PDA

Επιστροφή στο Forum : Tanganyika 2


Z_X
06-10-07, 11:51
Γεια,
ξεκίνησα το δεύτερο ενυδρείο με tanganyika.
Είναι 80Χ35Χ45(120 λίτρα μικτά).

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ff213-zaralis-2-3.jpg

Αρχικά το έκανα για να βάλω julidochromis transcirptus(που μου έρχονται απο βδομάδα),μετά από σκέψη όμως αποφάσισα να βάλω και neolamprologus multifasciatus(ένα τρίο) από γέννες που έχω(θα βάλω ακόμα 60-70 κοχύλια και θα τα απλώσω προς την πέτρα αριστερά)
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ff213-zaralis-3.jpg

Σκοπός να συνυπάρξουν αρμονικά και να βγάλω γέννες.
Τι λέτε θα πετύχει?

netblues
06-10-07, 11:59
Βλεπω δυο φιλτρα η εχεις κανει τα κολπα σου φανταστικε φωτογραφε??

Z_X
06-10-07, 12:21
Καλά βλέπεις Σωτήρη,πήρα πακέτο προσφορά το ενυδρείο μαζί φίλτρο και θερμοστάτης.Το φίλτρο είναι eheim από εκείνα που μπαίνει σφουγγαράκι και έκοψα το μισό και το υπόλοιπο μέρος έβαλα substrat και έβαλα και το παλιό που είχα και το γέμισα με substrat.
Η ροή είναι 480 λ/ω και τα δύο μαζί.

netblues
06-10-07, 12:25
Και ομως θα μπορουσε να ειναι καλλιτεχνικα κουνημενη φωτογραφια...
Το ενυδρειο ειναι καινουργιο και δειχνει καπως αφυσικο..
Επισης το background θυμιζει λιγο τραπεζομαντηλο..
Τιποτε σε μονοχρωμο δεν ειχες?

Tolis
06-10-07, 13:13
Ωραιες οι πετρες (κι οταν πιασουν και την αλγη τους θα φαινονται πιο ωραιες).
Ειδα σε ενα αλλο ποστ οτι παιρνεις 3 juli. Θαπρεπε κανονικα να παρεις 5-6 για να σου βγει ζευγαρι και μεχρι τοτε να μοιραζεται η επιθετικοτητα - με 3 φοβαμαι οτι πολυ γρηγορα 1 απ τα 3 θα γινει θυμα.

mikele
06-10-07, 16:20
πολυ ομορφο το τοπιο με τους βραχους καθως και αγριο.....ωραιο το καινουργιο σου ενυδρειο...πισω ειναι κουρτινα αυτο που φαινεται...??/

Ryu
06-10-07, 16:53
Και ομως θα μπορουσε να ειναι καλλιτεχνικα κουνημενη φωτογραφια...
Το ενυδρειο ειναι καινουργιο και δειχνει καπως αφυσικο..
Επισης το background θυμιζει λιγο τραπεζομαντηλο..
Τιποτε σε μονοχρωμο δεν ειχες?

εγω νομιζω οτι ειναι κουρτινα........

Z_X
06-10-07, 18:48
Ναί παιδιά είναι η κουρτίνα του δωματίου,θέλω να βάλω ένα αυτοκόλλητο μπλέ προς το σκούρο αλλά δέν τα κατάφερα(έμεινε αέρας)και περιμένω έναν φίλο που το κατέχει το άθλημα να το κάνει.
Τόλη κανονικά έτσι έπρεπε να κάνω αλλά μου βγαίνει κάπως ακριβά και αποφάσισα να ρισκάρω,ελπίζω μέσα στα τρία να έχω θυληκιά και να ξεχωρίσει γρήγορα το ζευγάρι.
Η πέτρες είναι στρόγγυλες και αρκετά όμορφες.
Μου έχει κάνει εντύπωση η συμπεριφορά των multi,ο αρσενικός που έβαλα δέν ήταν κυρίαρχος στο εξηντά λιτρο ενώ τώρα έχει βάλει της θυληκιές ανάμεσά του και δείχνει απο την αρχή ποιός είναι το αφεντικό,επίσης ενώ ήταν πιό σκούρος τώρα το χρώμα του έχει ανοίξει.
Δείχνουν επίσης οτί τους αρέσει η πέτρα γιατί βολτάρουν συνέχεια,βέβαια όταν νιώθουν κίνδυνο τρέχουν πίσω στα κοχύλια.

Tolis
07-10-07, 00:45
Τόλη κανονικά έτσι έπρεπε να κάνω αλλά μου βγαίνει κάπως ακριβάΑν επιτρεπεται ποσο?

Z_X
10-10-07, 22:50
Νομίζω οτι τελείωσα

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ff213-zaralis-1-3.jpg

jimfytakis
10-10-07, 22:54
Ωραιες πετρες.Απλες και λιτες.IMO το λοφακι θα το εκανα ψηλο στη δεξια μερια να μη φαινεται τοσο το φιλτρο.Κατα ταλλα με λιγη αλγη θα ναι σουπερ!

leonm
10-10-07, 23:05
Ωραίο είναι, το δεύτερο στήσιμο πολύ καλύτερο απ το πρώτο.Οπως σου είπε και ο jimfytakis καλύτερα να μεταφέρεις τον όγκο δεξιά.Προσπάθησε όμως λίγο ακόμη να είναι πιό φυσικά στημένες οι πέτρες και το αποτέλεσμα θα είναι άψογο.

jimfytakis
10-10-07, 23:25
Προσπάθησε όμως λίγο ακόμη να είναι πιό φυσικά στημένες οι πέτρες και το αποτέλεσμα θα είναι άψογο.


Βασικα ειναι το σχημα των πετρων που δεν βοηθανε σε αυτο.Ειναι πολυ πεπλατισμενες.Απτην αλλη δεν ειναι αιχμηρες και αυτο ειναι καλο.

Z_X
10-10-07, 23:31
Δοκίμασα και αυτό,αλλά δέν μου άρεσε

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ff213-zaralis-1-2.jpg

jimfytakis
10-10-07, 23:39
ΙΜΟ τα φυτα στη μερια του φιλτρου τα κρατας,βγαζεις τις πετρες απο τη μεση και κανεις ενα Γ.ΔΛδ καλυπτεις με πετρα την αριστερη πλαινη μερια και οσο παει το πισω τζαμι.Το κενο που θα περισεψει στη δεξια μερια....Ισως κανα φυτο ακομα,σαλιγκαρια...

leonm
10-10-07, 23:40
Οι πέτρες είναι πολύ ωραίες και αν παίξει λίγο θα το βρει, γιατί ήδη το έχει πάει πολύ καλά.Να μην είναι εντελώς τυχαίες σαν να έριξες ένα καλάθι με πέτρες μέσα και να είναι ένα εύθραυστο σύνολο, αλλά ούτε και στημένες σαν κάποιος να τις έχτισε έτσι.Και δε λέω ότι τις έχει έτσι, απλά θέλει λίιιγο ακόμη και μπορεί να το κάνει.

jimfytakis
10-10-07, 23:43
Ισως ακομα να εβαζες μερικες ακομα(με βαση τη 2η φωτο)και η στοιβα να κατεβαινε σα πλαγια

MiziGr
11-10-07, 09:57
IMO είναι καλύτερα να υπάρχει και το φυτό στο ενυδρείο

GhostShip
26-10-07, 18:00
Το όλο σχήμα που έδωσες στο ενυδρείο της φωτογραφίας στο post #10 μου άρεσε πιο πολύ απ'όλα...

Z_X
27-10-07, 10:04
Το όλο σχήμα που έδωσες στο ενυδρείο της φωτογραφίας στο post #10 μου άρεσε πιο πολύ απ'όλα...
Ετσι το αφησα τελικά,το κακό είναι οτι τα julido βγάζουν ζευγάρι και τωρα δεν ξερω τι να κάνω :smt120

asourtzo
27-10-07, 10:26
Πολυ ομορφο οντως στο #10 ποστ ειναι πιο ωραιο!!Αλλα δεν ηταν αναγκη να βαλεις χαρτονακι μπορουσες απλα να αλαξεις την κουρτινα σου σε κατι πιο σκουρο:D :D :D !!!!!

Z_X
27-10-07, 10:56
Να το πείς στην γυναικα μου αυτο :D .
Πέρα απο την πλάκα πάντως τα julido που πήρα παίζουν να ειναι marlieri η υβριδιο και αυτό μπορεί να τσεκαριστει όταν μεγαλώσουν(η κάθετες γραμμες είναι έντονες στα marlieri ενω στα δικά μου δεν ειναι εντονες,βέβαια ειναι μικρά ακομα).
Ενα θεμα επίσης(αν ειναι marlieri) ειναι οτι γίνονται 12-15 cm στα 120 λίτρα δεν θα στρίβουν.
Δεν ξερω,σκέφτομαι ισως να αλλάξω και να πάω για neolamprologus brichardi(οριακα τα λιτρα βεβαια).

asourtzo
27-10-07, 11:20
Απο τις φοτο που εχεις παραθεσει στο αλλο ποστ (ποιος ειναι ποιος?).Ειναι πραγματικα πολυ δυσκολο να διακρινεις για ποιο ειδος julido μιλαμε, επειδη ειναι μικρα ακομα , και ποσο μαλον επειδη υπαρχει καιο κνδυνος να ειναι υβριδια:smt120 Οποτε στην συνεχεια βλεποντας και κανοντας ;)