PDA

Επιστροφή στο Forum : σχέση CO2, ΚΗ, και Ph


candus
23-09-07, 13:01
Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:
Είναι σαφές ότι CO2, Kh και PH συνδέονται μεταξύ τους. πως όμως? Δηλαδή μεταβολή οποιουδήποτε από τα τρία μεταβάλλει και τα άλλα δύο? δηλαδή πχ αν ρίξω το ph με κάποιο οξυ (πχ ξύδι) πως θα μεταβληθούν τα άλλα δύο?
Τέλος θέλω να ρωτήσω πως μπορώ να ρίξω το KH χωρίς να μεταβληθεί η σκληρότητα?
Παρακαλώ μόνο υπεύθυνες απαντήσεις! Ευχαριστώ!

PascM
23-09-07, 13:29
Το ΚΗ δεν επηρεάζει την σκληρότητα!
Τα υπόλοιπα που αναφέρεις ναι είναι συνδεδεμένα αλλά πρέπει να καταλάβεις το εξής!
Η ΚΗ είναι αυτή που κατα κάποιον τρόπο ας μου επιτραπεί η έκφραση ρυθμίζει το ΡΗ!
Επομένως απο την στιγμή που το Co2 επηρεάζει την ΚΗ τότε αυτή με την σειρά της επηρεάζει το ΡΗ.

Ενα πολύ καλό άρθρο θα βρεις εδώ http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/co2b.htm

netblues
23-09-07, 13:57
Το KH ειναι η ΑΝΘΡΑΚΙΚΗ σκληρότητα..

Strahos
23-09-07, 13:58
με σταθερά την ΚΗ, αυξάνοντας το co2, κατεβαίνει το ph και αντίστροφα.
Την ΚΗ (ανθρακική σκληρότητα) καθώς και το ph μπορείς να τα "ρίξεις" με προσθήκη νερού από αντίστροφη όσμωση.

ο πίνακας που σου δείχνει πως σχετίζονται CO2-KH-ph είναι στο λινκ:
http://www.aquatek.gr/vb/attachment.php?attachmentid=4844&d=1160585086

netblues
23-09-07, 14:21
Και να αυξησεις την ανθρακικη σκληροτητα προσθετωντας μαγειρικη σοδα...

mmbuna
23-09-07, 17:10
Τέλος θέλω να ρωτήσω πως μπορώ να ρίξω το KH χωρίς να μεταβληθεί η σκληρότητα?


Στα υπόλοιπα σου απάντησαν οι προλαλήσαντες ελπίζω ικανοποιητικά.
Τώρα, λές θέλεις να ρίξεις το ΚΗ (που όπως ξέρεις τώρα είναι η ΑΝΘΡΑΚΙΚΗ σκληρότητα) χωρίς να μεταβληθεί η σκληρότητα.

Μοίπως εννοείς, πως μπορείς να ρίξεις το ΚΗ (ανθ. σκληρότητα) χωρίς να ρίξεις το GH (γενική σκληρότητα), ή το ανάποδο? Αλλιώς δεν έχει νόημα η ερώτηση σου.

Θα πρέπει να γίνεις πιο συγκεκριμένος με τις 2 σκληρότητες και τι θέλεις να κάνεις. Η ΚΗ είναι πιο 'άμεσα' συνδεδεμένη με την ικανότητα του νερού να αντιστέκεται σε αλλαγές pH, (φαντάσου τις σκληρότητες ΚΗ/GH σαν buffer αν σε βοηθά ο όρος) αλλά και η GH, παίζει υποδεέστερο μεν, αλλά παίζει κάποιο ρόλο στις αλλαγές των τιμών pH στο νερό σου.

candus
23-09-07, 19:02
Στα υπόλοιπα σου απάντησαν οι προλαλήσαντες ελπίζω ικανοποιητικά.
Τώρα, λές θέλεις να ρίξεις το ΚΗ (που όπως ξέρεις τώρα είναι η ΑΝΘΡΑΚΙΚΗ σκληρότητα) χωρίς να μεταβληθεί η σκληρότητα.

Μοίπως εννοείς, πως μπορείς να ρίξεις το ΚΗ (ανθ. σκληρότητα) χωρίς να ρίξεις το GH (γενική σκληρότητα), ή το ανάποδο? Αλλιώς δεν έχει νόημα η ερώτηση σου.

Θα πρέπει να γίνεις πιο συγκεκριμένος με τις 2 σκληρότητες και τι θέλεις να κάνεις. Η ΚΗ είναι πιο 'άμεσα' συνδεδεμένη με την ικανότητα του νερού να αντιστέκεται σε αλλαγές pH, (φαντάσου τις σκληρότητες ΚΗ/GH σαν buffer αν σε βοηθά ο όρος) αλλά και η GH, παίζει υποδεέστερο μεν, αλλά παίζει κάποιο ρόλο στις αλλαγές των τιμών pH στο νερό σου.

Αγαπητοί, διευκρινίζω :
1) Μαλάκωσα το νερό με ρητίνες και απιονισμένο και ενώ έπεσε πάρα πολυ η GH, ωστόσο η KH παραμένει σχετικά ψηλά (4 GH, 10KH), ενώ και το PH παραμένει ψηλότερα από όσο θα ήθελα (PH 7,2). Οπότε, τώρα θέλω να ρίξω KH και ΡΗ χωρίς να πέσει άλλο η GH (αντιθέτως πρέπει να ανέβει λίγο). Πως μπορώ να ισορροπήσω τα παραπάνω, περίπου εκεί που θέλω (δηλ. GH8, KH6, PH6,5). Επίσης το παράδοξο είναι ότι τα επίπεδα CO2 είναι σχετικά υψηλά, δηλ περίπου 30mg/lt, ενώ βάσει των πινάκων θα πρέπει να είναι γύρω στο 18-20.

netblues
23-09-07, 19:09
Ο μονος πρακτικος τροπος να χαμηλωσεις το ΚΗ ειναι αραιωνοντας το νερο σου με νερο απο αντιστροφη οσμωση. Για να αυξησεις το gh μπορεις να προσθεσεις λιγο Mg2So4 (ενυδρο θειικο μαγνησιο ή αλλιως epsom salt).
Πωλειται στα φαρμακεια, (μερικες φορες κατοπιν παραγγελιας).
Το παραδοξο περι co2... Πως μετρας τα 30mg? και πως το ph?

candus
23-09-07, 19:27
Ο μονος πρακτικος τροπος να χαμηλωσεις το ΚΗ ειναι αραιωνοντας το νερο σου με νερο απο αντιστροφη οσμωση. Για να αυξησεις το gh μπορεις να προσθεσεις λιγο Mg2So4 (ενυδρο θειικο μαγνησιο ή αλλιως epsom salt).
Πωλειται στα φαρμακεια, (μερικες φορες κατοπιν παραγγελιας).
Το παραδοξο περι co2... Πως μετρας τα 30mg? και πως το ph?

το CO2 και το PH τα μετράω με υγρά τεστ, τα υπόλοιπα (ΚΗ, GH και νιτρικά) με καρτελάκια.

klaz
23-09-07, 19:29
τα υπόλοιπα (ΚΗ, GH και νιτρικά) με καρτελάκια.ααααα,καλαααα.........:rolleyes:

netblues
23-09-07, 19:31
Η ακριβεια των μετρησεων σου φταιει.
Ακριβεια για co2 μονο αν μετρας με ηλεκτρονικο ph μετρο, οσο για το KH, GH.. παρε υγρα, ειναι αρκετα ακριβη.

candus
23-09-07, 19:36
Η ακριβεια των μετρησεων σου φταιει.
Ακριβεια για co2 μονο αν μετρας με ηλεκτρονικο ph μετρο, οσο για το KH, GH.. παρε υγρα, ειναι αρκετα ακριβη.

Ωστόσο, επειδή το καρτελάκι έχει και ph πάνω, η ένδειξη του PH, ταιριάζει με αυτή του υγρού. Πόσο κοστίζει το ηλεκτρονικό πεχάμετρο (δηλαδή μετράει Ph και CO2?)

netblues
23-09-07, 19:43
Ηλεκτρονικα ph μετρα μπορεις να βρεις απο 20-25 ευρω στο ebay..
Γενικοτερα η μετρηση του ph ειναι μια πονεμενη υποθεση.
Το test co2 που εχεις ουσιαστικα μετραει ph.....
Ο προσδιορισμος του co2 γινεται μετρωντας το KH, (με υγρα τεστ) και μετρωντας το ph τουλαχιστον με ακριβεια ,1 του βαθμου, και στη συνεχεια απο τον πινακα.
Ο πινακας ισχυει με τη πορυποθεση οτι το co2 ειναι το μονο οξυ που υπαρχει στο ενυδρειο... Αν υπαρχουν και αλλα οξεα, (πχ τυρφη) τοτε εχουμε λιγοτερο co2 απο οσο μετραμε.
Παρολα αυτα η ποσοτητα του co2 δεν ειναι τοσο κρισιμη.. απο 20-25 ppm μεχρι 40+ το αποτελεσμα στα φυτα ειναι πρακτικα το ιδιο.

candus
23-09-07, 19:55
Εριξα μια κουταλιά ξίδι, μήπως και καταφέρω να ρίξω λίγο το ph, αλλά δεν κατάφερα τίποτα. Είναι λάθος το ξίδι?

netblues
23-09-07, 19:56
Ξυδι και λεμονι μονο στη σαλατα....

candus
23-09-07, 20:06
οκ. τωρα που έκανα τη βλακεία, μήπως πρέπει να κάνω κάτι για να την αναιρέσω?

netblues
23-09-07, 20:07
Σε ποσα λιτρα εριξες την κουταλια? Τι κουταλια ηταν? σουπας? γλυκου?

candus
23-09-07, 20:10
μια κουταλια σουπας σε 60 λίτρα

netblues
23-09-07, 20:24
Μαλλον τιποτε δεν θα γινει, αλλα για να ειμαστε σιγουροι επιβαλεται μια αλλαγη νερου...

mmbuna
23-09-07, 20:35
Παρακαλώ μόνο υπεύθυνες απαντήσεις! Ευχαριστώ!

Δεν θέλω να ακουστώ κακός, υπερόπτης κλπ κλπ, αλλά όταν παρακαλάς και ζητάς "υπεύθυνες απαντήσεις' και μετά κάνεις άλλο από αυτό που σου προτείνεται, μάλλον σπαταλάμε τον χρόνο σου αδίκως.

Έχεις ρίξει απιονισμένο νερό, ξύδι και χρησιμοποίησες και ρυτίνες στο ενυδρείο μέχρι στιγμής. Πες μου, πότε τα έκανες όλα αυτά?

Όπως αναλύθηκε πια πάνω, οι σκληρότητες λειτουργούν σαν buffer για το pH. Σαν buffer χρειάζεται κάποιος χρόνος αναπροσαρμογής να ισοροπήσει το όλο σύστημα εκ νέου όταν πειράζεις μια από τις διαστάσεις ΚΗ, GH. Γιαυτό είναι σημαντικό να μας πεις τα εξής:

Πότε έριξες απιονισμενο νερό?
Τι έδειξαν οι μετρήσεις σου μετά αυτή σου την επέμβαση σε σχέση με τις παλαιότερες?

Πότε χρησιμοποίσησες ρυτίνες? Πόσο άλλαξαν ξανά οι μετρήσεις σου μετά από αυτή σου την επέμβαση?

Τέλος, πότε έριξες ξύδι? Πόσο άλλαξαν ξανά-μανά (που λένε στο χωριό μου) οι μετρήσεις σου μετά από κι αυτή σου την επέμβαση?

Το pH θέλει τον χρόνο του για να πέσει (και να ανέβει) όταν προσπαθείς να το επηρεάσεις μέσω της σκληρότητας του νερού, αλλά αυτή είναι η σωστότερη και πιο μόνιμη επιρροή που μπορείς να έχεις στο pH σου.

Tolis
23-09-07, 21:13
Εριξα μια κουταλιά ξίδι, μήπως και καταφέρω να ρίξω λίγο το ph, αλλά δεν κατάφερα τίποτα. Είναι λάθος το ξίδι?Οι υπευθυνες απαντησεις θελουν και υπευθυνες ερωτησεις.....

chrisx
23-09-07, 21:47
Σχετικά με το ξύδι :
Επειδή έχω κάνει δοκιμές (όχι βέβαια στο ενυδρείο) και μετρούσα με ηλεκτρονικό πεχάμετρο σε δοχείο 80 λίτρων ρίχνοντας κάτι ας πούμε 2-3 κουταλιές έβλεπα μια μείωση της τάξης του 0,6-0,9 βαθμού (πχ από 7,8 σε 7,0). Βέβαια σε μέτρηση μετά από περίπου 10 λεπτά στο ίδιο δοχείο με το ίδιο νερό το PH επανερχόταν στην αρχική του τιμή.
Σε ερώτηση που έκανα σε φίλη χημικό, μου ανέφερε ότι το ξύδι είναι αρκετά ασταθές και στην συνέχεια "διαλύεται" για αυτό και το νερό τείνει προς τις αρχικές τιμές.
Λογικά δεν θα γίνει κάτι παραπάνω στο ενυδρείο (πέρα από το σοκ των ψαριών λόγω της ολιγόλεπτης αυξομειωσης) αλλά καλό είναι να προγραμματίσεις αυτό που προτείνει ο netblues
αλλα για να ειμαστε σιγουροι επιβαλεται μια αλλαγη νερου...

netblues
23-09-07, 21:50
Το ξυδι ομως εχει και αλλα πραγματα, οπως πχ ζαχαρα, και μπορει να προκαλεσει κανενα algae bloom , και μετα αντε γεια ψαρια...

candus
23-09-07, 23:33
Αγαπητοί ενυδριόφιλοι,
1) Ζήτησα υπεύθυνες απαντήσεις, διότι τη συγκεκριμένη ανευθυνότητα με το ξύδι, την διάβασα στο συγκεκριμένο forum. Άρα δεν καταλαβαίνω γιατί τόση επιθετικότητα με την συγκεκριμένη διευκρίνηση.
2) Για όποιον ενδιαφέρεται πραγματικά να βοηθήσει με τις γνώσεις του και όχι απλά να κριτικάρει (αναφέρομαι στον TOLIS ο οποίος είναι και adminstrator) θέλω να αναφέρω το ιστορικό :
Την περασμένη Τετάρτη έβαλα στο φίλτρο ένα μαξιλαράκι με ρητίνη για να μαλακώσω το νερό. Το αφαίρεσα την Παρασκευή και όντως η GH είχε πέσει στο 4-5. Η KH όμως ήταν περίπου στο 10 ενώ το PH δεν είχε μεταβληθεί καθόλου. Το Σάββατο επανέλαβα τις μετρήσεις και ήταν ακριβώς οι ίδιες. Οπότε, αποφάσισα να κάνω μερική αλλαγή με μισό απιονισμένο και μισό βρύσης (μέχρι εδώ και για το απιονισμένο νερό και για τις ρητίνες δεν έχω διαβάσει τίποτε κακό και από ότι διαβάζω και από άλλα μέλη χρησιμοποιούνται συχνά). Σήμερα Κυριακή επανέλαβα τις μετρήσεις και ήταν οι ίδιες, οπότε και χρησιμοποίησα το ξύδι, το οποίο επαναλαμβάνω ότι διάβασα στο forum.
Εάν κάποιος γνωρίζει και ενδιαφέρεται να βοηθήσει ας μου πει : Τι ποσοστό του νερού πρέπει να αλλάξω για να αποφύγω παρενέργειες από το ξύδι? και τελικά τι πρέπει να κάνω για να ρίξω την KH και κατά συνέπεια το ph? οι ρητίνες και το απιονισμένο απαγορεύονται?

PascM
23-09-07, 23:42
Διάβασες στο forum οτι χρησιμοποιούμε ξύδι για να πέσει το ΡΗ ?

Tolis
23-09-07, 23:43
Επιμενω στην τοποθετηση μου:
Εριξα μια κουταλιά ξίδι, μήπως και καταφέρω να ρίξω λίγο το ph, αλλά δεν κατάφερα τίποτα. Είναι λάθος το ξίδι?Πρωτα ρωταμε, και μετα πραττουμε = υπευθυνη ερωτηση.
Πρωτα πραττουμε, και μετα ρωταμε μηπως ειναι λαθος = ανευθυνη ερωτηση.
Θα ηθελα να δω που μας ξεφυγε αυτο που διαβασες με το ξυδι.

candus
23-09-07, 23:45
Διάβασες στο forum οτι χρησιμοποιούμε ξύδι για να πέσει το ΡΗ ?

δες εδώ...

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=10786&highlight=%EE%FD%E4%E9+%EA%E1%E9+Ph

PascM
23-09-07, 23:51
Δεν το ξαναδιαβάζεις καλύτερα? γιατί μάλλον το σκάναρες αρκετά γρήγορα!?

candus
23-09-07, 23:58
Επιμενω στην τοποθετηση μου:
Πρωτα ρωταμε, και μετα πραττουμε = υπευθυνη ερωτηση.
Πρωτα πραττουμε, και μετα ρωταμε μηπως ειναι λαθος = ανευθυνη ερωτηση.
Θα ηθελα να δω που μας ξεφυγε αυτο που διαβασες με το ξυδι.

Tolis, λυπάμαι αλλά θα διαφωνήσω. Κατά τη γνώμη μου η εξίσωση έχει ως εξής :
Πρωτα διαβάζουμε στο forum και μετά πραττουμε, και μετα ξαναρωταμε μηπως ειναι λαθος = ανεύθυνοι γράφουν διάφορα στο forum, τα διαβάζουν οι αρχάριοι και κάνουν λάθη + μετά προσπαθούν να βρουν τι είναι πραγματικά το σωστό.
-------------------------
Δεν το ξαναδιαβάζεις καλύτερα? γιατί μάλλον το σκάναρες αρκετά γρήγορα!?

διάβασες την απάντηση του Fonamstel (http://www.aquatek.gr/vb/member.php?u=231) http://www.aquatek.gr/vb/images/statusicon/user_offline.gif vbmenu_register("postmenu_99698", true); ?

PascM
23-09-07, 23:59
Διάβασα και τις ποιο κάτω όμως αλλά και τις ποιο πάνω! Όπως φυσικά και το όλο thread! Το συμπέρασμα που έβγαλα είναι οτι με το ξύδι δεν έχω σιγουριά! Εσύ τι συμπέρασμα έβγαλες?

candus
24-09-07, 00:08
Δηλαδή θέλεις να μου πεις ότι γίνεται σαφές στην συγκεκριμένη συζήτηση ότι το ξύδι απαγορεύεται δια ροπάλου?
Γιατί μάλλον θα πρέπει να ξαναδώ τα ελληνικά μου...
-------------------------
Το συμπέρασμα που έβγαλα εγώ (που είμαι και σχετικά αρχάριος στο χόμπυ) είναι ότι όντως δεν έχει σίγουρα αποτελέσματα με το ξύδι. Σίγουρα όμως δεν αναφέρεται από κανέναν ότι αυτό μπορεί να είναι επικίνδυνο ή ότι τέλος πάντων δεν επιτρέπεται.

PascM
24-09-07, 00:08
Να τα ξαναδείς διότι ούτε εγώ έγραψα οτι το ξύδι απαγορεύεται δια ροπάλου!
Και να προσέξεις και τις απαντήσεις π.χ. του Τόλη που λέει οτι δεν θα το συμβούλευε και ειδικά σε λίγα λίτρα!

candus
24-09-07, 00:10
Και ειλικρινά το συνεχίζω το θέμα, γιατί μπορεί και κάποιος άλλος να την πατήσει! και δεν νομίζω ότι η ειρωνεία που βγάζουν κάποιοι είναι ό,τι καλύτερο για έναν αρχάριο που την πάτησε με λάθος πληροφορίες! (και δεν αναφέρομαι σε εσένα φυσικά.)

PascM
24-09-07, 00:17
Ποιος σε ειρωνεύτηκε? Μήπως πρέπει να διαβάσεις και λίγο το αρχικό σου ποστ? Είναι σαν να λες οτι εδώ μέσα απαντούμε ανεύθυνα! Επομένως να σου απαντήσει μόνον κάποιος που είναι υπεύθυνος!

Tolis
24-09-07, 00:21
Καμμια διαθεση ειρωνειας. Απλα οταν ζητας υπευθυνες απαντησεις, ειναι σαν να βαζεις άλλο "κυρος" στη συζητηση, το οποιο καταριπτεις μονος σου μετα.

candus
24-09-07, 00:30
Αντιθέτως, έθεσα την ερώτηση στο συγκεκριμένο forum, γιατί έχω διαπιστώσει ότι υπάρχουν άτομα με μεγάλη εμπειρία και γνώσεις σ' αυτό. Επειδή όμως, όπως και σε όλες τις ομάδες, υπάρχουν και κάποιοι ημιμαθείς, ζήτησα να απαντήσουν αυτοί που γνωρίζουν καλά το θέμα. Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι το παίρνουν προσωπικά.
-------------------------
Εξάλλου οι ανεύθυνες ερωτήσεις δεν βλάπτουν κανέναν. Σε πλήρη αντίθεση με τις ανεύθυνες απαντήσεις.
Πάντως πραγματικά δεν θέλω να δώσω συνέχεια. Το μόνο που θέλω είναι να μάθω ποιος είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος για να πετύχω στο ενυδρείο μου, τις συνθήκες που περιγράφω παραπάνω. Και ειλικρινά έχω κάθε φιλική διάθεση προς τους συμμετέχοντες και ευχαριστώ όσους σπατάλησαν το χρόνο τους για να μου απαντήσουν.

Tolis
24-09-07, 00:35
Αν κι απο οτι ειδα σε εχουν μαλλον καλυψει οι πρωτοι απαντωντες, πες καλυτερα τι μετρησεις βρυσης εχεις, και τι θελεις να καταφερεις (και για τι ειδους ενυδρειο και ψαρια). Χρειαζεσαι πριν απο ολα υγρα τεστ σκληροτητας (ΚΗ GH) για να ξερουμε τι λεμε.

candus
24-09-07, 00:52
Το ενυδρείο μου είναι βιοτοπικό "Ασία" 60λίτρα. Φυτεμένο με διάφορα cryptocoryne, valisneria, ένα rotalla κόκκινο και ένα tiger lotus. Απο ψάρια έχω 2 dwarf gourami, 5 zebra danio, 5 αρλεκίνους και 4 kuhli loach. Ξέρω ότι τα καρτελάκια δεν δίνουν πολύ αξιόπιστα αποτελέσματα, ωστόσο για το νερό της βρύσης μου δείχνουν GH και ΚΗ σε πολύ ψηλά επίπεδα (17 και για τα δύο). Αύριο θα πάρω τα υγρά και θα ξέρω ακριβώς. Πάντως το pH που το μετράω με υγρό μου το βγάζει πάνω από την κλίμακα του τεστ (έχει εως 7,6). Οι συνθήκες που έχω στο ενυδρείο σήμερα είναι GH~4, KH~10 και
PH~7,2. Aυτές που θέλω να πετύχω είναι GH8, KH6 και ph6,5 - 6,80.

Tolis
24-09-07, 00:57
Πριν μιλησουμε αφου κανεις τα τεστ με τα υγρα, να ξερεις πως δεν χρειαζεσαι τοσο μαλακο κι οξινο νερο για τα ψαρια που εχεις.

candus
24-09-07, 01:01
Τα φυτά?

PascM
24-09-07, 01:01
Προτίμησε τεστ της ΑΡΙ ή ΤΕΤΡΑ μια και έχουν αρκετά καλύτερη αξιοπιστία.

Tolis
24-09-07, 01:03
Ουτε - θα βοηθιοντουσαν ομως απο παροχη CO2 (που θα σου εριχνε λιγο και το pH)

chemical mac
24-09-07, 11:17
Ενας τρόπος πτώσης pH είναι με άκουα φόρτε ως όξινο που είναι ΑΛΛΑ δεν είναι ο ενδεδειγμένος. Δεν υπάρχει καμμιά φόρμουλα (πχ x ml στα x λίτρα). Πρέπει να πάρεις μια βαθμονομημένη φιάλη 500ml να μετρήσεις το νερό σου και μετά να αρχίσεις να προσθέτεις ακουαφόρτε με σύριγγα ινσουλίνης που έχει βαθμονόμηση έως 1ml. Και βέβαια μετά από κάθε πρόσθεση ξαναμετράς. Αφού καταλήξεις κάπου κάνεις την αναγωγή και προσθέτεις την κατάλληλη ποσότητα ακουαφόρτε στα λίτρα σου για τα αποτελέσματα που θέλεις. ΠΡΟΣΟΧΗ δεν σε συμβουλεύω να το κάνεις. Ξέρω ότι μπορεί να γίνει γιατί αυτό τον τρόπο χρησιμοποιούσαμε στο πανεπιστήμιο ως έκτακτη ανάγκη (ιουράσια περίοδος). Το αναφέρω ενδεικτικά σε σχέση με το ξύδι, το οποίο έχει κι άλλα πρόσθετα.
Άλλος ένας τρόπος είναι να χρησιμοποιήσεις το pH buffer 6.5 της Seachem το οποίο όμως λόγω φωσφωρικών θα σε χαζέψει στις άλγες. Εγώ έχω καταφέρει να ρίξω τις τιμές στο νερό μου (pH 6.8, kH 8, gH 12) με τη χρήση φίλτρων Britax (από καρφούρ 20 ευρώ η τριάδα).

Strahos
24-09-07, 12:17
Είδα το παλιό θρεντ με το ξύδι (του οποίου την ύπαρξη είχα ξεχάσει). Μήπως πρέπει να σβηστεί? Αν είναι να δημιουργεί σύγχυση όπως αυτή καλύτερα θα ήταν να σβηστεί, ή απλά να συμπληρωθεί ακόμα ένα ποστ στο τέλος κάποιου έμπειρου που να αποθαρρύνει τέτοια εγχειρήματα...


Για το ph τώρα, νομίζω πως με μισό απιονισμένο - μισό βρύσης θα είναι μιά χαρά (τζάμι) και τα ψάρια και τα φυτά σου, θεσσαλονίκη μένω κι εγώ (νερό πυλαίας ίδιο με τούμπας) και έτσι έχω ρίξει τις τμές μου, και με παροχή co2 diy θα έχεις ένα πιο χαμηλό ph αν και όχι τόσο σταθερό. Τα απιονισμένα από το lidl χρησιμοποιώ εγώ και είναι μιά χαρά δοκιμασμένα.

george
24-09-07, 12:22
Πριν μιλησουμε αφου κανεις τα τεστ με τα υγρα, να ξερεις πως δεν χρειαζεσαι τοσο μαλακο κι οξινο νερο για τα ψαρια που εχεις.

+-3+-3+-3

Βαγγέλης (Dearangelo)
24-09-07, 15:11
Μήπως κάποιος θα μπορούσε να προσδιορίσει αν υπάρχει μαθηματικός τύπος που να εμπλέκει όλα αυτά τα μέρη και που να επιλύεται ως πρός έαν άγνωστο?

mmbuna
24-09-07, 19:45
Καλό διάβασμα

http://www.thekrib.com/Plants/CO2/kh-ph-co2-chart.html

http://www.drhelm.com/aquarium/chemistry.html

Juan
25-09-07, 14:05
Μήπως κάποιος θα μπορούσε να προσδιορίσει αν υπάρχει μαθηματικός τύπος που να εμπλέκει όλα αυτά τα μέρη και που να επιλύεται ως πρός έαν άγνωστο?
Δες και εδώ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9618) (προς το τέλος)