PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενυδρειο


Αλεξανδρος Κοντος
12-09-07, 23:23
Θελω ενα ενυδρειο περιπου στα 400λιτρα για reef με καπακι , το οποιο θα δουλευει με sump.
Οι σκεψεις μου ειναι δυο:
1) αγορα ετοιμου ενυδρειου και τρυπημα στον πατο (το ξερω οτι ειναι δυσκολο αλλα ο Ανδρεας απο Ζωοφιλια μου ειπε οτι μπορει να μου το τρυπησει ο αντιπροσωπος πριν το παρω-ενυδρειο aquatlantis )
2) να φτιαξω ενα DIY ενυδρειο , και να φτιαξω και ενα καπακι η αγοραζω ενα ετοιμο ( Giesemann , Woha )


Υ.Γ. Το mp smaragd 130 εχει ετοιμο τρυπημενο πατο και περασμενους δυο σωληνες. Ξερει κανεις τι διαμετρο εχουν; Μπορω να χρησιμοποιησω αυτο το ενυδρειο για reef;

accnt
13-09-07, 07:27
Εγώ πάντα προτιμώ τα diy. Επειδή μπορώ να θέσω εγώ τις διαστάσεις που με εξυπηρετούν και επειδή μπορώ να φτιάξω ότι υπερχείλιση επιθυμώ.
Στα reef ενυδρεία πολύ θετικό είναι το βάθος (όχι το ύψος) του ενυδρείου να είναι όσο μεγαλύτερο γίνεται, έτσι ώστε να βοηθήσει αυτό στο aquascaping. Ένα βάθος 60 –70 πόντων είναι το καλύτερο. Καπάκι δεν θα έβαζα, αλλά θα έβαζα ένα κρεμαστό φωτιστικό.
Αν τώρα δεν θέλεις να μπλέξεις με όλα αυτά (κατασκευές και ψάξιμο) και εφόσον το ενυδρείο θα το πάρεις έτοιμο τρυπημένο και δεν θα έχεις ευθύνη για αυτό και εφόσον σε εξυπηρετούν οι διαστάσεις, τότε οκ.