PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικα για παπαγαλοψαρα


stnikolas
25-09-07, 10:47
Χαίρομαι που είστε εδώ για να με βοηθήσετε
από τον ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ έχω ένα 90αρι ενυδρείο στο οποίο έχω μέσα 2 παπαγαλόψαρα 1 αφρικάνα 1 πλακόστομο 2 γλείφτες και ένα γατόψαρο
το τελευταίο διάστημα παρατήρησα το εξής στην ποιότητα του νερού ...ενώ έχω χαμηλό ph περίπου 7-8 το GH είναι υψηλό ...που μπορεί να οφείλετε ? Καθώς και τα Ν03 είχαν ανεβεί υψηλά...

Σε γενικές γραμμές ο προβληματισμός μου είναι ότι κάποιες τιμές στο νερό αλλάζουν ..τα αίτια πια μπορεί να είναι ? Σε όλα τα μαγαζιά με ενυδρεία σου μιλούν για διάφορα χημικά τα οποία μπορείς να χρησιμοποίησής για να αλλάξεις της τιμές αυτές αλλά γιατί να μπαίνουμε σε αυτήν την διαδικασία εάν μπορούμε με μια απλή πρόληψη να έχουμε αποτελέσματα

Σας ευχαριστώ

netblues
25-09-07, 10:52
Μικρο ενυδρειο, πολλα ψαρια ασχετα μεταξυ τους, λιγες αλλαγες νερου.
Ασε τα χημικα και ξεκινα συχνες αλλαγες νερου.
Και δες τι θα κανεις με τα ψαρια σου.

george
25-09-07, 10:54
http://www.tolibra.com/test/DyedFish.htm

stnikolas
25-09-07, 11:01
Πριν από 2 ημέρες τα παπαγαλόψαρα που έχω μέσα στο ενυδρείο γέννησαν και δεν ξέρω τι ακριβώς να κάνω
το μόνο που σκέφτηκα πριν γεννήσουν ήταν να χωρίσω το ενυδρείο εσωτερικά με ένα Plexiglas ώστε να μην ενοχλούνται από τα άλλα ψάρια
θα ήθελα να μάθω 1)χρόνο επώασης ..2)αν πρέπει το ζευγάρι να παραμείνει στον ίδιο χώρο με τα αυγά 3)αν πρέπει το νερό να το εμπλουτίσω με κάποιο συστατικό


ευχαριστω
-------------------------
http://www.tolibra.com/test/DyedFish.htm

Είχα αγνοία για όλα αυτά αλλά δεν μπορώ και να τα πετάξω ...ευτυχώς τουλάχιστον που δεν είναι χρωματισμένα

netblues
25-09-07, 11:03
Καταρχας ειναι απιθανο να αναπαραχθουν, (ειναι συνηθως στειρα) αλλα δεν το θελεις κιολας.
Δεν ειπαμε να τα πεταξεις, αλλα σε 90 λιτρα τα πραγματα ειναι απαγορευτικα...

stnikolas
25-09-07, 11:05
Μικρο ενυδρειο, πολλα ψαρια ασχετα μεταξυ τους, λιγες αλλαγες νερου.
Ασε τα χημικα και ξεκινα συχνες αλλαγες νερου.
Και δες τι θα κανεις με τα ψαρια σου.

καμιά πρόταση ? χωρίς να κάνω πολλές ..αλλαγές?

δυστυχώς εδώ στο Ηράκλειο δεν έχω βρει κάποιο μαγαζί το οποίο θα μπορούσε να κρατήσει κάποια από τα ψάρια που έχω ώστε να μου δώσει άλλα.

chemical mac
25-09-07, 11:58
Καταρχήν 7 - 8 pH δεν είναι χαμηλό, τώρα gH kH είναι αντίστοιχα των τιμών του pH σου. Δεν μας είπες ποιες είναι οι άλλες τιμές μόνο πεχά αναφέρεις. Τα αυγά που έχεις κατά πάσα πιθανότητα θα τα φάνε οι γονείς ή θα μουχλιάσουν. Να βγουν ψαράκια πάντως λίγο δύσκολο (το λέω από προσωπική πείρα)

PascM
25-09-07, 23:26
Με τι μετράς? Το ΡΗ από το 7-8 έχει μεγάλη απόσταση και διαφορά!

Τώρα όσον αφορά τα ψάρια σου και αν όντως γέννησαν τα παπαγαλόψαρα! Άσε τη φύση να δουλέψει και αν και ακούγετε κακό καλύτερα τα μωρά να μην μεγαλώσουν εφόσον και αν.