PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναγνωριση φυτου


CHRISTOS222
12-09-07, 18:20
Το μοναδικό φυτό που δεν καταστράφηκε από τις υψηλές θερμοκρασίες.
Το είχα πάρει από το ΙΚΕΑ πριν κανένα μήνα και απλά το τοποθέτησα στο ενυδρείο όπως ήταν στο γλαστράκι του.

Τι φυτό είναι?
Να το βγάλω από το γλαστράκι και να το φυτέψω κανονικά?
Το γλαστράκι έχει μια τρυπά στον πάτο και σήμερα είδα ότι αρκετές ρίζες είχαν βγει έξω από την τρυπά!

Να πω επίσης ότι λόγο ζεστής είχα αφαιρέσει το καπάκι οπότε το διάστημα που έχω το φυτό το έβλεπε μόνο το φως έμπαινε στο σαλόνι από το παράθυρο.

Σήμερα άλλαξα την λάμπα (Osram 765 / 18 W) και επανατοποθέτησα το καπάκι .
Το ενυδρείο είναι 100 λίτρα.

Tkagem
12-09-07, 18:52
To φυτό εφόσον τόσο καιρό επιβίωσε από τις ζέστες,και αναπτύχθηκαν κιόλας οι ρίζες του,το μόνο κάλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να του αφαιρέσεις το γλαστράκι που το περιορίζει και να το φυτέψεις για να αναπτυχθεί και γρηγορότερα έτσι.Για την ονομασία του φυτού θα σε απογοητεύσω αλλά δεν ξέρω,άν και το έχω δεί αρκετές φορές.....

george
12-09-07, 21:22
Να καθαρίσεις και τις ρίζες από το βαμβακάκι ... ;)

leonm
12-09-07, 22:29
Eχινόδορος είναι αλλά τώρα πιο ακριβώς...μοιάζουν μεταξύ τους.Ψάξε εδώ http://www.tropica.com/plant_print.asp

CHRISTOS222
13-09-07, 06:43
Δηλαδή το φυτεύω κανονικά!
δεν είναι από τα φυτά που δεν πρέπει οι ρίζες του να είναι φυτεμένες.
αυτό ήθελα να μάθω, ευχαριστώ!

(το link το είδα αλλά είναι όντως πάρα πολλά και δεν μπορώ να καταλάβω. ίσως να είναι το Echinodorus 'Aquartica' (http://www.tropica.com/productcard_1_popup.asp?id=074F&mode=close))

CHRISTOS222
18-09-07, 10:50
Σήμερα λεω να κάνω αλλαγή νερό και να το φυτέψω κανονικά!
Τις ρίζες να τις κόψω καθόλου ή όπως είναι?
Κάτι άλλο που πρέπει να σκεφτώ

klaz
18-09-07, 10:56
Σήμερα λεω να κάνω αλλαγή νερό και να το φυτέψω κανονικά!
Τις ρίζες να τις κόψω καθόλου ή όπως είναι?
Κάτι άλλο που πρέπει να σκεφτώεαν σου φαινονται αρκετα μεγαλες για φυτεμα,ναι,τις κοβεις λιγο....
να σκεφτεις οτι συνηθως οι εχινωδοροι γινονται αρκετα μεγαλοι.,τοποθεντουνται κυριως στη μεση-κεντρο τρου ενυδρειου,και θελουν λιπανση με ταμπλεττες στη ριζα τους......
αυτα...:rolleyes:;)