PDA

Επιστροφή στο Forum : Προετοιμασία ρίζας για εισαγωγή


alexispi
02-09-07, 09:30
Εχω αγοράσει δυο μικρές ρίζες και έτοιμη άσπρη άμμο για το ενυδρείο μου (15lt) λόγω αλλαγής aquascaping. Μπορείτε να με βοηθήσετε σχετικά με την προτεοιμασία που χρειάζεται (εκτός από καλό πλύσιμο που εννοείται...) πριν τα ρίξω μέσα ???
-------------------------
Αυτό που με φοβίζει είναι ότι αφού τα ξέπλυνα καλά με νερό (κρύο) και τα τοποθέτησα στο ενυδρείο το νερό άρχισε να κιτρινίζει. Τα ΝΟ2 ανέβηκαν κατά πολύ (ενώ ηταν μηδενικά, το ενυδρείο τρέχει εδώ και μήνες). Εβγαλα τις ρίζες και έκανα αλλαγή νερού 70%. Τι να κάνω με τις ρίζες (εκτός κι αν για το χρώμα φταίει η άμμος)?

halvas69
02-09-07, 09:35
Το χρώμα που βγάζουν είναι φυσιολογικό αλλά το μόνο που μπορεί να επηρεάσει είναι εκτός από τον χρωματισμό (προσωπικα μου αρέσει) το πολύ να σου μαλακώσει το νερό....τίποτα άλλο.

alexispi
02-09-07, 09:38
Αυτό είναι καλό νέο !!! Αισθητικά δεν με χαλάει, φοβόμουν μόνο για τη σύσταση του νερού (μήπως το ξύλο βγάζει τίποτα "ζουμια"). Αρα πρέπει να περιμένω και να ξανακάνω τεστ. Στην παρούσα φάση έχω στικάκια και δεν είναι και τόσο αξιόπιστα...

_antonis_
02-09-07, 09:40
Να σε ρωτήσω κάτι; Τί στικάκια χρησιμοποιείς; Εννοώ ποιάς εταιρίας είναι;

glazar
02-09-07, 09:41
Αν δεν σε αρεσει το χρωμα βαλε ανθρακα και θα καθαρισει το νερο.Οταν τον βγαλεις ομως παλι θα κιτρινισει.Και εμενα προσωπικα μ'αρεσει να ειναι το νερο ετσι.Με ψαρια βεβαια που θελουν χαμηλο PH.

Τα στικς που χρησιμοποιουσα εγω ηταν της τετρα.Δεν μπορω να πω οτι ηταν πολυ αξιοπιστα.

alexispi
02-09-07, 09:44
Να σε ρωτήσω κάτι; Τί στικάκια χρησιμοποιείς; Εννοώ ποιάς εταιρίας είναι;

Aqua Quick Test της -eSHa-
:rolleyes: Ξέμεινα και είπα να το ρίξω στη φτήνια για ΄κανένα μήνα...:(

_antonis_
02-09-07, 09:49
Σε ρωτάω γιατί και εγώ λόγω οικονομίας έχω στικάκια της τρόπικαλ και απ'ότι μου λένε τα παιδιά οι τιμές που βγάζει είναι παράξενες (οι μονάδες μέτρησης δηλαδή). Αλλάζω θέμα τώρα, αλλά μήπως μπορείς να μου γράψεις ποιές είναι οι φυσιολογικές τιμές που γράφει το τέστ πάνω, για NO3, KH και GH;

alexispi
02-09-07, 10:12
Σου έστειλα προσωπικό μηνυμα (για να μην βγαίνουμε εκτός θεματος)