PDA

Επιστροφή στο Forum : Φιλτρο βρυσης


jimfytakis
19-09-07, 16:29
Συντομα θα βαλουμε με τη μανα μου ενα φιλτρο βρυσης για μικροσωματιδια και για καλυτερο νερο(για μας φυσικα!!) Ερωτηματα

1)Ο ανθρακας θα κραταει και το χλωριο καθως το νερο θα περναει μεσα απο αυτον?
2)Υπαρχει φιλτρο βρυσης που να εχει και ρητινες για να ριχνει λιγο και τη σκληροτητα?

Yiannis59
19-09-07, 17:22
Ρητίνη σε πόσιμο ποτέ

jimfytakis
19-09-07, 17:24
Αλλα με φιλτρο βρυσης ανθρακα καταργω το αντιχλωριο?Με ανησυχει τρελα η μελλοντικη μου δουλεια,ολο μεταθεσεις και θελω να αυτοματοποιησω οτιδηποτε μπορει να αυτοματοποιηθει.Ρητινες θα μου πει ο χημικος του σχολειου που να παω να παρω

PanosII
19-09-07, 19:47
εγω εχω παρει αυτο ΕΔΩ (http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=250139325172&ru=http%3A%2F%2Fsearch.ebay.co.uk%3A80%2Fsearch%2F search.dll%3Fquery%3D250139325172%26MfcISAPIComman d%3DGetResult%26ht%3D1%26ebaytag1%3Debayreg%26srch desc%3Dn%26maxRecordsReturned%3D300%26maxRecordsPe rPage%3D50%26SortProperty%3DMetaEndSort%26fvi%3D1) για το σπιτι μας

ειναι 2 κάδοι ο ενας περιέχει άνθρακα και ο άλλος 5 micron (τα ανταλακτικα του ειναι τα στάνταρ που βάζουν στην Α/Ο δηλ 10")το έχω δει και στην Ελλάδα αν πωλείται
jimfytakis Αλλα με φιλτρο βρυσης ανθρακα καταργω το αντιχλωριο?αυτο που εχω να πω ειναι οτι ....( πήρα τηλ την εδω ΕΥΔΑΠ και με ενημέρωσε οτι το νερό της βρύσης μας περιέχει χλωραμινη και οχι χλωρίνη ) ψάχνοντας στο ιντερνετ να βρω εαν ο ανθρακας τελικα μαζεύει την chloramines (chlorine combining with ammonia) η απάντηση μου εαν ειμαι σωστος στο διαβασμα που εκανα.... ειναι οχι
αλλα Ναι μαζευει την χλωρινη (chlorine )
ΑΡΑ καλο ειναι να βρεις τι ακρβως περιεχει η βρύση σου

εδώ καταθέτω τα αποτελέσματα του συγκεκριμένου φίλτρου

ύστερα απο πολλές σε διαφορετικούς χρόνους μετρήσεις κατέληξα οτι το νερο του φιτρου εάν μείνει σε άδειο καθαρό ενυδρείο με ενα κυκλοφοριτη μεσα να κινεί το νερο για 24 ωρες (χωρίς να κτύπα το νερό με φυσαλίδες)
οι τιμες ανεβαίνουν κατακόρυφα

Νερό βρύσης....... νερό Φίλτρου ...νερό Φίλτρου 24 ώρες αργότερα
PH : 7.5 ............ 6.2 .................. 8
GH : 20 ............. 10 ..................
KH : 10 ............. 4 .................... 11

τεστ τις API
είχα ανοιξει και ενα τοπικ για το buffer αλλα δεν εχω πάρει απάντηση
Πανος

aafent
19-09-07, 20:16
νερο του φιτρου εάν μείνει σε άδειο καθαρό ενυδρείο με ενα κυκλοφοριτη μεσα να κινεί το νερο για 24 ωρες (χωρίς να κτύπα το νερό με φυσαλίδες)
οι τιμες ανεβαίνουν κατακόρυφα

Νερό βρύσης....... νερό Φίλτρου ...νερό Φίλτρου 24 ώρες αργότερα
PH : 7.5 ............ 6.2 .................. 8
GH : 20 ............. 10 ..................
KH : 10 ............. 4 .................... 11


Μπορεί κάποιος να μου πεί γιατί αλλάζουν οι τιμές μετά απο 24 ώρες ; Είσαι σίγουρος ότι ο κουβάς ήταν καθαρός ; τι έγινε το οξύ και από 6.2 πήγε 8 ;
και ΚΗ από 4 στο 11 ; Η αλλαγή του PH δεν είναι αρκετή για κάτι τέτοιο !

PanosII
19-09-07, 21:46
Είσαι σίγουρος ότι ο κουβάς ήταν καθαρός ;to test δεν εγινε μονο σε πεντακάθαρο και άδειο ενυδρείο αλλά και σε φιαλη νερού (18,5 λιτρα)
δεν εχω κανει λάθος.... έγιναν παρα πάλες μερες μετρισεις σε διαφορετικά δοχεία και διαφορετικούς χρόνους
Εσεις που έχετε A/O έχετε κάνει παρόμοιο test ?
Απνος

jimfytakis
19-09-07, 22:10
1)νερο φιλτρου λες αφοτου το νερο περασει απο το φιλτρο ε?
Θα ανεβαινε λογικα το ΡΗ αν οξυγονονοταν το νερο και εφευγε το διοξειδιο.Τωρα δεν μπορω να δωσω λογικη εξηγηση