PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως ειναι δυνατον;


Andros
02-09-07, 13:00
Εδω και 20 μερες εχω στησει τη λιμνη μου 8000 λιτρων περιπου και δουλευει κανονικα με αντλια 12000 λιτρων την ωρα και φιλτρο με λαμπα UV 10000 λιτρων την ωρα. Τωρα εχει αρχισει να πρασινιζει ο πυθμενας και τα τυχωματα της λιμνης (λαινερ) και ειπα να κανω ολα τα τεστ με υγρα τεστ της sera. Οι ενδειξεις ειναι οι εξης: NH3-NH4=0, PH=7.9, KH=10, GH=25!!!! NO2=0, NH3=0. Εναι δυνατον!!!!!!!!!!!!! Εδω να πω οτι εκανα NO3 στο ενυδρειο με το ιδιο τεστ και μου βγηκε 25, για να δω αν ειναι ενταξει το τεστ που σημαινει ειναι οκ. Τι συμβαινει ρε παιδια;;;; Εχω το τελειο νερο στη λιμνη ή ΄κατι δεν παει καλα;

klaz
02-09-07, 13:02
τι να σου πω..με τη σερα..ολα ειναι πιθανα...
δοκιμασε να παρεις απο καποιο φιλο σου αλλη μαρκα τεστ,και δες τι θα σου δειξουν.....

Andros
02-09-07, 13:35
Το θεμα Κωστα ειναι οτι με τα ιδια τεστ κανω τεστ και στο ενυδρειο και μου βγαζει αποτελεσματα φυσιολογικα, στη λιμνη τα βγαζει διαφορετικα! Μα NO3=0 ειναι δυνατον, και στο ενυδρειο NO3=25, και ακομα δεν εβαλα ολα τα φυτα που θελω στη λιμνη!!!!

PascM
02-09-07, 13:38
Το οτι δεν έβαλες ή όχι όλα τα φυτά που θέλεις στην λίμνη σου δεν έχει να΄κάνει και πάρα πολύ! Μήπως το θέμα έχει να κάνει με τη ιχθυοφόρτιση της λίμνης σου ? Σε βαθμό που η παραγωγή αποβλήτων να καλύπτετε από την κατανάλωση των φυτών?

Andros
02-09-07, 15:09
Το οτι δεν έβαλες ή όχι όλα τα φυτά που θέλεις στην λίμνη σου δεν έχει να΄κάνει και πάρα πολύ! Μήπως το θέμα έχει να κάνει με τη ιχθυοφόρτιση της λίμνης σου ? Σε βαθμό που η παραγωγή αποβλήτων να καλύπτετε από την κατανάλωση των φυτών?

Μπορει να παιζει και αυτο, 10 ψαρια εχω σε ολα αυτα τα λιτρα. Και αν ειναι αυτος ο λογος θα μεινω με αυτα.:D :D :D

PascM
02-09-07, 15:29
Το να μείνεις δεν είναι απόλυτα δική σου απόφαση :D :D :D

Andros
02-09-07, 17:30
Το να μείνεις δεν είναι απόλυτα δική σου απόφαση :D :D :D

Το ξερω:grin: αμα θελω ομως......(λεω εγω τωρα):grin: :grin: :grin:

halvas69
02-09-07, 20:36
Με 10 μονο ψάρια στα 8,000 λίτρα και βέβαια ξέρεις τον λόγο.
Αυτό που στα μάτια σου φαίνεται τέλειο ( ΝΟ3=0 ) είναι ο λόγος που ψοφάνε της πείνας τα φυτά στις λίμνες.
Μην το συγκρίνεις απόλυτα με ένα ενυδρείο.

stef23
09-09-07, 14:38
δεν ειναι κακο να πρασινιζει.
εγω προτιμω τα τοιχωματα και το βυθο καλυμενα με αλγη ,παρα να φαινεται το μαυρο υλικο.
αρκει να μην ξεφυγει η αλγη.γι αυτο ομως φροντιζουν τα χρυσοψαρα που τσιμπολογανε ολη μερα.
με ελεγχομενη αλγη φαινεται πιο φυσικη η λιμνη.