PDA

Επιστροφή στο Forum : το πρώτο μου ενυδρείο


kostantakis
16-09-07, 16:27
το πρώτο μου ενυδρείο 90 L. !!!!

περιμένω το δεύτερο ενυδρείο μου 250 λίτρα :p

ψαρια :

2 skalaria
3 gourami (2f+1m)
1 pleko
2 gatopsara
2 tigrakia
3 saligaria
6 garides

AXEL
16-09-07, 16:49
Δεν θελω να σε στεναχωρισω αλλα πιστευω οτι τα ψαρια σου ειναι πολλα για 90λ...Λοιπον,Τα γατοψαρα αν ενοεις corydoras θελουν ομαδουλα το λιγοτερο 5-6,τα τιγρακια το ιδιο,pleco γενικα τα περισσοτερα ειδη γίνονται τερατακια και για τα gourami θα ελεγα να φύγουν καλύτερα...Τώρα διακοσμηση...Θα σου ελεγα να αντικαταστήσεις τα πλαστικα φυτά με αληθινα και προσωπική μου αποψη να διώξεις τα πυθάρια(αν βεβαια σου αρεσουν τα κρατας,ειναι καθαρα οπτικο το θεμα)Πιστευω οτι αυτο το ενυδρειο οτι στο μελλον θα γινει κουκλι!Αλήθεια στο 250λ. για τι σκευτεσαι?καλη συνέχεια...

MiziGr
16-09-07, 17:05
Για τη σύνθεση των ψαριών σου εξήγησε ήδη ο AXEL. Σαν οπτικό αποτέλεσμα αρκετά καλή προσπάθεια (αν εξαιρέσεις τα πυθάρια!). Καλή συνέχεια και καλή τύχη και με το επόμενό σου ενυδρείο

kostantakis
16-09-07, 17:37
xmm τα gourami όντως πρέπει να τα απομακρύνω όπως και τα πλαστικά φυτά (τα έβαλα πριν αρχίζω να βλέπω ενυδρεία στο forum)αν και θέλει μεγάλη διαδικασία πλέον για αληθινά φυτά έτσι ?? Tα σταμνάκια τα έβαλα ως κρυψώνες για τις γαρίδες !! Tο ενυδρείο 250 L που περιμένω το προορίζω για δίσκους η για kixlides... δεν έχω αποφασίσει ακόμα ... :smt120

AXEL
16-09-07, 18:14
Αν ξεκινήσεις με κατι απλο οπως annubia η κερατοφυλλο δεν θα χρειαστείς ιδιετερα πράγματα...Εγω σου λεω να το επιχυρισεις...Για δισκους δεν θα σου συνιστούσα ακομα,θέλουν πολυ εμπειρία...Απο κιχλίδες τι ακριβώς σκευτεσαι?Νοτια αφρικη,αμερικανες?τι?

leonm
16-09-07, 18:27
Ψάξε στις παρουσιάσεις ενυδρείων για αρχή και θα βρεις πολλά αξιόλογα ώστε το νέο που θα φτιάξεις να ειναι σωστά στημένο χωρίς πλαστικά φυτά, πυθαράκια κλπ

kostantakis
16-09-07, 20:43
pies είναι πιο εύκολες kixlides ? Νοτια αφρικη i αμερικανες ?? :rolleyes:

AXEL
16-09-07, 21:19
Για ριξε μια ματια εδω,δες τι σου αρεσει και τα ξαναλέμε...Παντος να ξερεις οτι σαν διακοσμηση θα σου ερθει πολυ πιο φθηνα για αφρικανες οι οποιες ομως θέλουν και λιγο διαβασμα...
-------------------------
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/fishfotos.htm

jimfytakis
16-09-07, 22:55
Επειδη ειμαι γκουραμοφιλος και τα βρισκω ως ενα πολυ καλο ψαρι με καλη συμπεριφορα θα σου ελεγα κρατα τα γκουραμακια εκει με τα τιγρακια και βαλε και 4 τιγρακια και κανε ενα ασιατικο ενυδρειο.Για ευκολα φυτα δεν ειναι απαραιτητο το υποστρωμα(anubia sp,limnophila aquatica,microsorium pteropus,polysperma,ka)Επισης οι γαριδες δεν θα ενοχλουνται με αυτα τα ψαρια.Τωρα για τα υπολοιπα δεν ξερω.Αλλη εκδοχη ειναι το ιδιο με τα φυτα και τα 2 σκαλαρια αρκει να σου κατσει και ζευγαρι,αν και λιγο δυσκολο συνηθως βγαινει απο κοπαδι.Απτην αλλη κανεις το 250αρι ενα ωραιο ασιατικο προσθετοντας κανα θηλυκο γκουραμακι ακομα,κανα εξτρα τιγρακι και κατι αλλο που να ταιριαζει στις συνθηκες και το βιοτοπο,glass catfish ας πουμε και κανεις το 90αρι με neolamprologus sp Τανγκανικα.Τωρα ολα αυτα γνωμη μου.Οπως και να χει τα πλαστικα βγαλτα.Το φυσικο ειναι κλασης ανωτερο

kostantakis
17-09-07, 14:25
μου αρέσουν οι ιδέες σας . και εμενα μου αρέσουν πολύ τα gourami και τα σκαλάρια (δεν κολλάνε μαζί) αλλα σκέφτομαι να τολμήσω να τα αφήσω ως έχουν με την διαφορα να βάλω μέσα αληθινά φυτά όπως μου λέτε. σίγουρα όμως λέτε να πιάσουν ?? έχω σκέτο χαλικι.... :smt120

jimfytakis οταν λες ασιατικο ενυδρείο έχεις κάποια φοτο να δω ?

θέλω να βάλω στο 250 L τα είδη που μου προτείνει ο axel (αφρικανες) ¨
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/ps_socolofi.htm
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/kribensis.htm
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/lamprologus_ocellatus.htm

AXEL
17-09-07, 15:18
Λοιπον,έχουμε και λέμε...1)Τα socolofi είναι λιγο επιθετικα και δύσκολα ψαράκια,είναι malawi...2)Τα kribensis ειναι να τα βαλεις σε μικρο ενυδρειο μονα τους (αρσενικο-θυληκο)γιατι συνεχεια γεννάνε...3)Τα ocellatus είναι tanganyika και ειναι κιχλιδα για ποιο μικρα ενυδρεια...Θα σου θέσω την εξής ερώτηση...malawi ή tanganyika???Sorry παιδες που βγαίνω εκτος θέματος...Konstantakis για τα υπολοιπα μέσω πμ ή ανοιξε θέμα στην αναλογη κατηγορια να το συζητήσουμε...

kostantakis
17-09-07, 15:21
malawi axel :) Δαγκοτο που λενε.... ;)

kastmaniac
17-09-07, 17:14
Πολύ καλή η επιλογή σου για malawi μιας και τα νερά μας στο Ηράκλειο είναι . . . . . . αφρικάνικα! Διάβασε προσεκτικότερα τα είδη για να καταλήξεις στο τι ταιριάζει στα λίτρα σου.