PDA

Επιστροφή στο Forum : απολυμανση φιλτρου παιζει?


Dimi
26-08-07, 19:26
επειδη το ενυδρειο μου το εχω παρει απο φιλο μ που το ειχε 6 μηνες αλλα ειχε προβληματα αρρωστιας με τα ψαρια του πως θα απολυμανω το φιλτρο?
ειναι αυτο με τα 4 σφουγγαρακια (το ενα ανθρακα)
να τα βαλω σε αραιο διαλυμα χλωρινης και να ξεβγαλω πολυ καλα ή...:smt119:smt030 :smt119

PascM
26-08-07, 20:38
Τα μικρόβια του νερού δεν ζουν στον αέρα!! Εφόσον λοιπόν το φίλτρο έχει στεγνώσει (εκτός και δεν κατάλαβα σωστά) τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα! Το ξεπλένεις με καθαρό νεράκι για να φύγουν όλα τα κατάλοιπα μπίχλας και το θέτεις σε λειτουργία (και το μπολιάζεις αν θέλεις)
Τον άνθρακα καλό είναι να μην τον χρησιμοποιήσεις αν δεν υπάρχει λόγος!!!

ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου
26-08-07, 21:43
Ναι... καλά με τα μικρόβια. με τα φάρμακα που μπορεί να χρησιμοποίησε;
Εγώ θα έπαιρνα καινούρια. Αν θες πάλι να τα χρησιμοποιήσεις, ένα πλήσιμο με χλωρίνη, χωρίς άρωμα, είναι αρκετό. Ένα καλό ξέπλημα με νερό και πέταμα το μαύρο σφουγγάρι (άνθρακας) και είσαι εντάξει.
Εγώ βέβαια θα έβαζα ξανά άνθρακα, για την περίπτωση που υπάρχουν κατάλοιπα φαρμάκων.

Dimi
26-08-07, 22:54
οποτε για να ειμαι σιγουρη πλαινω με ΑΡΑΙΟ ΔΙΑΛΥΜΑ ΧΛΩΡΙΝΗΣ ξεβγαζω πολυ καλα και παιρνω καινουργιο ανθρακα!
ευχαριστω:)
α! οταν θα εχω μεσα τα ψαρακια μου να μην εχω μονιμα τον ανθρακα?
μονο μετα απο φαρμακευτικες αγωγες?

PascM
27-08-07, 02:39
Έτσι είναι φίλη μας! Τον άνθρακα θα τον χρησιμοποιήσεις για την περίπτωση που είπε ο Ανδρέας ποιο πάνω! Και μετά θα τον αφαιρέσεις!

Tolis
27-08-07, 13:40
Αν χρησιμοποιησεις χλωρινη ξεπλυνε καλα και ξαναξεπλυνε προσθετοντας αντιχλωριο στο νερο που ξεπλενεις.