PDA

Επιστροφή στο Forum : Τί είναι;


_antonis_
29-08-07, 20:51
Εδώ και μερικές ημέρες έχουν εμφανιστεί αυτά που φαίνονται στη φωτογραφία πάνω στην άσπρη πέτρα. Ξέρει κανείς τι είναι και αν πρέπει να φύγουν; Είναι τοπικό, η υπόλοιπη πέτρα είναι πεντακάθαρη...Ευχαριστώ!
10040

Ryu
31-08-07, 02:09
μηπωs αλγη?αs πει και καποιos εμπειροs...........δεν το νομιζω να υπαρχει προβλημα παντοs

halvas69
31-08-07, 08:09
Άλγη είναι.

_antonis_
31-08-07, 09:13
Και πώς αφαιρείται αν επιτρέπεται; Πρέπει να ανησυχώ και για επέκτασή της; Και αν ναι, τί να κάνω; Σα δημοσιογράφος ρωτάω..Και πάλι ευχαριστώ!

halvas69
31-08-07, 09:22
Αν δεν κάνω λάθος είναι καινούργιο το ενυδρείο σου, οπότε είναι μέρος της διαδικασίας να εμφανίζονται διάφορες άλγες σε φρεσκοστημένο ενυδρείο.
Προσωρινά μην ανησυχείς.

_antonis_
31-08-07, 09:35
9 μήνες έχω το ενυδρείο και τόσο καιρό που διάβαζα για άλγη έλεγα ότι ήμουν τόσο τυχερός που την γλίτωσα...και τώρα zw Δηλαδή πότε να ανησυχήσω, θα φύγει μόνη της ή να περιμένω να αυξηθέί για να δράσω;

gutsi
31-08-07, 10:03
9 μήνες έχω το ενυδρείο και τόσο καιρό που διάβαζα για άλγη έλεγα ότι ήμουν τόσο τυχερός που την γλίτωσα...και τώρα zw Δηλαδή πότε να ανησυχήσω, θα φύγει μόνη της ή να περιμένω να αυξηθέί για να δράσω;
υπαρχουν φαρμακα για να τη διοξεις και θα τα βρεις στα pet shop.

glazar
31-08-07, 10:05
απο οτι ξερω η καφε θα σου βγαλει προβλημα.Αυτη ειναι πρασινη οποτε ειναι φυσιολογικη.Σε μενα παντως οπου εμφανισθει καποτε τετοια και αρχισε να γινεται καφε,εμαφνίζονταν και κολημμενη στα τζαμια και αλλου, την εβγαλα εχωντας κλειστο το φως στο ενυδρειο για μερικες μερες και βγαζοντας την πετρα που ειχε τετοια αλγη πανω της και την καθαρισα με σφουγγαρι και καυτο νερο.

klaz
31-08-07, 10:12
υπαρχουν φαρμακα για να τη διοξεις και θα τα βρεις στα pet shop.ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΟΧΙ.
ας μην δινουμε λανθασμενες πληροφοριες.....
οι αλγες βγαινουν απο καποιες ανωμαλιες που υπαρχουν στο συστημα μας(λαθος φως,κακες αλλαγες νερου,κακη φιλτρανση-κυκλοφορια,πολυταισμα,κλπ..)
μονο με συχνες αλλαγες νερου και υπομονη μπορουμε να καταπολεμησουμε,και οχι με τις διαφορες χημειες που υποσχονται πολλα ,αλλα μονο ''σκεπαζουν'' το προβλημα....
ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΟΙΠΟΝ.....;)

_antonis_
31-08-07, 12:04
Θα κάνω τότε συχνότερες ή σε περισσότερη ποσότητα αλλαγές νερού και θα καθαρίσω και την πέτρα. Προς το παρόν έχω ΜΟΝΟ σ'αυτή την πέτρα...Θα ανάβω και το φώς λιγότερες ώρες για λίγες μέρες να δούμε. Α, επίσης νομίζω ότι τα παραταίζω μερικές φορές... Σας ευχαριστώ όλους!
Υ.Γ. Έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχει πετ σόπ για να αγόραζα φάρμακο απο εδώ...Θα έπρεπε να παραγγείλω. :rolleyes: