PDA

Επιστροφή στο Forum : αναλωσιμα λιμνης


gutsi
02-09-07, 17:23
πειτε μου καποιον εμπορο στη Θεσσαλονικη που να εχει προιοντα λιμνης (φιλτρα,φυτα,ψαρια,φαρμακα,τροφες κ.α).

stef23
09-09-07, 14:51
απο φυτα ο βασιλειαδης ,μετα το εμπορικο "κοσμος" αλλα μονο νουφαρα
30 ευρω "πανακριβα",εχει ολα τα υλικα για λιμνες αλλα δεν δινει,εκτος αν σε γνωριζουν,επειδη τα χρεισιμοποιουν οι ιδιοι σε κατασκευες.
τελικα βρηκα νουφαρο με 10 ευρω σε ενα κουτι (χωρια γλαστρα,χωρια χωμα,χωρια σπορος ελαφρα φυτρωμενος)επιασε ανθησε,και παει πολυ καλα.διπλα στη δωδεκανισου εκει που πουλανε σπορους φυτα,.....
αντλιες φιλτρα "πλαστικο"υπαρχει η εταιρια "πρασινο"στην καλαμαρια,επισης στο practiker ,μονο που καηκε,
και η εταιρια sintrivani ανατολικα στη γωνια της παραλιακης με την οδο που κατεβαινει απο το τζαμπο της πυλαιας.
προσωπικα παραγγειλα απο γερμανια.
ψαρια εχει παντου,μεχρι και λιμνησια αν θελεις δωρεαν.

gutsi
09-09-07, 14:59
ψαρια εχει παντου,μεχρι και λιμνησια αν θελεις δωρεαν.

τι ενοεις;

stef23
09-09-07, 20:03
ψαρια λιμνης.αντεχουν πολυ,τα εβγαλα μετα κοπων απο τη λιμνη επειδη μαλλον ετρωγαν τα αβγα των χρυσοψαρων.
(μονο ενα γεννηθηκε στη λιμνη ).
βεβαια διαβασα οτι τα αβγα των χρυσοψαρων τα τρωνε και τα ιδια χρυσοψαρα,
τελος παντων τα εβαλα σε μια μικρη γουρνα βρυσης περιπου10 λιτρα,και ζουν εκει εδω και 1 μηνα (μεχρι να φτιαξω κατι και να τα μεταφερω αλλου μιας και δεν θελω να τα σκοτωσω)ειχα βαλει και μερικα στο ποταμι ,αλλα δυστυχως στερεψε στον καυσωνα.
αντεχουν σε ζεστη ,κρυο,σκληρο νερο....
μπορεις να τα βρεις σε λιμνες(εγω πηρα απο το λευκοχωρι)
ειδικα την ανοιξη ειναι μικρα και κινουνται στα ρηχα κατα εκατονταδες μαζι με γυρινους
οσο για τα υπολοιπα ψαρια εχουν ολα τα πετ σοπ

gutsi
09-09-07, 20:05
ευχαριστω για τι βοηθεια.

Tolis
09-09-07, 21:27
Αυτα τα "ψαρια λιμνης" απο ποια λιμνη τα βρηκες, και με τι μοιαζουνε?

stef23
10-09-07, 21:14
απο λευκοχωρι.
απο θεσσαλονικη προς σερρες.
gamfusia afinis (κουνουποψαρα),και αλλα ντοπια λιμνησια των οποιον το ονομα δεεν γνωριζω,ισως ειναι γριβαδια

Tolis
11-09-07, 01:08
ειχα βαλει και μερικα στο ποταμι ,αλλα δυστυχως στερεψε στον καυσωνα.Ευτυχως θα ελεγα εγω. Με κανεναν τροπο δεν πρεπει να αμολαμε ψαρια σε φυσικο περιβαλλον αν δεν ειμαστε 1000% σιγουροι οτι προερχονται απο το ιδιο σημειο.