PDA

Επιστροφή στο Forum : Αισχος! Νερο βρυσης....


skourkou
01-09-07, 20:02
Σημερα καθησα από περιεργια να παρω μετρησεις στο νερο της βρυση στο σπιτι μου (κερκυρα, σχεδον κεντρο). Οι μετρησεις έγιναν με υγρα τεστ της API για την για αμμωνια, υγρα τεστ της TETRA για νιτρικα και στικακια της AQUARIUM MUNSTER για PH και σκληρότητες .
Αποτελεσματα? Νιτρικα περιπου 25mg/l, σκληρότητες και PH στα ύψη (με στικακια βεβαια αλλα οσο να είναι στο περιπου) και νιτρικα περιπου 0,5 mg/l. Αυτό που μου εκανε όμως εντυπωση ηταν ότι το νερο μεσα στο δοχείο μετησης για την αμμωνια με το που εριξα τις σταγωνες από το δευτερο φιαλίδιο, αρχισε να σχηματίζει καποια σωματιδια (σαν πετσα). Το νερο μετα από το πενταλεπτο ηταν…… σαν νερο με γιαουρτι μεσα!!!!
Το νερο αυτό εννοείτε ότι δεν το πινουμε ετσι! Στο ενυδρειο μου βαζω νερο από τις βρυσες του δημου που τρεχουν νερο από Α.Ο. Κατι που με εχει κουρασει πολύ και σκεπτόμουν να το γυρισω σε ψαρια σκληρου νερου για να βαζω νερο βρυσης. Μετα από αυτές τις μετρησεις όμως δεν το νομιζω, σωστα? Υπαρχει περιπτωση αυτο το νερο να μπει με καποιο τροπο σε ενυδρειο?
Αυτά, ευχαριστω!
-------------------------
Ουπς ! Συγνωμη, σε λαθος κατηγορια το εβαλα…

PascM
02-09-07, 00:02
Αν το περάσεις από Α.Ο. ίσως?

netblues
02-09-07, 06:10
ΣΣτο ενυδρειο μου βαζω νερο από τις βρυσες του δημου που τρεχουν νερο από Α.Ο.


Τι εννοεις ακριβως?

skourkou
02-09-07, 16:36
Βαζω νερο αντίστροφης όσμωσης από τις βρυσες του δημου που παίρνεις νερο με καρτα (€ 4,00 τα 160 λιτρα). Με βολευει μια από αυτές γιατι είναι κοντα στο σπιτι μου. Το κακο όμως είναι ότι είναι συχνα χαλασμενη.
Γιατι σε παραξενεψε????

george
02-09-07, 16:40
Έχει ο δήμος βρύσες που τρέχουν νερό από Α/Ο ;;;

skourkou
02-09-07, 16:57
Ναιιιιιι! Με PH: 7,5 KG: 7 GK:7.
Τωρα για ειμαι ειλικρινής οι συγκεκριμενες μετρησεις είναι με στικακια. Υγρα τεστ εχω πρως το παρων μονο για νιτικα και αμμωνια.

netblues
02-09-07, 18:54
Δημοτικη Α/Ο ?
Και με τετοιες τιμες μονο νερο απο ΑΟ δεν ειναι..
Οποτε?

george
02-09-07, 19:18
http://www.deya-ker.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=46&Itemid=26

:smt102:smt102:smt102

skourkou
02-09-07, 23:15
Μαλλον κατι μου διαφευγει….. τι εννοείτε πιο πανω? Από το σχετικο link που δοθηκε να υποθεσω ότι άλλο είναι η Α.Ο. και άλλο η αποσκλήρυνση? Οσο για την Α.Ο. τι τιμες νερου δίνει?
-------------------------
Το PH που δινω πιο πανω είναι λαθος. 7 και όχι 7,5.

PascM
02-09-07, 23:19
Το λινκ που δίνεις george απαντά σε κάποια ερωτήματα! Το πολύ σκληρό νερό που έχουν στην Κέρκυρα το κάνουν λίγο πιο μαλακό!

netblues
03-09-07, 07:24
Μπορει να ειναι νερο απο ΑΟ αναμιγμενο με νερο δικτυου, μπορει να ειναι απλα καποιο φιλτρο που κραταει καποια αλατα και μαλακωνει το νερο..
Το νερο της ΑΟ εχει GH=0 KH=0 TDS=3-7 ppm και αδιαφορο PH....

skourkou
03-09-07, 14:00
ΑΑΑΑΑΑ!!!!! δεν ηξερες,,,, δεν ρωταγες...

Steve
03-09-07, 14:02
αντε και με λαχταρησες.....
αν δεν ηταν ο Γιωργος θα ερχομουν Καρκυρα καθε εβδομμαδα να περνω νερο :grin: ...
να ΄σαι καλα ρε Γιωργο

skourkou
05-09-07, 17:45
Ελεος πια. Παλι χαλασμενες οι βρυσες του δημου…. Εχω να αλλαξω νερο στο ενυδρειο 2 εβδομαδες τωρα. Τα νιτρικα εχουν φτασει τα 25. Ετσι μου ερχεται αυριο να παω να παρω καμια 30αρια λιτρα εμφιαλωμενο νερο και να τελιωνω. Τωρα δεν ξερω τι PH, KG, GH εχει το εμφυαλωμενο νερο. Για πιτε μου σας παρακαλω καμια ιδεα τι να κανω με το θεμα αλλαγων νερου….

Ευχαριστω!

netblues
05-09-07, 17:50
Η λυση ειναι μια.. Αγοραζεις μια συσκευη ΑΟ και την βαζεις στη βρυση.

gutsi
15-09-07, 20:44
ακριβως ετσι να κανεις και γλυτονεις και την κουρασει να μεταφερεις νερο απο τις βρυσες του δημου που χαλανε.