PDA

Επιστροφή στο Forum : τσιντσιλα!?????


prodigy
30-09-07, 20:47
καλησπερα!ξερει κανενας να μ πει πληροφοριες για αυτο το ζωακι??θελω να το παρω δωρο στη κοπελα μ αλλα πρωτα να μαθω και τιποτα γιαυτο....και αν ξερει καποιος που μπορω να βρω στη θεσσαλονικη?κ ποσο?

george
30-09-07, 20:58
Eίδα στο Quiko το Σάββατο...μαζί με νυφίτσες και άλλα περίεργα :confused:

prodigy
30-09-07, 21:02
ευχαριστω Γιωργο μηπως ξερεις κανενα τροπο επικοινωνιας με το μαγαζι?

leonm
30-09-07, 21:10
Το ζωάκι της κόρης μου χεχε. Φοβερό είναι! αλλά τη θέλει τη φροντίδα του. Το είχα πάρει πριν 1,5-2 χρόνια 70Ε.

george
30-09-07, 21:11
http://www.quiko.gr/

prodigy
30-09-07, 21:15
και τι απαιτησεις εχει??

ευχαριστω george

leonm
30-09-07, 21:24
Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου...αλλά απ ότι βλέπω καθαρίζουν το κλουβί κάθε 2-3 μέρες, θέλει ξύλο για ροκάνισμα και τροφή για τσιντσιλά έχει στα πετ.

prodigy
30-09-07, 21:27
εκτως απο τροφη αν τρωει τιποτα φρουτα η λαχανικα...και τι ξυλο μπορω να τ βαλω μεσα για ροκανισμα...

leonm
30-09-07, 21:34
Απ οτι ξέρω σε άλλους τρώνε φρούτα αλλα σε μας όχι. Του αρέσουν πολύ οι ξηροί καρποί, αμύγδαλα, καρύδια κλπ. Από ξύλα του βάζουμε κλαδιά ελιας.

prodigy
30-09-07, 21:37
πολυ ωραια!!!και μαρεσουν πολυ αυτα τα ζωακια...κατι το ιδιετερο που πρεπει να προσεξω?

leonm
30-09-07, 21:46
Νομίζω όχι.Μια σταθερή ρουτίνα σε καθάρισμα και τάισμα και είναι οκ.Είναι βραδυνός τύπος και την περισσότερη μέρα την περνά ξάπλα κρυμένος αν έχει κρυψώνες από ξύλα ή κομμάτια εφημερίδας(που τα ροκανίζει κι αυτά).Οταν ζοηρεύει πετάει πολλά σκουπίδια στο δωμάτιο γι αυτό έχω φτιάξει μια εξωτερική βάση στο κλουβί για να μην τα βρωμίζει όλλα οπότε φρόντισε για κάτι αντίστοιχο για να μην είσαι με τη σκούπα συνέχεια:D

sarpijk
30-09-07, 22:00
πληροφοριες για τσιντσιλα
http://www.aqualandpetsplus.com/Animal,%20Chinchilla.htm

prodigy
01-10-07, 15:16
ευχαριστω πολυ!!!!και μπορει να το κανω δωρο αλλα πιο πολυ δωρο σε μενα μ φενεται!!!!!:D :D :D
-------------------------
κανενα Link αν μπορει να δωσει κανενας!!!

Nightfall
01-10-07, 15:59
Τσιντσιλά έχει η πεθερά μου και είχα ψάξει πληροφορίες. Το μόνο πρόβλημα που έχουν στην Ελλάδα είναι το καλοκαίρι. Χρειάζονται οπωσδήποτε κλιματισμό (γιατί στα βουνά των Ανδεων που ζουνε κανονικά έχει πολύ ψυχρότερο κλίμα). Υποφέρουν πολύ από τη ζέστη και μπορούν πολύ εύκολα να πεθάνουν απο θερμοπληξία.

Τα φρούτα να αποφεύγονται εκτός απο κάποια αποξηραμένα. οπως και χλωρά φύλλα γιατί δε μπορούν να τα χωνέψουν εύκολα.

Τα καλύτερα σνακ είναι : σταφίδα (όχι πάνω από μία την ημέρα παρόλο που τρελένονται γιατί προκαλει διάρροια αν φάνε πολλές).
Επίσης ΚΑΛΑ αποξηραμένα ροδοπέταλα, τρελλένονται !!

Επίσης όσο πιο ψηλό και μεγάλο κλουβί γίνεται. Τους αρέσει πολύ να χοροπηδάνε και θέλουν χώρο για κίνηση, θα πάθεις πλάκα αν δεις τι κλουβιά κυκλοφορούν στο εξωτερικό για τσιντσιλα (πάρε μια ιδέα (http://images.google.gr/images?svnum=10&um=1&hl=el&sa=X&oi=spell&resnum=1&ct=result&cd=1&q=chinchilla+cage&spell=1) )

Καταπληκτικό (αγγλικό) φόρουμ είναι το : http://www.chins-n-quills.com/forums/

Τροφές στην αγορά υπάρχουν 2 έιδη. Σκέτα πελλετς και ανάμικτα με φρούτα και λουλούδια (προτίμησε τα δεύτερα). Επίσης πρέπει να πάρεις άμμο για τσιντσιλά. Μέσα σε αυτή κάθε 2-3 μέρες θα τους τη βάζει να κάνουν "μπάνιο¨(τρίβονται μέσα και καθαρίζονται. Μην τους την έχεις μόνιμα στο κλουβί γιατί ξερένεται το δέρμα τους αφου θα είναι μέσα όλη την ώρα.

prodigy
01-10-07, 16:37
ωραια η πεθερα!!!!!:grin: :grin: :grin: εχω αρκετα μεγαλο κλουβι(το ειχα για το ιγκουανα μ τους καλοκαιρινους μηνες)...πολυ ενδιαφερουσες οι πληροφοριες!!το σαββατο το πρωι θα το εχω!!αντε παλυ νεο κολημα!!!!!!

John T
14-10-07, 16:59
Μόνο μία επιπλέον πληροφορία: σίγουρα θέλει μεγάλο και ευρίχωρο κλουβί αλλά αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι να έχει μεγάλο (ψηλό) πάτο (10-15) εκ. για να γίνουν λίγο λιγότερα αυτά που θα πετάει έξω.

Ελπίζω να πρόλαβα...

prodigy
07-05-08, 22:27
καλησπερα σε ολους!!!για να μην ανοιγω καινουριο θεμα μηπως ασχολειται κανενας με τρωκτικα?ψαχνομαι τελευταια να βρω καλες εταιρειες με τροφες και οι παραγγελειες απο εξω εχουν υπερβολικα μεταφορικα....και στην ελλαδα το μονο μαγαζι που βρηκα με μια αρκετα καλη τροφη ειναι στην κρητη....οποια βοηθεια -προταση δεκτη!

prodigy
07-05-08, 22:33
http://www.aquatek.gr/vb/images/attach/jpg.gif
να και μια φωτογραφια του μικρου μου RUDOLF σορρυ για τη φοτο ειναι απο κινητο

ΑΝΤΩΝΗΣ1980
07-05-08, 22:40
ΩΧΧ σου εκανε τον καναπε μεζε?????:p:p:p

prodigy
07-05-08, 22:56
οχι ειναι ενθυμιο απο ενα ντογκο αργεντινο!:grin::grin::grin:

Ryu
08-05-08, 15:09
γλυκας ο ρουντολφ!να τον χαιρεσαι!

Πάνος
08-05-08, 15:12
http://www.aquatek.gr/vb/images/attach/jpg.gif
να και μια φωτογραφια του μικρου μου RUDOLF σορρυ για τη φοτο ειναι απο κινητο


αστερι ο μικρος...τον αφηνεις ελευθερο στο σπιτι? δεχεται χαδια?? καθεται να τον πιασεις να τον βαλεις παλι πισω η παιζετε κυνηγητο??

prodigy
08-05-08, 15:17
ειναι αναλογα με τις ορεξεις του!μπορει ολη μερα να παιζεις κυνηγητο και εκει που λες πλεον βαρεθηκα να κηνυγαω σκαει μυτη τσο χερι σου και παρακαλαει για χαδια!!!!το μονο προβλημα μ ειναι με τις τροφες που οι περισσοτερες ειναι ακαταλληλες....

ΑΝΤΩΝΗΣ1980
08-05-08, 15:18
αστερι ο μικρος...τον αφηνεις ελευθερο στο σπιτι? δεχεται χαδια?? καθεται να τον πιασεις να τον βαλεις παλι πισω η παιζετε κυνηγητο??

Πανο σου μπηκανε ιδεες?????:p

prodigy
08-05-08, 15:22
παντως το ζωακι μετραει πολυ και μετα απο λιγες εβδομαδες σε συνηθιζει και εκει ειναι σκετη τρελα!!!!!!!!!

Πάνος
08-05-08, 15:29
Πανο σου μπηκανε ιδεες?????:p

τα εχω δει και ειναι πανεμορφα...αλλα παλια ειχα χαμστερ τα οποια σε ειχανε γραμμενο κανονικα...τα επιανα μεν αλλα δεν τα ενιωθες κοντα σου πως να το πω.....θεωρουσα πως ειναι το ιδιο και με τα τσιντσιλα....αλλα αν εξημερωνονται περισσοτερο...ναι μου μπαινουν ιδεες.....:D

prodigy
08-05-08, 15:39
καλη φαση ειναι αλλα ειναι "αγαπησιαρικο" ζωακι και μαραζωνει αν δεν του αφιερωνεις πολλες ωρες αγαπης!!!!και μακαρι να ερθει καμια σοβαρη εταιρεια με τροφες για τρωκτικα.....αλλα νομιζω πως οτι ζωακι και να εχεις αν του αφιερωσεις πολυ χρονο θα δεθει μαζι ς!!!!!

Πάνος
08-05-08, 16:11
.....αλλα νομιζω πως οτι ζωακι και να εχεις αν του αφιερωσεις πολυ χρονο θα δεθει μαζι ς!!!!!

σιγουρα με τον χρονο η σχεση καλυτερευει...αλλα καποια ζωα δενονται περισσοτερο απο καποια αλλα...ακομα και στους παπαγαλους μου το δεσιμο ειναι διαφορετικο αναλογα με το ειδος...και οι απαιτησεις τους σε χαδια...διαφορετικες...
ειναι το ταμπεραμεντο των ειδων...

glazar
08-05-08, 18:31
Η verse laga εχει πολυ καλες τροφες για τρωκτικα και με σειρα Prestige Premium.

prodigy
08-05-08, 19:31
χρησιμοποιουσα για ινδικα χοιριδια οταν ειχα αλλα τωρα σε φορουμ που ειδικευονται στα τσιντσιλα μ λενε να την αποφυγω οπως και τη vitakraft...ευχαριστω για το ενδιαφερον παντως!:p

glazar
09-05-08, 08:21
Ο λογος που πρεπει να την αποφυγεις?
Βελγικη τροφη ειναι με πολυ καλα συστατικα και επειδη ταιζα αρκετα με αυτη την τροφη μπορω να σου πω οτι ειναι παρα πολυ καλη εταιρεια.Δοκιμασμενη και απο μενα και απο αρκετους πελατες μου.Αυτοι που λενε οτι δεν ειναι καλη που το στηριζουν?

prodigy
09-05-08, 15:37
στο οτι εχει μεσα πολλες λιχουδιες για τσιντσιλα οι οποιες το μονο που κανουν ειναι να επιβαPυνουν το ευαισθητο στομαχι των chinchilla,μποpει ακομα να αναπτυξουν πολλυ ευκολα ζαχαpωδη διαβητη απο την γλυκωζη που εχουν ολες αυτες οι λιχουδιες....κανονικα η διατpοφη των τσιντσιλα πpεπει να αποτελειται μονο απο pellets,timothy hay kai alfalfa hay και το πολυ μια φοpa την εβδομαδα ενα μικpo κοματακι απο ειδικες λιχουδιες για τσιντσιλα (κυpiως αποξηpαμενα φpουτα)...οσο για τη πpestige την ταιζα σε ινδικα χοιpιδια οταν εκανα αναπαpαγωγες χωpiς κανενα πpoblhma....συγνωμη για τα γpaματα αλλα κατι επαθε το pliktpologio

ababapanos
30-10-08, 18:48
εχει κανεις να μας πει,πως ειναι? διαβαζω οτι ειναι πολυ γλυκο ζωακι http://www.rainforest-gr.com/chinchilla.html (http://anonym.to/?http://www.rainforest-gr.com/chinchilla.html)

να ρωτησω αυτους που εχουν γιατι σκευτομαι να παρω ενα... τελικα το τσιντσιλα μυριζει ασχημα? oxi τοσο αυτο οσο τα ουρα του στο ροκανιδι και γενικα ποσο βρομικο ειναι σαν ζωο? γιατι σε διαφορα σαιτ που διαβασα, εγραφε οτι ειναι απο τα ποιο καθαρα ζωα,και δεν μυριζει καθολου, αλλα ,ας μου πει καποιος που το ζει καθε μερα ,να πει

vaggos1
13-11-10, 17:19
Geia sas paidia pira ena tsintsila kai thelw na ma8w ama mporw na to taisw tt allo ektos apo tin ksira trofi apo petshop pou poulane .karota k tetoia mporw kanei?

Πάνος
13-11-10, 17:39
καλως ηρθες!
μεχρι να απαντησει καπιος που εχει και ξερει στην πρωτη σελιδα αυτου του θεματος εχει κανα 2 λινκ ;)
σε παρακαλω να γραφεις ελληνικα..

Salvo
14-11-10, 13:25
Μου επιτρέπετε λοιπόν να μπω κ γω στην κουβέντα σας?! Έχω κ γω ένα τσιντσιλά εδώ κ 2 χρόνια, είναι πολύ καλός,έκανε λίγο καιρό να μας συνηθίσει αλλά τώρα είναι μια χαρά. Δεν μυρίζει σχεδόν καθόλου(με καθάρισμα 1 φορά την εβδομάδα δεν μυρίζεις τίποτα!), είναι χαδιάρης και έχει την πιο απαλή κ την πιο πυκνή γούνα του κόσμου.Είναι δραστήριος κυρίως το βράδυ και του αρέσει η συνήθεια πχ να βγαίνει απ το κλουβί συγκεκριμένη ώρα κάθε μέρα.

Από την άλλλη δαγκώνει κ μασουλάει οτιδήποτε του κινεί την περιέργεια (απαγορεύεται να τρώει κάποια πράγματα)κ αν τον αφήσεις ελεύθερο στο σπίτι θα δυσκολευτείς πολύ να τον πιασεις.
Δεν κάθεται τόσο πολύ στα χέρια σου για να τον χαϊδεψεις όπως τα κουνέλια αλλά αν κατσεις κάτω αρχικά θα έρθει να σε περιτριγυρίσει, θα ανεβει πάνω σου κτλ.Για όποια άλλη απορία στειλε μου πμ να τα πούμε τηλεφωνικώς.

vaggos1
14-11-10, 17:46
εγω εχω 10 μερες που πηρα ενα και το δινω ξιρα τροφη απο τα pet shop τι αλλο μπορω να το ταισω που να μην πα8ει καποιο προβλημα?

Salvo
07-12-10, 15:36
Mόνο ξηρους καρπους κ σταφίδες (όχι παραπανω από 4 σταφιδες τη βδομαδα)