PDA

Επιστροφή στο Forum : επεξεργασια κισσων !?


Dimi
16-09-07, 15:06
γεια σας και παλι!
διαβασα στο www.aquasider.gr (http://www.aquasider.gr) ενα αρθρο που λεει πως να επεξεργαζομαστε κορμους κισσων για να μπουν σε ενυδρειο!
ειναι σιγουρα ασφαλες? το εχει δοκιμασει κανεις?
την επεξεργασια ξυρανσης μπορω να την επιταχυνω αν το αφησω για αρκετη ωρα στους 50 βαθμους?
θα χρωματισει το νερο του ενυδρειου?
αυτα !:D

ευχαριστω

klaz
16-09-07, 15:31
πανοοοοοοοοοοοοοοοο.......????

Dimi
16-09-07, 17:36
κανεις ??:roll:

tsikis
16-09-07, 17:46
Το άρθρο το έχει γράψει ο φίλος Liolios.
Κάποια στιγμη θα μπεί και θα σου απαντήσει φίλε μου.
Αυτό που εγώ ξέρω είναι πως το έχει εφαρμόσει...Αλλά και πάλι θα στα πει ο ίδιος.

Dimi
16-09-07, 17:52
Το άρθρο το έχει γράψει ο φίλος Liolios.
Κάποια στιγμη θα μπεί και θα σου απαντήσει φίλε μου.
Αυτό που εγώ ξέρω είναι πως το έχει εφαρμόσει...Αλλά και πάλι θα στα πει ο ίδιος.

οκ ευχαριστω!
φιλη παρακαλω;)

tsikis
17-09-07, 14:49
οκ ευχαριστω!
φιλη παρακαλω;)
Ουπς....sorry :D :D

Liolios
18-09-07, 10:01
γεια σας και παλι!
διαβασα στο www.aquasider.gr (http://www.aquasider.gr) ενα αρθρο που λεει πως να επεξεργαζομαστε κορμους κισσων για να μπουν σε ενυδρειο!
ειναι σιγουρα ασφαλες? το εχει δοκιμασει κανεις?
την επεξεργασια ξυρανσης μπορω να την επιταχυνω αν το αφησω για αρκετη ωρα στους 50 βαθμους?
θα χρωματισει το νερο του ενυδρειου?
αυτα !:D

ευχαριστω

Από την μέχρι τώρα εμπειρία μου με τους κισσούς, αλλά και από την εμπειρία άλλων χομπίστων, μπορώ να σου πω ότι οι κορμοί κισσών είναι ασφαλείς για το ενυδρείο. Δεν παρατήρησα κάποιο χρωματισμό στο νερό, εκτός και αν ήταν ανεπαίσθητος. Για την ξήρανση, ίσως τα πιο λεπτά κομμάτια να ξεραθούν αν μείνουν αρκετές ώρες στους 50 βαθμούς, για τα πιο χοντρά όμως δεν ξέρω αν θα δουλέψει το κόλπο.

Ένας άλλος τρόπος είναι να τους κρεμάσεις σε ένα ξύλινο κουτί και να βάλεις μέσα σε αυτό μια λάμπα πυρακτώσεως και κανά δυο ανεμιστηράκια να φυσάνε. Έτσι θα επιταχύνεις την διαδικασία, αλλά και πάλι θα χρειαστεί χρόνο.

Dimi
18-09-07, 14:41
το κλαρακι που θελω να χρησιμοποιησω ειναι πολυ λεπτο!
οταν το μαζεψα ηταν ηδη ξερο, αλλα δεν ξερω ποσο καιρο ηταν σε αυτη την κατασταση...
υπαρχει καποιο σημαδι ωστε να καταλαβω ποτε εχει ολοκληρωθει η διαδικασια της ξυρανσης?
α! και κατι αλλο...
ειδα τις φωτο απο το ενυδρειο σας [πραγματικα απο τα πιο ομορφα που εχω δει :smt038 ] κ παρατηρησα οτι οι κισσοι εχουν σκουρο καφε χρωμα...
ηταν ετσι το ξυλο τους οταν τους μαζεψατε? γιατι το δικο μου ειναι ανοιχτοχρωμο κατω απο τον φλοιο...

αυτα...:D ευχαριστω πολυ για το χρονο σου.

Liolios
18-09-07, 16:47
Τα κλαδιά είναι πλήρως αποξηραμένα όταν τα σπας και δεν έχουν ιχνος υγρασίας μέχρι το κέντρο τους.
Σκουραίνουν με το νερό και με τον πέρασμα του χρόνου.

Dimi
19-09-07, 10:09
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου!+-3