PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΡΟΣ ΑΠΟΦΥΓΗΝ


chemical mac
28-08-07, 09:36
Για άλλη μια φορά η πατάτα έγινε. Αποφάσισα να ασχοληθώ με το background του ενυδρείου μου και τι έκανα; Πήρα ένα ωραίο ματ spray μαύρου χρώματος και έβαψα το πίσω μέρος αφού κάλυψα με προσοχή (έτσι τουλάχιστον πίστευα) όλα τα ανοικτά μέρη. Το αποτέλεσμα σήμαρα το πρωί ήταν ένα ωραίο μαύρο φόντο και μια ωραία γλίτσα που κάλυπτε όλη την επιφάνεια του νερού και τα ψαράκια να βρίσκονται όλα στην επιφάνεια και να προσπαθούν να αναπνεύσουν. Προχώρησα σε άμεση αλλαγή νερού κατά 80% και προς το παρόν δείχνουν όλα καλά. Τα ψάρια ξαναγύρισαν στα επίπεδα κολύμβησης που πρέπει να είναι. Επιπλέον έβαλα και μια μικρή αντλία για ανατάραξη του νερού για περισσότερη οξυγόνωση. Σε αναμονή λοιπόν να δώ πως θα πάνε τα πράγματα. Άλλο ένα παράδειγμα ότι η βιασύνη δεν είνια και ο καλύτερος σύμβουλος.

Zorba_The_Freak
28-08-07, 09:44
Δεν βάζεις και λίγο άνθρακα να βοηθήσει την κατάσταση??? Όλο και κάτι θα τραβήξει...

netblues
28-08-07, 09:45
Να κανεις και αλλες αλλαγες νερου.
Τα χρωματα γενικως ειναι τοξικα και μεσοπροθεσμα δεν θα μεινει τιποτε ζωντανο..

chemical mac
28-08-07, 10:24
Σήμερα έκανα τη δεύτερη μεγάλη αλλαγή στα ίδια ποσοστά και δείχνει ακόμα καλύτερα. Αυτό που θα με στεναχωρησει περισσότερο είνια αν χαθούν τα φυτά μου. Σε αναμονή....
-------------------------
Σήμερα έκανα τη δεύτερη μεγάλη αλλαγή στα ίδια ποσοστά και δείχνει ακόμα καλύτερα. Αυτό που θα με στεναχωρησει περισσότερο είνια αν χαθούν τα φυτά μου. Σε αναμονή....
Επιπλέον χρησιμοποιώ το prime της Seachem ως αντιχλώριο το οποίο υποτίθεται πως σε διπλάσιες ποσότητες καταστρέφει και την αμμωνία.

flipper
28-08-07, 10:35
οχ δν το ηξερα αυτο..ισχυει αυτο με την διπλασια ποσοτητα αντι για 5 π βαζω να βαλω 10,αυτο λες???

chemical mac
28-08-07, 10:42
οχ δν το ηξερα αυτο..ισχυει αυτο με την διπλασια ποσοτητα αντι για 5 π βαζω να βαλω 10,αυτο λες???
Removes Chlorine, Chloramine, Ammonia, Detoxifies Nitrite & Nitrite. Fro exceptionally high chloramine concentrations a double dose may be used safely. To deotxify nitrite in an emergency up to 5 times normal dose may be used

Apostolis
28-08-07, 12:15
Σήμερα έκανα τη δεύτερη μεγάλη αλλαγή στα ίδια ποσοστά και δείχνει ακόμα καλύτερα. Αυτό που θα με στεναχωρησει περισσότερο είνια αν χαθούν τα φυτά μου. Σε αναμονή....
-------------------------

Επιπλέον χρησιμοποιώ το prime της Seachem ως αντιχλώριο το οποίο υποτίθεται πως σε διπλάσιες ποσότητες καταστρέφει και την αμμωνία.

...εξουδετερώνει και τις μπογιές το αντιχλώριο??? :confused: :smt120

chemical mac
28-08-07, 14:23
...εξουδετερώνει και τις μπογιές το αντιχλώριο??? :confused: :smt120 χε χε φαντάζομαι οτι το λες σαν αστείο, απλά αναφέρω τι έχω κάνει

PanosII
02-09-07, 00:55
και το βάψιμο του σπιτιού μας πρέπει να γίνεται με μεγάλη σκέψη, ειδικά το βάψιμο του δωματίου που βρίσκεται το ενυδρείο απαγορεύεται για μένα

Πανος

george
02-09-07, 16:37
Aς μην υπερβάλλουμε....;)

Tolis
02-09-07, 16:43
Δεν ειναι σωστο να μενουν τα δωματια αβαφτα. Αλλά, αν θελετε να βαψετε, να κανετε spray, η οτιδηποτε αλλες δουλειες που ρυπαινουν την ατμοσφαιρα του δωματιου, κλειστε καλα το ενυδρειο και καλυψτε το με ενα ναυλον οσο κραταει η δουλεια και μεχρι να φυγει καθε μυρωδια.