PDA

Επιστροφή στο Forum : Θαλασσινα 5-10 λιτρων στο εμποριο?


mikele
07-10-07, 13:36
δηλαδη αυτα που βλεπουμε σε ορισμενα μαγαζια 5-10 λιτρα με θαλασσινα ειναι παγιδα για πωλησεις ..??

Tolis
07-10-07, 16:06
Εχει σε μαγαζια 5-10 λιτρα με θαλασσινα?

aafent
07-10-07, 16:15
Εχει σε μαγαζια 5-10 λιτρα με θαλασσινα?

Ναι υπάρχουν, αυτά που έχω δει εγώ έχουν μέσα ένα κοράλλι και ένα μικρό clown

Tolis
07-10-07, 17:18
Εννοεις προ-κατ?
Νεα μοδα?

Tricky
07-10-07, 17:34
Με τετοια ενυδρεια πηγε να κανει μπασιμο στο θαλασσινο ενα ενυδρειομαγαζο στην Αλεξανδρας (οχι φυσικα η Αβυσσος) ...ειχε μεσα σε design κανατες ενα κλοουν και ενα πλαστικο κοραλι :smt108:smt108

Στα μεγαλα ενυδρεια , ειχε 50 κλοουν που περιμεναν το επομενο παιδακι:(

Προς θεου παιδια , μην κανετε τετοια πραγματα ...υπαρχουν pico reef 9-10 λιτρων με ενα βραχακι , κανενα πολυποδα και κανα σαλιγγαρακι αλλα οχι ψαρια και ειδικα κλοουν... ειναι κριμα για αγρια ψαρια.

Πλεον , ενα ενυδρειο 60-100 λιτρων δεν στοιχιζει ακριβα ...
με διαβασμα και προσοχη μπορει καποιος να κανει εκει μια αρχη.

Tolis
07-10-07, 22:54
Μετεφερα το θεμα γιατι στο μεταξυ πληροφορηθηκα οτι πωλουνται και σετακια μικρου ενυδρειου (δεν ειμαι σιγουρος για τα λιτρα) με ενα βραχο μεσα κι ενα "νεμο", ασορτι με μπιτονακια ετοιμου νερου για τις αλλαγες κατοπιν. Αν καποιος ξερει λεπτομερειες, ας το πει εδω...

accnt
07-10-07, 23:19
Τι άλλο θα δούμε......:mad:

netblues
08-10-07, 12:01
Νομιζω οτι αυτο το thread πρεπει να μπει στους αρχαριους θαλασσινου...

mikele
08-10-07, 13:55
ναι ισχυει και εδω .....μεγαλο pet με ονομα στα ψαρια πουλαει απο περσυ σετακι τετοιο σε ουτε 10λιτρα.......

Βαγγέλης (Dearangelo)
08-10-07, 16:47
καλησπέρα, λοιπόν, το είδα και γω στο water inn.
λέει, μία αλλαγή με εμφιαλομένο ειδικό νερό που το πουλούν επίσης, κάθε 15 αυτό είναι όλο..
τόοοοσο απλό είναι!

Tolis
08-10-07, 17:11
Πριν σχολιασω, μια ερωτηση στους θαλασσινη: Καθε 15 μερες μεταξυ των αλλαγων, εχουμε μια αλφα εξατμιση στο νερο. Προσθετοντας το νερο απο το μπιτονακι (που υποθετω οτι εχει αλατια) στις αλλαγες, μετα απο δυο τρεις τεσσερις αλλαγες δεν θα εχει ανεβει η αλατοτητα στα υψη?

Tricky
08-10-07, 17:23
Στο θαλασσινο αναπληρωνουμε με γλυκο νερο αφου το αλατι δεν εξατμιζεται .Αν δεις τη σταθμη να πεφτει λογω εξατμισης και αναπληρωσεις με αλατονερο , τοτε προοδευτικα η αλατοτητα θα ανεβει.

Για να γινει κατανοητο , εγω σε ενυδρειο 80 λιτρων , ηθελα 25 λιτρα αναπληρωση εβδομαδιαιως κατα τους θερινους μηνες.Το ξερω καλα γιατι δεν εχω RO-DI στο γραφειο οποτε καθε Παρασκευη κουβαλαγα το μπιτονακι απο το σπιτι :D

Οσο μικροτερο ειναι το ενυδρειο , τοσο πιο εντονη η εξατμιση και τοσο πιο ''δραματικες'' οι επιπτωσεις απο την αλλαγη στην αλατοτητα.

Tolis
08-10-07, 17:31
Δεν μιλαω για αναπληρωση.
Μιλαω για αλλαγες νερου καθε 15. Βγαζεις χ λιτρα, βαζεις τα ιδια χ λιτρα νερου με αλατι. Εχει προηγηθει 15 μερες εξατμιση ομως, αρα βαζεις λιγο παραπανω αλατισμενο νερο καθε φορα. Στις 2-3-4 αλλαγες (σε τοσο λιγα λιτρα) που θα παει η αλατοτητα κι ο νεμος οεο?

Tricky
08-10-07, 17:39
Αυτο λεω Τολη , με αλλο τροπο : κατα τη διαρκεια αυτων των 15 ημερων πρεπει να κρατησεις σταθερη σταθμη αναπληρωνοντας με γλυκο νερο .Αν το κανεις αυτο , θα εισαι οκ με την αλλαγη νερου.

Το προβλημα δεν ειναι αυτο : θα πρεπει να καθοριστει ποιο ειναι το αγοραστικο κοινο αυτων των ενυδρειων ...παιδακια ?

Tolis
08-10-07, 17:42
Εγω το ξερω.
Το αγοραστικο κοινο το ξερει?

Tricky
08-10-07, 17:55
Εγω το ξερω.
Το αγοραστικο κοινο το ξερει?

Το συγκεκριμμενο αγοραστικο κοινο μαλλον δεν θα θελει να ξερει ...οπως δεν θελει να ξερει ποσο αντεχει ενα χρυσοψαρο σε γυαλα και ενα παπακι ή ενα κοτοπουλακι απο την Αθηνάς μεσα σε διαμερισμα...αρκει να σταματησει την γκρινια Σαββατο απογευμα και να μπορεσει ο μπαμπας να δει ποδοσφαιρο:rolleyes:

Παντως , θελω να δω το συγκεκριμμενο προιον ωστε να εχω ολοκληρωμενη αποψη ...

PascM
08-10-07, 17:56
Δυστυχώς όχι!
Και το θέμα είναι οτι αυτό το σετάκι θα το πάρει ο άπειρος που θα το θεωρήσει πολύ απλό να έχει ένα τέτοιο ενυδρείο με τον αγαπημένο νεμο στο σπίτι χωρίς τον ακριβό εξοπλισμό που απαιτεί ένα αλμυρό ενυδρείο.
Έτσι ακριβώς πριν λίγες μέρες θα το αγόραζε μια γνωστή μου χωρίς πρότερη εμπειρία θεωρόντας οτι δεν της τα λεω καλά τα γράμματα!

Edit: Έτοιμο νερό, αλλαγές μια φορά την εβδομάδα και να πω επίσης οτι αναφέρθηκε πολύ σωστά και το θέμα των μετρήσεων και τεστ! Όταν έγινε αυτός ο υπολογισμός σε χρήμα (αγορά τεστ κλπ) άλαξαν τα πράγματα!

γαυρος
08-10-07, 18:33
θα το βαλεις αυτο το εικονακι η να ανοιξω δικο μου φορουμ ρε Αποστολε?

ξεσκισαν τα χρυσοψαρα, αρχισαν και στους φουκαραδες τους...νεμο τωρα! zw

azores
08-10-07, 20:31
δηλαδη αυτα που βλεπουμε σε ορισμενα μαγαζια 5-10 λιτρα με θαλασσινα ειναι παγιδα για πωλησεις ..??

Αλήθεια που το είδες αυτό στα μέρη μας;:p:D

mikele
09-10-07, 19:29
το ειδα το ειδα .... αμα θελεις να στο πω με πμ....

ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου
09-10-07, 19:42
Ρε παιδιά για πείτε να μαθαίνουμε και εμείς... Τι μάρκα είναι αυτό το διαστημόπλοιο; Υπάρχει κανένα λινκ; Αν είναι να κάνουμε αλλαγές από το μπιτονάκι... λέει. Μήπως χωράει και καμιά ακροπόρα μέσα;

azores
09-10-07, 21:09
το ειδα το ειδα .... αμα θελεις να στο πω με πμ....

Δεν χρειάζεται. Τον έχεις φωτογραφίσει ήδη.;) ναι ισχυει και εδω .....μεγαλο pet με ονομα στα ψαρια πουλαει απο περσυ σετακι τετοιο σε ουτε 10λιτρα.......

Η ερώτηση που έκανα για το ποιο είναι το μαγαζί είναι ρητορική. ΌΛΟΙ ξέρουμε ποιος είναι. Το θέμα δεν είναι αυτό.

Η ερώτηση είναι: Θα αλλάξει άποψη;;; Το είπες και μόνος σου. Από πέρσι...:smt120
Έγινε κάτι; Του είπε κανείς τίποτε; Δεν νομίζω. Και κανείς δεν πρόκειται να του πει... δυστυχώς.

Zorba_The_Freak
13-10-07, 21:21
Το ειδα σημερα σε μαγαζι στα βορεια.

Ενυδρειο boyu, πολυ μικρο, δεν ξερω ακριβως λιτρα, ενα βραχακι, ενα μικρο κοραλλι (δεν ειμαι σιγουρος γιαυτο γιατι δεν τα γνωριζω) και 2 κλοουν μεσα.

Κυκλοφορία από ενα μικρουλι εσωτερικό φιλτρακι.

Yiannis59
13-10-07, 21:34
Που βόρεια και δεν το βρίσκω στείλε κανα PM

MiziGr
13-10-07, 21:51
Τιμή είδες;;;; Για τις αλλαγές νερού τι σου είπαν;;;;

Zorba_The_Freak
13-10-07, 21:55
Τιμή είδες;;;; Για τις αλλαγές νερού τι σου είπαν;;;;

Δεν ρωτησα τιποτα... Πήρα δρόμο... zw


Γιαννη εχεις π.μ.

MiziGr
13-10-07, 21:59
Καλά ούτε και μένα με ενδιαφέρει να αγοράσω κάτι τέτοιο απλά είμαι περίεργος

klaz
13-10-07, 22:33
σε προσφατο ταξιδι μου επαρχια,τρικαλα,καρδιτσα,λαρισα,βολο,δυστυχως εγινα και εγω μαρτυρας των παραπανω....
ενυδρειακια με ελαχιστο νερακι,κλοουνακι..η αλλιως χρυσοψαρακι του αλμυρου νερου,και απο διπλα το ''ειδικο μπιτονι'' με το νερο,το οποιο υποσχεται να τα κανει ολα......
κριμα,που αρχισε αυτη η μοδα,και πιο κριμα που μιλουσαν για αυτην με τα κολακευτικοτερα λογια οι καταστηματαρχες στα εν λογω τοπικα καταστηματα....
εγω πρωτος λεω οτι δενπρεπει να τα ισοπεδωνουμε ολα μιλωντας πολλες φορες για καταστηματα και κακους επαγγελματιες,αλλα και και τετοιο,δεν μπορω να το περασω ντουκου:smt084:smt084
ΑΡΚΕΤΑ.:(

george
13-10-07, 22:35
Τιμή είδες;;;; Για τις αλλαγές νερού τι σου είπαν;;;;

Μπετονάκι με έτοιμο νερό !

klaz
13-10-07, 22:39
Μπετονάκι με έτοιμο νερό !ναι γιωργο...
αν θυμαμαι καλα ο εισαγωγεας ειναι η petline.....
επισης αν θυμαμαι καλα νομιζω οτι εχει μονιμα στα συστατικα του και βακτηριδια....

s-vitzi
13-10-07, 22:53
Λεω εγω τωρα...
Ο συλλογος δεν μπορει να επεμβει με καποιο τροπο...
Υπο την μορφη της συστασης,η δεν ξερω εγω πως.

Tolis
13-10-07, 22:58
Οσο παει και πληθαινουν τα "εμπορικα" κολπακια - χρυσοψαρα στολιδια σε γαμους, βαμμενα ψαρια, ενυδρειακια "βαλτε νερο και νεμο" κι ειναι οκ...Τι να πρωτοκαμει ο Συλλογος. Σε διαμαρτυρια που ειχαμε κανει στον Τυπο παλιοτερα για τα χρυσοψαρα, υπηρξε μια ελαχιστη απηχηση, που εδωσε κι εναυσμα για μερικες τηλεοπτικες εμφανισεις - στη διαμαρτυρια για τα βαμμενα (μονιμη εδω, υποθετω και στο σαιτ του Συλλογου μολις φρεσκαριστει), παλι ειχαμε μια μικρη απηχηση κι ενα επιπλεον αρθρο στην Ελευθεροτυπια. Δινουμε παρουσια. Αλλά περα απο το να δωσουμε παρουσια, δεν μπορουμε να κανουμε και πολλα πραγματα, τουλαχιστον οσο ειμαστε λιγοι.

giagligian
13-10-07, 23:08
Μήπως πρέπει να μαζέψουμε πολλές τέτοιες "καλές πράξεις" και να βγούμε σε καμμιά μεσημεριανή εκπομπή που παρακολουθεί αρκετός κόσμος? :rolleyes:

Tolis
13-10-07, 23:34
Δεν "πουλαει" το θεμα.....

s-vitzi
13-10-07, 23:55
Δεν "πουλαει" το θεμα.....

Αν με μια απλη ανακοινωση,ο Π.Σ.Φ.Ε.,"καταγγειλει" η καταγγειλει τα συγκεκριμενα μαγαζια και προτρεψει,τουλαχιστον τα μελη του,που εχουν
δει τα συγκεκριμενα "εμπορικα τερτιπια",να τα καταγγειλουν επωνυμα με τη στηριξη του συλλογου και να μπουκοταρουν τα συγκεκριμενα μαγαζια?
Ετσι δεν θα πουλανε κι αυτα τα μαγαζια...
Εκτος βεβαια απο ανυποψιαστους γονεις,μικρων θαυμαστων του "νεμο".Γιατι
εκει δεν παλευεται..Ειναι μεγαλη η επιτυχια και τα επακολουθα της ταινιας.
Οποιος ερχεται σε επαφη με παιδια μεχρι 10 ετων καταλαβαινει.Εκτος των ανυποψιαστων η και ανωριμων 40+αρηδων.
Εκει θελει οντως ενημερωση μεγαλης κλιμακας,η οποια απο οτι καταλαβαινω ειναι παρα πολυ δυσκολη.
Αλλα τη ζημια θα τη παθουν τα μαγαζια.(παντα επωνυμα και διασταυρωμενα)

netblues
14-10-07, 00:25
Αν και στη θεωρεια ακουγεται καλό, στη πραξη η διαφορά στις συνολικες πωλησεις θα ειναι τοσο μικρες που δεν θα ιδρωσει το μαγαζί.
Αντιθετα το σιγουρο ειναι οτι οι οργανωτες θα μπουν στην μαυρη λιστα γενικοτερα....

s-vitzi
14-10-07, 00:52
Αν και στη θεωρεια ακουγεται καλό, στη πραξη η διαφορά στις συνολικες πωλησεις θα ειναι τοσο μικρες που δεν θα ιδρωσει το μαγαζί.
Αντιθετα το σιγουρο ειναι οτι οι οργανωτες θα μπουν στην μαυρη λιστα γενικοτερα....

Οχι οτι πιστευω οτι θα ιδρωσουν οι εν λογω επαγγελματιες...
Οργανωτης θα ειναι ενας
Ο Π.Σ.Φ.Ε.
Και θα δρασει εκπροσωποντας τα μελη του αν μη τι αλλο...
Ισως μια εγγραφη συσταση πρωτα,σε τετοια μαγαζια?
Εκτος κι αν χρειαζεται τα μαγαζια μαζι του για να προωθησει,μεσω αυτων την υπαρξη του,το περιοδικο ισως...?
Πολυ φαυλο ολο το σκηνικο.

MiziGr
14-10-07, 05:29
Δίκοπο μαχαίρι θα έλεγα...

noe
14-10-07, 07:57
Νομίζω ότι αν ο σύλογος προβεί σε καταγκελίες και μποικοτάζ αυτών των προιόντων και καταστημάτων θα "χάσει" το δίκιο του στα μάτια αυτών μου δεν ξέρουν, οι καταστηματάρχες θα απαντήσουν με επιχείρημα ότι το προιόν είναι επώνυμο από εταιρίες που δραστηριοποιούντε στη διεθνή αγορά.... όλο και κάτι παραπάνω ξέρουν οι εταιρίες....οπότε δώρον άδωρον.

Αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι όταν βγέπουμε τέτοια φαινόμενα κακομεταχείρησης ζωντανών να μην ξαναπατήσουμε στο μαγαζί(αυτό έκανα εγώ για 2 μαγαζιά τις γειτονίας μου και τώρα είμαι fun-πελάτης ενως πετ σοπ αρκετά μακρυά από το σπίτι μου). Αυτό θα είναι ένα μεγάλο πλήγμα για το κατάστημα γιατι εμείς που ασχολούμαστε εντατικά με τα ενυδρεία είμαστε και εντατικοί πελάτες στα πετ σοπ, ενώ ένα πιτσιρίκι που θα παρει ενα χρυσοπσαράκι σε γυαλα 10 λίτρων θα παρει και μια τροφή και ένα αντιχλώριο και τέλος.

Το δέυτερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να δίνουμε την σωστή πληροφόρηση σε συγκενεις, φίλους και γνωστούς, εμένα έρχοντε και με ρωτάνε οι ίδιοι επειδή ξέρουν το χόμπι μου, δεν χρειάζεται καν να ξεκινήσω εγώ την κουβέντα.

Πρόσφατα, περπατούσα στον δρόμο και περνόντας τυχαία έξω από ένα πετ σοπ που στη βιτρίνα είχε ενα θαλασινό 200-300 λίτρα με βράχο, 2 ανεμόνες και 2-3 μπλε ψαράκια.... ακουσα ένα πιτσιρίκο να λέει... μπαμπά! μπαμπά! δες.. ο ΝΕΜΟ...!!! Όταν ο πιτσιρίκος θα αρχίσει να ζητάει επίμονα μία γυάλα με τον "νέμο" και ο πατέρας δεν έχει ασχοληθεί ξανά με ανυδρεία και δεν ξέρει... αλλά δεν έχει και πληροφόρηση για να μάθει..... το κόστος είναι βατό επομένος θα του πάρει δώρο τον "νέμο" σε 10 λιτρα γυαλα. Ας μη κατηγορούμε το αγοραστικό κοινό, το 95% αυτών έχουν αγνια.

Το ίδιο "πρόβλημα" είχε και ο αδερφός μου. Οι ανυψούλες μου άρχισαν να του ζητάνε τον "νέμο", σε μία κατιιδίαν συζήτηση που έιχα με τον αδερφό μου του πρότεινα να παρει ένα μέτριο ενυδρείο γλυκού νερού και να βάλει 2 μπλε αφρικανικες κυχλίδες.. τελικά έκατσε και εξίγησε στις μικρές ότι δεν είναι σωστό να βασανίσουμε τον "νέμο" αυτές το κατάλαβαν(υπαρχει τρόπος να δώσεις σε 2 κοριτσάκια 8 και 6 χρονών να το καταλάβουν)... και τους έκανε δώρο ένα 60αρι με ζωοτόκα. Αυτό που λείπει είναι η πληροφόρηση και όχι η συνηδηση.

Τελειόνοντας ήθελα να πώ ότι ας μην κατακρήνουμε τους καταστηματάρχες, και αυτοί βιοπαλεστές είναι. Η ιδιότητα τους δεν είναι οικολόγοι-φιλόζωοι, είναι καταστηματάρχες! γιαυτό άλωστε τους συναντάμε στα καταστήματα τους και όχι πάνω στα βουνά να κυνηγάνε λαθροκυνηγούς.Πριν κατηγορήσουμε αυτούς, ας σκεφτούμε, πόσοι από εμάς που αυτοαποκαλούμαστε φιλόζωοι έχουμε βάλει στο σπίτι μας ηλιακό θερμοσίφωνα και έχουμε αντικαταστήσει τις λαμπες με λάμπες οικονομιας??

ΥΓ. δεν είναι καταστηματάρχης, και από τους συγκενής μου κανένας δεν έχει πετ σοπ.

stat
14-10-07, 17:14
Αφού σίγουρα πρόκειται για παιχνίδι, ας πάρουν τότε καλύτερα αυτό!

http://www.techtickerblog.com/2005/11/28/a-usb-aquarium/

klaz
14-10-07, 17:21
δυστυχως ετσι ειναι....:(ολα στο βωμο της βλακειας,της επιδειξης,του νεοπλουτισμου,και του εγω μας.....
και συνεχιζεται χωρις οριο αυτη η εκμεταλλευση ζωντανων οργανισμων,που σκοπο δεν εχει σιγουρα να γινει η τροφη μας,αλλα να ταισει τον αρρωστο εγωισμο που τρεφει τον κορυφη της τροφικης και μη αλυσιδας αυτου του ερμου πλανητη.....:(:confused:
τι ειπα παλι τωρα.....:rolleyes:

jimfytakis
14-10-07, 17:34
Σε πολλες τροφες λενε : for decorative fish only,ornamental". Το λενε και τροφες της Σερρα.Τι να κανουμε οταν ακομα και οι εταιριες που πουλανε βασικα ενυδρειακα εξαρτηματα τροφες κτλ τα χαρακτηριζει διακοσμητικα?

giagligian
14-10-07, 23:53
Απαράδεκτο αυτό το ενυδρείο... Καλά δεν ντρέπονται λιγάκι αυτοί που το φτιάξανε? Που να πέσει φωτιά και να τσι κάψει παλιάθρωποι.....:smt084zw

elvis572
19-11-07, 19:24
Λ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ........Η ΤΙΜΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ 200 ΕΥΡΩ.

:rolleyes: :smt067 :smt063