PDA

Επιστροφή στο Forum : αμμωνια alert


stefapat
15-09-07, 09:56
exo edo kai 4 meres arketes apoleies. metrontas to nero me ygro test gia ammonia tis tetra metrisa apo 1,5-3 kapoy ekei. agorasa ena ammonia alert tis seachem to ebala sto enydreio kai einai kitrino( poy simenei oxi ammonia). peite moy an gnorizete ti mporei na ftaiei. episis i ammonia giati apogeiothike apo ypervoliki trofi i tipota allo? to enydreio einai 100 lt fitemeno me guppies. ekana dio megales allages. pos na sinexiso? no2=0.25

klaz
15-09-07, 10:04
κατ'αρχας γραφε με ελληνικα.
απο εκει και μετα ποσο καιρο ''τρεχει'' το ενυδρειο σου...??
με μετρησιμα νιτρωδη και αμμωνια...ΣΙΓΟΥΡΑ κατι δεν παει καλα...
μου μοιαζει με αστρωτο ενυδρειο...
τι φιλτρο εχεις και πως το καθαριζεις..?
καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου...?
αλλες μετρησεις εχεις κανει..?

stefapat
15-09-07, 10:11
το εχω 2 χρονια μια χαρα στωμενο ηταν μεχρι προτηνως. ενα eheim εχω 2213 το ξεπλενο καθε 2 μηνες περιπου. και αλλαζω τον υαλοβαμβακα καθε μηνα περιπου. αλλες μετρησεις δεν εκανα. με το seachem δεν μου ειπες? αλλαγες καθε εβδομαδα με 10 μερες αλλαζω περι το 1/3. μου τα ταιζε αλλος και εχω την εντυπωση εριχνε παραπανω τροφη.

klaz
15-09-07, 10:25
τενα eheim εχω 2213 το ξεπλενο καθε 2 μηνες περιπου. και αλλαζω τον υαλοβαμβακα καθε μηνα περιπου. αλλες μετρησεις δεν εκανα. με το seachem δεν μου ειπες? αλλαγες καθε εβδομαδα με 10 μερες αλλαζω περι το 1/3. μου τα ταιζε αλλος και εχω την εντυπωση εριχνε παραπανω τροφη.το ξεπλενεις με νερο του ενυδρειου φανταζομαι ε..?
με το συγκεκριμενο αυτοκολλητο νομιζω οτι πανω απο συγκεκριμενο πεχα σου δειχνει σωστα,αλλιως...!!...εσυ τι πεχα εχεις..??
σιγουρα ενας παραγοντας ειναι και το υπερβολικο ταισμα,αλλα γενικα ψαξτην λιγο....κατι γινεται λαθος.....

stefapat
15-09-07, 10:39
ξεπλυνα το σφουγκαρι σε ενα καινουργιο ενυδρειο που φτιαχνω ενω πριν κανενα 20 μερες ειχα καθαρισει το φιλτρο. ισως να εκανα ετσι τη ζημια. ph δεν μετρησα. αυτα τα αυτοκολλητα της αμμωνιας ειναι αξιοπιστα? ειχατε ποτε? πως συνεχιζω. αυτη τη στιγμη δεν ταιζω καθολου, σωστα? και κανω και αλλαγες καθε δυο τρεις μερες 1/3, σωστα? και κατι αλλο. εχω δυο γλυφτες και τους ριχνω αυτα τα "χαπια" βυθου της tetra. καθε ποτε ειναι καλα να ριχνω μια ταμπλετα?

klaz
15-09-07, 10:43
σου ξαναλεω οτι αυτα τα αυτοκολλητα μπορουν να σου δειξουν ΕΑΝ και εφοσον εχεις το αναλογο πεχα..(αυτο σημαινει οτι πρεπει να μετρησεις το πεχα σου) για να εισαι σιγουρος....
με τις ταμπλετες χαλαρα....αυτο ειναι θεμα εμπειρικο(οταν βλεπεις δηλαδη να καταναλωνονται γρηγορα)....και οχι πολλες 1-2 αρκουν νομιζω για κανα2 μερες...

stefapat
15-09-07, 11:40
δεν μπορω να βρω απαντηση στην ερωτηση. αλλαζω υαλοβαμβακα περι τον μηνα, καθαριζω το φιλτρο light περι τους 5 μηνες. υλικα καθε ποτε αλλαζω. και γιατι να αλλαξω; χαλανε;

ασχετο: θελω να πω ενα ευχαριστω γενικοτερα σε ολους αλλα συγκεκριμενα στον klaz. ειναι γραφτο μου μαλλον και δικο του να πεφτω συνεχεια επανω του. αυτος με βοηθησε να ξεκινησω μεσα απο πολυωρες συζητησεις στο msn. ευχαριστω για το χρονο σου και για τις συμβουλες σου.

a-sakis
15-09-07, 12:22
καθαριζω το φιλτρο light περι τους 5 μηνες.

τι εννοείς καθαρίζεις το φίλτρο;
αν θες περιέγραψε την διαδικασία που κάνεις.:rolleyes:

Ένα λάθος που έκανα και εγώ όταν ξεκίνησα είναι να παίρνω το φίλτρο και να το πλένω καλά κάτω από την βρύση του μπάνιου,με αποτέλεσμα να σκοτώνω όλες τις αποικίες βακτηριδίων με κάθε πλύσιμο.
zw


Ελπίζω να μην κάνεις το ίδιο.........:confused:

stefapat
17-09-07, 10:45
δεν μπορω να βρω απαντηση στην ερωτηση. αλλαζω υαλοβαμβακα περι τον μηνα, καθαριζω το φιλτρο light περι τους 5 μηνες. υλικα καθε ποτε αλλαζω. και γιατι να αλλαξω; χαλανε;



απαντηστε μου λιγο στην ερωτηση που εκανα. κλαζ το ph το μετρησα και μου δειχνει 7,2 παρολα αυτα το ammonia alert δειχνει οτι ολα πανε καλα και εγω εχω αμμωνια στο 2.
ευχαριστω

netblues
17-09-07, 11:39
Θα επρεπε να σου δειχνει αμμωνια...
Βαλε μερικες σταγονες αμμωνιας σε ενα δοχειο με νερο και βαλτο μεσα..
Θα πρεπει να δειξει.
Αν δεν δειξει ειναι off
Επισης μετρα αυτο το διαλυμα με τα υγρα τεστ σου.
Ενα απο τα δυο κανει λαθος.

stefapat
17-09-07, 11:44
Θα επρεπε να σου δειχνει αμμωνια...
Βαλε μερικες σταγονες αμμωνιας σε ενα δοχειο με νερο και βαλτο μεσα..
Θα πρεπει να δειξει.
Αν δεν δειξει ειναι off
Επισης μετρα αυτο το διαλυμα με τα υγρα τεστ σου.
Ενα απο τα δυο κανει λαθος.
θα το κανω το πειραμα. πειτε μου λιγο αν χρειαζετε να αλλαζω τα βιολογικα υλικα του φιλτρου και καθε ποτε?

klaz
17-09-07, 12:00
πειτε μου λιγο αν χρειαζετε να αλλαζω τα βιολογικα υλικα του φιλτρου και καθε ποτε?δεν χρειαζεται να τα πολυπειραζεις ξερεις.....:rolleyes:
ενα απλο ξεπλυμα αραια και που,και εαν και εφοσον θελεις μετα απο 1-1,5 χρονο,αφαιρεις μια ποσοτητα πχ μια χουφτα,με μια νεα και ου το καθεξης....
ξερω ομως παρα πολλους χομπιστες που και 2 και 3 χρονια ΔΕΝ τα εχουν πειραξει τα βιολογικα υλικα τους και ολα ειναι μια χαρα...;)
ΥΓ.ευχαριστω για τα καλα σου λογια...εκανα οτι θα εκανες και εσυ εαν ησουν στη θεση μου..:smt052

spookie
18-09-07, 08:39
Εχω μια ερωτηση.
Εχω βαλει στο φιλτρο μου [ sera fil 900 ] στον ενα καδο κεραμικους κυλινδρους της hydor και στον αλλο κοκους ανθρακα και υαλοβαμβακα. Απο το Pet shop που προμηθευομαι οτι χρειαζομαι μου εχει πει να αλλαζω το ενα τριτο των κεραμικων σε καθε καθαρισμο του φιλτρου [ καθε δυο μηνες ] και ολο τον ανθρακα. ειναι σωστο βαση αυτων που διαβαζω πιο πανω?

netblues
18-09-07, 08:47
Η απαντηση ειναι οχι και οχι.

george
18-09-07, 08:53
Toν άνθρακα γιατί τον έβαλες ;

spookie
18-09-07, 08:55
Δηλαδη να ξεπλενω απλως , εννοειται μεσα στο νερο του ενυδρειου , τα κεραμικα , αλλα με τον ανθρακα ???

george
18-09-07, 08:58
Όταν μειώνεται η ροή του φίλτρου θα αλλάζεις τον υαλοβάμβακα.
Τον άνθρακα - αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος - αφαίρεσε τον και στην θέση του βάλε κάποιο άλλο υλικό.

Δεν ξεπλένουμε ΜΕΣΑ στο ενυδρείο αλλά σε κουβά που έχουμε γεμίσει με νερό από το ενυδρείο.

spookie
18-09-07, 09:00
Sorry . Λαθος διατυπωση. Εννοειται μεσα σε κουβα με νερο απο το ενυδρειο:D :D . Για τον ανθρακα ηταν παλι προταση του pet shop. Προταση για αλλο υλικο?

stefapat
18-09-07, 09:22
εγω εχω σιποραχ και κυλινδρους. μπλε σφουγκαρι και υαλοβαμβακα

klaz
18-09-07, 09:24
εγω εχω σιποραχ και κυλινδρους. μπλε σφουγκαρι και υαλοβαμβακαεισαι κουκλος :p:p

crazyio
18-09-07, 22:49
Τα τέστ αυτά με τις βεντούζες (μπλίαχ) πάνω στο υλικό που αλλάζει το χρώμα ανάλογα με το νερο, κατα την αγορά του έχει πάνω του μια μικρή ζελατινίτσα/ μεμβράνη ...
την έχεις βγάλει ? :rolleyes:
Λέω εγώ τώρα ....