PDA

Επιστροφή στο Forum : επιλογη αφρικανικων κιχλιδων!!! βοηθεια.....


thanasis76
19-09-07, 22:45
καλησπερα!!! ειμαι καινουργιος χομπιστας και μολις ελαβα το ενυδρειο μου!!
ειναι 360 λιτρα και ετοιμαζω το στησιμο του!!!!!!
μου αρεσουν οι αφρικανικες κιχλιδες και
σκεφτομαι να βαλω τα εξεις....

labidochromis sp. yellow
cyrtocara morrii
kribensis
ακομα θελω να βαλω...
chromobotia macracanthus
crossocheilus siamensis
glyptoperichthys
και αρκετες caridina japonica

θελω την βοηθεια σας αν μπορουν να συμβιωσουν σε ενα φυτεμενο ενυδρειο...
αν δεν τεριαζουν πειτε μου καποιες παραλαγες....
σας ευχαριστω!!!!!!:smt041 :smt041

george
19-09-07, 22:46
Θέλεις διάβασμα....για κάνε μια αναζήτηση...και τα ξαναλέμε :grin:

http://www.aquatek.gr/board/showthread.php?t=19564
:smt120:smt120:smt120

thanasis76
19-09-07, 22:53
Θέλεις διάβασμα....για κάνε μια αναζήτηση...και τα ξαναλέμε :grin:

θελεις να με βοηθησεις και να μοθ πεις τι δεν τεριαζει???
thanks....

MiziGr
19-09-07, 23:08
Ρίξε μια ματιά στο site του κυρίου Τάκη (www.tsamisaquarium.gr) και τα ξαναλέμε! Όπως είπε και ο Γιώργος αγνοείς και μπερδεύεις αρκετά πράγματα. Μην βιαστείς να βάλεις ψάρια! Καλή συνέχεια

crazyio
19-09-07, 23:43
θελεις να με βοηθησεις και να μοθ πεις τι δεν τεριαζει???
thanks....

Μεγαλύτερη βοήθεια απο το να σου προτείνουν τα συγκεκριμένα Links δεν μπορούσαν να σου δώσουν .... ;)

thanasis76
20-09-07, 14:40
[quote=crazyio;200647]Μεγαλύτερη βοήθεια απο το να σου προτείνουν τα συγκεκριμένα Links δεν μπορούσαν να σου δώσουν .... ;)[/quot

καλησπερα και παλι!!! παιδια ειχατε δικιο και σας ευχαριστω....
διαβασα τα σιτε που ειπατε και καταλαβα οτι μαλλον
σας τρελανα λιγακι ε??:confused:

τελικα τo ενυδρειο μου θα εχει αφρικανικες κιχλιδες και τα ψαρια που με ενδιαφερουν ειναι ...

labidochromis sp. "yellow"
pseudotropheus sp. "acei"
cyrtocara moorii :p

απο οτι ειδα μπορουν να μπουν μαζι ε???
η πρεπει να μην βαλω τα moorii???

θα μπορουσα να βαλω και 1-2 glyptoperichthys
και μερικες carida japonica
περιμενω την βοηθεια σας και σας ευχαριστω και παλι...
τηα μαθω σιγα σιγα....:grin:
κι αν σας κουρασω.... ξερετε...zw δωστε μου.....

Nightfall
20-09-07, 14:45
Τα labidochromis με τα acei είναι πολύ καλός και ήρεμος συνδιασμός.
Τα Moorii αν και είναι Haps και όχι mbuna όπως τα άλλα 2 μπαίνουν και μαζί απ όσο έχω δεί. Γινονται όμως και αρκετά μεγαλύτερα. Θα μας πουν οι ειδικότεροι αν κάνουν όντως μαζί.

Ενας όμορφος ( και χρωματικά και ειρινικά και βιοτοπικά) συνδιασμός από mbuna θα ήταν :

labidochromis sp. "yellow"
pseudotropheus sp. "acei"
iodotropheus sprengerae

Οσον αφορά τους glyptoperichthys νομίζω θέλουν χαμηλότερο PH. Καλύτερα να βάλεις κάποιον Synodontis.
O Synodontis Njassae είναι από τη λίμνη malawi αλλά με τις ίδιες συνθήκες περίπου ζουν οι Synodontis ptericola , multipunctatus στην Ταγκανίκα . Ο Njassae βρίσκεται πιο δύσκολα (ελπίζω να βρίσκεται κιόλας εδώ γιατί θέλω και γω έναν σύντομα)

thanasis76
20-09-07, 14:54
Τα labidochromis με τα acei είναι πολύ καλός και ήρεμος συνδιασμός.
Τα Moorii αν και είναι Haps και όχι mbuna όπως τα άλλα 2 μπαίνουν και μαζί απ όσο έχω δεί. Γινονται όμως και αρκετά μεγαλύτερα. Θα μας πουν οι ειδικότεροι αν κάνουν όντως μαζί.

Ενας όμορφος ( και χρωματικά και ειρινικά και βιοτοπικά) συνδιασμός από mbuna θα ήταν :

labidochromis sp. "yellow"
pseudotropheus sp. "acei"
iodotropheus sprengerae

Οσον αφορά τους glyptoperichthys νομίζω θέλουν χαμηλότερο PH. Καλύτερα να βάλεις κάποιον Synodontis.
O Synodontis Njassae είναι από τη λίμνη malawi αλλά με τις ίδιες συνθήκες περίπου ζουν οι Synodontis ptericola , multipunctatus στην Ταγκανίκα . Ο Njassae βρίσκεται πιο δύσκολα (ελπίζω να βρίσκεται κιόλας εδώ γιατί θέλω και γω έναν σύντομα)

σε ευχαριστω !!! ο συνδιασμος που λες δεν ειναι ασχημος :)
απλα μου αρεσουν και τα moorii αν μπορουν να μπουν φυσικα...

Tolis
20-09-07, 17:40
Τα haps με τα mbuna δεν μπαινουν μαζι. Τα mbuna ειναι καθαρα φυτοφαγα ψαρια, και τα haps θηρευτες. Η τροφη που θα πρεπει να τρωει το ενα γενος ειναι καταστροφικη για το αλλο. Και μην ακουσω μα εγω εχω haps με mbuna και πανε μια χαρα, γιατι το γεγονος οτι επιβιωνουν μερικα (τα μισα και λιγοτερο απο οτι αν ειχαν τις καταλληλες συνθηκες) χρονια μαζι, δεν σημαινει οτι πανε μια χαρα.

thanasis76
20-09-07, 18:20
Τα haps με τα mbuna δεν μπαινουν μαζι. Τα mbuna ειναι καθαρα φυτοφαγα ψαρια, και τα haps θηρευτες. Η τροφη που θα πρεπει να τρωει το ενα γενος ειναι καταστροφικη για το αλλο. Και μην ακουσω μα εγω εχω haps με mbuna και πανε μια χαρα, γιατι το γεγονος οτι επιβιωνουν μερικα (τα μισα και λιγοτερο απο οτι αν ειχαν τις καταλληλες συνθηκες) χρονια μαζι, δεν σημαινει οτι πανε μια χαρα.


τολη σε ευχαριστω που απαντησες και συμφωνω μαζι σου!!! αν τα haps ζουν σε διαφορετικες απο τα mbuna δεν θελω να ζουν ετσι...
θελω να κανω οσο το δυνατοτερο φυσιολογικες συνθηκες ζωης....
οποτε σαν επιλογη μου αρεσουν...

labidochromis sp. "yellow"
pseudotropheus sp. "acei"

Τολη (κι οποιος αλλος μπορει) πες μου τι αλλα θα μπορουσα να συνδιασω με τα παραπανω...
σε ευχαριστω....

Giannis-malawi
21-09-07, 09:53
labidochromis sp. "yellow"
pseudotropheus sp. "acei"

Τολη (κι οποιος αλλος μπορει) πες μου τι αλλα θα μπορουσα να συνδιασω με τα παραπανω...
σε ευχαριστω....

στα 360λιτρα,θα μπορουσες να βαλεις ανετα και τα iodotropheus sprengerae
οπως σου ειπε και ο Noghtfall..πολυ ομορφος συνδιασμος και ταιριαστοι χαρακτηρες..υπαρχουν και πιο "αγριοι" συνδιασμοι και με πιο δυσκολα ψαρια,ομως δεν προτεινονται για καποιον που τωρα ξεκιναει με κιχλιδες..γι'αυτο βλεπεις και μενουμε σε αυτα τα ειδη..

η γνωμη μου ειναι να ξεκινησεις σιγα σιγα,και καθως θα αρχισεις να προσθετεις ενα ενα τα ειδη,θα καταληξεις και απο μονος σου ποια σου αρεσουν για τη συνεχεια..

και εγω παντως εχω τα labidos και τα acei μονο,σε 220λιτρα..στο ακολουθο λινκ μπορεις να δεις ποσο ομορφος συνδιασμος ειναι..
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=19289

καλη συνεχεια..

thanasis76
21-09-07, 16:47
στα 360λιτρα,θα μπορουσες να βαλεις ανετα και τα iodotropheus sprengerae
οπως σου ειπε και ο Noghtfall..πολυ ομορφος συνδιασμος και ταιριαστοι χαρακτηρες..υπαρχουν και πιο "αγριοι" συνδιασμοι και με πιο δυσκολα ψαρια,ομως δεν προτεινονται για καποιον που τωρα ξεκιναει με κιχλιδες..γι'αυτο βλεπεις και μενουμε σε αυτα τα ειδη..

η γνωμη μου ειναι να ξεκινησεις σιγα σιγα,και καθως θα αρχισεις να προσθετεις ενα ενα τα ειδη,θα καταληξεις και απο μονος σου ποια σου αρεσουν για τη συνεχεια..

και εγω παντως εχω τα labidos και τα acei μονο,σε 220λιτρα..στο ακολουθο λινκ μπορεις να δεις ποσο ομορφος συνδιασμος ειναι..
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=19289

καλη συνεχεια..

σε ευχαριστω κι εσενα Γιαννη!!! το ενυδρειο σου ειναι πολυ πολυ ομορφο...
μπραβο σου, πολυ ομορφη δουλεια!!!
θα βαλω τον τριπλο συνδιασμο που ειπαμε και σιγα σιγα μαθενοντας και κανοντας!!!!
σημερα ηρθε και ο ψαρας και μου εφερε τις τραγανες που του ειχα ζητησει...:rolleyes: :rolleyes:
ηρθε και το ενυδρειο, περιμενω το επιπλο και ξεκινω το στησιμο....
καλη συνεχεια και καλο μας κουραγιο!!!!!