PDA

Επιστροφή στο Forum : περιεργες κυλιδες πανω στο sump


floridis
04-10-07, 10:24
καλημέρα σε όλους είμαι καινούργιος στο θαλασσινό αλλά το έχω φτιάξει με πολύ μεράκι και πολύ προσωπική εργασία. το μόνο που είχα έτοιμο ήταν η γυάλα του ενυδρείου 135 λίτρα.
όλα καπάκια έπιπλα και sump είναι diy.

έτσι έχω μετά από 5 μήνες συνεχούς ενασχόλησης με το reefακι μου
4 λάμπες 3 arcadia marine white και μια blue actinic.
2 hydor coralia no2
2 eheim compact 1000lt/m η μια να ανεβάζει το νερό από το sump και η άλλη να κάνει εσωτερική ανακύκλωση στο sump περνώντας το νερό ξανά στην αρχή του.
μέσα στο sump έχω 1 κιλό Kent carbon 1κιλο phosphate seachem 2 κιλά siropack καθώς βέβαια και απαραίτητο υαλοβάμβακα.
τέλος έχω ένα skimmer aqua medic midi αλλά αυτό θα αντικατασταθεί με ενα tunze 9005.
από βράχο έχω 22 κιλά όλο ζωντανό και 8 πόντους ζωντανό αραγονιτη
στο ενυδρείο όλα δείχνουν καλά εκτός από τα πολύ αυξημένα νιτρικά άλατα 80 περίπου αλλά φαντάζομε ότι οφείλεται σε κακό skimming και αρκετό ζωικό φορτίο 8 ψαράκια 4 γαριδουλες 10 turbo snail 5 erimites (πολύ γενικό το ξέρω ) που έχω στο ενυδρείο. αλλά μαζί με το tunze θα έρθει και ένα denitrator aqua medic 400
η ερώτηση μου είναι για κάποιες περίεργες πιτσιλιές χρώματος καφέ πάνω και χαμηλά στην σιλικόνη(wirth διάφανη γράφει ότι κάνει για ενυδρεία) του sump. είναι κάποιο είδος άλγης η πρέπει να ανησυχώ. στο ενυδρείο μέσα έχει γίνει μεγάλη ανάπτυξη κοράλλινης και πάνω στα νεύρα του ψηλά έχει εμφανιστεί άλγη καφέ αλλά δεν ενοχλεί γιατί είναι εκτός μόνο τα σαλιγκάρια κάνουν πάρτι εκεί.
παρακαλώ κάποια βοήθεια με αυτό και αν γίνεται και για το θέμα τον νιτρικών.

accnt
04-10-07, 11:04
Δυστυχώς αλλά από την περιγραφή δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι.
Έχεις προσπαθήσει να το ξύσεις? Βγαίνει εύκολα?
Τέτοιες πιτσιλιές κάνει και η κοραλλίνη, έτσι σε διάφορα σημεία των τζαμιών και σιγά σιγά απλώνει και γεμίζει. Για ξύσε την με το νύχι σου ή με ένα ξυράφι.

Τώρα για τα νιτρικά… Αναφέρεις ότι έχεις βιολογικά υλικά στο sump σου. Αυτά κάνουν την δουλειά τους, αλλά είναι ένα συνεχές «εργοστάσιο» παραγωγής νιτρικών. Βέβαια ευθύνεται και το στοκάρισμα, το τάισμα και οι αλλαγές νερού, αλλά και από μόνο του είναι ένα θέμα.
Η τακτική που ακολουθείται είναι τα natural systems, δηλαδή την όλη την βιολογία να την αναλάβουν εξ΄ ολοκλήρου ο ΖΒ και η ζωντανή άμμος.
Μια σκέψη λοιπόν είναι η σταδιακή και με μικρές δόσεις απομάκρυνσης του βιολογικού υλικού από το sump, με μεγάλη προσοχή όμως διότι πλέον έχει αναλάβει ένα μέρος της βιολογίας, αφαιρώντας την από τον βράχο. Αυτό βέβαια έχει άμεση σχέση και από την ποσότητα και την ποιότητα του βράχου.

Προσωπικά δεν θα έβαζα denitrator αλλά θα εφάρμοζα πάλι κάτι το φυσικό. Μακροάλγη chaeto στο sump (θέλει φωτισμό) για απομάκρυνση των νιτρικών από το ενυδρείο. Ως γνωστόν οι μακροάλγες τρώνε νιτρικά αλλά δεν θέλουμε να τις έχουμε στο ενυδρείο μας. Η συγκεκριμένη είναι ιδιαίτερα ανθεκτική και δεν μεταφέρεται (με σπορά) στο κυρίως ενυδρείο.

Όλα τα παραπάνω αν θέλεις να τα εφαρμόσεις πρέπει να υπολογιστούν σωστά.
Επίσης μπορείς να έρθεις και στα γραφεία του συλλόγου όπου μπορούμε να τα πούμε αναλυτικότερα κάθε Σάββατο.

Και βέβαια καλώς όρισες στο Gab!!! :p

floridis
04-10-07, 12:34
exei dikio den to eipa alla to eksisa den bgenei eukola . alla koralni den prepei na einai proton giati den exei fotismo ekei kato.ektos aytou den einai mono epifaniaka alla kai moy fainetai na einai mesa stin silikoni mporei na einai kai idea moy. exei kai merikes kitrines boules. telos thelo na prostheso oti exo xreisimopoihsei oodinex prin kana mina. kai se merika simia yparxoun mple kilides kolimnes sto sump.
pantos gia to fisiko tropo gia ta nitrika otan prosthesa tis biosfaires htan kai gia no3 kai ektos aytoy exo pisteyo arketa mesa psaria kai ta 22 kila braxo pisteuo oti den ua ftasoyn (h piotita tou pisteyo oti einai kali giati einai apo magazi eponimo gnosto sthn bouliagmeni kai meta apo poli psaksimo kai anamoni agorastike)kai an ftanoyn giati den katebazoyn ta nitrika tora poy exo kopsi kai to poli taisma. den ua eprepe na arxizoun na peytoun. kai ektos autou mipos me tis alages toy neroy diatarasoume tin isoropoia toy systhmatos. den exo kanei poles alages nerou stous pente mines na exo kanei to poly 120 LITRA nerou a/o.

accnt
04-10-07, 13:05
Στραβώθηκα…. Σε παρακαλώ μην ξαναγράψεις greekenglish….

To oodinex τι είναι?

Αλλαγές νερού θα πρέπει να κάνεις κανονικά και σε τακτά χρονικά διαστήματα.

floridis
04-10-07, 15:02
Το oodinex ειναι φαρμακο για το ich και ειναι ηπιο για τα κοραλια.

NPS
04-10-07, 15:22
Αγαπητέ Φίλε οι κανόνες λένε πως ο κύκλος απονιτροποίησης σε ένα φυσικό σύστημα, μπορεί να ολοκληρωθεί μετά από έξι μήνες λειτουργίας του νέου συστήματος.
Απαραίτητη προϋπόθεση είναι η σωστή κυκλοφορία του νερού και "λιγότερο τα χέρια στο νερό", το οποίο μεταφράζεται, ότι το σύστημα θα πρέπει να σταθεροποιηθεί, αμέσως μετά το στήσιμό του, χωρίς νέες ανακατατάξεις στη δομή του βράχου, μεγάλες προσθήκες και φυσικά ανακάτεμα της άμμου. Κάθε φορά που παραβαίνεις τα πιο πάνω, το "κοντέρ" μηδενίζεται και ο χρόνος αρχίζει και πάλι.

Θα συμφωνήσω με τις υποδείξεις του Φίλου accnt, όσον αφορά την τεχνική βιολογική υποστήριξη, τη συσκευή απονιτροποίησης και τον ρυθμό των αλλαγών του νερού.
Κατά τη γνώμη μου πρέπει να αποφασίσεις τι ακριβώς θέλεις. Η κύρια αιτία των νιτρικών και κυρίως η αυξητική τάση τους, οφείλεται κατά κύριο λόγο στην ύπαρξη του εξωτερικού βιολογικού φίλτρου. Η συνύπαρξη τεχνητής και φυσικής βιολογίας δεν συμβαδίζει και πάντα η πρώτη αναπτύσσεται σε βάρος της δεύτερης. Ο βράχος και η άμμος, δεν θα ωριμάσουν ποτέ και δεν θα φτάσουν ποτέ στο μέγιστο της βιολογικής τους απόδοσης, που ουσιαστικά είναι ο σκοπός για τον οποίο αγοράστηκαν και όχι για διακόσμηση.
Επίσης άπειροι μικροοργανισμοί και χιλιάδες μικροί οργανισμοί, που φιλοξενούν τα φυσικά υλικά, συνέχεια θα υποστρέφουν και θα εξαφανίζονται, αφού το μεγαλύτερο μέρος της τροφής τους καταναλώνεται από τα βακτήρια των τεχνιτών βιολογικών υλικών σου.
Πιστεύω να βοήθησα κάπως να πάρεις τις σωστές αποφάσεις.
Καλή συνέχεια.

Tricky
04-10-07, 20:21
Αγαπητέ Φίλε οι κανόνες λένε πως ο κύκλος απονιτροποίησης σε ένα φυσικό σύστημα, μπορεί να ολοκληρωθεί μετά από έξι μήνες λειτουργίας του νέου συστήματος.
Απαραίτητη προϋπόθεση είναι η σωστή κυκλοφορία του νερού και "λιγότερο τα χέρια στο νερό", το οποίο μεταφράζεται, ότι το σύστημα θα πρέπει να σταθεροποιηθεί, αμέσως μετά το στήσιμό του, χωρίς νέες ανακατατάξεις στη δομή του βράχου, μεγάλες προσθήκες και φυσικά ανακάτεμα της άμμου. Κάθε φορά που παραβαίνεις τα πιο πάνω, το "κοντέρ" μηδενίζεται και ο χρόνος αρχίζει και πάλι.

Θα συμφωνήσω με τις υποδείξεις του Φίλου accnt, όσον αφορά την τεχνική βιολογική υποστήριξη, τη συσκευή απονιτροποίησης και τον ρυθμό των αλλαγών του νερού.
Κατά τη γνώμη μου πρέπει να αποφασίσεις τι ακριβώς θέλεις. Η κύρια αιτία των νιτρικών και κυρίως η αυξητική τάση τους, οφείλεται κατά κύριο λόγο στην ύπαρξη του εξωτερικού βιολογικού φίλτρου. Η συνύπαρξη τεχνητής και φυσικής βιολογίας δεν συμβαδίζει και πάντα η πρώτη αναπτύσσεται σε βάρος της δεύτερης. Ο βράχος και η άμμος, δεν θα ωριμάσουν ποτέ και δεν θα φτάσουν ποτέ στο μέγιστο της βιολογικής τους απόδοσης, που ουσιαστικά είναι ο σκοπός για τον οποίο αγοράστηκαν και όχι για διακόσμηση.
Επίσης άπειροι μικροοργανισμοί και χιλιάδες μικροί οργανισμοί, που φιλοξενούν τα φυσικά υλικά, συνέχεια θα υποστρέφουν και θα εξαφανίζονται, αφού το μεγαλύτερο μέρος της τροφής τους καταναλώνεται από τα βακτήρια των τεχνιτών βιολογικών υλικών σου.
Πιστεύω να βοήθησα κάπως να πάρεις τις σωστές αποφάσεις.
Καλή συνέχεια.


Αγαπητε Νικο , αν και συμπερασματικα το αξιωμα ''κανιστρο=νιτρικα'' αποδεικνυεται στην πρακτικη του χομπι , υπαρχουν μερικα σημεια στα οσα λες που χριζουν αναλυσης :

1) νιτρικα : ειναι γνωστο οτι τα βακτηρια που καταναλωνουν νιτρικα δεν ζουν στα κανιστρα αφου δεν τους αρεσει το οξυγονο:D ...αρα τα οποια φυσικα βακτηρια του ζωντανου βραχου που τρωνε νιτρικα δεν εχουν ανταγωνιστες καποια αλλα ''τεχνητα'' βακτηρια.
2) Δεν συμφωνω οτι το κανιστρο αποτελει ''νεκρη ζωνη'' ..εγω οταν το ανοιγω βλεπω μεσα gamarus να χοροπηδανε ενοχλημενα ...στα τοιχωματα του βλεπω απολιθωματα ...εφοσον ζουν τετοιοι οργανισμοι εκει , σιγουρα θα ζουν και φυσικα βακτηρια ...τροφη υπαρχει , οξυγονο υπαρχει , το φως δεν ειναι προβλημα.
3)Τα φυσικα συστηματα ειναι λιγο σχετικη εννοια ...αν σπασουμε ζωντανο βραχο και τον βαλουμε στο κανιστρο ειναι οκ ? Στο προσφατο σεμιναριο ακουσα υλικα για dsb που δεν φανταζομουν οτι ειναι καταλληλα.
4) Πολλα συστηματα που στηριζοταν σε κανιστρα , γυρισαν σε ενα εντελως φυσικο συστημα πολυ γρηγορα.Αρα ο ζωντανος βραχος διατηρησε την βιολογικη του επαρκεια παροτι ''συζουσε'' με κανιστρα για πολυ καιρο.Το βρισκω λιγο προχειρο να λεμε οτι το κανιστρο απογυμνωνει βιολογικα το ζωντανο βραχο,εκτος και αν υπαρχουν βιολογικες/χημικες αναλυσεις που το αποδεικνυουν.
5) Γιατι οδηγηθηκαμε σε τεχνικες DSB , refugium , algae filters ? Θα συμπεραινε κανεις οτι συστηματα αποκλειστικα με ζωντανο βραχο , θα ελυναν τα οποια προβληματα απονιτροποιησης

Προσωπικα , στο FO συστημα μου εχω μπει πολλες φορες στο πειρασμο να κλεισω το κανιστρο.Παντα κατι με σταματαει :D:D : ειναι γεγονος οτι ενα απλο FOWLR συστημα δεν θα σταθει ως light stocked ...εγω στοκαρω οσο μου επιτρεπει η συμπεριφορα των ψαριων χωρις αγχος βιολογιας...

NPS
04-10-07, 22:01
1) νιτρικα : ειναι γνωστο οτι τα βακτηρια που καταναλωνουν νιτρικα δεν ζουν στα κανιστρα αφου δεν τους αρεσει το οξυγονο ...αρα τα οποια φυσικα βακτηρια του ζωντανου βραχου που τρωνε νιτρικα δεν εχουν ανταγωνιστες καποια αλλα ''τεχνητα'' βακτηρια.

Αν κατάλαβα καλά εννοείς ότι τα αερόβια βακτήρια του φίλτρου δεν ανταγωνίζονται τα αναερόβια του βράχου και της άμμου. Αντίθετα τα τροφοδοτούν συνεχώς με τροφή. Άρα που είναι το πρόβλημα.
Για να απαντηθεί αυτή η απορία θα πρέπει να κατανοήσουμε πρώτα, τον τρόπο που τρέφονται οι οργανισμοί, οι οποίοι βρίσκονται στο εσωτερικό του βράχου, ή καλύτερα πως μεταφέρεται η τροφή στους αναερόβιος μικροοργανισμούς του βράχου και της άμμου.
Σύντομα θα σου αναφέρω, πως ένα τρόπος είναι η μεταφορά του νερού με ανταλλαγή ιόντων. Η μεταφορά αυτή είναι πολύ βραδεία και ελάχιστα εξασφαλίζει τη διατροφή και ανάπτυξη αυτών.
Ο κύριος τρόπος μεταφοράς νερού, άρα και τροφής (στην προκειμένη περίπτωση νιτρικών οργανικών αλάτων), γίνεται από τους μικρούς οργανισμούς, που είναι κυρίως τα άπειρα σκουλήκια και άλλοι μικροί διεισδυτικοί οργανισμοί, όπως πρωτόζωα, μικροσκοπικά καρκινοειδή, οστρακόδερμα εχινόδερμα και μικροάλγη.
Ιδιαίτερα όταν αναφερόμαστε στο DSB, έχουμε πλήρη εξομοίωση με τα ανοικτά θαλάσσια συστήματα, αρκεί το στρώμα της άμμου να έχει ωριμάσει βιολογικά (Shimek Αθήνα 2007).
Το ερώτημα που θέτω εγώ τώρα και το οποίο θα σε οδηγήσει στα σωστά συμπεράσματα, είναι: πως θα επιβιώσουν όλοι αυτοί οι οργανισμοί, ώστε να αναπτυχθούν και να επιτελέσουν το βιολογικό έργο για το οποίο προορίζονται, αν κάποιος «τεράστιος» μηχανισμός τους στερεί την τροφή?
Γίνεται λοιπόν, εύκολα κατανοητό, ότι η φυσική βιολογική λειτουργία υποστρέφει σταδιακά και τείνει συνεχώς να μηδενιστεί, όταν συνυπάρχουν κάνιστρα.


2) Δεν συμφωνω οτι το κανιστρο αποτελει ''νεκρη ζωνη'' ..εγω οταν το ανοιγω βλεπω μεσα gamarus να χοροπηδανε ενοχλημενα ...στα τοιχωματα του βλεπω απολιθωματα ...εφοσον ζουν τετοιοι οργανισμοι εκει , σιγουρα θα ζουν και φυσικα βακτηρια ...τροφη υπαρχει , οξυγονο υπαρχει , το φως δεν ειναι προβλημα.


Σαφώς και το κάνιστρο δεν είναι νεκρή ζώνη. Δεν νομίζω ότι άφησα να εννοηθεί κάτι τέτοιο. Όπως και ότι τα βακτήρια διακρίνονται σε «τεχνητά» και «φυσικά».
Κάποιοι μικροί οργανισμοί, μπορούν να επιβιώσουν και χωρίς φως όπως είδη εδραίων ασβεστιακών πολυχαιτών, σπόγγοι και πιθανά άλλοι.
Αυτά όμως δεν σημαίνει πως δεν ανταγωνίζονται σε επίπεδο τροφής τους οργανισμούς που ζουν στα φυσικά μέσα.
Με λίγα λόγια, θα ήθελα να επισημάνω ότι δεν συγκρίνω τον τεχνητό, με τον φυσικό τρόπο βιολογικής επεξεργασίας, αλλά θέλω να τονίσω πως είναι αδύνατο να συνυπάρξουν.


3)Τα φυσικα συστηματα ειναι λιγο σχετικη εννοια ...αν σπασουμε ζωντανο βραχο και τον βαλουμε στο κανιστρο ειναι οκ ? Στο προσφατο σεμιναριο ακουσα υλικα για dsb που δεν φανταζομουν οτι ειναι καταλληλα.


Εδώ θα με βρεις αντίθετο. Δεν θεωρώ την προσομοίωση της φύσης σε ένα κλειστό σύστημα σαν κάτι σχετικό. Ήδη σου ανέφερα πως όταν αναφερόμαστε στο DSB, μιλάμε για πλήρη εξομοίωση.
Το υλικό που θα επιλέξουμε να βάλουμε στο κάνιστρο δεν καθορίζει ένα φυσικό βιολογικό σύστημα ή όχι, αλλά ο μηχανισμός που λειτουργεί. Τεχνητή βιολογική υποστήριξη είναι η κυκλοφορία των 1000 lt/h, για παράδειγμα. Το αντίθετο ακριβώς συμβαίνει στα φυσικά συστήματα, όπως πολύ σωστά παρατήρησες στο σεμινάριο, όπου το υλικό δεν καθορίζει το τεχνητό ή όχι, αλλά ο φυσικός τρόπος λειτουργίας, που όπως θα θυμάσαι, δεν είναι το «πρεσάρισμα» του νερού από μια αντλία.

4) Πολλα συστηματα που στηριζοταν σε κανιστρα , γυρισαν σε ενα εντελως φυσικο συστημα πολυ γρηγορα.Αρα ο ζωντανος βραχος διατηρησε την βιολογικη του επαρκεια παροτι ''συζουσε'' με κανιστρα για πολυ καιρο.Το βρισκω λιγο προχειρο να λεμε οτι το κανιστρο απογυμνωνει βιολογικα το ζωντανο βραχο,εκτος και αν υπαρχουν βιολογικες/χημικες αναλυσεις που το αποδεικνυουν.


Για να βγάλουμε συμπεράσματα στο πιο πάνω «πείραμα» για το οποίο αναφέρεσαι, θα πρέπει να γνωρίζουμε πόσο καιρό έτρεχε το σύστημα και με ποιο τρόπο αφαιρέθηκαν τα τεχνητά υποστηριζόμενα βιολογικά φίλτρα.
Αν έχεις ένα τέτοιο σύστημα που τρέχει, ας πούμε πέντε χρόνια, δοκίμασε να βγάλεις από την πρίζα τα κάνιστρα και σύγκρινε τα αποτελέσματα.

Δεν χρειάζονται βιολογικές/χημικές αναλύσεις για να παρατηρήσεις τη ζωή του βράχου ή της άμμου. Μακροσκοπική παρατήρηση ή το μεσοσκόπιο αρκούν.

5) Γιατι οδηγηθηκαμε σε τεχνικες DSB , refugium , algae filters ? Θα συμπεραινε κανεις οτι συστηματα αποκλειστικα με ζωντανο βραχο , θα ελυναν τα οποια προβληματα απονιτροποιησης

Ο βράχος σίγουρα επαρκεί για να καλύψει πλήρως όλες τις βιολογικές ανάγκες ενός κλειστού συστήματος. Με τη μόνη διαφορά, πως σε ένα υπερφορτωμένο σύστημα, όπως είναι τα ερασιτεχνικά ενυδρεία μας, που τέτοιου είδους συγκεντρώσεις οργανισμών δεν θα παρατηρήσεις ποτέ στη φύση, ο απαιτούμενος βράχος δεν είναι δυνατό να χωρέσει.



Προσωπικα , στο FO συστημα μου εχω μπει πολλες φορες στο πειρασμο να κλεισω το κανιστρο.Παντα κατι με σταματαει : ειναι γεγονος οτι ενα απλο FOWLR συστημα δεν θα σταθει ως light stocked ...εγω στοκαρω οσο μου επιτρεπει η συμπεριφορα των ψαριων χωρις αγχος βιολογιας...

Θα με βρεις σύμφωνο.

floridis
05-10-07, 07:03
ευχαριστω για το ενδιαφερων σιγουρα βοηθησε αλλα και μπερδεψε ταυτοχρονα.
βεβαια καταλαβα οτι ολλοι ειναι αντιθετι με το τεχνικο βιολογικο φιλτραρισμα επομενος σιγα σιγα θα το αφερεσω..

εχω μια ακομα ερωτηση αλλα θα πρεπει να ανοιξω αλλο ποστ γιατι ειναι για κοραλι ευχαριστω

Tricky
05-10-07, 13:53
βεβαια καταλαβα οτι ολλοι ειναι αντιθετι με το τεχνικο βιολογικο φιλτραρισμα επομενος σιγα σιγα θα το αφερεσω..


Καλα θα κανεις να το αφαιρεσεις ...προσεξε μονο να εξασφαλισεις ενα καλο skimming , καλη κυκλοφορια στο βραχο και προσεκτικες ρουτινες ταισματος και συντηρησης (αλλαγες νερου κλπ).Επισης , καντο σταδιακα πχ βγαζε καποιο μερος του βιολογικου υλικου καθε 10 μερες με παραλληλη μειωση του ταισματος και το νου σου σε μετρησεις νιτρωδων/αμμωνιας καθολη τη μεταβατικη περιοδο.

Επισης , θα πρεπει να δεις το θεμα του ζωντανων αφου το ενυδρειο σου ειναι ηδη στα ορια του και συντομα καποια ψαρια θα απαιτησουν περισσοτερο χωρο ;)