PDA

Επιστροφή στο Forum : Tricky's Fish Only Rio 400


Tricky
26-09-07, 11:15
Να πω και δυο λογια για το αγαπημενο μου fish only ...

Ξεκινωντας απο 120 λιτρα , περασα στα 240 και πλεον κατεληξα σε ενα RIO 400 ...αυτο το ενυδρειο στεγαζει εδω και λιγους μηνες τα θαλασσινα μου ψαρια.

Φωτογραφιες θα βγαλω συντομα , μολις τακτοποιησω τους κυκλοφορητες στο τανκ.Μερικα specifications :

1) Rio 400 με Highlite φωτα 2 χ 54 watt T5 Marine 15.000K
2) Skimmer Deltec MCE 600 πουσαρισμενο με αεραντλια 300 λ/ω + ξυλοπετρα Aquamedic Midi
3) Βιολογικο κανιστρο Eheim 2217 αποκλειστικα με siporax
4) 40 κιλα Ζωντανος Βραχος
5) Μικρη ποσοτητα αραγωνιτη Red sea
6) Αquaphos αντιφωσφωρο / aquamedic ανθρακα
7) Κυκλοφορια : δυο Tunze stream 6060 (6.000 l/h εκαστη) + 2 Tunze 6025 (2500 l/h εκαστη) + μια Marea 2400 + μια Εheim compact 1000 l/h

Ψαρια :
-Premnas biaculeatus
-Cathigaster valentini
-Centropyge bicolor
-Dascyllus trimaculatus
-Pseudochromis flavivertex
-Rhinecanthus verrucosus
-Rhinecanthus aculeatus (baby)
-Dascyllus reticulatus
-Euxiphipops navarchus

Καποια ψαρια απο το προηγουμενο ενυδρειο επρεπε να δοθουν ωστε να εξασφαλιστει η συμβατοτητα.Με διαφορα , το πιο εντυπωσιακο ψαρι ειναι ο Ναυαρχος αν και τα δυο trigger παραμενουν τα πιο αγαπημενα μου ψαρια:smt049

Κοραλια :
1) Ενα πολυ μεγαλο sarcophyton στο κεντρο του ενυδρειου
2) Mushrooms διαφορα
3) zoanthids
4) sinularia

Αυτα προς το παρον ...;)

accnt
26-09-07, 12:14
Πολύ ωραία.... αλλά αν δεν δούμε φωτογραφίες.....

Περιμένουμε....;)

Tricky
26-09-07, 12:29
Κατσε να βαλω σωστα τις δυο 6060 που προσφατα αγορασα απο πρωην χομπιστα :D:D:D

nikman
26-09-07, 13:44
Δώσε photos στο λαό :D

mikele
29-09-07, 12:00
το φανταζομαι ονειρεμενο αντε βαλε καμια φωτο να μαθαινουμε και εμεις οι νεοι θαλασσινοι.....:p

Tricky
01-10-07, 00:15
Μερικες φωτο στο ποδι αφου ουτε αυτο το Σαββατοκυριακο προλαβα να φροντισω το τανκ και να τακτοποιησω τον εξοπλισμο...παντως ετσι ειναι :D

Μεσα στην βδομαδα θα βαλω μερικες πανοραμικες καθως και φωτο του καθε ψαριου

Isidoros
01-10-07, 07:58
Πολυ καλό Βασίλη και εις ανώτερα.;)

accnt
01-10-07, 08:02
Όντως πολύ καλό!

enzo
02-10-07, 04:58
ωραιο Βασιλη, και μπραβο στην επιλογη σου να βαλεις στο fish only καποια
κοραλια, ετσι ειναι πολυ πιο φυσικο....:cool:
trigger, ξεtrigger ο ναυαρχος δεν παιζεται:grin:
τι νιτρικα μετρας?

υγ. εκεινο το damsel τι το θες εκει μεσα?...:grin:

Tricky
02-10-07, 07:04
Ευχαριστω παιδια ;)

Μαρινε , ο στοχος ειναι να καλυψω ολο το ενυδρειο με softies ...το σαρκοφυτο παει super και σκεφτομαι να βαλω και αλλο.

Νιτρικα εχω τωρα 25 ppm αλλα επεξεργαζομαι τροπους μειωσης.Σκεφτομαι για συστοιχια ratz sulphur filter και ψαχνω για φθηνο media.

Αυτη την εβδομαδα που εχω χρονο , θα εγκαταστησω σε τελικη θεση τους κυκλοφορητες , θα φτιαξω τον αραγωνιτη που σηκωθηκε οταν μπηκαν οι 6060 , θα καθαρισω και θα κανω μια αλλαγη νερου 180 λιτρα (50%)....δυστηχως το καλοκαιρι ολοι παραμελουμε λιγο τα ενυδρεια μας :cool:

zeroboy
02-10-07, 07:32
To Lo Βασίλη δεν την "πάλευε" άλλο με τα θηριάκια και το έβγαλες??
Μπράβο μ αρέσει πολύ η διαμόρφωση του βράχου και οι νέοι σου κάτοικοι.
Περιμένουμε κι άλλες φωτό.:);)

Tricky
02-10-07, 07:52
O sohal που ειχα πεταξε το Lo εκτος ενυδρειουzw

Το πιστευεις πως ενα τοσο μεγαλο ψαρι ''πεταξε'' ? Το βρηκα στο πατωμα πριν καποιο καιρο.

Μετα εφυγε και ο sohal και βρηκε αλλο σπιτι μεγαλυτερο ...

zeroboy
02-10-07, 08:33
Κρίμα για το Lo:(.Ειναι αυτό που έλεγες με τα tang και ειδικά ο sohal που είναι και τσαμπουκας δεν το χώραγε ο "τόπος".:smt084

accnt
02-10-07, 08:42
Εμένα παιδιά ο sohal μου είναι αρνι..... :D
Δεν πειράζει κανέναν και τίποτα στο ενυδρείο. Έχω ακόμα έναν yellow και έναν λευκόστερνο και μπορώ να πω ότι οι ψευτοτσαμπουκάδες (τίποτα σημαντικό) γίνονται ανάμεσα στον yellow και τον λευκόστερνο. Ο sohal κύριος, τους κοιτάει και συνεχίζει τις βόλτες του αμέριμνος.....
Κρίμα που θα πρέπει να τον αποχωριστώ τώρα που θα "πέσω" σε λίτρα....:(

Θανάσης
02-10-07, 15:51
Πολύ ωραίο :smt038!!!!και από τι βλέπω θα γίνει ακόμα καλύτερο!!!!:D:smt045

nikman
03-10-07, 11:20
Βασίλη μου αρέσει πολύ το στήσιμο του ενυδρείου σου.
Τι άλλα ψάρια έχεις σκοπό να προσθέσεις; πεταλούδες δε πρόσεξα έχεις θα βάλεις;

Tricky
03-10-07, 12:43
Το στησιμο του βραχου εγινε με κυριο γνωμονα την υγεια των ψαριων αφου υπαρχουν πολλες κρυψωνες για ολα τα ψαρια ...

Πεταλουδες δεν βαζω αφου οι ομορφες του ειδους ειναι ευαισθητες και φοβιτσιαρες ...μπορει να μην εχω τσαμπουκαδες τωρα αφου εχω διαλεξει με προσοχη τα ψαρια ωστε να ειναι ολα semi aggressive και να υπαρχει αμοιβαιος σεβασμος.

Παραδειγματα :
1)Pseudochromis flavivertex : ενα μικρο,φαινομενικα ακακο ψαρακι...κι ομως σε ενα peaceful tank μπορει να ''εξοντωσει'' ολα τα μικρα ψαρια αν θελει.
2)Cathigaster valentini : ακακο ψαρι αρκει να μην εχει συγκατοικους με μακρια πτερυγια αφου ειναι fin ripper.Ο Maroon clown τον εχει παρει χαμπαρι και δεν το αφηνει να πλησιασει κοντα του (μιλαμε για κουτουλιες)
3)Τα δυο damsel ειναι διαολοι αλλα μονο μεταξυ τους μπορουν να κανουν τσαμπουκαδες αφου απο τους υπολοιπους κατοικους θα φανε ξυλο και το ξερουν :D
4)Τα δυο trigger ειναι της ιδιας οικογενειας Rhinecanthus και γενικα καλα παιδια...αρκει να μην ενοχληθουν ή πεινασουν :p Η διαφορα μεγεθους μεταξυ τους ειναι τεραστια οπως ισως φαινεται στην τελευταια φωτο που ποσταρα

Ο Ναυαρχος ειναι απλα ...ναυαρχος :D:D

mikele
05-10-07, 18:26
φανταστικο Βασιλη το ενυδρειο σου ......διαβαζω αυτα που γραφεται και βλεπω τι "παιζει" σιγα σιγα....μπραβο σου....

andreas72
16-12-08, 23:53
3) Βιολογικο κανιστρο Eheim 2217 αποκλειστικα με siporax

5) Μικρη ποσοτητα αραγωνιτη Red sea



μετά από ένα χρόνο και κάτι!!!:smt120.....:).και διαβάζοντας διαφορα στο forum συμερα,διάβασα και αυτό το θέμα,και έχω 2 απορίες,έχω διάβαση ότι ο αραγωνιτης όσο περισσότερος είναι τόσο καλύτερα,και το δεύτερο, βιολογικό φίλτρο γιατί?? αφού λέμε-λετε-λενε μονο LR???

και εγώ σκέφτομαι να το βγάλω το βιολογικό ...αλλα......το σκέφτομαι :)

Tricky
17-12-08, 10:17
Ολα ειναι σχετικα φιλε μου ...ενα ενυδρειο με νορμαλ ψαρια , επαρκη live rock σωστα στημενο και με αρκετη κυκλοφορια συν ενα καλο σκιμερ , δεν θελει βιολογικο φιλτρο.

Το παραπανω ενυδρειο φτιαχθηκε για πολλα ψαρια , καποια εκ των οποιων πολυ επιθετικα και μεγαλοι φαγανες (=κουραδομηχανες).Ο οποιος ζωντανος βραχος ,οπως βλεπεις, δεν στηθηκε για ομορφια ετσι (ποτε δεν μου αρεσε το aquascaping) αλλα για να νιωθουν τα ψαρια προστατευμενα ...οταν το διελυσα , το ενυδρειο ηταν βουρκος αφου μαζευε βρωμια.Επισης το σκιμερ ηταν οριακο για τα λιτρα και την ισχυοφορτιση μου.

Αρα ενιωθα (και ειχα) ασφαλεια με το βιολογικο κανιστρο το οποιο μαλιστα ειχα να καθαρισω πολυ καιρο (γιαυτο ειχε μονο σιποραξ μεσα).


Φυσικα δεν θα εστηνα ποτε ενα reef ενυδρειο με τεχνητα βιολογικα υλικα ..στο fish only with (little) live rock ομως , ενα βιολογικο φιλτρο μπορει να σωσει το ενυδρειο (ειδικα αν και ο υπολοιπος εξοπλισμος δεν ειναι ''αριστος'').Και εξηγω : στο επιθετικο fish only με ψαρια θηρευτες ο ζωντανος βραχος γρηγορα απογυμνωνεται απο τον μικροκοσμο του και ειδικα απο τους καθαριστες του ...σκουληκια , μαλακια και λοιποι σκουπιδιαριδες και νεκροθαφτες γρηγορα εξαφανιζονται απο το live rock.Αν μου πεθαινε ενα χοντρο ψαρι 15 εκατοστων και εγω ελειπα , θα ηταν σαν να ταιζω το τανκ με ενα κουτι flakes σε μια δοση .

Οσο αφορα την αμμο , ειχα λιγη γιατι τοση ειχα στο προηγουμενο ενυδρειο απο οπου τη μετεφερα (στα 240 λιτρα ηταν αρκετη αλλα στα 400 λιτρα ηταν λιγη:)) .Δεν προσθεσα αλλη γιατι θα πηγαινε χαμμενη με τα trigger αφου θα κατεστρεφαν οποιοδηποτε ειδους deep bed πηγαινε να δημιουργηθει (ανακατεβουν βιαια την αμμο συνεχεια ψαχνωντας σκουληκια κλπ για να φανε).

madfdg
17-12-08, 16:42
Αντρέα με το βράχο που έχεις δεν χρειάζεσαι εξωτερική βιολογία! Σιγά -σιγά θα καταργήσεις το βιολογικό φίλτρο (μαζί με την ανασφάλεια σου:D:D:D)!

andreas72
18-12-08, 01:23
Αντρέα με το βράχο που έχεις δεν χρειάζεσαι εξωτερική βιολογία! Σιγά -σιγά θα καταργήσεις το βιολογικό φίλτρο (μαζί με την ανασφάλεια σου:D:D:D)!

για να το λες εσει κατι παραπανω θα ξερεις :D:D:D:D:D

alexx
18-12-08, 10:44
για να το λες εσει κατι παραπανω θα ξερεις :D:D:D:D:D
Ξερει! Και εγω στο λεω αλλα δεν με ακους.Τα μαλακια μου με ασπρισες εδω και 10 χρονια που σε ξερω:D

andreas72
18-12-08, 19:20
http://content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/000202ED.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10)Ξερει! Και εγω στο λεω αλλα δεν με ακους.Τα μαλακια μου με ασπρισες εδω και 10 χρονια που σε ξερω:D






(http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=12)