PDA

Επιστροφή στο Forum : Απωλειες Καλοκαιριου


netblues
09-09-07, 15:22
Ο καιρος δροσισε, το καλοκαιρι μας αποχαιρετα, οποτε καιρος να ετοιμαζουμε τους θερμαντηρες σιγα σιγά...
Ειναι σιγουρο οτι τα περισσοτερα ατυχηματα/απωλειες στα ενυδρεια γινεται το καλοκαιρι. Ειμαστε γενικα εκτός, και η συντηρηση ξεπεφτει..., λειπουμε αρκετες μέρες, διακοπες ρευματος, εξατμιση, και το κακο δεν θελει πολυ να γινει.
Με την ευκαρια να πω οτι ενας καλος τροπος να βεβαιωνομαστε οσο λειπουμε οτι το ενυδρειο λειτουργει (τουλαχιστον εχει ρευμα) ειναι να βαλουμε ενα fax/αυτοματο τηλεφωνητη στο πολυμπριζο του ενυδρειου και να το καλουμε μια φορα την ημερα... Αν ΔΕΝ απαντησει, ειδοποιουμε καποιον που του εχουμε αφησει κλειδια να παει να δει αν εχει ρευμα....
Η (κακη) εμπειρια σας μπορει να βοηθησει καποιον αλλο να ΜΗΝ την πατησει...

ΥΓ. Καλουνται και οι "θαλλασινοι" να συμμετεχουν... μην ανοιγουμε και αλλο thread.. (και μη μου πειτε οτι εσεις ΔΕΝ ειχατε απωλειες....)

ΥΥΓ. Δεν ειναι κακο να ποσταρετε επισης τι πηγε στραβα....

Θανάσης
09-09-07, 15:57
δυστυχώς ο Ποσειδώνας ,ο εικονιζόμενος,μετά από δυο μήνες άρρωστος...

AXEL
09-09-07, 16:27
Εχασα και τους δυο αστακους μου που αγαπουσα τοσο πολύ...Ενα αρσενικο και ενα θυληκο...:( :( :(

fotislab
09-09-07, 16:56
εχασα πολλα ψαρια απο την ζεστη...:( 2 δολαρια 2 kiss 1γατοψαρο κ 3 γλυφτες...σχεδον ολο το ενυδρειο μου..:( τωρα πρεπει να αγωρασω αντικαταστατες.

_antonis_
09-09-07, 17:13
Όταν πρωτοξεκίνησα με το ενυδρείο και δεν είχα ιδέα (τον Δεκέμβρη), είχα κάποιες απώλειες. Μέσα στο καλοκαίρι, καμία! Λέτε να βοήθησε το forum που γράφτηκα και με βοηθήσατε ή το ότι είχα το κλιματιστικό όλη μέρα αναμμένο; Εγώ λέω και τα 2!:D :D :D

Celda
09-09-07, 17:22
Έχασα φυτά πολλά...

Και δύο ενήλικα γκάπι και μια γέννα με 15 μωρά γκάπι...:(

Και όλα αυτά απο τη ζέστη

georgetax
09-09-07, 19:22
δεν εχασα τιποτα ευτυχως.ολα πηγαν καλα

Zorba_The_Freak
09-09-07, 19:41
Και εγώ ευτυχώς δεν ειχα απώλειες..

Πως το πέτυχα?

Ολο το καλοκαίρι το aircondition στους 30 βαθμους και eliwell 915 σε όλα τα ενυδρεια ρυθμισμένους στους 27 βαθμούς...

gutsi
09-09-07, 20:10
εγω εχασα 4 γκαπυ απο dropsy,4 μικρα παπαγαλοψαρα λογο μουχλας του ενυδρειο απο την τροφη διαρκειας και ενα οραντα αν και ειχα ανεμιστηρα, απο τη ζεστη.

Yiannis59
09-09-07, 21:17
Μια ολόκληρη γέννα ραμιρεζι ο παπους μας που τα ειχε αναλάβει δεν κατάλαβε καλα πως ταΐζουν αρτεμια και προσπάθησε να κανει το ενυδρείο θαλασσινόzw

Παντως την αρτεμια την εφτιαχνε σωστα:grin::grin:

crazyio
09-09-07, 21:49
Μμμμμμ ωραίο ποστ ....... αντιπροσωπευτικό !!
Φευγω για διακοπές (10 μέρες θα έλειπα) και προγραμματίζω το κλιματιστικό να ανάβει στις 13:30 και να κλείνει στις 23:30 στους 15 βαθμούς (!!!) για να μπορεί στο ενυδρείο να παραμένει στους 25-27 περίπου.
κλείνω πόρτες και παράθυρα για να μην χάνεται η θερμοκρασία και φεύγω με το κεφάλι μου ήσυχο μια και το Project είχε δουλέψει άψογα πέρισυ για 15 μέρες...
με την ΜΟΝΗ διαφορά πως πέρισυ είχα θυμηθεί να πατήσω το START στον χρονοδιακόπτη του κληματιστικου !!!!! Φέτος ΔΕΝ το θυμήθηκα ... :( :(
Την τρίτη μέρα που έλειπα πάει η μητέρα μου να ταίσει και κοντεύει να λυποθημίσει απο την μυρωδιά .....
Για να μην τα πολυλογώ ..... με πέρνει τηλ.... μου λέει πως τα ψάρια είναι όλα σχεδόν σε αποσύνθεση... το σπίτι μυρίζει απίστευτα, η θερμοκρασία στο ενυδρείο είναι στους 38 βαθμούς (!!!!!) και γενικα το ενυδρέιο απλά ΔΕΝ ειναι ενυδρείο αλλα νεκροταφείο ....
Γυρναω απο διακοπές ...... το σπίτι ακόμα μύριζε αν και με ανοιχτές πόρτες -παράθυρα .... η επιφάνεια του νερού σχεδόν με αιδιαστικό αφρό, με μυγάκια και ο,τι έντομα θές μέσα ...... ψάρια σε αποσύνθεση (όσα δεν μπόρεσε να μαζέψει η μητέρα μου ή που βγήκαν μετά πίσω απο πέτρες) το φίλτρο (2213) να δουλεύει στο 1/10 της απόδοσής του και άλλα τέτοια όμορφα ....
Με μηδενική ψυχολογία πλέον .....κανω μέτρηση αμμωνίας για να δώ απλά ΤΙ μπορεί να δέιξει το τεστ !!! το τεστ έφτανε μέχρι τα 7.3mg/l και το χρώμα που έδειξε το ξεπερνούσε .....
Αρχίζω να βγαζω πέτρες για να τις πλύνω ....και όπως τις βγάζω βλέπω πως ο Pleco μου ειναι ζωντανός !! δεν το πίστευα !!!!
Τέλος πάντων, βγάζω όλες τις πέτρες, τις πλένω, αδειάζω ΟΛΟ το νερό, βγάζω άμμο ... την πλένω .... και φτού και απο την αρχή ..
Όταν έφτασα στο σημείο να αδειάζω άμμο κόντεβα να λυποθυμίσω απο την μυρωδιά ..... Απλά ΔΕΝ μπορούσα να αναπνεύσω πάνω απο το ενυδρείο με τίποτα ....
Στήνεται απο την αρχή λοιπόν και σειρά είχε το φίλτρο ....
Ανοίγω το φίλτρο ... βγαζω ΤΗΝ μπίχλα και τα κομμάτια απο ψάρια απο μέσα ...... βγάζω σωληνώσεις ...τις καθαρίζω(βγήκε και απο κει Η βρώμα και Η μπίχλα) και το ξανα βάζω σε λειτουργία ...
Ευτυχώς ό,τι σάρκες και ό,τι αλλο είχε πάει στο φίλτρο δεν είχε μεταφερθεί στο siporax και στις βιόμπαλες γιατί είχαν παραμείνει στα σφουγγάρια ...
Τώρα ευτυχώς όλα καλα .... αλλά χωρίς τα ψαράκια μου τα τότε ... :( :( :(

Υ.Γ ο Pleco πως επέζησε με τέτοια συγκέντρωση αμμωνίας και με τοση ζέστη για 10 μέρες ??? δεν πίστευα στα μάτια μου όταν τον είδα ....

parrot
09-09-07, 21:56
κρίμα ρε φίλε.... κι εγώ δυο φορές που έφυγα είχα άτομο ανά δύο μέρες να τσεκάρει για ν'αποφύγω κακοτοπιές.... δεν πειράζει.... θα γίνει καλύτερο απ'ότι πριν. :rolleyes:

s-vitzi
09-09-07, 22:11
Εγω εχασα τη μπαλα...:smt120
Εχασα δυο οττοκικλους,πιθανοτατα απο τη ζεστη,
αφου δεν ειχα προμηθευτει ανεμιστηρακια...:smt079 :smt075 :smt021
Εχασα ενα SAE,για τον οποιο-συγχωρεστε με- ομολογω δεν στεναχωρηθηκα
και πολυ:smt093
Εχασα την εμπιστοσυνη μου σε ενα φιλο(σε οτι αφορα στο ενυδρειο,παντα) που αφησα τα κλειδια
για 10 μερες....

steady
09-09-07, 22:29
crazyio σε καταλαβαινω απολυτα προπερσι ειχα παθει κατι αναλογο ειναι τρελη απογοητευση ειχα γυρισει θυμαμαι στις 5 το απογευμα σπιτι απο 10 μερες camping και περιμενα πως και πως να κανω ενα μπανιο και να ξαπλωσω και κατεληξα να ξεστηνω το ενυδρειο μεχρι αργα το βραδυ παντως ειναι φοβερο σε τι συνθηκες μπορει να επιβιωσουν τα ψαρακια μας...

iakovost
09-09-07, 22:47
Axxx. Τι θέλουμε και ξυνουμε πληγές...:smt009

Επίστρεφω στο σπίτι μετα απο πολυήμερη απουσία και βρισκω την θερμοκρασία στους 37... Πόσα να προλάβει η άμοιρη η μάνα

'Εχασα 3 platies, 2 clown loach kai το καμάρι μου... ενα τεράστιο Monodactulus aenaus :smt120.

Μέχρι να φυγει το καλοκαιρι με χιλια-μυρια βασανα καταφερα να διατρησω την θερμοκρασία στους 31... Αλλα ευτυχώς δεν εχασα αλλα μετα και το κυριωτερο εσωσα τα αγγελοψαρα και τον ετερο μονοδακτυλο

alexinio
09-09-07, 22:56
εγω ειχα απωλειες ψαριων δυστηχωw,λογω τoυ οτι ελειπα αρκετο καιρο και δεν ειχα τον χρονο να φροντιζω τα ψαρια μου...
εχουμε και λεμε,3 cory και ενα θυληκο kribensis.

Steve
10-09-07, 09:00
εγω γυριζοντασ απο 10 ημερεσ διακοπεσ , βρηκα το νερο να ειναι κατω απο το 1 / 3 , τουσ δισκουσ στιν κυριολεξια να ειναι σχεδον εξω απο το νερο...
αμμωνια 1mg/ml (πυθανοτατα υπερταιζε η ατοματη ταιστρα..)
θερμοκρασια 36 , το φιλτρο να μην δουλευει....
και εχασα 2 γατοψαρα και 1 cae .....
συμπερασμα.... no vacation any more!

Kostas G.
10-09-07, 09:20
Καμμιά απώλεια...Αν και στην αρχή της Άνοιξης είχε αρρωστήσει άσχημα ο Leporacanthicus μου και επι δύο εβδομάδες δεν έδειχνε σημάδια βελτίωσης,τελικά μετά απόλη την εντατική φροντίδα που του έκανα επί τρεις βδομάδες το ξεπέρασε:)
Α,και κάτι άλλο συνέβη αλλά δεν υπήρξε και πάλι πρόβλημα:τις πρώτες 14 μέρες των διακοπών μου η ταίστρα στο ένα ενυδρείο μου(αυτό με το Platydoras και τον Hemiancistrus subviridis) δεν δούλεψε λόγω κακής επαφής στη μπρίζα...Αποτέλεσμα όταν γύρισα να ξαναβάλω φαί,να είναι όλο εκεί...Όλα πάντως τα ψάρια ζούσαν και δεν θα έλεγα οτι αδυνάτισαν...Μόνο 2 cardinal tetra ήταν πιο αδύνατα και αυτά όταν έφαγαν λίγες μέρες το ξεπέρασαν καθώς είναι μια χαρά τώρα...

crazyio,
Λυπάμαι crazyio...Τέτοιες ατυχίες είναι πολύ ενοχλητικές όταν συμβαίνουν:(

Οι pleco του είδους που έχεις μπορούν και αντέχουν σχεδόν πάντα στις θερμοκρασίες που ανέφερες...Υπάρχουν πάρα πολλές αναφορές ατυχιών με τέτοιες θερμοκρασίες οπου το μόνο ψάρι που επιζεί είναι αυτοί οι pleco...Βέβαια τώρα πως άντεξε τόση αμμωνία για τόσες μέρες,παραμένει ένα θέμα...Μπορεί μεν να αναπνέει από την επιφάνεια αν χρειαστεί που βοηθάει πολύ βέβαια,αλλά δεν πάυει να ζει εκει μέσα...
Φρόντισέ τον καλά και θα είναι μια χαρά...;)

accnt
10-09-07, 09:23
Δυστυχώς και εγώ έχασα μερικά από τα καλύτερα και μεγαλύτερα κοράλλια μου, παρότι την online camera adsl, παρότι τις επισκέψεις του Ισίδωρου σχεδόν μέρα παρά μέρα, παρότι την ύπαρξη ψυκτικού μηχανήματος, παρότι .... παρότι....
Όλο αυτό με πήγε αρκετά πίσω, τόσο πολύ ώστε να θυμιθώ και να αναπολήσω το δισκοενυδρείο μου....
Έτσι σκέφτομαι να επανέλθουν οι δίσκοι στο 600 λιτρο και να μεταφέρω το εναπομείναν reef στο 250 λιτρο που κάθεται άδειο και προορίζετο για Μεσογειακό. Την λύση αυτή βέβαια δέχτηκε με μεγάλη χαρά και η σύζυγός μου, που τα είχε πάρει κρανίο από τον θόρυβο του ενυδρείου και την ζέστη που έβγαζε το ψυκτικό στον χώρο....

stav
10-09-07, 09:43
Στις 15 ημερες που ελειψα εχασα ενα clown loach,ενα γατοψαρο και μια
μελανοταινια.

caverman
10-09-07, 10:09
Καμιά απώλεια στα δύο ενυδρεία γλυκού νερού.
Το μόνο πρόβλημα το εσωτερικό φίλτρο Juwel που είχε αρχίσει να ξενερίζει η αντλία του λόγω της εξάτμισης.
Βέβαια είμαι από τους τυχερούς μιας και ακόμη και με καύσωνα μέσα στο σπίτι δεν ξεπερνάω τους 31C χωρίς A/C λόγω της πολύ καλής μόνωσης...
Επιπλέον είχε προηγηθεί σταδιακή αλαγή στις ρουτίνες των ενυδρείων για να προσαρμοστούν στην 15ήμερη απουσία...

Πάντως αρκετές ώρες για συντήρηση με περίμεναν και μένα στην επιστροφή...

Καλό Φθινόπωρο σε όλους,

Caverman

Giannis-malawi
10-09-07, 10:29
παιδια πραγματικα λυπαμαι για τις απωλειες σας..μακαρι να ειναι οι τελευταιες..

για μενα,ευτυχως απωλειες μηδεν!

τα ανεμηστηρακια και ο controller εκαναν τη δουλεια τους οπως επρεπε..
το ιδιο και μια φιλη μου απο διπλα,που ερχοταν και αναπληρωνε το νερο απο την εξατμιση που δημιουργουσαν..

απουσια 2 διαφορετικα 15ημερα με διαλειμμα 4 ημερων για συντηρηση..
το μονο προβλημα ηταν οι ωρες που μου πηρε η συντηρηση οταν επεστρεψα πλεον..

κατα τα αλλα,πιστευω πως τα ανεμηστηρακια και ενας controller ειναι απαραιτητοι αν θελουμε να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο και τα ψαρακια μας υγιη..

Zorba_The_Freak
10-09-07, 10:33
Τελικά, το χόμπυ μας μήπως πλέον αντί να μας ηρεμεί μας αγχώνει???

Έχω αρχίσει να το σκέφτομαι πολύ συχνά τώρα τελευταία....

Giannis-malawi
10-09-07, 10:59
Τελικά, το χόμπυ μας μήπως πλέον αντί να μας ηρεμεί μας αγχώνει???

Έχω αρχίσει να το σκέφτομαι πολύ συχνά τώρα τελευταία....

φιλε μου,

το ιδιο σκεφτομουν μολις γυρισα απο διακοπες και ημουν σκυμενος με τις ωρες και καθαριζα το ενυδρειο,και κουβαλουσα νερο κτλ..αξιζει ολος ο κοπος και το αγχος??:confused::confused:

η απαντηση ηρθε μονη της,μολις τελειωσα τα παντα και εκατσα να παρω μια ανασα μπροστα στο "βασανο" μου..η ομορφια που αντικρυζουμε ΑΞΙΖΕΙ και τον κοπο,και τον χρονο..:smt041:smt041

το αγχος το μειωνουμε με σωστη προληψη..αν βαλουμε πχ ανεμηστηρακια,δεν θα αγχωνομαστε για τη ζεστη κτλ..
με σωστη συντηρηση και συνθηκες νερου δεν εχουμε ασθενειες (τουλαχιστον απο αυτες τις αιτιες) κτλ..
βεβαια παντα υπαρχουν και τα απροοπτα..

επομενως προσωπικα οτι πιο πολυ μας ηρεμει παρα μας αγχωνει!!:grin:

Steve
10-09-07, 11:37
εγω παλι μονιμοσ μες στο αγχοσ ειμαι κτα την διαρκεια του καλοκαιριου....
μην γινει το ενα ...μην γινει το αλλο....
ολο ο καλοκαιρι ειχα 34-37 *C και το βραδυ.....
προφανος το αγχος τ δικο μας μεταφερετε τα ψαρια...;)

steady
10-09-07, 11:47
Τελικά, το χόμπυ μας μήπως πλέον αντί να μας ηρεμεί μας αγχώνει???

Έχω αρχίσει να το σκέφτομαι πολύ συχνά τώρα τελευταία....
εγω εχω αποφασισει ειδικα αμα εχεις απαιτιτικο ενυδρειο σε ανχωνει αρκετα αλλα νομιζω σε ολους εμας εδω μεσα μας αρεσει να παλευουμε και λιγακι ειμαστε και λιγο μαζοχιστες...

aafent
10-09-07, 12:03
12 Ενυδρεία, 3 μέσα στο σπίτι τα άλλα έξω

Μέσα στο σπίτι μερικές ημέρες air-condition τις υπόλοιπες τίποτα, έλλειπα για διάστημα 45 ημερών όπου φίλος (άσχετος) πήγαινε για να ταΐσει σε μερίδες που είχα ετοιμάσει και ήταν εξαιρετικά ελάχιστες.

Τα φυτά μαλάκωσαν και τα σαλιγκάρια και τα χρυσόψαρα κυρίως τους καταφέρανε αρκετά πλήγματα αλλά τα συνέφερα. Στα guppies τα φυτά δεν είχαν πρόβλημα (?) αλλά έχασα τη φακή που είχα εντελώς (υποθέτω μαλάκωσε και την έφαγαν τα guppies).

Απώλεια μόνο μία, ένα πακόστομο που ποτέ δεν το βρήκα, υποθέτω ότι τα περισσότερα από 100 σαλιγκάρια που έχω σε εκείνο το ενυδρείο το φάγανε όταν αρρώστησε.

stav
10-09-07, 12:21
[quote=aafent;198218]12 Ενυδρεία, 3 μέσα στο σπίτι τα άλλα έξω

Μέσα στο σπίτι μερικές ημέρες air-condition τις υπόλοιπες τίποτα, έλλειπα για διάστημα 45 ημερών όπου φίλος (άσχετος) πήγαινε για να ταΐσει σε μερίδες που είχα ετοιμάσει και ήταν εξαιρετικά ελάχιστες.

Ανδρεα 45 ημερες χωρις αλλαγες νερου;

Strahos
10-09-07, 13:05
έλειπα και έναν μήνα, έτσι?... 5 ψαράκια εξαφανισμένα, 3 κόρυς και 2 ότο. Η θερμοκρασία ήταν πάνω από 30. Από τροφές έριξα πριν φύγω μία ταμπλέτα των 15 ημερών και μετά από 15 πήγε η μάνα μου και έριξε άλλη μία της μίας εβδομάδας. Οπότε δεν πήγαν από τροφή. Είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει, έχω λείψει κι άλλες φορές τόσο χωρίς απώλειες....

kostoukitos
10-09-07, 14:23
Στο 80 λιτρο μου ο οσκαράκος επιβίωσε (40+ βαθμούς όλο τον Αύγουστο ,χωρίς ανεμιστήρα με αλλαγές 50% την εβδομάδα).Τα μάτια του ήταν ελαφρώς εξογκωμένα λόγω θερμοκρασίας (τουλάχιστον έτσι μου είπε ο πετ-σοπάς)αλλά τελικά τα κατάφερε:smt041

Θεοδωρος
10-09-07, 14:43
Εγω παντως δεν εχασα κανενα ψαρι,χωρις ανεμιστήρα,και χωρις συχνες αλλαγες νερου.Τα φυτα ειναι καπως υποτονικα αλλα κατι θα γινει.

alan boy
10-09-07, 17:27
Εγω παντως δεν εχασα κανενα ψαρι,με ανεμιστήρακια και με συχνες αλλαγες νερου.Τα φυτα ειναι ενταξει μια και εκπεδευσα ενα γειτωνακι μου που του εβαλα το μικροβιο των ενυδρειων και εριχνε λιπασματα και φαγητο.

Tkagem
10-09-07, 23:54
Τελικά, το χόμπυ μας μήπως πλέον αντί να μας ηρεμεί μας αγχώνει???

Έχω αρχίσει να το σκέφτομαι πολύ συχνά τώρα τελευταία....

Εμένα με αγχώνει υπερβολικά,μήν κάτι πάει στραβά και.....................
Τελικά έχω αρχίσει να πιστεύω πως εμάς που μας αρέσει τόσο πολύ αυτό το χόμπι μάς αγχώνει παραπάνω από άλλα ίσως σημαντικότερα ζητήματα της προσωπικής μας ζωής,του αφιερώνουμε πολύτιμο χρόνο που μερικές φορές είναι καθοριστικός μέχρι και για τη δουλειά μας,και μιλώντας για προσωπική ζωή νομίζω πως κατά τη διάρκεια μιάς ημέρας περισσότερο από κάθε άλλη απλή,καθημερινή ακόμα και πονηρή σκέψη, αυτή των ψαριών μας έρχεται τις περισσότερες φορές στο μυαλό μας.........................
Δόξα το θεό απώλειες δέν είχα το καλοκαίρι,κατάφερα να κρατήσω τη θερμοκρασία στους 23-24 βαθμούς με ένα ανεμιστηράκι 12 cm,εβδομαδιαίες αλλαγές νερού, αυτά στα 350 λίτρα νερού.

Juan
11-09-07, 11:10
Εδώ πριν το καλοκαίρι υπήρχε ένα "λιβάδι" από cuba :cool:...πάει.....
http://img179.imageshack.us/img179/6337/livadigv3.jpg (http://imageshack.us)

Tolis
11-09-07, 11:12
Δεν ειναι κακο ομως....

Juan
11-09-07, 12:02
Δεν ειναι κακο ομως....
Να άλλη μια.
http://img410.imageshack.us/img410/1249/untitled2zs1.jpg (http://imageshack.us)

Να συμπληρώσω...τις αιτίες.

Αυξηση θερμοκρασίας
Διακοπή co2 + λιπασμάτων

leonm
11-09-07, 12:14
Με ένα κλάδεμα μπορεί να δείξει πιο ωραία και από ελεοχαρις :D

Steve
11-09-07, 12:24
κατεβαινεισ με το τρακτερ να το κουρεψεισ;:D

Access
11-09-07, 12:50
Εμένα μου αρέσει Γιάννη είναι σαν την kinder έκπληξη……. δεν ξέρεις τι θα βρεις από κάτω :grin: :grin: :grin:


Να μην αναφέρω ότι εγώ όταν γύρισα μόνο λίιιιιιιγη σποτ είχα στα τζάμια μια και δεν τα έχω καθαρίσει εδώ και 2 μήνες

alan boy
11-09-07, 14:07
Juan (http://www.aquatek.gr/vb/member.php?u=450) σε ποσο καιρο εγινε ετσι το ενυδρειο?
ειναι φοβερο ομως......

Juan
11-09-07, 14:18
Juan (http://www.aquatek.gr/vb/member.php?u=450) σε ποσο καιρο εγινε ετσι το ενυδρειο?
ειναι φοβερο ομως......
Δεν είμαι σίγουρος....αλλά περισσότερο από 2 μήνες.
(μάλλον είμαστε off topic)

eve_gr2000
11-09-07, 15:40
Αισίως εμένα και στα 2 ενυδρεία γλυκού νερού δε σημειώθηκαν απώλειες, ούτε φέτος αλλά ούτε & πέρυσι & πρόπερσι. Η θερμοκρασία ήταν σταθερά γύρω στους 29 (άντε 30 στους τρελούς καύσωνες).

Και τα 3 καλοκαίρια ακολούθησα την εξής απλή μέθοδο (Σημείωση: Φέτος έλειψα 2 σπαστά δεκαήμερα, το ίδιο και πέρισυ):
1) Μεγάλος ανεμιστήρας σε κάθε ένα ενυδρείο, ο οποίος «χτύπαγε» πάνω του 24/7.
2) Ανοιχτό καπάκι τροφοδοσίας
3) Σε περίπτωση εξάτμισης (που όντως υπήρχε, όχι τρελά πράγματα βέβαια) είχα επιστρατεύσει τη μητέρα μου & πρόσθετε λίγο νερό της βρύσης, χωρίς αντιχλώρια κτλ, απλά το έριχνε στα ενυδρεία, γύρω στην 6η μέρα απουσίας μου.
4) Ως προς το φαγητό, φέτος τα τάιζε η μητέρα μου, αλλά πέρισυ που χρησιμοποίησα τις ταΐστρες δεν αντιμετώπισα πρόβλημα.

Αυτά εν ολίγοις, πάντως νομίζω ότι ένας καλός & δυνατός ανεμιστήρας λειτουργεί άριστα, & το χύμα νερό από τη βρύση γλιτώνει από πολλά προβλήματα...

Neoklis
11-09-07, 16:02
το χύμα νερό από τη βρύση γλιτώνει από πολλά προβλήματα


Χωρίς αντιχλώριο....???:confused:

netblues
11-09-07, 16:07
Σε μικρες ποσοτητες απλα δεν προλαβαινει να κανει κακό. Το σωστο ειναι να ριχνουμε και λιγο στο δοχειο που προστθετουμε νερο, κακο δεν κανει...

Τσιόνογλου Σταύρος
11-09-07, 21:21
Δεν είχα καμμία απώλεια ευτυχώς ,καλά να είναι το κλιματιστικό και το ότι δεν έλλειψα πολλές ημέρες συνεχόμενα .Η θερμοκρασία δεν ανέβηκε πάνω απο το 30 και τα φυτά πήγαν παρα πολύ καλά (μήπως όταν εχουμε ενυδρείο δεν πρέπει να πηγαίνουμε διακοπές? :grin: :grin: :grin: ).

PascM
11-09-07, 23:15
(μήπως όταν εχουμε ενυδρείο δεν πρέπει να πηγαίνουμε διακοπές? :grin: :grin: :grin: ).

:D :D :D Χόμπυ έχουμε μην το παρατραβάμε!!!
Και φυσικά λύσεις υπάρχουν για τα περισσοτερα ποβλήματα!! (Αν όχι για όλα!)

maikl
12-09-07, 04:58
-Απωλειες..??:rolleyes:

Γυρω στα 1300 πρεπει να ητανε....ευρωπουλα απο την αγορα ενυδρειου και εξοπλισμου...:D

noe
12-09-07, 05:34
Έλειψα εναν μήνα, την πρώτη βδαμάδα το ενυδρείο δεν το πρόσεχε κανεις, τις επόμενες 2 βδομαδες το προσεχε...... η μαμα, και την τελευταία βδομάδα δεν το πρόσεχε κανείς, όσο έλειπα πότρες παράθυρα κλειστά, το καπάκι του ενυδρείου ανοιχτό, η φωτοπερίοδος πολύ μικρή και το νερο που επεστρεφε στο ενυδρείο από το εξωτερικό φίλτρο να πέφτει από ψηλά, σαν καταραχτης.

Απολογισμός:
-Ένας χαμένος οτοκυκλος
-η αναπτυξη των φυτών έμεινε στασιμη
-τα φύλα απο τις ανουμιες χαλάσανε στις ακριτσες
-μοναδική εξαίρεση ο εχινόδορος που έγινε τριπλασιος σε τοσο συντομο χρονικό διαστημα, μάλλον εκμεταλέφτηκε την αδράνεια των αλλων φυτών.

andreasp
12-09-07, 09:47
Στο γραφειο μου που εχω το χρυσοψαρο, το aircondition δεν εσβησε ποτε.
Οταν ημουν εκει δουλευε στους 25 βαθμους, και οταν εφευγα το αφηνα αναμμενο στους 30βαθμους.
Αποτέλεσμα...?
Μια καμμένη πλακέτα του εξωτερικου μηχανήματος, που επιδιορθώθηκε με κολλητήρι και 40ευρω.

iogi
13-09-07, 14:44
Δύο αρσενικά melanotaenia praecox:( :( :( Πιστεύω λόγω καύσωνα...
Από δικό μου λάθος έμειναν off τα ανεμιστηράκια και η θερμοκρασία από τους 25 - 26 βαθμούς έφτασε τους 32!
Τα θύματα κολυμπούσαν στην επιφάνεια με το στόμα σχεδόν έξω από το νερό... Κανένα εξωτερικό σημάδι ασθένειας, καμμία ανησυχητική μέτρηση των παραμέτρων του νερού... Επίσης το χρώμα τους ήταν αρκετά πιό σκούρο από τα υπόλοιπα.

Tzo
15-09-07, 13:49
Χωρίς απώλεια για μένα πέρασε το φετινό καλοκαίρι

Με 2 ανεμιστήρια στο 200 λίτρο και 1 στο 60αρι μου με ανοιχτά καπάκια..

Το μόνο που με απασχολεί είναι ο μονομάχος μου που είχε ανεβάσει θερμοκρασία. Το ψαράκι δεν έχει συνέλθει ακόμα.Δεν πολύ κουνιέται και δεν έχει και πολύ όρεξη για φαγητό. Μόνο αυτό...

gutsi
16-09-07, 14:55
Τα θύματα κολυμπούσαν στην επιφάνεια με το στόμα σχεδόν έξω από το νερό...


λογο ελιψης οξυγονου ψωφισαν τοτε!!!

lucy
17-09-07, 12:26
Ενώ δεν έχω απώλειες από το καλοκαίρι, έχω από τον τρύγο. Δεν έκανα συχνά αλλαγή νερού και σίγουρα θα ανέβηκε η αμμωνία. Εχθές βρήκα νεκρό ένα τιγράκι και τα υπόλοιπα ψάρια στην επιφάνεια να αγωνίζονται για λίγο οξυγόνο. Έκανα αμέσως αλλαγή 50% και σήμερα θα κάνω ακόμα 50%.
Τα καημένα! Αισθάνομαι τύψεις που τα αμέλησα :(

notos
17-09-07, 12:32
γεια σας κι απο μενα μετα απο πολυμηνη αποχη λογω μετακομισης... λοιπον στο ενυδρειο που πηρα μαζι μου, ολα πηγαν πολυ καλα, χωρις απωλειες. Αφησα ομως κι ενα πισω φευγοντας.... Ακομη δεν ειναι κανεις στο σπιτι να το φροντιζει κι ετσι με δυο επισκεψεις για αλλαγη νερου μεσα σε 4 μηνες λογικο ηταν ενα μπλε γκουραμι κι ενα σερπα να αποδημησουν εις τοπους (πιο) χλοερους.... Ελπιζω κατα τον οκτωβρη που θα επιστρεψουν οι γονεις απο τις πολυμηνες διακοπες τους να αναλαβει επιτελους καποιος τη φροντιδα των δυστυχων που αντεξαν....

iogi
20-09-07, 13:02
λογο ελιψης οξυγονου ψωφισαν τοτε!!!

Ισως... Από όσα γνωρίζω όταν ανεβαίνει η θερμοκρασία μειώνεται η περιεκτικότητα σε οξυγόνο και καλό είναι να χρησιμοποιούμε αεραντλία. Το περίεργο είναι οτι οι υπόλοιπες μελανοταινίες και οι καρδινάλιοι δεν έδειξαν το παραμικρό σημάδι έστω δυσφορίας... Κανονικότατη συμπεριφορά.

natmanou
20-09-07, 22:20
Γειά σας και από εμένα.
Και εγώ είχα 4 απώλειες κατά την διάρκεια των διακοπών μου, τα οποία εξαφάνισε ο πλεκο και δεν βρέθηκαν ποτέ, με θερμοκρασία μαξιμουμ 32, χωρίς ανεμιστηράκια και a/c μόνο όταν το χρειαζόμουν και εγώ.
Πολύ λυπάμε βέβαια για οποιαδήποτε απώλεια, ψυχούλες είναι και αυτά, αλλά θέλω να ρωτήσω αυτοί που άφησαν το a/c ανοιχτό και έφυγαν από το σπίτι τι ΔΕΗ πλήρωσαν? εγώ πέντε-δέκα φορές το άνοιξα και πάλι ανέβηκε πολύ ο λογαριασμός. Μήπως θα έπρεπε όσοι χρησιμοποιούν το a/c μόνο για ψύξη του ενυδρείου να βρούν μια πιο "οικονομική λύση για τον πλανήτη", κρίμα δεν είναι τόση κατανάλωση ενέργειας μόνο για το ενυδρείο? άλλο να απολαμβάνουμε και εμείς τη δροσιά και άλλο να λειτουργεί μόνο για το ενυδρείο. Ας σκεφτούμε λίγο οικολογικά και να βρούμε τρόπους να είναι σε σωστή θερμοκρασία το ενυδρείο μας, χωρίς να καταναλώνουμε τόση ενέργεια. Μήπως τελικά η ακριβή λύση του chiller δεν είναι τόσο ακριβή? Ας απαντήσουν κάποιοι που το έχουν, γιατί προσωπικά ενδειαφέρομαι να προετοιμαστώ για του χρόνου.

netblues
20-09-07, 22:24
Chiller? Αυτο ειναι σχετικα ακριβό και σαφεστατα καθολου οικολογικο.
Την λυση ανεμιστηρακια και αναπληρωση νερου δεν την εχεις υποψιν σου?

natmanou
20-09-07, 22:33
Το chiller αντί του κλιματιστικού που κάποιοι ανέφεραν ότι έφυγαν από το σπίτι και το άφησαν αναμμένο. Βέβαια αν το αγοράσεις θα το χρησιμοποιείς και σίγουρα δεν είναι οικολογικό, διότι και αυτό ένα μικρό ψυκτικό είναι, αλλά τι να κάνουμε κάποια πράγματα αναγκαίο κακό είναι. Και τα αυτοκίνητα και τα κλιματιστικά και ένα σωρό άλλα πράγματα αντιοικολογικά είναι αλλά τι να κάνουμε, παν μέτρον αριστον.
Όσο για τα ανεμιστηράκια τα έχω ακούσει, δεν τα έφτιαξα διότι έφυγα διακοπές νωρίς, είναι και το πρώτο καλοκαίρι λειτουργίας του ενυδρείου μου και μέχρι να μάθω για αυτά έπρεπε να φύγω.

netblues
20-09-07, 22:46
Οταν ειμαστε στο σπιτι, αναβουμε το κλιματιστικο..
Οταν δεν ειμαστε, αναλαμβανουν τα ανεμιστηρακια..
Ετσι λεει το (αριστον) μετρο.
Για το επομενο καλοκαρι... τωρα ξερεις.

natmanou
20-09-07, 23:02
Οταν ειμαστε στο σπιτι, αναβουμε το κλιματιστικο..
Οταν δεν ειμαστε, αναλαμβανουν τα ανεμιστηρακια..
Συμφωνώ μαζί σου αυτό θέλω να πω και εγώ, αυτοί που αφήνουν το κλιματιστικό ανοιχτό και φεύγουν ότι θα ήταν καλύτερο να βρουν μια πιο οικολογική λύση για το διάστημα της απουσίας τους και όταν είμαστε σπίτι να το χρησιμοποιούμε και εγώ το χρησιμοποιούσα. Απλά ρώτησα αν κάποιος έχει chiller, αν αξίζει η δαπάνη και γενικώς τη γνώμη του?

Υ.Γ. Εχω ερωτήσεις στο ποστ σύστημα ανατολής-δύσης, δες το.

netblues
21-09-07, 08:09
Το αν αξιζει η δαπανη του εξαρταται και απο το τι ενυδρειο εχει κανεις. Απο καποια λιτρα (400?) και πανω ισως ειναι και ο μονος πρακτικος τροπος.
Ομως θελει προσεκτικη εγκατασταση, κανει καποιο θορυβο και βγαζει και επιπλεον ζεστη μεσα στο δωματιο, ενω καταναλωνει οσο ενα μικρο κλιματιστικό....

Tricky
21-09-07, 08:35
Εγω εβγαλα το καλοκαιρι μονο με ανεμιστηρες στα παρακατω ενυδρεια :

1)Mini reef 80 λιτρα με 150 watt MH λαμπα : δυο 12αρηδες zalman να χτυπουν την επιφανεια και ενα σετ 3 ανεμιστηρων ενυδρειου να απομακρυνουν τη ζεστη της λαμπας.Η θερμοκρασια επαιζε στους 28 βαθμους χωρις προβληματα.

2)Marine fish only 400 λιτρα με soft κοραλια : δυο 14αρηδες sharkoon power εκαναν super δουλεια κρατωντας τη θερμοκρασια στους 27 βαθμους...ουτε βαθμο παραπανω.ΙΜΟ , οι πιο δυνατοι ανεμιστηρες που εχω συναντησει (διαθεσιμοι στο eshop.gr προς 9 ευρω εκαστος)

Οι ανεμιστηρες κανουν θαυματα ακομα και σε μεγαλα ενυδρεια αρκει να ειναι οι καταλληλοι και να ανεχθει ο χομπιστας τον παραπανω θορυβο.Επισης ,ειδα μεγαλη διαφορα τοποθετωντας τους ανεμιστηρες εντελως καθετα προς την επιφανεια του νερου και οχι υπο κλιση οπως συνηθως τους βαζουμε.Ενα συστημα αναπληρωσης της εξατμισης ειναι επισης βασικο , ειδικα στα θαλασσινα συστηματα

Η απωλεια του καλοκαιριου ηταν ενα Blue tang που ειχα στο Mini reef το οποιο πεθανε απο πολυωρη διακοπη ρευματος και μαλιστα τις βραδυνες ωρες (οξυγονο γιοκ)

mariah
22-09-07, 00:01
Εγω εχασα τον ενα μονομαχο,δυστυχως!Ελειπα ενα μηνα και δωσαμε τον μονομαχο σε ενα φιλο.Δυστυχως το σπιτι του δεν ειχε κλιματιστικο και ο καημενος μονομαχος εγινε βραστος.Ο δευτερος μονομαχος ευτυχως ειναι μια χαρα.Ομως εχασα και τις δυο ανουμπιες.:(

chris the trik
26-09-07, 04:15
Όλο το καλοκαίρι κύλησε ομαλά εκτός από ένα ροδόστομο που το βρήκα σφηνωμένο στην σκάλα της χατζεν από την πίσω πλευρά της :(

aaaooll
28-09-07, 01:25
Δυστυχώς κ εγώ έχασα 4 νέον κ 3 γκαπυ. υψηλή θερμοκρασία μπούκωμα του φίλτρου, κάτι οι διακοπές κάτι τα ποτά κ τα ξενύχτια... τώρα όμως γυρίσαμε στην βάση μας, και όλα θα προχωρήσουν καλά.

Καλό χειμώνα λοιπών, να ευχηθώ σε όλους!