PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρέπει να είναι mantis shrimp


nikman
17-09-07, 10:24
Λοιπόν ένας θαλάσσιος οργανισμός που έχω παρατηρήσει τώρα τελευταία στο ενυδρείο μου και δεν ξέρω τι ακριβώς είναι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να είναι ένα είδος mantis shrimp.
Είδα αρκετά βιντεάκια στο youtube με πρωταγωνιστή την εν λόγω γαρίδα και της μοιάζει πολύ στο σουλούπι.
Οπότε αν είναι όντως αυτή τι κάνω; -+10

Είναι reef safe ;

AXEL
17-09-07, 10:36
Αν είναι mantis shrimp θα το καταλάβεις καθως το βράδυ θα ακους χτυπήματα απο το ενυδρειο...Αν οντος ειναι τότε πρέπει να κοιτάζεις συνέχεια κρυφά χωρις να σε πάρει χαμπάρι(μιας και ειναι πανεξυπνη)και να δεις που τριπώνει ώστε να την τσακώσεις με κάποια παγίδα και ΟΧΙ με το χέρι γιατι...zwΜέχρι τοτε κανε κανενα τάμα για τα ψαράκια γιατι ειναι σε μεγάλο κινδυνο(αν όντος ειναι mantis) Κάνε και μια αναζητηση και θα βρεις πολλα πράγματα εδω μέσα...Αν και εφοσον την πιασεις ζωντανή,βάλε την στο πρώτο πλοιο για Αθήνα και θα την περιμένω στο λιμάνι!:grin: :grin: :grin:

gutsi
17-09-07, 10:59
παιδια τι ειναι το mantis shrim και τι κανει;

nikman
17-09-07, 11:02
Το ενυδρείο είναι 120 λίτρων και είναι σε ξεχωριστό δωμάτιο και για να ακούσω θόρυβο το βράδυ χλωμό γιατί συνήθως λείπω αλλά και ο θόρυβος από το skimmer καλύπτει τυχόν σκάψιμο.
Από ψαράκια έχω δύο κλοουνάκια που δεν διατρέχουν κίνδυνο λόγω της ανεμώνης που τα προστατεύει και ένα μανδαρίνο που για την ώρα είναι οκ.
Η απάντηση στο ερώτημα μου είναι δηλαδή ό τι πρέπει να βγει ε;

AXEL
17-09-07, 11:17
Αν είναι mantis σίγουρα...Και αν δεν μπορεις να το βγάλεις ζωντανο μην το σκευτεις καθόλου να το καθαρίσεις...

Lsourtzo
17-09-07, 11:24
είναι Mantis ... σίγουρα ...
καλος ήρθες στο club !
είσαι σίγουρος ότι το πλάσμα στην πρώτη φωτογραφεία είναι το ίδιο με αυτό στην δεύτερη ???
στην δεύτερη δεν φένετε καλά ...
μήπος έχεις 2 ?

accnt
17-09-07, 11:27
Μανώλη στην πρώτη φωτογραφία μοιάζει πολύ με Mantis έτσι όπως βλέπω το μάτι της….. στην δεύτερη δεν μπορώ να καταλάβω…

Είναι όντως πολύ έξυπνη και επικίνδυνη. Να φανταστείς ότι από πειράματα που έχουν γίνει, είναι από τα λίγα ασπόνδυλα που μπορούν να ξεχωρίζουν χαρακτήρες (ανθρώπους), να μαθαίνουν και να παρουσιάζονται ακόμη και μπροστά στο ενυδρείο ανάλογα τον άνθρωπο….
Αν βρει μπροστά της κάποιο ψάρι σίγουρα θα το ξεσκίσει με τις ιδιαίτερες δαγκάνες της και θα το φάει.
Θέλει ειδικό ενυδρείο και να είναι μόνη της μέσα, και γι΄ αυτό ο φίλος axel την θέλει.
Η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να την πιάσεις και πρόσεξε γιατί μαθαίνει τους τρόπους κυνηγιού της. Υπάρχει περίπτωση να μην καταφέρεις ποτέ τπτ.
Ακολούθα την συμβουλή του axel να βρεις δηλαδή την φωλιά της και αν είναι σε βράχο να τον αφαιρέσεις μαζί με την mantis. …. Και αν δεν την θες στείλε την στον axel….

Α και reef safe είναι … fish και υπολοίπων ζωντανών δεν είναι….

gutsi
17-09-07, 12:22
παιδια τι ειναι το mantis shrim και τι κανει;

Lsourtzo
17-09-07, 12:26
παιδια τι ειναι το mantis shrim και τι κανει;
επάνω στο toolbar του φορουμ έχει ένα κουμπάκι που λέει αναζήτηση ...
άμα πατήσεις βγάζει ένα κουτάκι στο οποίο και γράφεις την λέξη που θες ...
στην περίπτωση σου mantis ...
τα υπόλοιπα θα τα βρείς ...

Φιλικά Λεωνίδας

gutsi
17-09-07, 12:31
ευχαριστω

Steve
17-09-07, 12:31
παλι καλα που δεν ειναι τετοιο (http://www.trekearth.com/gallery/Asia/Malaysia/photo305173.htm)

nikman
17-09-07, 12:40
Είναι όντως πολύ έξυπνη και επικίνδυνη.
Αν βρει μπροστά της κάποιο ψάρι σίγουρα θα το ξεσκίσει με τις ιδιαίτερες δαγκάνες της και θα το φάει.


Αμάν Γιάννη τι μου λες κι έχω το μανταρινάκι μου μέσα που είναι το πρώτο ψάρι που πήρα και την έχει βγάλει καθαρή μέχρι τώρα αν και το ενυδρείο ήταν τελείως άστρωτο και χωρίς υπόστρωμα με δύο damsel μέσα που του στερούσαν κι αυτή τι λίγη τροφή που μπορούσε να υπάρχει…
Να πάει τώρα από τη mantis ;

Καμιά ιδέα και τρόπο ψαρέματος της; Να προσπαθήσω βράδυ ή μέρα;
Αυτή φωλιάζει σε συγκεκριμένο βράχο ή το παίζει δίπορτο; Μου δίνει την εντύπωση ότι είναι στο μπροστινό βραχάκι, αν το βγάλω απότομα έξω από το ενυδρείο στη επόμενη αλλαγή νερού έχω πιθανότητα να είναι και η κυρία μέσα;

Lsourtzo
17-09-07, 12:44
διάβασε λίγο εδώ ...
θα σου λυθούν αρκετές απορίες ...
εγώ περιμένω την μετακόμιση για να την βγάλω πάντως… είναι σε βράχο που είναι πολύ χαμηλά … οπότε για να την βγάλω θα πρέπει να αφαιρέσω το σύμπαν …

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=17467&highlight=mantis

AXEL
17-09-07, 12:48
Πήγαινε το βραδάκι κριφά και δες που μπαίνει,τον βραχο που θα χωθει εχε διπλα μια ετοιμη λεκανη,αρπαξε τον βράχο και βάλ τον μεσα...Θα γινει ενας ψηλοπανηκος στο ενυδρειο για να την πιασεις αλλα ειναι απαραιτητο...Δοκιμασε το με προσοχη μην σου επιτεθει και αν δεν τα καταφέρεις υπάρχουν και αλλοι τροποι αλλα αυτος ειναι ο πιο ευκολος πιστευω...

gutsi
17-09-07, 12:49
αν του επιτεθει τι γινετε;

AXEL
17-09-07, 12:52
Του ματώνει το δακτυλάκι!zw Και αν ηταν πιο μεγάλη του βγάζει κομμάτι...

gutsi
17-09-07, 12:58
α την ατιμη.αυτες βγαινουν μονες τους;

AXEL
17-09-07, 13:01
Τι ενοεις?

nikman
17-09-07, 13:16
διάβασε λίγο εδώ ...
θα σου λυθούν αρκετές απορίες ...

Thanks για το link Lsourtzo είχα δει κάποια, αλλά όχι αυτό.
Η δικιά μου mantis πάντως είναι αρκετά σκούρα μαύρη θα έλεγα και μικρή.
Στη δικιά σου φωτογραφία φαίνεται το σώμα της άσπρο διαφανές με κόκκινη απόχρωση. Την κόβω να μεγαλώνει αρκετά! (τη δικιά σου)

accnt
17-09-07, 14:17
Υπάρχει ένα θέμα με τους μανδαρίνους. Νομίζω ότι δεν τους επιτίθενται τίποτα με σκοπό να τους φάει, γιατί απλά δεν... τρώγονται… αν θυμάμαι καλά έχουνε μέσα τους κάτι σαν δηλητήριο….

Gutsi θα σε παρακαλούσα αν σε ενδιαφέρει πραγματικά το θέμα να διαβάσεις λίγο, πριν θέσεις μια ερώτηση. Η παραπάνω ερώτησή σου δεν ευσταθεί...

gutsi
17-09-07, 17:47
Τι ενοεις?


ενωω πως εμφανιζονται;

Lsourtzo
17-09-07, 17:53
ενωω αν βγαινουν μονες τους οπως τα παρασιτικα σαλιγκαρια στο γλυκο νερο.
αν διάβαζες το Link που έστειλα θα έβλεπες ότι έρχεται στα θαλασσινά ενυδρεία κατά λάθος μαζί με τον βράχο ... συνήθως έχοντας ξεμείνει σε κάποια τρύπα του όπως και τα καβουράκια ...

πάντα φιλικά
Λεωνίδας

nikman
18-09-07, 00:06
Υπάρχει ένα θέμα με τους μανδαρίνους. Νομίζω ότι δεν τους επιτίθενται τίποτα με σκοπό να τους φάει, γιατί απλά δεν... τρώγονται… αν θυμάμαι καλά έχουνε μέσα τους κάτι σαν δηλητήριο….


Πολύ μου άρεσε αυτό. :D:D:D

jimfytakis
18-09-07, 16:13
They eat crabs, anemones, and fish, among other things, and if kept in an aquarium with other fish, they will eventually eat them all. They dig burrows and live in crevices in reefs and rocks.

Στο λινκ του Σταυρου λεει αυτο.Η κλοουν σου νικ φωλιαζει σε ανεμωνη.Η μαντις λεει τρωει ανεμωνη.Αρα πιθανον δεν τρωει την ανεμωνη σου μαζι με το κλοουν?Ωραιο ζωντανο αλλα να χεις στησει ενα υπεροχο ρηφ και να χεις εφαρμοσει ωρες διαβασματος και δαπανησει ποσα λεφτα και ενα τετοιο διαβολοπλασμα να στα κανει.............................