PDA

Επιστροφή στο Forum : Come back με προβλήματα.


Archon
26-08-07, 15:36
Αγαπητοί συνχομπίστες γειά σας.
Ελπίζω να μην με ξεχάσατε όπως δεν σας ξέχασα και εγώ.
Τους τελευταίους 3 μήνες που χάθηκα, εγώ και η οικογένειά μου, περάσαμε μία μεγάλη δοκιμασία μετά από ένα σοβαρό τροχαίο. Δεν θα ήθελα όμως να αναφερθώ περισσότερο σε αυτό για πολλούς λόγους.
Η επιστροφή μας στο σπίτι σαφώς δεν βρήκε τα ενυδρία σε καλή κατάσταση.
Και τα δύο είχαν πιάσει ένα μαύρο χαλί ή χάλι (όπως θέλει κανείς το λέει). Σαν φυτό δαπέδου αλλά μαύρο που έχει σκεπάσει τα πάντα.
Υπάρχει καμία λύση για αυτό ή προχοράω σε ξήλωμα και των δύο???
Παρακαλώ για την βοήθειά σας.

Nik25
26-08-07, 19:07
Αγαπητοί συνχομπίστες γειά σας.
Ελπίζω να μην με ξεχάσατε όπως δεν σας ξέχασα και εγώ.
Τους τελευταίους 3 μήνες που χάθηκα, εγώ και η οικογένειά μου, περάσαμε μία μεγάλη δοκιμασία μετά από ένα σοβαρό τροχαίο. Δεν θα ήθελα όμως να αναφερθώ περισσότερο σε αυτό για πολλούς λόγους.
Η επιστροφή μας στο σπίτι σαφώς δεν βρήκε τα ενυδρία σε καλή κατάσταση.
Και τα δύο είχαν πιάσει ένα μαύρο χαλί ή χάλι (όπως θέλει κανείς το λέει). Σαν φυτό δαπέδου αλλά μαύρο που έχει σκεπάσει τα πάντα.
Υπάρχει καμία λύση για αυτό ή προχοράω σε ξήλωμα και των δύο???
Παρακαλώ για την βοήθειά σας.

Καταρχην συμπατριωτη περαστικα σε ολους σας!!!!
Στο θεμα μας.Αυτο που περιγραφεις αν ειναι σαν μαυρο μουσι,ειναι μαλλον BBA (black beard algae).Mια φωτο θα βοηθουσε!
Αν ειναι bba δοκιμασε να αφαιρεσεις τα χοντρα με μια σκληρη βουρτσα, και στα απομηναρια ριξε πανω τους με μια συριγγα οξυζενε!Κανει τρομερη δουλεια(προσωπικη εμπειρια)
Επισης δοκιμασε και θεραπεια με υπερδοσολογια excell μετα απο ολα αυτα.
Πρωτου κανεις οτιδηποτε μερικες φωτο, για να παρεις και αλλες γνωμες!

klaz
26-08-07, 19:29
φιλε αντωνακη μου,περαστικα και μακρια απο σενα και την οικογενεια σου τετοια περιστατικα...
στην ερωτηση σου τωρα πριν νσυμφωνησω με τον νικολη,θα σου πω οτι μια φωτογραφια θα σωσει απο πολλα λαθος συμπερασματα που μπορουμε να βγαλουμε,και εσενα απο εξτρα σκοτουρες...
(παντως αν ειναι εντελως χαλια τα πραγματα,και δεν σου εμειναν και πολλα ψαρια,ισως να ηταν καλυτερα να τα ξεκινησεις απο την αρχη,και με μεγαλυτερο ζηλο...
ισως...
και παλι σιδερενιος καλε μου φιλε....:smt052

alan boy
26-08-07, 20:24
αντωνη περαστικα και απο μενα
αν και τα ειπαμε και απο κοντα.
καλως ξανα ηρθες:smt041:smt041

Archon
26-08-07, 22:10
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρων σας....και το προσωπικό αλλά και για τα ενυδρεία μου. Ίσως η φωτο σας διαφωτίσει. μοιάζει με μικρά θαμνάκια μαύρα και σε κάποιες περιπτώσεις με μούσι. Τα φυτά κολυμπάνε στην επιφάνεια. Το ενυδρείο με τα γκαπάκια είχε πολλές απώλειες αλλά και 6 επιζώντες. το άλλο ενυδρείο δεν είχε απώλειες.

PascM
26-08-07, 22:13
Αν το πλακώσεις στις αλαγές και στο Excel θα στρώσει σχετικά γρήγορα και μονο του! Μην ανησυχείς!!


Υ.Γ. Περαστικά να είναι όλα!