt065
ΦΥΣΙΚΑ ο χαλβάς θα είναι ΜΕΣΑ στην φωτογραφία και θα απασχολεί και τα 2 του χέρια κρατώντας παϊδάκια .. :smt033

kwstas_original
08-08-09, 13:22
αν λυσαμε το ηλικιακο θεμα να κανουμε κατι και με την ενοτητα?:D:D:smt033

Raven
08-08-09, 14:18
Ωραια τα paludarium, κι εγω εχω ριξει πολυ διαβασμα σχετικα και δεν κρυβω οτι εχω σκοπο να ασχοληθω μελλοντικα αλλα ποσοι αλλοι ενδιαφερονται; μηπως ειναι νωρις και θα ειναι στην ουσια μια νεκρη κατηγορια;
Για να ακουσουμε,ποσοι εχουν paludarium/terrarium και τους ενδιαφερει η υπαρξη μιας τετοιας κατηγοριας;

Ηλίας
08-08-09, 14:23
:smt033ετοιμαζετε...

kwstas_original
08-08-09, 14:49
Ωραια τα paludarium, κι εγω εχω ριξει πολυ διαβασμα σχετικα και δεν κρυβω οτι εχω σκοπο να ασχοληθω μελλοντικα αλλα ποσοι αλλοι ενδιαφερονται; μηπως ειναι νωρις και θα ειναι στην ουσια μια νεκρη κατηγορια;
Για να ακουσουμε,ποσοι εχουν paludarium/terrarium και τους ενδιαφερει η υπαρξη μιας τετοιας κατηγοριας;



δεν ειναι απαραιτητο να δηλωσουν παρων οσοι ενδιαφερωντε!σιγουρα θα μπουν ιδεες σε πολους που μπορει να μην εχουν ακουσει καν αυτη τη λεξη!!

εγω προτηνω μια ενοτητα που σιγουρα στην αρχη θα ειναι λιγο νεκρη απο παρουσιασεις..αλλα θα μπορει καποιος να παρει αξιολογες πληροφοριες,να ενημερωθει και να αρχισει να ψαχνετε!πληροφοριες οπως

λινκς να διαβασει
καταλληλα φυτα
καταλληλα ψαρια
εξοπλησμος
κατασκευη πλατης
πατεντες...και γενικα διαφορα...δεν ειναι καλη ιδεα λετε?

Ηλίας
08-08-09, 16:37
συμφωνω θα ειναι πολυ χρησημη για οσους ενδιαφερονται να μαθουν για τα παλουνταριουμς. Μπορουν να γινουν και Υπομνηματα με χρησιμες πληροφοριες...:rolleyes:

kwstas_original
09-08-09, 08:30
Επειδη δεν μιλαω δεν σημαινει οτι δεν λαμβανω υποψιν τις προτασεις, το χτενιζω..

...και ενότητα κομμωτικής λοιπόν :D




θελουμε κ μεις οι παλουνταριανοι χτενισμα:D:D




Για να ακουσουμε,ποσοι εχουν paludarium/terrarium και τους ενδιαφερει η υπαρξη μιας τετοιας κατηγοριας;


Αλεξ αλλο πραγμα το terrarim και αν ''μπλεξουμε'' θα γινουμε ερπετολογικο φαρουμ!
οποιος θελει να βαλει φιδι η ιγκουνα ειναι δικο του θεμα,εγω εστιζω οπως νομιζω πρεπει να κανει και το φορουμ σε φυτα-ψαρια.

ελενη
23-08-09, 16:33
αυτο που ισως χρειαζετε ειναι μια ενοτητα τυπου ευρετηριου . εδω θα υπαρχουν επεξηγησεις ορων και ορολογιων και ετσι θα αποφευγονται οι συνεχομενες ερωτησεις -επεξηγησεις αρχαριων και οχι μονο ,. ετσι αποφευγετε την ετοιμη τροφη τα μαζευετε ολα σε μια ενοτητα και οποιος εχει ορεξη καθετε και τα διαβαζει.ας ειναι κλειδωμενη η ενοτητα να αποφεγετε τις συζητησεις.

kwstas_original
24-08-09, 11:20
αυτο που ισως χρειαζετε ειναι μια ενοτητα τυπου ευρετηριου . εδω θα υπαρχουν επεξηγησεις ορων και ορολογιων και ετσι θα αποφευγονται οι συνεχομενες ερωτησεις -επεξηγησεις αρχαριων και οχι μονο ,. ετσι αποφευγετε την ετοιμη τροφη τα μαζευετε ολα σε μια ενοτητα και οποιος εχει ορεξη καθετε και τα διαβαζει.ας ειναι κλειδωμενη η ενοτητα να αποφεγετε τις συζητησεις.


η ενοτητα των αρχαριων γλυκου νερου ειναι γεματη χρησιμες πληροφοριες και υπομνηματα.κανενας ομως δεν κανει τον κοπο να ψαξει λιγο και να χρησιμοποιησει την αναζητηση.
ο καθενας θελει μια απαντηση κομμενη και ραμμενη στα μετρα του.
απο ορους,ορολογιες,ερωτησεις,επεξηγησεις,απαντησεις και ετοιμη τροφη αλλο τιποτα.
sos,mayday,ick,bacterial bloom κ.α. ειναι μονο μερικα απο τα πανικοβλητα θεματα που πεφτουν καθε μερα επειδη κανενας δεν εκανε τον κοπο να ψαξει.ισα ισα μιας και οι ερωτησεις αυτες στις πιο πολλες περιπτωσεις εχουν απαντηθει πιο παλια αν καποιος ψαξει θα παρει και πιο γρηγορα απαντησεις απο το να περιμενει να απαντηθει το θεμα του....

γνωμη μου ετσι..
paludarium.......?????
:confused::confused::confused::D

shalis
24-08-09, 13:00
Συμφωνώ απόλυτα με την άποψή σου!!!

panos1972
24-08-09, 13:27
Θα μου άρεζε η ιδέα να έχω τη δυνατότητα να έχω μια λίστα με favorites του GAB που τα θεωρώ χρήσιμα ή τεσπά θέλω μια πιο εύκολη πρόσβαση σε αυτά, χωρίς να επιβαρύνω τα favorites του browser...

Πάνος
24-08-09, 13:49
γιατι δε κανεις μια λιστα στο "θεματα που παρακολουθειτε"?..εκει θα βαλεις τα θεματα που σε ενδιαφερουν για να τα εχεις παντα διαθεσιμα χωρις να τα ψαχνεις...