PDA

Επιστροφή στο Forum : φυλλα;


fishme1
27-08-07, 15:57
θελω να βαλω φυλλα πανω απο την αμμο στο ενυδρειο με τα apistogramma για να εχω ενα πιο φυσικο αποτελεσμα,μονο που δεν ξερω τι ειδους πρεπει να ειναι αυτα και αν πουλανε τα pet shop ή πρεπει να ψαξω σε κανα δασος;

ευχαριστω
-------------------------
βρηκα πληροφοριες μετα απο καλο ψαξιμο στο gab αν θελει ο moderator να διαγραψει το θεμα

ΑΗΔΟΝΙΔΗΣ ΜΑΡΙΟΣ
06-12-07, 13:16
παντοσ στο δασος δεν θα στο συνηστουσαν τα ψαρια σου........:(

ΧρήστοςΠ
06-12-07, 14:48
Μόλις παραγγειλα τα παρακάτω φύλλα από ebay για δοκιμεί .

Scientific Name: Terminalia Catappa Leaves
Common Name: Indian Almond Leaves, Tropical Almond Leaves, Sweet Almond Leaves, Wild Almond Leaves, Sea Almond Leaves, Catappa Leaves, Java Almond Leaves, Ketapang Leaves

iogi
17-12-07, 13:24
Εγώ βρήκα στο Water Inn τα Almond Leaves της Tropical, (6 φακελάκια 20€:o ). Το κάθε φακελάκι κάνει για 100 λίτρα περίπου αλλά δεν λέει κάθε πότε το αλλάζουμε:(

Sorry, μόλις είδα αυτό στο απο κάτω post:

http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=192543&postcount=9

rita
17-12-07, 13:30
αλλο εννοει ο fish me για τα φυλλα...
ο ''πυθμενας'' αν θα μπορουσα να το πω ετσι,στο περιβαλλον που ζουν τα απιστογραμμα ειναι καλυμμενος με φυλλα τα οποια εχουν πεσει απο τα δεντρα που βρισκονται εκει.
οποιος ηρθε στο σεμιναριο του Bleher θα θυμαται.
οποτε στο δασος θα του το συνιστουσαν τα ψαρακια του.

Kostas G.
17-12-07, 15:29
Τα φύλλα από αυτό το δέντρο(Terminalia catapa) δεν είναι και τα πιο κατάλληλα για την κάλυψη του πυθμένα με φύλλα...Οι οδηγίες λένε συγκεκριμμένες ποσότητες οτι μπορούν να μπουν οι οποίες όμως σε καμμιά περίπτωση δεν είναι αρκετές για το αποτέλεσμα που θέλουμε σε ένα τέτοιο ενυδρείο...Χρειαζόμαστε πολλά φύλλα ωστε να καλυφθεί ο πυθμένας ή τουλάχιστον μέρη του τελείως με αυτά,πολύ περισσότερα απότι αντιστοιχούν στα φύλλα ανα 100λίτρα που δίνονται για αυτά τα φύλλα(πιθανώς επειδή κάτι που περιέχουν σε μεγαλύτερη συγκέντρωση στο ενυδρείο μπορεί να γίνεται τοξικό)...Επίσης,μια μονή στρώση φύλλων δεν φαίνεται και πολύ φυσική...Γιαυτό χρειαζονται φύλλα που μπορούν αν μπουν σε μεγάλες ποσότητες και να μπορούμε να βάλουμε και διπλή στοιβάδα σε κάποια μέρη ή και περισσότερο...Επίσης μια ποικηλία από φύλλα 2-3 διαφορετικων δέντρων δίνει ένα πιο φυσικό αποτέλεσμα στο ενυδρείο,ιδιαίτερα αν το σχήμα των φύλλων διαφέρει.(π.χ. Μανόλια και Βελανιδιά).
Φύλλα κατάλληλα για την χρήση που θέλεις είναι μεταξύ άλλων και τα φύλλα των ακόλουθων δέντρων:Βελανιδιά,Οξειά(Fagus sp.),Μανόλια(Magnolia grandifolia),Καρυδιά,κ.α.Όλα τους μπορούν να μπουν σε μεγάλες ποσότητες χωρίς κανένα πρόβλημα...Το σημαντικό είναι να ειμαστε σίγουροι οτι το δέντρο από το οποίο μαζεύουμε φύλλα δεν έχει ψεκαστεί ούτε ποτιστεί με φυτοφάρμακα τα τελευταία χρόνια και πως δεν βρίσκεται δίπλα σε πολυσύχναστο δρόμο...

george
17-12-07, 16:49
Ωραίο ε ;
;););)

fishme1
17-12-07, 17:10
αυτο θελω να κανω και εγω σωστα καταλαβε η ριτα.kostasG ευχαριστω για τις πληροφοριες.να δω τωρα που θα βρω δεντρο που να μην εχει ψεκαστει αφου ολα καηκανε το καλοκαιρι:(
μηπως γνωριζει κανεις;

Kostas G.
03-01-08, 20:42
Η πελοπόνησσος έχει μερικά ωραία δρυοδάση που θα ήταν ότι πρέπει για αυτό που θέλει/θέλουμε:D Ένα μεγάλο δρυοδάσος που δεν θα σε απογοητεύσει είναι η Κάπελη πάνω από το χωριό του Λάλα στην Ηλεία...Το μόνο κακό είναι οτι σου πέφτει μακριά...Εδώ κοντά,μερικές μεμονομένες βελανιδιές αψέκαστες ίσως βρεις γύρω από την Μαλακάσσα...Έχω δει μερικές εκεί σε σχετικά καλά σημεία για μάζεμα φύλλων...Αλλα φυσικά,τίποτα σαν ένα δάσος από αυτές...
Φύλλα Magnolia grandifolia έχω εγώ από δικό μου δέντρο αλλά δυστυχώς ίσα που μου φτάνουν(και αν...) μέχρι την επόμενη φορά που θα ρίξει(τέλος Άνοιξης) καθώς νωρίτερα το περασμένο έτος προμήθευσα μπόλικα σε δύο φίλους μου για τα ενυδρεία τους...Όταν ξαναρίξει όμως αν θες κανονίζουμε;)

fishme1
03-01-08, 21:44
να κανονισουμε να κανονισουμε ;)

Kostas G.
04-01-08, 11:41
Ώραια,τότε κατα τον Μάιο-Ιούνιο στείλε κανα pm να μου το θυμίσεις;)

fishme1
04-01-08, 15:09
εγινε ευχαριστω

ΧρήστοςΠ
04-01-08, 16:36
Δηλαδή εγώ που έχω καμια 20 φύλα από catapa μέσα στο ενυδρείο μου κάνω κακό ?

Kostas G.
07-01-08, 19:00
Εξαρτάται από το μέγεθος των φύλλων,το μέγεθος του ενυδρείου και από το αν μπήκαν σταδιακά ή όλα μαζί...Έκανα μια έρευνα για τα φύλλα του δέντρου και αυτού και βρήκα πως περιέχει πολλές αρωματικές ενώσεις και σε σημαντικές ποσότητες οι οποίες ευθύνονται και για τις θεραπευτικές ιδιότητες των φύλλων αυτών(επομένως υπάρχει πράγματι θεραπευτική ικανότητα από αυτά τα φύλλα).Φυσικά όμως,όπως όλες οι φαρμακευτικές ουσίες,κάνουν καλό μέχρι μια ορισμένη ποσότητα,από εκεί και πέρα δεν κάνουν καλό και μπορούν να βλάψουν κιόλας σε ακραίες δοσολογίες...Επίσης,τη στιγμή που αυτά τα φύλλα περιέχουν τέτοιες αρωματικές ενώσεις,πιστεύω πως η συνεχής έκθεση των ψαριών σε αυτές τις ουσίες δεν είναι οτι καλύτερο...Όμως η χρήση τους μια τόσο ή όποτε χρειαστούμε τις θεραπευτικές τους δράσεις είναι ευεργετική και επιθυμητή σίγουρα...:)

Zorba_The_Freak
07-01-08, 20:59
Παντως ενα ειδος φυλλου που χρησιμοποιησα εγω με επιτυχια στα γαριδοενυδρεια μου είναι τα φυλλα του πλατανου.

Δεν ξερω αν δινει το οπτικο αποτελεσμα που θελετε αλλα βρισκεται μαλλον πιο ευκολα απο τα υπόλοιπα. (Και εγω ψαχνω φυλλα βελανιδιας)

ΧρήστοςΠ
08-01-08, 09:52
Kosta,

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου .Μήπως έχεις κανένα λινκ για να διαβάσω . Πάντως βάζοντας τα φύλλα που ανέφερα πιο πάνω έχω ph 6,8 σταθερό και μόλις κάνω αλλαγή νερού 200 λίτρα μου ανεβαίνει το Ph στο 6,94 και μετά πέφτει πάλι στο 6,8

Γιώργος06
08-01-08, 15:20
πολύ ενδιαφερον ολα...:p

ρε παιδια ομως τα φυλλα δεν διαλυονται στο νερο μετα απο ενα χρονικο διαστημα?

fishme1
08-01-08, 16:16
ναι. τοτε τα αντικαθιστας με καινουργια

ΧρήστοςΠ
09-01-08, 08:15
Τα συγκεκριμένα φύλλα λένε αυτοί που τα πουλάνε ότι θέλουν αλλαγή κάθε εβδομάδα εγώ τα κρατάω 2-3 εβδομάδες . Α και κάτι άλλο αυτά τα φύλλα διαλύονται πολύ αργά . Είχα ξεχάσει ένα σε μια γωνία σχεδόν ένα μήνα και δεν είχε πάθει τίποτα ;)

fishme1
09-01-08, 11:43
εξαρταται και απο το ποσα σαλιγκαρια εχεις στο ενυδρειο.μια φορα που ειχα ξερανει φυλλα απο ενα κλιμα και εβαλα στα apistogramma τα φαγαν τα σαλιγκαρια μεσα σε τρεις με τεσσερις ημερες και απο το ποσο χοντρα ειναι τα φυλλα.ισως αυτα που εχεις βαλει εσυ Χρηστο να διασπωνται πιο αργα αφου εχουν και θεραπευτικες ιδιοτητες (αντιμικροβιακες κλπ)